» »

NAS za domačo uporabo

NAS za domačo uporabo

Temo vidijo: vsi
««
«
1 / 118
»»

grga1975 ::

Razmišljam o nakupu NAS za domačo uporabo - shranjevanje družinskih slik, videov, glasbe, da lahko dostopam do njih z vseh računalnikov/NMT. Ker mi je pomembno, da se spomini ne izgubijo, sem razmišljal o sistemu z dvema 2 TB diskoma v RAID 1, nekaj v stilu eTRAYz ali Synology DS211j.
Kaj svetujete?

Invictus ::

Ni dober čas za nakup diskov :).

Mogoče raje online backup ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

grga1975 ::

No ja, se ne mudi tako zelo...
BTW, a so šle tudi cene NAS gor al samo diski?

trnvpeti ::

Samo diski.
Pa DS211j je veliko boljsi od etrayz.

Ce kje dobis DS211j ali pa DS210j, pol vzami to, to je zmagovalna kombinacija.

grga1975 ::

V čem je največja razlika? Hitrost prenosa, enostavnost uporabe, zanesljivost, dodatki? Ker kolikor sem gledal, je eTRAYz cca 50 EUR cenejši. Meni je pomembno predvsem, da vse skupaj ne bo prepočasno - žena me linča.
Kakšna je recimo hitrost odpiranja cca 5 MB slike iz takega NAS sistema v primerjavi z odpiranjem iz lokalnega diska?

trnvpeti ::

etrayz , samba, prenos preko giga mreze bos imel ene 14MB/s
DS210j bos imel 35MB/s

torrenti recimo bodo tudi veliko hitreje delali na ds210j

etrayz je notri 400MHz cpu, ds210j ima mislim da 800Mhz

prenos diska je od 50MB za starejse in pocasnejse diske in za green, pa vse do 120MB/s za novejse black, tko za primerjavo

SimplTech ::

Se pridružujem nasvetu, ki ga je dal trnvpeti. Doma mi že več kot leto dni brni Synology DS211. V tem času lahko samo pohvalim delovanje in tudi stalno razvijanje firmwera.

Midnas ::

Sam ravno tako iščem NAS. Kako se kaj obnese tale?

http://www.mylemon.at/artikel,nr,318495...

Prebral sem, da je dobil "Zlati monitor", ampak ne zaupam preveč tej reviji.

Sem ga že skoraj naročil pred poplavami, je bila cena ~320€, zdaj se tepem :D

jkreuztzfeld ::

-> Še en zadovoljni uporabnik ds210j.
--
Great minds run in great circles.

MajorM ::

Sam naredil svojega ini baziral na Atomu in FREENAS operacijskem. Zelo zadovoljen. Samo prenos preko mreže je zadnje mesece nekoliko upadel. Včasi brez problema 30MB+/s sedaj pa precej varira. Enkrat je na brzini 100Mb mreže :( enkrat pa šiba... :)
Ni pa bil poceni.

Vens ::

Ravno prejšnji teden dobil synology-ja pri Mlacomu. Resnično leti.
http://www.mlacom.si/nas/san-sistemi/sy...

Prenos je super. V ubuntu je mountan kot file sistem.

poga ::

+1 za Synology ds211j. Imam notri WD green diske in so hitrosti na 1Gbps mrezi ~35 MB/s

steev ::

Jaz imam malo močnejšo zadevo. Neko asus plato, amd x2 downclockan, 2GB rama, 1Gb mrežna, 2x1.5TB samsung eco3 v software raid1. Gor mam debian, ssh, samba, transimission.

Prenosni preko mreže: branje ~80MB/s, pisanje ~60MB/s.
:|

Keyser Soze ::

poga je izjavil:

+1 za Synology ds211j. Imam notri WD green diske in so hitrosti na 1Gbps mrezi ~35 MB/s

Enako pri meni. Zaenkrat streamam HD filme samo na en tv in je alles OK. Kako je v primeru če imaš gor dva+ uporabnika naenkrat ne vem, ker so ostali družinski člani bolj pasivne sorte. Edino kar je trenutno minus pri meni, je to, da je zadeva zbirčna kar se tiče UPSov.

P.S.: Čakam, da naredijo en malo bolj ugoden primerek 4bay NASa z dvojno mrežno.
OM, F, G!

