» »

NAS za domačo uporabo

NAS za domačo uporabo

Temo vidijo: vsi
««
69 / 118
»»

mzakelj ::

Kva pa kak A300 micro in 2x 2.5 disk not, pa en nvme in kak ryzen 3 ali atlon not ?

hojnikb ::

Karen je izjavil:

Primerjajo jih zato ker je naslov teme "NAS za domačo uporabo". Domača uporaba je pač to da če ti crkne ni tragedije, ker imaš ali podatke še kje ali jih lahko pogrešaš. Če ni nič od tega potem ni več "domača uporaba", ampak do neke mere kritična uporaba. Roko na srce je že 2 diska v mirrorju za domačo uporabo overkill, ker ima večina raje več prostora kot nekaj 2x zapisano (raid5 in ostalo sploh ne omenjam da ni več za "domačo" uporabo).

Sj v tem je keč. Ta tema že dolgo ni več nas za domačo uporabo, ker nekaj znalcev, ki so "storage" profesionalci isto ideologijo, kot jo ima kakšen enterprise (kjer je seveda podatkovna integriteta bistvenega pomena) hočejo na vsak način applyat na en domač nas. Z drugimi besedami, nimajo ideje, kaj bi naj domač nas predstavljal. Zato imaš potem v diskusiji raspberry pija rack platke za par 100e in podobne zadeve.
#brezpodpisa

PrimozR ::

Karen je izjavil:

Primerjajo jih zato ker je naslov teme "NAS za domačo uporabo". Domača uporaba je pač to da če ti crkne ni tragedije, ker imaš ali podatke še kje ali jih lahko pogrešaš. Če ni nič od tega potem ni več "domača uporaba", ampak do neke mere kritična uporaba. Roko na srce je že 2 diska v mirrorju za domačo uporabo overkill, ker ima večina raje več prostora kot nekaj 2x zapisano (raid5 in ostalo sploh ne omenjam da ni več za "domačo" uporabo).

V bistvu je precej bolj pogosto (oz. pričakovano), da imajo ravno domači uporabniki samo eno kopijo podatkov in je zato njihova hramba še toliko bolj kritična, izguba pa prizadane tudi na osebni ravni. V firmah imaš zaposlene ljudi, ki se ukvarjajo z načrtovanjem in reševanjem (oz. preprečevanjem) te problematike. Posledično je kompleksnost teh sistemov lahko tudi zelo visoka, medtem ko ravno za domače uporabnike rešitev mora biti enostavna, zanesljiva in 'turnkey', vsaj za veliko večino.

Lonsarg ::

"NAS za domačo uporabo" itak je že apriori zgolj za power userje, ni to za nekega laika za naštimavat. Tudi synology ne.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

PrimozR ::

mzakelj je izjavil:

Kva pa kak A300 micro in 2x 2.5 disk not, pa en nvme in kak ryzen 3 ali atlon not ?

Ma nima ravno smisla... Če ti je 2x2,5" dovolj prostora, načeloma nisi preveč zahteven in vprašanje če ne bo nekaj tipa WD Live že dovolj. Če imaš namen poganjati aplikacije, potem je verjetno smiselno vzeti nekaj kompleksnejšega oz. nekaj bolj out-of-the-boxovskega. Tole je spet 'ne tič ne miš', en kup ukvarjanja s sistemom, da ga spraviš tja, kjer hočeš da je, na koncu te pa en kup stvari močno omejuje.

hojnikb ::

gansta je izjavil:

Ne razumem kako lahko primerjate npr Pi4 ranga 50€ z namenskimi NAS sitemi nor 920+ Synology ranga 600€ ?!?

Tega tudi jaz ne razumem. Ideologija gre verjetno po naslednjem kjuču: raspberry pi ni 40€!!!!! ker mi je en youtube video tako povedal, rabim paket vse opreme in 8GB različico (za home nas, lol) ki stane 150€+. Potem rabim še neko ohišje, to more bit minimalno 50e+ in seveda diske. Svojo uro cenim 50€/h, za to bom porabil cel vikend, kar pomen da bo cel štos stal več kot nek semi profi synology ali rabljen rack server. Ergo, rpi nima smisla. Nekako tako.

Lonsarg je izjavil:

"NAS za domačo uporabo" itak je že apriori zgolj za power userje, ni to za nekega laika za naštimavat. Tudi synology ne.

Zakaj bi power user bil avtomatsko apriori za nek hud storage array, ki nuca zanesljivost tudi ob potopu zemlje?
Diskusija je že cel čas v domači rešitvi za nekoga, ki hoče poceni rešitev (tako da razni x86 boardi odpadejo) in ma means, ta to skup spravi (torej ni tipična micka ali francek, ki dalj od youtube pa google ne seže). Ja, bi lahk reku že specifičn segment uporabnikov, ampak they're there.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

hojnikb ::

mzakelj je izjavil:

Kva pa kak A300 micro in 2x 2.5 disk not, pa en nvme in kak ryzen 3 ali atlon not ?

overkill, če boš mel za doma. Če bi stvar mela kakšno 2,5 ali 10G mrežo (kar potem že skor ni več za doma) bi mogoče še mela kakšen smisel, tako pa ne.
Ali poceni premade rešitve tipa wd, synology itd ali pa, če si DIYer, raspberry4 ali kakšen podoben poceni board.
#brezpodpisa

hojnikb ::

Dva diska pač ustvarita toliko in toliko toplote - če se diski vrtijo.

Newsflash; diski se ne rabijo vrtet 24/7. Pa tudi sicer lahko pogledaš iz drugega zornega kota. Čisto vsak laptop v preteklosti je mel vsaj en disk, ki ni mel popolnoma nobene ventilacje in je bil v precej grših pogojih kot nekaj v NASu. Pa to vseeno špila. Podobna zgodba z desktop škatlami, kje si še videl aktivno hlajenje diskov? Tisti ventilatorji na turnkey rešitvah so sicer super, ampak v resnici nepotrebni.


