» »

NAS za domačo uporabo

NAS za domačo uporabo

Temo vidijo: vsi
««
38 / 118
»»

roli ::

Jaz imam HP Proliant Microserver (Gen 8) že dobro leto. Not imam tri diske (plus sistemski SSD), gor pa poganjam OpenMediaVault. Dobil sem novega na Amazonu za 180€. Za moje potrebe je stvar odlična.

HPjev remote managment software (ILO) je pa tudi zelo zelo super stvarca. Ker konec koncev je to polnokrvni server. To, da lahko boot settinge popravljaš in sistem inštaliraš remotely je zlata vredno. Sicer ta software ni zastonj ampak licenco se, da najti po shady kanalih zastonj (ali pa malo bolj legalno za male pare).
http://www.r00li.com

Joze_K ::

ok,..
kaj bi bilo potem za nekoga, ki se na linux in unix variante sploh nič ne spozna za instalirat na Microserver 10 - 267€ je res lepa cena za 4-bay sistem. Nadomestil bi sedanji Asustor 2-Bay sistem.
A gredo gor Win10 - in jih lahko uporabiš za server? Ali kako? Video izhoda sploh ne rabim... le mrežni priklop.
Uporaba - movie server, kak backup za fotografije in datoteke domače rabe...

d4vid ::

opennediavault mislim da bo kar ok za zacetek, gre pa w10 tud gor
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

Stari89 ::

Imam QNAP TS-431P. Rad bi pognal Hello World programčič v Pythonu. Preko App Centra sem naložil tazaden Python, ki je na voljo. Kaj pa sedaj? :/
Enako vprašanje še za Node.js.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Stari89 ()

Red_Mamba ::

Stari89 je izjavil:

Imam QNAP TS-431P. Rad bi pognal Hello World programčič v Pythonu. Preko App Centra sem naložil tazaden Python, ki je na voljo. Kaj pa sedaj? :/
Enako vprašanje še za Node.js.


A ne dela to slucajno prek docker containerjev? Ali si ta program sam napisal?
[st.slika https://img.shields.io/badge/Slo-Tech-green.svg test]
Linkedin >> http://goo.gl/839Aua
Mamba's Crypto & ICO's: https://t.me/joinchat/AAAAAExTkO4P4UDy0fIZdg

MaCoFaCo ::

Uporablja kdo btrfs? Rad bi imel en easy to use NAS sistem za domači backup z možnostjo priklopa 4 diskov, kjer bi imel neko mirror redundanco za primer odpovedi enega izmed diskov. Kot vidim omogoča btrfs nekaj podobnega kot Windows Storage Spaces, se pravi, da diske dodajaš v pool, kjer ni pomembno da so diski enake velikosti, sistem pa avtomatsko poskrbi za mirroring in redundanco.

Ideja je, da bi imel npr. na začetku v sistemu 4 x 2 TB diske (se pravi polovica od tega v mirrorju), potem pa ko bi začelo zmanjkovati prostora in postanejo diski še cenejši, enostavno vržeš ven en stari disk in ga zamenjaš z npr. 10 TB modelom. In tako si postopoma povečuješ pool. V teoriji bi moralo biti vse preprosto in avtomatizirano :)

Se splača kupit Synology za to?

Red_Mamba ::

unRaid ti to omogoca. ne rabis starega diska menjat, samo dodas nove 2Tb v array.
Problem je sam da je 60$ licenca za 6 diskov, malo vec za vec diskov, ampak ne vem ce jo lahko kasneje nadgradis
[st.slika https://img.shields.io/badge/Slo-Tech-green.svg test]
Linkedin >> http://goo.gl/839Aua
Mamba's Crypto & ICO's: https://t.me/joinchat/AAAAAExTkO4P4UDy0fIZdg

Zgodovina sprememb…

MrStein ::

Red_Mamba je izjavil:

unRaid ti to omogoca. ne rabis starega diska menjat, samo dodas nove 2Tb v array.

