» »

debata o Bitcoinu

debata o Bitcoinu

Temo vidijo: vsi
««
147 / 270
»»

dronyx ::

Hmm...za vse krize do sedaj je bilo značilno, da jih ni praktično nihče predvidel in vedno se je našel nek razlog. Je pa stalnica ta, da so prej ali slej prišle. Verjamem pa da ne bo tako hudo kot 2008.

krneki0001 ::

V bistvu jaz pričakujem hujšo krizo kot leta 2008. Ker takrat so še bile neke rezerve, sedaj smo jih vse pokurili.

kingsix ::

Točno tako...naslednja kriza zna bit bistveno hujša. Razlogi za nastanek prve se pravzaprav niti niso popravili...začel se je le pumpat denar..dolgi so se povečali etc. Skratka stanje sedaj je pravzaprav veliko veliko hujše kot pred krizo 2008. Tempirana bomba.

Ajnstajn` ::

Jaz bi pa rekel da te krize precej držijo v rokah elite in ne bodo dopustile da bi se jim precej zastresla tla pod nogami. Vsaj ne tako hitro. Bojo že vrgle neko kost psu, da bo spet en čas miren.
//

kingsix ::

Aja glede kripto cen in krize pa:
Mislim da bodo cene odletele dol. "Valute" katere vrednost lahk ogre dnevno +-10% in ki kar tako pade npr 30% folk zagotovo ne bo držal, ko pride finančna kriza.

belo mleko ::

tt2 je izjavil:

A je spet kakšen razlog za tak padec vseh krptovalut v zadnjih nekaj dneh?


Absurdno vprašanje. A je kakšen pameten razlog razen pohlepa, da so v zadnjem letu kojni poskočili? Kaj se je zgodilo v tem času, so kojni nenadoma kaj? Postali uporabni?
https://il9.picdn.net/shutterstock/videos/6059618/thumb/8.jpg

ameba ::

Živjo. Mi lahko nekdo prosim razloži za koga točno grafične kartice preračunavajo algoritme in zakaj si zato plačan?
Bral sem članek https://www.quora.com/What-are-Bitcoin-... in mi ni čisto nič jasno.
Se da to kako drugače razložit?
Hvala

Saul Goodman ::

belo mleko je izjavil:

tt2 je izjavil:

A je spet kakšen razlog za tak padec vseh krptovalut v zadnjih nekaj dneh?


Absurdno vprašanje. A je kakšen pameten razlog razen pohlepa, da so v zadnjem letu kojni poskočili? Kaj se je zgodilo v tem času, so kojni nenadoma kaj? Postali uporabni?


Absurdno vprašanje za Venezuelce. Vprašaj npr. njih, zakaj jim bitcoin postaja uporaben. pa še koga na tej zemeljski obli. Teb v Sloveniji je valda kul, ker živimo v vati.

DeeJay ::

belo mleko je izjavil:

tt2 je izjavil:

A je spet kakšen razlog za tak padec vseh krptovalut v zadnjih nekaj dneh?


Absurdno vprašanje. A je kakšen pameten razlog razen pohlepa, da so v zadnjem letu kojni poskočili? Kaj se je zgodilo v tem času, so kojni nenadoma kaj? Postali uporabni?


Jest ti lahk naštejem točno 4000% razlogov, zakaj mi je dans v lajfu velik lepš kot pred 8 mesci.

hamez66 ::

ameba je izjavil:

Živjo. Mi lahko nekdo prosim razloži za koga točno grafične kartice preračunavajo algoritme in zakaj si zato plačan?
Bral sem članek https://www.quora.com/What-are-Bitcoin-... in mi ni čisto nič jasno.
Se da to kako drugače razložit?
Hvala



Računajo za lastnika kartice. Ne računajo za kakšno tretjo osebo, ki bi to plačevala. Coine dobiš v svojo denarnico in jih potem lahko prodaš, lahko pa jih obdržiš v denarnici za uporabit nekoč v prihodnosti.