Tudi iz RPija težko kaj stisneš, če ni aktivno hlajen. Si tudi to dejstvo pozabil? Če na njem ne poganjaš nič resnega, ventilatorja ne rabiš, sicer ga rabiš. Isti štos.

Aktivno hlajenje? Kakšno aktivno hlajenje? Malo preveč gledaš videote launch day raspberry-ev. Za ta namen (torej nimaš 100% loada 24/7) aktivnega hlajenja defentivno ne potrebuješ. Kakšen heatsink je čisto dovolj. Tako imam tut sam rešeno (in to v zaprtem ohišju poleg diskov) pa se stvar nič ne pritožuje, temparature so in check, throtlanja nobenga. Torej kaj sedaj, moj rpi je magičen?

Ni primeren in to že vemo. Vse smo že povedali, kar je potrebno. Če pa se oglasiš in pozabiš omeniti bistvene pomankljivosti, kot recimo to da je tvoj disk priključen: CPU -> PCI -> poceni USB hub -> USB A konektor -> poceni USB2SATA -> poceni disk in nazaj, pač pričakuj da te bomo opomnili. Skratka, nehaj težit s tem tvojim Rpijem v tej temi. Pejd Raspberry Pi ali https://www.raspberrypi.org/forums/ kjer ti bodo vsi enako (ne)misleči govorili kakšen hud setup imaš.


Kako je to recimo drugače od rk3399 boardov, ki jih hvališ v nebo, ki imajo, shock podobne vrstni red členov.
CPU->PCIE->sata pcie kontroler->sata konektor->poceni disk. Ravno en člen več praviš da stvar totalno uniči, al kaj? Pa pa še enkrat nisi bil sposoben potreči z konkretnimi številkami, ki tak setup dejansko pokaže v slabi luči, kar se tiče zanesljivosti.
Also, fun fact okol usb/sata diskov: nekje 110 miljonov PS4 konzol v divjini uporablja točno takšen setup (usb->sata-usb->disk) minus usb konetkorji, pa glej ga zlomka, nobenih težav okol tega. Zakaj ima to sony sicer tako rešeno, vedo samo oni.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

hojnikb ::

Poleg vsega pa si pravzaprav še vedno na video player propriatery rešitvi, ki slučajno ima USB3 priključek. In ja, obstajajo še slabše diy rešitve, ki jih ravnotako, lepo prosim, ne bi vlačili v to temo.

Kar seveda ni res že vsaj od rpi2 dalje. Če še nisi ugotovil, so današnji SoCji grajeni vsaj v večji meri za rpi in ne za video rešitve in potem adaptacja za rpi. Zakaj bi sicer nek takšen SoC potreboval pcie, pa usb3, kaj šele A72 core (ko bi že nek A7, A35 zadostoval).... Jasno se pa kakšni moduli delijo z ostalimi SoCji, od kjer je tut podobnost z njimi (recimo v primeru rpi4 je to BCM7211). Ni pa to rpi1, kjer je bil dejansko off the shelf čip, kot omenjaš.

Sj enako bi lahko rekel za večino teh kitajskih boardov, ker noben nima namenskega SoCja, ampak si vsi izposojajo tv box ali tablet rešitve.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

igorpec ::

hojnikb je izjavil:

če si DIYer
... vzameš entry level PC aka Celeron, Atom, Ryzen plato, dodaš RAM, PSU in sestaviš NAS. Če si malo bolj avanturističen pogledaš proti namenskemu ARM DIY NAS hardweru Helios4 ali karkoli RK3399 + NAS hat, narediš morda sam škatljo, morda napajalnik in šele nato - če bistvo ni hranjenje podatkov ampak mazohizem, nepotrebno tveganje in trolanje po SloTech - vzameš najcenjenšo šaro.

hojnikb ::

Absolutno najcenejša šara bi bla orangepi zero, ampak i digress :)

... vzameš entry level PC aka Celeron, Atom, Ryzen plato, dodaš RAM, PSU in sestaviš NAS.

Kar je seveda totalno overkill okol zmogljivosti, porabe in glasnosti. V takem primeru je precej bolj smiselno uporabit obstoječ PC, nametat v njega diske in ga pustit pržganega 24/7. Če seveda ni to nek overclockan stvor, ki pije 200W v idle.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

alexribic ::

NAS PLEX TRANCODING 4K 60HZ filmi..torrenti ipd..

Zdravo,
Kupujem NAS, ki bo služil kot "multimedijska škatla" preko njega bom gledal Filme na TVju.....FILME v 4K, moj TV podpira 60HZ..... kakor sem prebral na netu moraa NAS podpirati tudi Traanscoding ali nekaj podobnega....

na NASu bom tudi downloadal torrente. Mogoče bom v prihodnosti tudi kaj bolj naprednega, kako virtualko instaliral gor al kaj podobnega... na njem bo arhiv dokumentov, programov itd...skratka centrala postaja za hrambo stvari. Pa se mi nekako najbolj dopade QNAP.

gledal sem sledeče modele:

TS-453BT3-8G (sprejme do 16gb) 4k 30Hz in thunderbolt)
https://www.qnap.com/en/product/ts-453b...

TS-453B-8G (4k 30HZ)
https://www.qnap.com/en/product/ts-453b...

TS-453D-8G (sprejem do 32GB) 1 HDMI 4K 60HZ
https://www.qnap.com/en/product/ts-453d...

TVS-473e-64G (2 hdmi prikljucka 4K, 30 HZ.)
https://www.qnap.com/en/product/tvs-473...

TVS-472XT-PT-32G (baje gre notri 64GB) (ima 4K 60HZ, in thunderbolt, kar je veelik plus)
https://www.qnap.com/en/product/tvs-472...

Najbolj se ogrevam med zadnjimi tremi. oz TVS-472XT-PT-32gb.