Kaj pa če zmanjka prostora (fizičnega)?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

MaCoFaCo ::

Fizični prostor sem imel tudi jaz v mislih :) Bom si vseeno pogledal malo več o tem unRaid. Verjetno v ozadju uporablja btrfs ali ZFS (govorim na pamet).

Red_Mamba ::

MrStein je izjavil:

Red_Mamba je izjavil:

unRaid ti to omogoca. ne rabis starega diska menjat, samo dodas nove 2Tb v array.

Kaj pa če zmanjka prostora (fizičnega)?


mislis placa za diske v kisti? pac vecjo kisto nabavis.
Sicer imam pa jaz ze v startu svoje ohisje v kerga spravim prek 20 diskov. Lastna konstrukcija iz vezane plosce zrezana na CO2 laserju 8-)
[st.slika https://img.shields.io/badge/Slo-Tech-green.svg test]
Linkedin >> http://goo.gl/839Aua
Mamba's Crypto & ICO's: https://t.me/joinchat/AAAAAExTkO4P4UDy0fIZdg

MaCoFaCo ::

Kakšen software / file system uporabljaš? Imaš mogoče na nek način rešeno sinhronizacijo s sekundarno lokacijo, ali je to mogoče že izven domene domače uporabe? :)

Pozna mogoče kdo kakšen preprost, poceni in preizkušen NAS sistem, ki ima klasični RAID 1 mirroring, in da je garantirano, da če vzamem en disk ven in ga priklopim na računalnik, da bom lahko 100% prebral podatke (brez kakšnih komplikacij zaradi RAID kontrolerja, ki ga uporablja NAS)?

Vse bolj razmišljam, da je mogoče najboljša rešitev najbolj preprosta rešitev...

(garantirano v smislu, da RAID kontroler ne dela kakšne specifike, ki bi povzročila, da računalnik takšnega diska ne prebere)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: MaCoFaCo ()

MrStein ::

Linux software RAID je kar prenosljiv (na druge Linux sisteme, s kakim dodatnim softverom tudi na Windows).
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

MaCoFaCo ::

@MrStein: na QNAP strani gledam nhihov FAQ in če prav razumem uporabljajo njihove rešitve softwerski raid. Potem bi takšen disk verjetno brez težav lahko prebral na drugem računalniku?

MaCoFaCo ::

Ah, verjetno bo na koncu Synology NAS DS-216SE z dvemi diski, klasični RAID-1 mirror in upati na najboljše... :)

Stari89 ::

Red_Mamba je izjavil:

Stari89 je izjavil:

Imam QNAP TS-431P. Rad bi pognal Hello World programčič v Pythonu. Preko App Centra sem naložil tazaden Python, ki je na voljo. Kaj pa sedaj? :/
Enako vprašanje še za Node.js.


A ne dela to slucajno prek docker containerjev? Ali si ta program sam napisal?

Deluje, če se povežem preko SSH. Ne vem, kaj sem drugega pričakoval.

PrimozR ::

MaCoFaCo je izjavil:

Uporablja kdo btrfs? Rad bi imel en easy to use NAS sistem za domači backup z možnostjo priklopa 4 diskov, kjer bi imel neko mirror redundanco za primer odpovedi enega izmed diskov. Kot vidim omogoča btrfs nekaj podobnega kot Windows Storage Spaces, se pravi, da diske dodajaš v pool, kjer ni pomembno da so diski enake velikosti, sistem pa avtomatsko poskrbi za mirroring in redundanco.

Ideja je, da bi imel npr. na začetku v sistemu 4 x 2 TB diske (se pravi polovica od tega v mirrorju), potem pa ko bi začelo zmanjkovati prostora in postanejo diski še cenejši, enostavno vržeš ven en stari disk in ga zamenjaš z npr. 10 TB modelom. In tako si postopoma povečuješ pool. V teoriji bi moralo biti vse preprosto in avtomatizirano :)

Se splača kupit Synology za to?