Big_Al ::

floyd1 ::

Še en zadovoljen uporabnik Synology ds210j. Ta škatlica je tipičen primer, kako bi morale take stvari delovati - vstaviš disk, priklopiš, nastaviš, pozabiš ;).

Imam pa tudi precej pozitivno izkušnjo s tehnično podporo, kitajčki odgovarjajo dokaj ažurno in se res trudijo, če pride do kake težave - pri meni je po eni od "večjih" nadgradenj sistema začel delati "download station" hudo počasi, enih 3x pa se je celo ustavilo vse skupaj. Tisto ustavljanje smo zrihtali v 3 dneh (dobil sem en manjši patch po mailu), odzivnost pa so popravili malo kasneje - z naslednjim FW.

MajorM ::

MajorM je izjavil:

Sam naredil svojega ini baziral na Atomu in FREENAS operacijskem. Zelo zadovoljen. Samo prenos preko mreže je zadnje mesece nekoliko upadel. Včasi brez problema 30MB+/s sedaj pa precej varira. Enkrat je na brzini 100Mb mreže :( enkrat pa šiba... :)
Ni pa bil poceni.


Pozabil sem povdariti, da je navedeno hitrost potrebno pomnožiti z 2, ker je to hitrost uploada in downloada posebaj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MajorM ()

levaky ::

Jaz bi zase vzel HP Microserver, notri vrgel 4x2TB oz 3TB diske, gor OpenIndiano in napp-it, naredil RAIDZ polje in užival. Mogoče še kake snapshote za bolj pomembne podatke in voila.

Pa še hitrosti bi bile verjetno precej boljše kot preko sambe... Vsaj trenutno na openindiani zadeve lavfajo z okoli 70MB/s, občasno se dvigne tja do 100MB/s. Ne vem še kje je problem, verjetno je disk v client mašini prepočasen.

Matej

LeQuack ::

Kaj pa kakšna pametna rešitev za diskovno polje, kjer bi bil dostop samo iz enega računalnika? Networks povezava nekako nima smisla zaradi počasnosti, so kaka pametna ohišja podobna tem NAS rešitve, da bi jih povezal preko eSATA ali USB3?
Quack !

Spock83 ::

Imam D-Link DNS-320 in DNS-325. Z obema sem zadovoljen.

kmetek ::

spock83: dej kaj več povej prosim za ta dva modela itd.....ravno kupujem nekaj zase, in v comshopu je dns-320 99€. kateri je boljši?

Spock83 ::

DNS-325 je seveda boljši. Boljši CPU, več spomina itd. Kar pomeni praktično prenose imam nad 35 do 40MB/s.
Pa seveda DNS-325 omogoča dodajanje dodatnih aplikacij.

DNS-320 pa je malo počasnejši. Prenosi so večinoma okoli 20 do 30MB/s in ne podpira dodajanje aplikacij. Ima pa vse nujno že notri. iTunes server, NFS, FTP, torrent client itd. Za to ceno je zadeva fenomenalna. (notri imam 2TB diske).

En minus pa je, da s časoma znajo tisti ventilatorji biti glasni. Seveda, ker so tako majhni. Jaz imam v dnevni oba in me ne moti :D enega mojega kolega pa kar precej. Samo zadeva tako ali tako ko gre v idle ustavi vse.

kmetek ::

thanks, tega sem se bal - glasnost.....torrent client - katerega imaš gor?

gregyk ::

Še en glas po enem letu uporabe za Synology DS211j. Na Gb mreži branje 75-80MB/s, pisanje 35-40MB/s.

LeQuack ::

A pa se ne zdi nobenemu 35MB/s precej slabo v teh časih, ko imamo diske, ki so velikosti par TB in ki brez problema delujejo pri 100MB/s in več ter mrežne kartice, ki prav tako lahko dajo več od sebe? Kaj je torej ozko grlo teh mini sistemov? Vem da Qnap ima cenejše modele, ki so prav tako zelo počasni, in pa dražje, ki pa dosegajo lepe hitrosti pisanja.
Quack !

levaky ::

Protokol:) Kolikor vem, ima samba probleme z prenosi...