Hvala za nasvete. Važno mi je da bodo 4K filmi dobro delovali (da bo ta transacoding deloval?)..baje je stornji in softwerski..ne vem kaj dela na katerem...... že sedaj imam za 10gb podatkov. (večinoma filmi 4k)..pa da je zanesljiv... razmislal sem o TVS-473e-64G, če bi v prihodnosti kupil se en TV, bi lahko dva gor priklopil preko HDMI-ja, a sta oba le 30HZ na temu NASU... sicer pa itak večinoma filme se gleda preko UTP kabla... tako da en HDMI prikljucek vec ne pomeni nič... najbolj me skrbi transacoding.
hvalezen bom za nasvete..

hvala

Mrakw ::

pozdrav,
za domačo uporabo kaj takega???
aliexpress link 1
aliexpress link 2

Mrakw ::

tale BPI-W2 se mi zdi sploh prpravna. Samo za internetne porte nisem preprican... na njihovi strani pise "2 x 10/100 Mbit/s Ethernet" na wikipediji pa Giga LAN.
Se mi pa zdi bistveno bolj pripravna plošča kot pa rock pi, raspberry pi,......
link od te plate http://www.banana-pi.org/w2.html

a kdo ve kako taka plata podpira kakšen openmediavault? a znajo bit problemi?

igorpec ::

Mrakw je izjavil:

tale BPI-W2 se mi zdi sploh prpravna. Samo za internetne porte nisem preprican... na njihovi strani pise "2 x 10/100 Mbit/s Ethernet" na wikipediji pa Giga LAN.
Se mi pa zdi bistveno bolj pripravna plošča kot pa rock pi, raspberry pi,......
link od te plate http://www.banana-pi.org/w2.html

a kdo ve kako taka plata podpira kakšen openmediavault? a znajo bit problemi?


Prvi in najpomebnejši korak je, da ugotoviš ali ima (dober) software support. Če tega ni, pozabi na videz in priključke. Rabiš Armbian support, šele potem lahko razmišljaš o aplikacijah tipa OMV. Tega na tej plati ni.

Par postov nazaj sem navedal nekaj odličnih primerov. Izberi enega od teh.

Mrakw ::

aha ok :)
zakaj je pa ravno Armbian support potreben? zakaj ne npr linux? ma ne stekam jaz teh osnovnih stvari :)

hojnikb ::

armbian je debian distro za kitajske boarde. Torej linux :)
#brezpodpisa

igorpec ::

Mrakw je izjavil:

aha ok :)
zakaj je pa ravno Armbian support potreben? zakaj ne npr linux? ma ne stekam jaz teh osnovnih stvari :)
Zaradi podpore.

Navaden Linux (Debian, Ubuntu, Arch, Suse, ...) potegne dol jedro iz www.kernel.org doda kakšne manjše spremembe in ga distribuira as is. Podpore za poceni ARM plošče v tem kernelu ni ali pa so v najboljšem primeru zametki - tu in tam kakšna zelo osnovna funkcija, ki pa je za končnega uporabnika enako kot nič.

Strojna oprema se razvije na zasebni verziji, kakšnem starem forku Linux kernela, običajno zadnja LTS verzija ko se razvoj začne. To običajno traja nekaj let, odvisno od sprememb glede na prejšne generacije čipov. In potem če je hardware dovolj zanimiv, da pritegne množice, potem je verjetnost da pride podpora v glavno Linux jedro večja. Če množic, ki delajo zastonj, ni, potem je edina alternative najemanje Linux profijev. Torej tisti ki proda največ, v razvoj ne vloži nič ... sicer pa mora milijone, da lahko konkurira. Super, ne? :)

Kakšna je vloga Armbina pri tem? Armbian podpira, izpolšuje in vzdržuje tudi jedra, ki so na poti ali že blizu polne mainline podpore. Tudi kak drug Linux to počne, vendar običajno v precej manjši meri ali usmerjen v druge specialnosti, drug hardware. Okoli Armbiana je zbrana skupnost, ki to pelje naprej in vzdržuje. Če je sreča, dovolj zanimanja in tudi kaj denarja za namenski razvoj, potem en tak hardware nekoč ugleda luč - Linuxa. Ko je enkrat tam, ni več pomembno kateri Linux ... ampak do tja pride zelo zelo malo strojne opreme in tudi ta ki pride, praviloma deluje precej slabše kot v Armbianu, ki je specializiran za selekcijo točno določenih plošč. Ravnotako nihče tega ne testira, Armbian pa ima automatičen tester za podporte naprave. Ob vsaki spremembi kode jedra se kernel testira na napravi.

Tako zelo zelo na hitro. Tukaj imaš več na to temo: https://docs.armbian.com/

PrimozR ::

@alexribic če imaš namen filme gledati prek Plexa, HDMI porta ne potrebuješ na NAS-u. Na TV inštaliraš Plex app in streamaš direktno oz. kupiš app za na telefon in v TV vtakneš Chromecast (če je neumen TV, oz. pač uporabiš že vgrajeno podprt protokol, če je TV pameten) in castaš vsebino z NAS-a na TV prek mreže. Kar se tiče transcodanja, to pride v poštev, če hočeš nižati ločljivost, npr. če hočeš FullHD/4k vsebino prikazati na napravi, ki je kot take ne prebavi (starejši telefon npr.) in predvsem če hočeš šparati pasovno širino. Če lahko prikazuješ 4k (če je HW naprave dovolj zmogljiv, da prebavi takšen stream) in če je link dovolj zmogljiv (interna mreža je), potem streamaš itak direktno. Lahko tudi 4k vsebino na napravo z nižjo ločljivostjo zaslona, itak naprava sama downscalea. Jaz sem se transcodinga zdaj posluževal samo v primeru, kjer TV ne podpira EAC3 (v1?) kodeka, tako da pri direktnem streamu nimam zvoka. Če transcodam vir v 720p/2.0 stream, pa TV to mirno prebavi. Z nekim na pol spodobnim TV-jem seveda ni težav, sva preverila s kolegom na istem fajlu (streamano od mene k njemu domov), kjer je zvok delal prek Chromecasta na njegovem novejšem TV-ju.