Nazadnje, ko sem gledal, vse, kar ni RAID0 oz. 1 in kombinacija le-teh, še ni production ready. Torej RAID5, 6, itd. Torej stay away.

MaCoFaCo je izjavil:

@MrStein: na QNAP strani gledam nhihov FAQ in če prav razumem uporabljajo njihove rešitve softwerski raid. Potem bi takšen disk verjetno brez težav lahko prebral na drugem računalniku?

Odvisno od uporabljenega Filesystema. Sicer je pa ravno prenosljivost bistvo v software RAID-u (npr. Linux). Sam sem po ZFS-u posegel zaradi drugih razlogov (predvsem snapshoti in varnost podatkov pred okvaro).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

leiito ::

Moje izkušnje s Synology so odlične, od kakovosti izdelka do kakovosti supporta, 4 leta star 214 Play je še vedno deloval brezhibno, neslišno in dovolj hitro in sem moral na 218+ preiti samo zaradi podpore 4K in tudi ko je eden od diskov po 27.000 urah crashnil, je samo stvar hot swapa z novim diskom in rešeno. Verjamem, da si lahko bolj tehnično navdahnjeni naredijo DIY sistem ceneje in z boljšimi specsi, ampak za tipičnega uporabnika, ki želi plug and play rešitev, je Synology top opcija.

MaCoFaCo ::

Hvala!

Najprej sem bil nekoliko navdušen nad btrfs, dokler nisem naletel na poste uporabnikov v smislu "dela super, dokler ne naletiš na težave" :)
Iz tega razloga btrfs, Synology Hybrid Raid in kakšne druge podobne rešitve raje preskočim. Klasični RAID1 torej za domačo rabo in upati da ne odletita oba diska hkrati (strela?).

PrimozR ::

Opcija je še backup v cloud.

MaCoFaCo ::

Sem razmišljal o temu, vendar je cenovno kar drago. Google Drive, 120 EUR / leto za 1 TB. Cloud backup bi mogoče uporabil delno, za res najbolj pomembne podatke.

buneech ::

Jaz uporabljam hubic cloud za backup direktno iz synology, 50€ za 10TB letno. Ni ravno najhitrejši backup, ga pa hyperbackup pozna in dela BP.

Lonsarg ::

@MaCoFaCo, jaz uporabljam btrfs mirror iz dveh diskov. Meni je zakon, tudi sem že testiral crash diska in to ne kadarkoli ampak celo med rebalanciranjem iz solo v mirror. Zadeva je preživela kot se spodobi.

Testiral sem tudi že sesutje sistema, ki sem ga nato naložil na novo in obstoječi btrfs array brez problemov na drugi sistem prenesel. Ker imam gor seafile server sem že večkrat naredil snapshot subfolderja(zakon zadeva). Zadnji snapshot občasno še na zunanji trgi disk kopiram ali pa na OneDrive. Iz snapshota lahko v miru bereš/backupiraš medtem ko hkrati server disk uporablja in piše dalje :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

MaCoFaCo ::

Bom vseeno raje počakal še nekaj let :)

PrimozR ::

Ravnokar sem pregledal malce zadeve, ker sem imel tudi sam namen backupirati v Cloud, preden sem ugotovil, da je Backblaze s 60 € na leto za unlimited skoraj nemogoče uporabiti za babckup NAS-a - namenjen je za osebni računalnik, težko pa je pohekati, da ti računalnik uploada stvari s serverja.

Crashplan je to omogočal za relativno podobno ceno, ampak so nedavno napovedali ukinitev personal planov (prenašajo na drugo firmo, ki je zaostrila pogoje, na raven Backblazeovih). Google Drive in Dropbox (in mislim da Microsoft) omogočajo 1 TB za ~100 € letno.