Meni NFS in iSCSI delujeta oba okoli 100MB/s preko 1giga mreže... Samba oz CIFS pa okoli 70MB/s

Matej

trnvpeti ::

hitrosti diskov: green okoli 60-70, black 100+
raid1: branje je dvakrat hitrejse, ker bere z dveh diskov hkrati
pisanje je pocasnejse, ker mora v raid1 isti podatek zapisat na dva konca
zdaj pa zracunaj

LeQuack ::

trnvpeti je izjavil:

hitrosti diskov: green okoli 60-70, black 100+
raid1: branje je dvakrat hitrejse, ker bere z dveh diskov hkrati
pisanje je pocasnejse, ker mora v raid1 isti podatek zapisat na dva konca
zdaj pa zracunaj


Tukaj recimo je nekaj dobrih grafov, kjer so primerjani popularni NAS sistemi:
http://www.smallnetbuilder.com/nas/nas-...

Recimo za hitrost zapisa datotek preko RAID 1 je zanimiv ta graf:



Za RAID 5 pa ta graf:



Seveda hitrejše prenose imajo ponavadi dražji modeli.
Quack !

LuiIII ::

Moj glas gre za:
HP Microserver
4x2TB Hitachi 5K3000
2.5" HDD (sistem)
OpenIndiana 151b
Napp-it 0.500
ZFS RAID-Z1

As good as it gets za svoj denar.

levaky ::

LuiIII: imaš moj glas... TOP IZBIRA:)

kmetek ::

cena lui3?

Brainstorm ::

Jaz imam NAS napravo Buffalo LinkStation Duo 4 TB, 7200 rpm, mrežni/USB (LS-WX4.0TL/R1)

link: http://www.mimovrste.com/artikel/206008...

Samo naj mi eden pove ali je normalno, da preko 100MB linije, se pravi 100MB mrežne kartice in routerja, dobim maksimalni prenos nekje 8MB/s, vsaj tako kaže total commander in networx program, takrat ko kaj kopiram ali berem z Buffala.
In še to, ko vklopim Buffala, lučka utripa kot nora nekje 4 minute, potem pa sveti modro in šele takrat je NAS dosegljiv v omrežju, v času hitrega utripanja pa ni in ali je normalno, da se NAS zaganja okoli 4 minute, inicijalizira ali kaj dela, sem ga že resetiral, pobrisal raid polje, ga naredil na novo in ni nič drugače. Mogoče je potrebno še kje kaj nastavit.

Naj se javi prosim kakšen lastnik ali kateri drug expert za Buffala in pove, kako se obnaša njegov linkstation duo ali ima enake simptome.

Zgodovina sprememb…

levaky ::

8MB/s je kar vredu prenos za 100MBit mrežo in dvomim, da bi lahko dobil kaj več. 4 minute pa je tudi dokaj normalen čas zagona, saj zadaj verjetno teče kakšna verzija linux-a, ki potrebuje nekaj časa, da se zboota...

kmetek: se mi zdi, da stane okoli 350€.

Matej

LuiIII ::

Cena:
HP Microserver: 350€ + 4GB ECC RAM opcija
4x2TB 5K3000 diski: smola fant! Sem jih dobil po 60€ komad poleti, danes boš srečen če jih najdeš za 200€ kom.
2,5 HDD: nimam pojma
Summarum: Poleti - 600€ in nekaj malega za 6TB efektivnega, redundančnega prostora; danes - kdo ve?

Keyser Soze ::

Ja, kaj pa "ease of use"? Synology je "plug & forget". Imajo še v mobilno aplikacijo vgrajen feature "find me", s katerim začne NAS piskat, da ga najdeš. Poraba je tudi minimalna, sploh z uporabo varčnejših diskov.

Tale aspekt multiple varčnosti naredi Synology IMO najboljši "bang for the buck".
OM, F, G!

levaky ::

Ease of use je dokaj preprost... Spletni GUI, nekaj podobnega kot FreeNAS, le grši:)

Porabo zna imeti višjo, čeprov OI ravno tako podpira izklop diskov v idle in nižanje frekvence CPUja.

Ima pa podporo za snapshote, kar je meni nadmočna opcija:) No, pa RAID5 je precej hiter in ni procesorsko zahteven + lahko v NAS dodaš en HBA z zunanjim konektorjem in nanj priklopiš še kakšno zunanjo postajo z 4-8 diski.

blackbfm ::

kako se pa kaj obnese web server na synologijih? pa kakšen vpn? teče to tako kot mora al je bolj na hitro skup spacano?