Glede virtualk pa tako, virtualka pobere jedra, tako da boš praktično nujno potreboval vsaj 4 fizična jedra in recimo 2 dal virtualki. Jedra naj bodo torej spodobno hitra. Qnapa ne poznam tako dobro, da bi vedel, kaj podpira na SW strani (ali že out of the box podpira kakega Dockerja ali kaj podobnega, da dodajaš plugine, kar pomeni da virtualke ne potrebuješ), če ja, je zadeva precej rešena. Težko komentiram karkoli s seznama, ker zadev ne poznam dovolj dobro, niti iz specifikacij samih, tako da se bom držal le komentarja glede Plexa in jeder za virtualke.

Karen ::

Virtualke je, če ni Intel procesor, kar za pozabit (na Synology 218+ recimo laufam Docker-ja s Pi-hole-om, kak linux bi šel skozi za silo, za windows virtualko seveda pozabi na ARMu ali podobnem procesorju). Za to rabiš potem namenski server z virtualizaicjo, pa daš diskovje notri. Skratka virtualke pozabi, če ne boš primaknil resnega denarja.

alexribic ::

tega, ki gledam TVS-472XT-PT64GB ima:

64-bit x86
Intel(R) UHD Graphics 610
Flashh memory: 5GB (Dual boot OS protection)
memorije 64gb

10GBASE-T (10G/5G/2.5G/1G/100M) ----to nisem prepričan je ta 10G vodilo na NASu enak port, kot so ostali? gre navaden utp kabel,priključek notri, al je treba še kak poseben router kupit za tak 10G port za hiter prenos podatkov na NAS??


ima še Thunderbolt™ 3.
2 x Type-C USB 3.2 Gen 2 5V/3A 10Gbps
2 x Type-A USB 3.2 Gen 2 5V/1A 10Gbps

tako da bom še moral najti način kako NAJHITREJE prenesti podatke na ta NAS? Imam še en notranji disk 12TB...bom moral kupit kako ohišje za zunanje diske in vstavit notri ta disk in povezati preko USB 3.2 gen2 in tako prenesti na NAS. (je pa format diska Linux, tako da bom moral še nekako prekonvertirati datotečni sistem, da bom lahko "prebral" podatke in jih prenesel na ta NAS...čeprav na tem nasu je verjetno tudi linux, mogoče bom lahko le skopiral fajle gor pa bo NAS vse razumel...?..


kak nasvet?

PrimozR ::

Karen je izjavil:

Virtualke je, če ni Intel procesor, kar za pozabit (na Synology 218+ recimo laufam Docker-ja s Pi-hole-om, kak linux bi šel skozi za silo, za windows virtualko seveda pozabi na ARMu ali podobnem procesorju). Za to rabiš potem namenski server z virtualizaicjo, pa daš diskovje notri. Skratka virtualke pozabi, če ne boš primaknil resnega denarja.

To sem pozabil omeniti, ja, na ARM-u virtualke praktično odpadejo.

10GBASE-T je 10-gigabitna mrežna kartica. Če hočeš prenašati podatke z 10 Gbit, moraš imeti celotno omrežje prilagojeno temu - Cat6 kabli, switchi in mrežne kartice. Če samo en člen v omrežju ni kompatibilen, hitrosti padejo na gigabit.
Je relativno OK futureproofing, ampak danes so 10G switchi še reeeeeeelativno dragi. Pa v praksi, za content danes, če nimaš RES specifičnih zahtev (montiranje videoposnetkov direktno z NAS-a) mislim da doma še ne potrebuješ 10G omrežja. Potencialno na NAS-u pride prav, če imaš router s par 10G porti, da lahko več uporabnikov tanka s polnim gigabitom vsebino z NAS-a (ta pa podatke jasno daje v mrežo z do 10G), je pa potem treba paziti tudi, da je diskovje dovolj hitro.

Torej, futureproofing bonbonček je OK, ni pa to tisti en fičr, zaradi katerega bi en NAS izbral prej kot drugega.

Uuuuuuum... zakaj bi že kupoval zunanje ohišje? Saj veš da je NAS škatla, v katero zabašeš (interne) diske ter do podatkov na njih dostopaš prek mreže? Sicer sem pa jaz svojih par TB podatkov pred leti lepo prenesel prek gigabitne mreže. Tam nekje 3 ure traja, da se skopira terabajt podatkov prek gigabitne mreže. Prek USB-ja bo lahko šlo piko hitreje, če NAS zna prebrati datotečni sistem diska, ampak govorimo o max prihranku 1/2 časa, če sploh, ker en sam disk enostavno ni dovolj hiter.

Potem pa, če recimo kupiš 12 terabajtni disk (oz. diske) za v NAS, razširiš array v NAS-u s tem diskom, ki ga že imaš. Spet, ne poznam dovolj dobro Qnapa, da bi ti lahko povedal, če lahko vtakneš disk v NAS in bo znal prebrati podatke, če ja, potem bi lahko kopiral podatke kar interno, ampak prek mreže bo šlo 100 %. Naj se še kdo drug oglasi glede specifik Qnapa.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

igorpec ::

alexribic je izjavil:

gre navaden utp kabel,priključek notri, al je treba še kak poseben router kupit za tak 10G

Če boš hotel 10Gb povezavo z računalnikom bo treba ... ampak 10Gb routerja ne boš potreboval, če boš recimo tale NAS povezal direktno z enim (malo boljšim) kablom z recimo desktopom, kjer hočeš polno hitrost, ostalo (zato sta tudi dve mrežni) pa pelješ preko routerja / switcha.

Thunderbolt ti bo prišel prav pa spet samo če imaš take naprave, ki jih bi priključvel direktno na NAS. Recimo kak high-end prenosnik tipa Dell XPS / Macbook.

Za polžje počasen zunanji mehanični disk ne rabiš hude hitrosti Thunderbolt-a. eSATA, USB3.

WhiteAngel ::

Netflix 4k predvaja s 25 Mbiti na sekundo, vi pa sanjate o 10 Gbitni mreži? Jao.

alexribic ::

@Primož in Igorpec in WhiteAngel, ne vem če sem vas pravilno vse razumel..

torej za 10GBase bi potreboval še poseben router? hmmm.... imam "klasičnega", optiko v lj. 100/20 preko T2....torej je ta NAS predober zame?