Za 1 TB je tako najcenejši BackBlaze B2, ki celo omogoča nativno backupiranje direktno iz FreeNAS-a (poleg Amazon S3, Azure Blob Storage in Google Cloud storage), za 1 TB bulk uploada (brez dodajanja kasneje) računajo 60 USD letno - računajo 0,5 centa na GB na mesec. Temu konkurira le še Amazonov Glacier z 0,4 centa na GB na mesec.

Hubic je z 10 TB ugoden, ampak ne vem, kako je z avtomatskim backupom iz NAS-a. Pa do 1 TB je Backblaze S3 vseeno cenejši. Trenutno bi dal v oblak ~300 GB, kar pomeni cirka 25 € stroška letno na Backblaze.

Ima kdo še kako drugi rešitev oz. ali pozna Hubic?

buneech ::

Js mam Hubic, kkr sm gor napisu, iz Synology-ja dela direktno, BP.

Drugače pa lahko probaš rclone, ki je na voljo za praktično vsako platformo, in tudi pozna hubic, poleg ostalih cloud providerjev. Tega sem pa stestiral v eni skripti, in mi neke datoteke dnevno kopira na hubic. Do sedaj brez problemov.

PrimozR ::

Iz Synology-ja, ja, kar tudi oglašujejo. Se mi zdi Backblaze B2 kar kul, za moje potrebe cenejši pa clickety click :D

Sicer pa tnx za info o rclone, da podpira Hubic. Mogoče pride komu prav.

pierch ::

PrimozR je izjavil:

Ravnokar sem pregledal malce zadeve, ker sem imel tudi sam namen backupirati v Cloud, preden sem ugotovil, da je Backblaze s 60 EUR na leto za unlimited skoraj nemogoče uporabiti za babckup NAS-a - namenjen je za osebni računalnik, težko pa je pohekati, da ti računalnik uploada stvari s serverja.

Crashplan je to omogočal za relativno podobno ceno, ampak so nedavno napovedali ukinitev personal planov (prenašajo na drugo firmo, ki je zaostrila pogoje, na raven Backblazeovih). Google Drive in Dropbox (in mislim da Microsoft) omogočajo 1 TB za ~100 EUR letno.

Za 1 TB je tako najcenejši BackBlaze B2, ki celo omogoča nativno backupiranje direktno iz FreeNAS-a (poleg Amazon S3, Azure Blob Storage in Google Cloud storage), za 1 TB bulk uploada (brez dodajanja kasneje) računajo 60 USD letno - računajo 0,5 centa na GB na mesec. Temu konkurira le še Amazonov Glacier z 0,4 centa na GB na mesec.

Hubic je z 10 TB ugoden, ampak ne vem, kako je z avtomatskim backupom iz NAS-a. Pa do 1 TB je Backblaze S3 vseeno cenejši. Trenutno bi dal v oblak ~300 GB, kar pomeni cirka 25 EUR stroška letno na Backblaze.

Ima kdo še kako drugi rešitev oz. ali pozna Hubic?

Ravnokar te dni testiram Carbonite backup. Vsem ki smo meli CrashPlan namreč ponujajo 50% popust za prvo leto. Imajo pa podoben plan 60$ na leto za neomejeno količino. Najbolj me moti, da nimajo linux klienta, kar me je "prisililo" da bom server upgrejdal (še čakam komponente) in migriral na Win.
Pierch

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: pierch ()

MrStein ::

Ena možnost je peer-to-peer backup.
"Jaz pri tebi, ti pri meni."
Ali razdeljeno na več sodelujočih. Če enemu bajta zgori, mu ostane backup pri drugih.
Za SW je lahko skripta (rsync?) ali kaj že narejenega (bom poiskal, kaj je takega).
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

roli ::

Jaz sem za backup tudi začel malo bolj aktivno iskati neko cloud rešitev. Duplicati za linux (oziroma njegov plugin za openmediavault) pa potem ali Hubic ali Jottacloud za service providerja. Načeloma bom verjetno vzel Jottacloud. Hubic mi glede na poste na njihovem forumu izgleda že mal fishy.
http://www.r00li.com

PrimozR ::

MrStein je izjavil:

Ena možnost je peer-to-peer backup.
"Jaz pri tebi, ti pri meni."
Ali razdeljeno na več sodelujočih. Če enemu bajta zgori, mu ostane backup pri drugih.
Za SW je lahko skripta (rsync?) ali kaj že narejenega (bom poiskal, kaj je takega).