Spock83 ::

kmetek je izjavil:

thanks, tega sem se bal - glasnost.....torrent client - katerega imaš gor?


Klienta ne moreš sam dodati. Notri je že en build. Mislim, da je bitorrent. Ne me držat za besedo.

LeQuack je izjavil:

trnvpeti je izjavil:

hitrosti diskov: green okoli 60-70, black 100+
raid1: branje je dvakrat hitrejse, ker bere z dveh diskov hkrati
pisanje je pocasnejse, ker mora v raid1 isti podatek zapisat na dva konca
zdaj pa zracunaj


Tukaj recimo je nekaj dobrih grafov, kjer so primerjani popularni NAS sistemi:
http://www.smallnetbuilder.com/nas/nas-...

Recimo za hitrost zapisa datotek preko RAID 1 je zanimiv ta graf:



Za RAID 5 pa ta graf:



Seveda hitrejše prenose imajo ponavadi dražji modeli.


Bolj se višaš po lestvici bolj je cena ohoho.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spock83 ()

AvtoR ::

Jaz priporočam Atom ploščo,MiniITX ohišje in FreeNAS. Vse skupaj je v rangu 120-130€ + diski. Plus je da deluje brez vseh ventilator (napajalnik je kot pri prenosnikih). Ko miruje gredo celo diski v spanje , tako da je zadeva popolnoma neslišna. Poraba v mojem primeru je med 16-22,5W.

trnvpeti ::

poraba z diski je 16-22
en nas je poraba 10w z diski

AvtoR ::

Nas s porabo 10w se po zmogljivosti ne more primerjati z Atom d525 in 2gb rama. Prav tako stane mnogo več, kot omenjeni Atom, pa še s časom ventilatorji postajajo vse glasnejši.
Če je poraba 10W z diskom, potem to pomeni 5w za sam NAS? (toliko porabi atom ko je v mirovanju). Kateri model imaš v mislih? Po Monitorjevem testu praktično vsi NASi rabijo 20+w.

trnvpeti ::

Nas pride okoli 150e, rabljen ds210 dobis ceneje
Atom je hitrejsi(isto hiter je ds212),ko ga sestavis je ista cena kot nas.
Torej nic v prid atomu.
Ce ze,potem se vzame amd e350 , atom pa nikakor ne vzet.

opeter ::

Jaz imam enga starejšega od D-Linka in sicer DNS-323 (ShareCenter Twin DNS-323), s tazadnjim firmware-om (verzija 1.08). Prenos je dokaj slab oz. dosti počasnejši od vseh NAS-ov, ki so bili omenjeni v tej temi.

Prenos je okoli 5-7 MB/s preko 100 MBit mreže, sem poskusil tudi preko 1 GB-ne mreže, pa ni dosti boljše. 10-12 MB/s je tisti maksimum pri pisanju, kar se še da izstisnit pri 1 GB-ni povezavi. Ostalo je znanstvena fantastika.

Moram pa pohvalit eno zadevo, namreč do zdaj se še ni zgodilo, da bi bila naprava neodzivna oz. da bi se obesila. Pa tudi nekaj dodatnih programov obstaja zanj, recimo kakšen Bittorent odjemalnik ipd.

Je pa ta NAS kot sem že omenil v začetku dokaj star, kupil sem ga poleti, leta 2007.
Tu je še en test:
http://www.mojmikro.si/pod_lupo/strojna...

Sicer pa, kolikor vem, le tega ne da več kupiti.
Najnovejši so zdaj DNS-313, DNS-320, DNS-325, DNS-343 in DNS-345, ki omogočajo, da uporabljamo en disk, ali dva v eni škatli, pa vse do štiri (seriji DNS-34x).

Več tukaj:
http://dlink.co.uk/cs/Satellite?c=Produ...

Sem pa bral zelo veliko pozitivnih mnenj o Synologyjevih rešitvah.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

AvtoR ::

trnvpeti je izjavil:

Nas pride okoli 150e, rabljen ds210 dobis ceneje
Atom je hitrejsi(isto hiter je ds212),ko ga sestavis je ista cena kot nas.
Torej nic v prid atomu.
Ce ze,potem se vzame amd e350 , atom pa nikakor ne vzet.