A isto kot za 10GB port velja tudi za 2,5gb in 5Gb port?

všeč mi je bil ker ima thunderbolt3 in USB3.1 gen2....HDMI 4k 60hz......tudi za prihodnjo uporabo, čez par let ko bo thunderbolt bolj razsirjen in usb3.1 gen2.

imam optiko do hise in cat7 kable po hiši od modema do routerja in do NASA bi bil tudi cat7 kabel. Disk v NASu bo 7.200rpm..12TB..mogoče čez čas dodam še en 12TB.


Zunanje ohišje pa zato, da ne bi izgubil teh podatkov, k jih imam na enem internem disku (Ext4 format mislim da je), če ga kar vstavim v NAS tvegam izgubo podatkov, formatiranje inicializacija ipd....Vem kaj je NAS ravno zato pazim.
12TB preko 1gb mreze bi torek kopiralo 1GB=3Ure...36ur? kar je precej....preko usb3.1 gen2 bi skopiralo precej hitreje ker imajo hitrost 10GB...sam poiskat je treba eno tako ohišje :)


drugače pa ne vem kako bi drugače prebral te podatke in prenesel na ta novi NAS?

igorpec ::

alexribic je izjavil:

@Primož in Igorpec in WhiteAngel, ne vem če sem vas pravilno vse razumel..

torej za 10GBase bi potreboval še poseben router?
Ja, če želiš več naprav hookat na 10Gb mrežo. Če pa rabiš samo eno hitro povezavo, npr. tvoj desktop - NAS, potem rabiš samo kabel potegnit in dodat 10GB mrežno v PC in ustrezno skonfigurirat network.

alexribic je izjavil:

Torej je ta NAS predober zame?
IHMO da.

alexribic je izjavil:

A isto kot za 10GB port velja tudi za 2,5gb in 5Gb port?
Tudi rabiš drug switch, ki pa bo precej cenejši. Najcenejši 2.5G se dobijo že tam malo čez 100 EUR. Za eno direktno pa spet ne rabiš nič drugega kot v PCu tudi še eno 2.5G mrežno in ne rabiš najboljših kablov.

alexribic je izjavil:

všeč mi je bil ker ima thunderbolt3 in USB3.1 gen2....HDMI 4k 60hz......tudi za prihodnjo uporabo, čez par let ko bo thunderbolt bolj razsirjen in usb3.1 gen2.
USB3.1 gen2 je drugo ime za Thunderbolt. Pač 10Gbps prenos.

alexribic je izjavil:

imam optiko do hise in cat7 kable po hiši od modema do routerja in do NASA bi bil tudi cat7 kabel. Disk v NASu bo 7.200rpm..12TB..mogoče čez čas dodam še en 12TB.
Če tvoj NAS nima NvME diskov + stotitne gigabajtov memorije za caching ti 10Gb mrežna ne koristi nič. Mehanični diski se vrtijo tam do cca. 20% te hitrosti. V teh razmerah je optimalna 2.5Gb povezava in nič več -domačo okolje, malo uporabnikov.

alexribic je izjavil:

Zunanje ohišje pa zato, da ne bi izgubil teh podatkov
Tako je tudi prav.

USB gen2 je kul, ampak moraš imeti za backup potem zelo drag NVME disk, sicer nima smisla.

alexribic ::

@igorpec, za backup NVME disk? a misliš, da normalno ne bi delovalo le zunanje ohišje v katerega bi lahko vstavil 3,5" disk 12TB da skopiram odatke v NAS? bi moral tako ihisje kupit v katerega bi moral vstaviti tudi NVME disk?? al si to govoril za NAS?
hvala za odgovore :)

v ta novi NAS bi lahko vstavil NVM enkrat, a zaenkrat ne bi tega kupoval.
delam na prenosniku tako da so neke omejitve...

PrimozR ::

NVMe bo uporaben samo za kak caching ali kaj podobnega, spet, govorimo o zelo specifičnih pogojih uporabe, za katere moraš vedeti, da jih potrebuješ. Če se sprašuješ ja ali ne, potem je verjetno odgovor ne. Enako z 10G mrežo.

@igorpec URL za ta 100 € 2,5Gbit switch, ker kakor sem bral/gledal/itd., je ravno glavna težava mrežne opreme nad 1 Gbit ta, da je praktično vse enako drago, pa naj bo 2,5G, 5G ali pa 10G. Prednost 2,5G je, da dela prek Cat5(e) kablov, 10G pa prek Cat6.

USB3.1 gen2 je pa nekaj POPOLNOMA drugega, kot Thunderbolt. Thunderbolt je PCIe prek kabla. Uporablja Thunderbolt Type-C priključek, pa USB 4 bo vključeval še Thunderbolt spec (torej PCIe link), ampak je to, da LAHKO oba uporabljata Type-C oz. da isti port podpira oboje, edina skupna lastnost. USB 3.2 10G gre namreč lahko tudi prek Type-A priključka, Type-C ima pa lahko zadaj električno tudi USB 2.0 linijo.

Ampak ja Thunderbolt je še ena izmed lastnosti, ki spadajo v kategorijo NVMe in 10G, če ne veš, da potrebuješ, potem ne potrebuješ. Prek Thunderbolta lahko nrp. priklopiš zunanje ohišje za več diskov, kar se precej uporablja v Mac svetu (precej več, kot v PC svetu, bi rekel). Gre za hiter način razširitve prostora v Qnapu, ampak pomojem če greš v te vode (če potrebuješ več diskov oz. več placa), pri ceni Thunderbolt ohišij, je verjetno bolj smiselno pogledati za boljšim NAS-om z več bayi za diske.

igorpec ::

PrimozR je izjavil:

@igorpec URL za ta 100 EUR 2,5Gbit switch, ker kakor sem bral/gledal/itd., je ravno glavna težava mrežne opreme nad 1 Gbit ta, da je praktično vse enako drago, pa naj bo 2,5G, 5G ali pa 10G. Prednost 2,5G je, da dela prek Cat5(e) kablov, 10G pa prek Cat6.


https://www.amazon.com/QNAP-QSW-1105-5T...