FreeNAS je 'za to' idealen, ker enostavno omogoča rsync na remote server. Problem, kakor sem bral ravno včeraj, je, da je zelo težko narediti tako, da bi bila oddaljena lokacija kriptirana tako, da 'ti' nimaš dostopa do 'mojih' podatkov (čeprav so na 'tvojem' serverju) in obratno. Torej kopiraš direktno na pool, ne v kriptiran kontejner (kar je z vidika funkcionalnosti ZFS-a logično).

MrStein ::

Kriptiranje mora biti seveda pri klientu.

Za razne cloud shrambe je en tool Boxcryptor.
Ali pač neka skripta.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

PrimozR ::

Ja sam potem ti rsync ne deluje ane. Kriptirati bi ti morala že domača kišta in kriptirane podatke nalagati na oddaljeni server, to bi bilo zanimivo. Ampak to bi pomenilo, da bi moral kopirati direktno fajle, ne ZFS strukture (če prav razumem) oz. imeti nek interface/tunel, ki bi ti omogočal oddaljeni dostop do kriptirane vsebine, brez da bi bilo to možno lokalno.

Gah...

MrStein ::

PrimozR je izjavil:

Kriptirati bi ti morala že domača kišta in kriptirane podatke nalagati na oddaljeni server, to bi bilo zanimivo.

Ja, saj Boxcryptor dela točno to.
Pri "kolegu" je vse kriptirano, ti pri sebi pa vidiš normalno.
Je pa res, da imaš kriptirano kopijo tudi (skrito). Tako da ta možnost ni ravno za terabajte.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

luuxiii ::

živjo

pred dnevi me je koleg prosil, da mu pomagam izbrat NAS. Želi kvalitetno robo z čim več placa
budget (vključno z diski) do 900EUR

kaj se priporoča za ta denar ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: luuxiii ()

Red_Mamba ::

luuxiii je izjavil:

živjo

pred dnevi me je koleg prosil, da mu pomagam izbrat NAS. Želi kvalitetno robo z čim več placa
budget (vključno z diski) do 900EUR

kaj se priporoča za ta denar ?


N54L :))
[st.slika https://img.shields.io/badge/Slo-Tech-green.svg test]
Linkedin >> http://goo.gl/839Aua
Mamba's Crypto & ICO's: https://t.me/joinchat/AAAAAExTkO4P4UDy0fIZdg

Stari89 ::

luuxiii je izjavil:

kaj se priporoča za ta denar ?

Jst sem zelo zadovoljen s svojim QNAP TS-431P. Za tak budget si tvoj kolega lahko omisli 4x Seagate IronWolf 6TB diske, ki so ta trenutek pod 170EUR. Če kupuje preko firme brez DDVja, lahko morda not stisne celo 8TB modele.

Administracija: Možno je urejat userje/grupe z omejenim dostopom do map, aplikacij in servicov.
Multimedia: na napravah, ki znajo datoteke dekodirat same, lahko iz NASa predvajaš vse živo, tudi 4K. Na napravah, ki samo streamajo (PLEX), je zadeva bolj tako-tako.
Service: Gor laho navesiš boga in pol servicov. Trenutno syncam glasbene zbirke zame in za kolege, DLjam torrente, laufam par PHP + MySQL pejđov, kmalu bom ganjal še neki na Node.js, zmore pa še mnogo drugih reči, med drugim baje celo ASP .NET stack.
Ker je ARM, ne podpira virtualk, tko da če je to pomembno, si naj omisli kaj z x86 procom.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Stari89 ()

PrimozR ::

Red_Mamba je izjavil:

luuxiii je izjavil:

živjo

pred dnevi me je koleg prosil, da mu pomagam izbrat NAS. Želi kvalitetno robo z čim več placa
budget (vključno z diski) do 900EUR

kaj se priporoča za ta denar ?