Žal nobenega DS210 ne vidim za 150€! Pa to je še vedno +30€! (Garancija za rabljene stvari?) Primerljivi NAS stane +300€. Synology DS212j naprimer stane 190€ kar je 50% več kot moj sistem, ki je popopnoma odprt za nadgradnje.
Večina poceni NASov s 128mb rama ni sposobna spodobno poganjat Squeezebox serverja (moj primarni namen) pa hkrati zdraven še kak transmission ali kak drug servis. Poganja mogoče že, samo vprašanje je kako? (je treba kaj dražjega nabavit) Tu so še glasni ventilatorji, itd.
Atom+FreeNAS najbolje za najmanj denarja in podpira vse moje zahteve. Z nekaj kliki lahko usposobiš cel kup servisov: cifs/smb,ftp, tftp, ssh, nfs, afp, rsync, unison, iscasi target, upnp/dlna, itunes/daap, dynamic dns, snmp, ups, webserver, bittorrent, squeezebox server, firewall in še in še... pač zadeva je popolnoma odprta.

Še to: ne vem v čem je za namen NASa AMD e350 boljši kot Atom. Zakaj rabiš močnejšo grafiko, če na sistem sploh nimaš priklopljenega monitorja? Amd je po mojem bolj primeren za kak mediacenter, ker tam pa Atom pogori, če ni v navezi vsaj z IONom.

Pa nimam namena polemizirat, tako je pač moje mnenje.

trnvpeti ::

Nas ni isto squeeze.
Nas dobim za tako ceno, pac 132+ddv
E350 je pac boljsi od atoma,tudicpu del, kaj sele graficni.
S tem, da je poraba amdja nizja kot atoma.

Pac zakljucek.
Nas, synology,nizka poraba, deluje vse hitro in zelo dobro.

Ce rabis pa kaj vec, je e350.
Atom je pac out, priznal tudi intel.

Ce se kaj vec pa varcni sandy.

In taksen, kot si ti, da predlagas atom, se samo nasmehnem.
Vsi smo ze sprobali atom, mogoce je v kaksem casu bil primeren za kaj, pac sedaj ni.

AvtoR ::

Niti na en moj argument nisi odgovoril konkretno; Vse kar si navedel je bistveno dražje, glasnejše, dražje, ima večjo porabo itd. Atom gre lahko v sleep mode, za Synology pa ne vem, mislim da ne, ker ne podpira WOL.

Da se razumeva. To da Atom ni bokve kaj mi je povsem jasno! Ne rabim več kot nudi atom, ampak kvečjemu manj. To sem pač kupil zato, ker cenejših niso imeli na zalogi. Je pa za poganjanje NASa več kot dovolj. Lahko bi imel samo eno jedro, pa downclockanga na 800MHZ, pa bi bilo še vedno dovolj za poganjat FreeNAS.

Kot sem že povedal: e350 je krasna zadevca za mediacenter, za poganjat NAS pa enostavno predraga zadeva.

Kaj si hotel povedat da NAS ni isto Squeeze?

Spock83 ::

Squeeze server se lahko inštalira na NAS. Za DNS-323 in novejše vem da se da.

Matjaz4 ::

Doma imam Synology 212. Odlična zadeva. Lahek za nastavlat.

Silver ::

Je slučajno kje lastnik Synology DS-110j, ki bi se ga dalo dobiti že za 125€ brez diska?

Pomembno mi je samo, da ima DLNA in torrent klient, uporabljal ga bom tudi za backup, vendar hitrosti niso tako pomembne, ker se bo kopiralo ponoči.
Kakšno mnenje o glastnosti tega manjšega ventilatorja iz prve roke?
Zanima me tudi kako ste kaj zadovoljni s programčkom za download torrentov.

Če imate kakšno alternativo (znamka, model) pa s predlogi na plan! ;) Dati skoraj 200€ za DS-212j se mi zdi malce pretirano glede na to, da nimam potrebe po RAID-u.

SimplTech ::

Kolikor jaz vem Synology uvaža Xenon forte. Cena z DDV na ceniku je 126 EUR (klik). Pokliči in preveri kako je z zalogo.

Torrent klient v zadnjih izdajah firmwera je narejen na osnovi Transmission klienta in opravlja svoje delo čisto solidno. Jaz imam DS210 in ventilator je za moje pojme prijetno tih.
««
«
1 / 118
»»