"In stock on October 14, 2020." Dejansko šele prihaja na trg.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: igorpec ()

igorpec ::

alexribic je izjavil:

@igorpec, za backup NVME disk? a misliš, da normalno ne bi delovalo le zunanje ohišje v katerega bi lahko vstavil 3,5" disk 12TB da skopiram odatke v NAS? bi moral tako ihisje kupit v katerega bi moral vstaviti tudi NVME disk?? al si to govoril za NAS?
hvala za odgovore :)

v ta novi NAS bi lahko vstavil NVM enkrat, a zaenkrat ne bi tega kupoval.
delam na prenosniku tako da so neke omejitve...


Če želiš izkoristiti prednosti hitrega prenosa preko USB gen2, potem rabiš tudi hiter SSD disk. Za počasen mehaničen disk, ne rabiš gen2, že gen1 je preveč.

A-242 ::

Mah ja, lahko bi ze nehali nabijati pocasi:

Vzames tole (304 ali 804, odvisno koliko diskovja boste notri natlacili):
https://www.fractal-design.com/products...

node 804, 100 eurov
i3 [1], 100 eurov
8gb rama, 30 eurov
napajalec, 60 eurov
hladilnik, 30 eurov
mini-itx/micro-atx plata, 100 eurov (cimvec vec sata portov, in pci express vsaj 8x [2])
256gb ssd (ceprav ga ne rabis), 40 eurov
= 460 eurov
+ poljubno diskovja

Gor nalozis https://www.freenas.org/ , ce se ti z nasom ne da prevec ukvarjat (ali si se nesposoben ukvarjati s cimerkoli drugim), sicer pa po zelji OS. Seveda se ob omembah synologya tule sprasujem, koliko v tej temi vas sploh zna kakrsenkoli OS nalozit.

Za naslednjih 10+ let si resil vse svoje potrebe po NASu (pa ce si malo bolj glavca tudi po web serverju (za syncanje podatkov iz telefona), po mail serverju (za odhajanje iz googlovega vohunskega sistema), filtriranje prometa (proxy + mitm), seedbox, sftp, rolanje filmov (https://kodi.tv),...

Tisti vecji nesposobnezi in hipsterji (ki mislijo, da so pa ful face, ce izdelek kupijo namesto naredijo) pa naj synology vsake 3 leta kupujejo, pac ovce je treba odret.

[1] ce se hoces iti virtualizacijo, stlaci notri raje i5, pa fino je, da pogledas do kam podpira cpu-je, ce bos nekoc rabil kaj hitrejsega, ceprav dvomim, za NAS cpu ni vitalnega pomena
[2] pci-express zato, da lahko notri natlacis sas hba in dobis dodatne sata porte, pri 25 eurov vrednem sas hbaju lahko dobis iz dveh mini sas portov se 8 sata prikljuckov - pri rahlo modernejsi plati si ze dobil 6 sata portov + 8 iz hba-ja, lahko natlacis notri 14 diskov, v 804 bi jih verjetno se stlacil toliko.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: A-242 ()

A-242 ::

Aja pa se tole, zadevo zgoraj lahko mirno downscalate v manjsa ohisja, cenejse plate, ipd. Za NAS je prakticno karkoli dovolj, pri plati sicer na vasem mestu ne bi sparal ker jo je sitno menjat (vendarle pa lahko vsako zhebano komponento zamenjate, pri ze sestavljenih jajcih boste pac kupovali na novo - in ce gledam cene synologyev, vam mora samo en crknit, pa ste pokrili celoten strosek gornjega setupa).

Zaradi freenas (freebsd! zfs!) raidz bi vam priporocil, da vsaj 3 diske kupite pa ne se sekirat zaradi ecc rama, v vec kot desetih letih nisem imel z zfs nobenih tezav z "el cheapo" rami.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: A-242 ()

igorpec ::

@A-242 Sicer se pa popolnoma strinjam ampak to:


https://www.1f433.net/notes/kobol-helio...
je bolj sexy :D

Drugače pa ZFS čisto dobro dela tudi na Linuxu.

Tsunamii ::

Obstajajo kaksna ohisja za hitro pripetje diskov za domač sistem kot je omenil A-242.. ?

igorpec ::

Tsunamii je izjavil:

Obstajajo kaksna ohisja za hitro pripetje diskov za domač sistem kot je omenil A-242.. ?


Misliš notranja fiksna?

https://amzn.to/34sdjR3

ali hot swap bay?
https://amzn.to/36Bfpkj

A-242 ::

igorpec je izjavil:

@A-242 Sicer se pa popolnoma strinjam ampak to:


https://www.1f433.net/notes/kobol-helio...
je bolj sexy :D

Drugače pa ZFS čisto dobro dela tudi na Linuxu.


Na freebsdju je od 2007.

Zgoraj sem ciljal na NAS z maksimalno uporabnostjo, ne samo en kup diskov.

Tsunamii je izjavil:

Obstajajo kaksna ohisja za hitro pripetje diskov za domač sistem kot je omenil A-242.. ?


Tega jajca imas kolikor hoces, se na mimovrste se valjajo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: A-242 ()

A-242 ::

Pa ne razumem, zakaj kupujete ohisja v katere se diske komaj zbasete, a zivite v pticjih kletkah? Enako je s platami... ja saj je majhna, pusis pa na vsem od hlajenja pa do razsirljivosti, verjetno tudi throughputa. A je tistih 100 eurov za relativno normalno plato (matx) res tako hud strosek?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: A-242 ()

Tsunamii ::

igorpec je izjavil:

Tsunamii je izjavil:

Obstajajo kaksna ohisja za hitro pripetje diskov za domač sistem kot je omenil A-242.. ?