N54L :))

Daj no, kje ga dobiš novega?

luuxiii ::

Stari89 je izjavil:

luuxiii je izjavil:

kaj se priporoča za ta denar ?

Jst sem zelo zadovoljen s svojim QNAP TS-431P. Za tak budget si tvoj kolega lahko omisli 4x Seagate IronWolf 6TB diske, ki so ta trenutek pod 170EUR. Če kupuje preko firme brez DDVja, lahko morda not stisne celo 8TB modele.

Administracija: Možno je urejat userje/grupe z omejenim dostopom do map, aplikacij in servicov.
Multimedia: na napravah, ki znajo datoteke dekodirat same, lahko iz NASa predvajaš vse živo, tudi 4K. Na napravah, ki samo streamajo (PLEX), je zadeva bolj tako-tako.
Service: Gor laho navesiš boga in pol servicov. Trenutno syncam glasbene zbirke zame in za kolege, DLjam torrente, laufam par PHP + MySQL pejđov, kmalu bom ganjal še neki na Node.js, zmore pa še mnogo drugih reči, med drugim baje celo ASP .NET stack.
Ker je ARM, ne podpira virtualk, tko da če je to pomembno, si naj omisli kaj z x86 procom.



Super !
hvala za uporaben komentar ! :D

Gogo ::

Živjo, imam prijetno dilemo Microserver Gen8 ali Gen9? Oba dobim po skoraj enaki ceni brez diskov seveda. Torej kaj mi priporočate? thx
Gigabyte Aorus B550 Elite|Ryzen 3 3100|GeForce GT 1030|
TG Delta RGB 16GB CL 16|ADATA XPG SX8200 PRO 512GB NVMe SSD M.2|
Chieftec Photon Series 650W RGB ATX| Antec PerformanceOne P7 Silent Black|

MrStein ::

MrStein je izjavil:


Ja, saj Boxcryptor dela točno to.
Pri "kolegu" je vse kriptirano, ti pri sebi pa vidiš normalno.
Je pa res, da imaš kriptirano kopijo tudi (skrito). Tako da ta možnost ni ravno za terabajte.

Tu sem (po spominu) narobe napisal.
Ni "kriptirane kopije" oziroma obstaja samo ena "kopija" fajlov na disku (namreč kriptirano).
Prej sem narobe misil, da sta na lokalnem disku kriptirana in nekriptirana verzija.

PS: Open source alternativa je Cryptomator.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

PrimozR ::

Gogo je izjavil:

Živjo, imam prijetno dilemo Microserver Gen8 ali Gen9? Oba dobim po skoraj enaki ceni brez diskov seveda. Torej kaj mi priporočate? thx

Misliš 8 vs. 10? 9ke ni.

10ka nima ILo podpore pa še en ali dva taka 'enterprise' fičrja, je bistveno bolj consumer oriented.

_njc ::

Zanima me kako gostom dodelim pravice, da lahko gledajo slike na mojem NAS-u (DS216j)?

_njc ::

_njc je izjavil:

Zanima me kako gostom dodelim pravice, da lahko gledajo slike na mojem NAS-u (DS216j)?


Sem uredil; dodal nove user-je in jim v Photo Station dodelil pravice.

Red_Mamba ::

PrimozR je izjavil:

Red_Mamba je izjavil:

luuxiii je izjavil:

živjo

pred dnevi me je koleg prosil, da mu pomagam izbrat NAS. Želi kvalitetno robo z čim več placa
budget (vključno z diski) do 900EUR

kaj se priporoča za ta denar ?