Misliš notranja fiksna?

https://amzn.to/34sdjR3

ali hot swap bay?
https://amzn.to/36Bfpkj


Ee nekaj takega ja. Swap bay..tnx. Mogoče bi naredil domači NAS sistem..sam bi rad swap bay ohisje. Kor varjanta synology (plata..proc..rami..diski..)

Vesoljc ::

igorpec je izjavil:

PrimozR je izjavil:

@igorpec URL za ta 100 EUR 2,5Gbit switch, ker kakor sem bral/gledal/itd., je ravno glavna težava mrežne opreme nad 1 Gbit ta, da je praktično vse enako drago, pa naj bo 2,5G, 5G ali pa 10G. Prednost 2,5G je, da dela prek Cat5(e) kablov, 10G pa prek Cat6.


https://www.amazon.com/QNAP-QSW-1105-5T...

"In stock on October 14, 2020." Dejansko šele prihaja na trg.



lahko preveris se na OMO7 d.o.o.
meni so rekli 110e + ddv
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

A-242 ::

Tsunamii: pojdi se malo na aliexpress pogledat.

igorpec ::

A-242 je izjavil:

Na freebsdju je od 2007.

Zgoraj sem ciljal na NAS z maksimalno uporabnostjo, ne samo en kup diskov.
Vem, sej tudi ta je uporaben še za kaj drugega, ampak seveda ne maximalno. Uporabna native podpora za FreeBSD/NAS gotovo tudi (še) ne obstaja.

Sem za hec probal zadnji FreeNAS, ko sem imel NAS še na itx i7 intel plati (8x SATA). Skoraj vse deluje OOB, samo 10GB mrežna - bistvena željena lastnost - ni hotela. S FreeBSD se nisem ukvarjal nikoli, zato sem hitro obupal, ker sem videl da imajo tudi drugi težave s tem chipsetom, da je na splošno podpora za hardware za Linuxom in pa kot sem že omenil - ne rabim NAS OS-a in vse nepotrebne navlake, ki pride zraven. Navaden Linux distro, NFSd, KVM za virtualizacijo, konfiguracijo zmečem skupaj prej na roke kot preko GUI-a ... Moj trenutni setup je Supermicro X10SDV 6c intel D plata z 2 x 10GB + 2 x 1G, 128Gb ECC rama od katerega gre okoli 80% za ARC, 50% od 2TB nvme za L2ARC ter 6 x 8TB v ZRAID2 z vključeno kompresijo, rackmount. Je vsestransko uporaben, kuri malo ... vendar ni "za domačo uporabo".

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: igorpec ()

A-242 ::

igorpec je izjavil:

Uporabna native podpora za FreeBSD/NAS gotovo tudi (še) ne obstaja.


??? Kaj je to "uporabna native podpora"? Govoris o ZFS?



FreeNAS sem predlagal za ljudi, ki nimajo blage veze / se jim ne da z operacijskim sistemom ukvarjat. Imam jaz tudi raje "clean" freebsd (linuxa pac ne maram, ker prevec kuharjev svinja vsepovsod, izgleda kot bi kopico prasicev spustil v tovarno s cokolado - ga po sili razmer zal uporabljam kot desktop ampak kar se mene tice je enako sranje kot windows).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: A-242 ()

A-242 ::

/.../
Supermicro plate so predrage za doma, nima smisla. Ima pa ASRock nekaj zanimivih industrijskih, problem pa je, da je jih je f*ing tezko dobiti.

igorpec ::

A-242 je izjavil:

igorpec je izjavil:

Uporabna native podpora za FreeBSD/NAS gotovo tudi (še) ne obstaja.


??? Kaj je to "uporabna native podpora"? Govoris o ZFS?


Govorim o gonilniki za modernejši hardware ... to gre dosti počasneje kot na Linuxu.

A-242 je izjavil:

kot bi kopico prasicev spustil v tovarno s cokolado


Ja, bi se kar strinjal :D Za samo jedro Linuxa je situacija boljša, kjer tja pač vsak prašč ne more priti kar tako. Je pa zato ogromno privatnega vzdrževanja in patchanja.

A-242 je izjavil:

Supermicro plate so predrage za doma, nima smisla. Ima pa ASRock nekaj zanimivih industrijskih, problem pa je, da je jih je f*ing tezko dobiti.
Za doma je to predrago, vsekakor - tega nimam samo "za doma".

Pri Asrock mi jetale padla v uč za ta isti namen, ampak glede na to da je še prav orng prodajajo ne, ni nobenih izkušenj, kako je z podporo. Supermicro vgradiš .. in dela. Trenutno iščem SP3 plato za nek drug namen in je ena Asrock plata točno to kar se rabi, ugodna cena, ampak prvi uporabniki so izjemno nezadovoljni https://www.mindfactory.de/product_info... in bomo verjetno spet Supermikrota vzeli.

MrStein ::

alexribic je izjavil:


tako da bom še moral najti način kako NAJHITREJE prenesti podatke na ta NAS? Imam še en notranji disk 12TB...bom moral kupit kako ohišje za zunanje diske in vstavit notri ta disk in povezati preko USB 3.2 gen2 in tako prenesti na NAS. (je pa format diska Linux, tako da bom moral še nekako prekonvertirati datotečni sistem, da bom lahko "prebral" podatke in jih prenesel na ta NAS...čeprav na tem nasu je verjetno tudi linux, mogoče bom lahko le skopiral fajle gor pa bo NAS vse razumel...?..


kak nasvet?

Preko navadne 1 Gbps mreže bo še najbolj preprosto. Nese okoli 120 MB/a, ta disk pa ni veliko hitrejši (torej hitrejša povezava ne bo dosti pomagala)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zimonem ::

A-242 je izjavil:

/.../
Supermicro plate so predrage za doma, nima smisla. Ima pa ASRock nekaj zanimivih industrijskih, problem pa je, da je jih je f*ing tezko dobiti.

Zakaj že nucaš serverplato pa 300 vatou v mirovanju za doma. Pa tiste tvoje konfiguracije.... Iz leta 75. Pa kodi pa truenas.... Zastarelo do ameba. Vse namenske aplikacije gredo prek dockerja ker se nikomur ne da dajat z podporo. Samo toliko se nuca vitrualizacija. Nič več. Majhna izguba na latenci zaradi CS. Vse ostalo pa samo prednost.

PrimozR ::

igorpec je izjavil:

PrimozR je izjavil:

@igorpec URL za ta 100 EUR 2,5Gbit switch, ker kakor sem bral/gledal/itd., je ravno glavna težava mrežne opreme nad 1 Gbit ta, da je praktično vse enako drago, pa naj bo 2,5G, 5G ali pa 10G. Prednost 2,5G je, da dela prek Cat5(e) kablov, 10G pa prek Cat6.


https://www.amazon.com/QNAP-QSW-1105-5T...

"In stock on October 14, 2020." Dejansko šele prihaja na trg.

Good to know, tnx! :)

PrimozR ::

@A-242 super, dejmo uporabniku, za katerega ni nujno da ne zna, ampak se mogoče v bistvu _NOČE_ ukvarjati s sestavljanjem računalnika in postavljanjem OS-a, nekaj točno takšnega (čeprav je Synology/Qnap/itd. zanj idealna izbira z vidika zahtev). Za povrhu pa to zapakirajmo kot 'ne kupuj igrače, vzemi nekaj resnega', potem pa predlagaš glorified igračo? Pa če že prodajaš kako simpl je FreeNAS (ga imam, pa je zanimivo, da se je včasih kot intro priporočalo prebiti čez 66 strani dolgo prezentacijo o osnovah), potem ga vsaj prodajajo npr. v paketu s HP-jevim Microserverjem, kjer dejansko kupiš black box brez OS-a. Za OS potem poskrbiš sam, v škatlo pa zgolj vtakneš diske (do 4). Cenovno je tam-tam s tem, kar prodajaš s sicer nekoliko manj zmogljivim procesorjem in prostorom za manj diskov (realno, cel kup ljudi tukaj sprašuje po dual bay škatlah...), je pa zapakirana celota. https://geizhals.eu/hpe-proliant-micros...

Mogoče je FreeNAS lahko zelo simpl za uporabo, po drugi strani pa lahko stvari na njem tudi močno zakompliciraš, ker ima veliko opcij. Le-to pa manj uke uporabnike prej zmede kot jim da navdih, da se naučijo kaj novega. Therefore Synology. Nima Synology za brezveze toliko prodanih kosov.

Tako kot RPi 4 ni odgovor za vse, tudi DIY/FreeNAS/Linux/BSD ni odgovor za vse. Sta pa ti dve opciji obe na extremih, torej je smiselno, da je za večino primerne happy medium. GUess what that is.

gansta ::

alexribic je izjavil:

NAS PLEX TRANCODING 4K 60HZ filmi..torrenti ipd..

Zdravo,
Kupujem NAS, ki bo služil kot "multimedijska škatla" preko njega bom gledal Filme na TVju.....FILME v 4K, moj TV podpira 60HZ..... kakor sem prebral na netu moraa NAS podpirati tudi Traanscoding ali nekaj podobnega....

na NASu bom tudi downloadal torrente. Mogoče bom v prihodnosti tudi kaj bolj naprednega, kako virtualko instaliral gor al kaj podobnega... na njem bo arhiv dokumentov, programov itd...skratka centrala postaja za hrambo stvari. Pa se mi nekako najbolj dopade QNAP.

gledal sem sledeče modele:

TS-453BT3-8G (sprejme do 16gb) 4k 30Hz in thunderbolt)
https://www.qnap.com/en/product/ts-453b...

TS-453B-8G (4k 30HZ)
https://www.qnap.com/en/product/ts-453b...

TS-453D-8G (sprejem do 32GB) 1 HDMI 4K 60HZ
https://www.qnap.com/en/product/ts-453d...

TVS-473e-64G (2 hdmi prikljucka 4K, 30 HZ.)
https://www.qnap.com/en/product/tvs-473...

TVS-472XT-PT-32G (baje gre notri 64GB) (ima 4K 60HZ, in thunderbolt, kar je veelik plus)
https://www.qnap.com/en/product/tvs-472...

Najbolj se ogrevam med zadnjimi tremi. oz TVS-472XT-PT-32gb.

Hvala za nasvete. Važno mi je da bodo 4K filmi dobro delovali (da bo ta transacoding deloval?)..baje je stornji in softwerski..ne vem kaj dela na katerem...... že sedaj imam za 10gb podatkov. (večinoma filmi 4k)..pa da je zanesljiv... razmislal sem o TVS-473e-64G, če bi v prihodnosti kupil se en TV, bi lahko dva gor priklopil preko HDMI-ja, a sta oba le 30HZ na temu NASU... sicer pa itak večinoma filme se gleda preko UTP kabla... tako da en HDMI prikljucek vec ne pomeni nič... najbolj me skrbi transacoding.
hvalezen bom za nasvete..

hvala



Synology 920+ si gledal?

alexribic ::

sem gledal tudi sinology, a se mi zdi da Qnap da še največ...ima še hdmi priključek...je malo dražji a tudi več dobiš se mi zdi..

ne vem pa kako je z RAIDOM?

scenarij 1:
najprej bi imel en disk notri..12TB (JBOD verjetno?). nato bi pa čez čas dodal še en disk in tako ustvaril RAID0 (24TB)...

scenarij 2:
mogoče bi z dodatnim diskom (2 diska) ustvaril RAID 1.(12TB)...mirroring.

scenarij 3:
ko dokupim še tretji disk bi naredil RAID 5... ki je najbolši po mojem mnenju, imam backup če en disk odpove (12TB) imam pa npr. še vedno 2x12TB=24TB prostora na voljo.

Ne vem pa ali lahko kar dodajam disk notri v vseh treh scenarijih in mi ne bo izbrisalo podatkov na teh scenarijih??? Kakšna inicializacija ipd....se raid postavi..

hvala
««
69 / 118
»»