N54L :))

Daj no, kje ga dobiš novega?


kaki novi.
dobis odlicno ohranjene za 100EUR na ebay. To pokosi vsak clasicni 4bay ohisje.
Na nekaterih lahko proc menjas. Dodas RAM. Ima 3 pci express slote.

Ostali denar lahko pa 4x 8Tb diske porabis
[st.slika https://img.shields.io/badge/Slo-Tech-green.svg test]
Linkedin >> http://goo.gl/839Aua
Mamba's Crypto & ICO's: https://t.me/joinchat/AAAAAExTkO4P4UDy0fIZdg

Zgodovina sprememb…

roli ::

PrimozR je izjavil:

Gogo je izjavil:

Živjo, imam prijetno dilemo Microserver Gen8 ali Gen9? Oba dobim po skoraj enaki ceni brez diskov seveda. Torej kaj mi priporočate? thx

Misliš 8 vs. 10? 9ke ni.

10ka nima ILo podpore pa še en ali dva taka 'enterprise' fičrja, je bistveno bolj consumer oriented.

A res? To je bi rekel ena izmed bolj uporabnih stvari na Gen 8. Convenience, da ne rabiš nikoli priklopit miša/tipkovnice in monitorja. V tem primeru bi jaz skoraj sigurno vzel Gen 8.
http://www.r00li.com

jukoz ::

Red_Mamba je izjavil:

PrimozR je izjavil:

Red_Mamba je izjavil:

luuxiii je izjavil:

živjo

pred dnevi me je koleg prosil, da mu pomagam izbrat NAS. Želi kvalitetno robo z čim več placa
budget (vključno z diski) do 900EUR

kaj se priporoča za ta denar ?


N54L :))

Daj no, kje ga dobiš novega?


kaki novi.
dobis odlicno ohranjene za 100EUR na ebay. To pokosi vsak clasicni 4bay ohisje.
Na nekaterih lahko proc menjas. Dodas RAM. Ima 3 pci express slote.

Ostali denar lahko pa 4x 8Tb diske porabis


Da te popravim (ker mam izkušnje z vsemi tremi generacijami):
Max sta 2 PCI-e slota, na gen7 in gen10, gen8 ima samo enega:

gen7:
pci-e x1 in x16
1x gbit mrežna (bge)
1x interni USB priklop (npr za inštalacijo VMware ESXi na USB)
1x 5.25 drive bay z SATA konektorjem, kamor lahko priklopiš eno 5.25 na 4x 2.5" ohišje za diske - torej 8 diskov

gen8
pcie x16
2x gbit mrežne (intel)
1x interni USB in 1x interni microSD slot
1x laptop cdrom drive s sata priklopom (torej lahko za male pare dodaš eno ohišje za 2.5" disk)
1x ilo port

- gen10
pci-e x1 in x8
2x gbit mrežne (bge)
1x interni USB
1x laptop cdrom drive s sata priklopom (torej lahko za male pare dodaš eno ohišje za 2.5" disk)
2x diplayport in dobra grafična za streamanje

Ohišje napram gen7 in gen8 bolj čiperaško, tudi tistega malega izvijača ne dobiš več zraven (kar je OK ker meni je ob vsakem transportu padel ven na plato oz med diske - oz tako, jaz ga ne najdem in tudi padel mi še ni nikamor =)).
Je pa imel gen10 težave z bootom FreeBSD-ja (in posledično FreeNAS), kar pa so novembra zrihtali. In je res tih, čeprav sam z gen8 nisem imel težav da bi ventilatorji delali na polno.

Je pa gen10 definitivno boljša izbira, že v štartu dobiš 8GB ECC rama, kar je za NASe dovolj. Sam sem jih kupil oktobra 2017, ko so bili pod 200EUR z davkom v Sloveniji (Funtech)

Glede iLO - meni ni všeč, ker je to samo še ena verzija Intel ME.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jukoz ()

Red_Mamba ::

jukoz je izjavil:

Red_Mamba je izjavil:

PrimozR je izjavil:

Red_Mamba je izjavil:

luuxiii je izjavil:

živjo

pred dnevi me je koleg prosil, da mu pomagam izbrat NAS. Želi kvalitetno robo z čim več placa
budget (vključno z diski) do 900EUR

kaj se priporoča za ta denar ?


N54L :))

Daj no, kje ga dobiš novega?


kaki novi.
dobis odlicno ohranjene za 100EUR na ebay. To pokosi vsak clasicni 4bay ohisje.
Na nekaterih lahko proc menjas. Dodas RAM. Ima 3 pci express slote.

Ostali denar lahko pa 4x 8Tb diske porabis


Da te popravim (ker mam izkušnje z vsemi tremi generacijami):
Max sta 2 PCI-e slota, na gen7 in gen10, gen8 ima samo enega:

gen7:
pci-e x1 in x16
1x gbit mrežna (bge)
1x interni USB priklop (npr za inštalacijo VMware ESXi na USB)
1x 5.25 drive bay z SATA konektorjem, kamor lahko priklopiš eno 5.25 na 4x 2.5" ohišje za diske - torej 8 diskov

gen8
pcie x16
2x gbit mrežne (intel)
1x interni USB in 1x interni microSD slot
1x laptop cdrom drive s sata priklopom (torej lahko za male pare dodaš eno ohišje za 2.5" disk)
1x ilo port

- gen10
pci-e x1 in x8
2x gbit mrežne (bge)
1x interni USB
1x laptop cdrom drive s sata priklopom (torej lahko za male pare dodaš eno ohišje za 2.5" disk)
2x diplayport in dobra grafična za streamanje

Ohišje napram gen7 in gen8 bolj čiperaško, tudi tistega malega izvijača ne dobiš več zraven (kar je OK ker meni je ob vsakem transportu padel ven na plato oz med diske - oz tako, jaz ga ne najdem in tudi padel mi še ni nikamor =)).
Je pa imel gen10 težave z bootom FreeBSD-ja (in posledično FreeNAS), kar pa so novembra zrihtali. In je res tih, čeprav sam z gen8 nisem imel težav da bi ventilatorji delali na polno.

Je pa gen10 definitivno boljša izbira, že v štartu dobiš 8GB ECC rama, kar je za NASe dovolj. Sam sem jih kupil oktobra 2017, ko so bili pod 200EUR z davkom v Sloveniji (Funtech)

Glede iLO - meni ni všeč, ker je to samo še ena verzija Intel ME.


ta slika pravi da imam jaz prav in se ti motis:

3 PCIe sloti 16x, 4x in 1x :)
[st.slika https://img.shields.io/badge/Slo-Tech-green.svg test]
Linkedin >> http://goo.gl/839Aua
Mamba's Crypto & ICO's: https://t.me/joinchat/AAAAAExTkO4P4UDy0fIZdg

MrStein ::

Dva v vrsti? :)
Potem ni "standardno".
Razen tega a ni vsaj prva serija imela še en dodate slot za neke HP kartice? (neki riser ali podobno)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

jukoz ::

Nista 2 v vrsti, tista je namenjena za HP-jevo iLO kartico (oz neki od HPja) Poskusi stlačit not 2 kartice v tisti slot. Pa srečno =9

https://h20195.www2.hpe.com/v2/GetPDF.a...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jukoz ()

Red_Mamba ::

jukoz je izjavil:

Nista 2 v vrsti, tista je namenjena za HP-jevo iLO kartico (oz neki od HPja) Poskusi stlačit not 2 kartice v tisti slot. Pa srečno =9

https://h20195.www2.hpe.com/v2/GetPDF.a...


[st.slika https://img.shields.io/badge/Slo-Tech-green.svg test]
Linkedin >> http://goo.gl/839Aua
Mamba's Crypto & ICO's: https://t.me/joinchat/AAAAAExTkO4P4UDy0fIZdg
««
38 / 118
»»