Recimo, da se osredotočiva na rudarjenje ZEC. ZEC je sprogramiran tako, da vsak dan nastane 7200 novih coinov, oz. v povprečju 12.5 coinov vsakih 150 sekund, kolikor povprečno traja blok.

Teh 7200 coinov se razdeli med vse, ki prispevajo računsko moč. Če si lastiš recimo 1% računske moči celotnega omrežja, lahko dnevno pričakuješ 72 novih coinov v svoji denarnici. Ti coini imajo vrednost (v večji meri) zato, ker jih je po menjalnicah možno prodajati in kupovati in ker potem ljudje špekulirajo, da jih bodo lahko dražje prodali, kot so jih kupili. Ker se to dejansko velikokrat zgodi, saj cena niha, so ljudje pripravljeni tvegati in kupujejo. Cena pri coinih ne predstavlja neke fiksne, trdne vrednosti, temveč je samo funkcija povpraševanja in ponudbe "skozi čas". Če je bitcoin danes vreden 2500$, je velika verjetnost, da bo jutri vreden približno toliko, kot danes. Mogoče kakšen procent več ali manj, bistvene razlike ne bo. Pri drugih coinih so nihanja večja. Cena se torej oblikuje nekako na osnovi trenutne cene, na podlagi pričakovane bodoče cene, na podlagi razpoložljivih sredstev v določenem momentu (če gospodarsko pomembna država sprejme "dober" zakon, se lahko pričakuje povečano povpraševanje, konkretno letos naj bi se to zgodilo v primeru Japonske in Avstralije), razpoloženju trga in mnogih drugih faktorjev.

Coini so zanimivi, kadar jim cena raste, in v breme, kadar jim cena pada (v kolikor si vsak dan sproti preračunavaš vrednost v eur. Če si pripravljen držati stvari ne glede na nihanje cen, te padanje ne moti). Pri coinih, s katerimi je možno "margin tradati", je možno služiti tudi v obratni smeri, torej kadar cena pada.

fiction ::

ameba je izjavil:

Živjo. Mi lahko nekdo prosim razloži za koga točno grafične kartice preračunavajo algoritme in zakaj si zato plačan?
Bral sem članek https://www.quora.com/What-are-Bitcoin-... in mi ni čisto nič jasno.
Se da to kako drugače razložit?
Hvala
Glavna knjiga (angl. ledger) je porazdeljena. Po domače to pomeni, nekdo vidi tako množico transkcij, drug pa malo drugačno. To se lahko zgodi čisto legitimno zaradi zakasnitev in particij v omrežju. Ker pa je zadaj vrednost, so lahko določena vozlišča v bitcoin omrežju tudi zanalašč obnašajo nepravilno. Zato mora omrežje doseči konsenz (si svoj bitcoin porabil za nakup X ali Y).

Predstavljaj si, da vsaka instanca bitcoin programa v omrežju vrže n kock. Tisti, ki prvi vrže same 6-ke je izbran. Stanje tega izbranca se potem "zapiše v nov blok kot edino pravilno". Temu procesu se reče rudarjenje.

Dokaz o delu (PoW) je v bistvu le način, kako dokazati, da si res "metal kocke". Zakaj bi bil za to plačan? Ker sicer tega pomembnega dela, ki skrbi za varnost omrežja, ne bi nihče počel. Ta nagrada ob odkritju bloka je v bistvu tudi edini način, kako nastajajo nove enote valute. Po svoje lahko rečeš, da vsa porabljena elektrika daje vrednost bitcoinu. Ko bo enkrat dosežena končna številka, bodo rudarji dobivali le še stroške transakcij.

Grafična samo hitreje lahko "premetava kocke", kot to lahko počneš s procesorjem. Namensko vezje (ASIC) to lahko dela še hitreje. Lahko se vprašaš, zakaj ne bi omrežje uporabilo stanje naključnega vozlišča kot pravilno. Težava je t.i. Sybil attack. Zlobneži lahko poženejo zelo veliko instanc bitcoin programske opreme in tako povečujejo verjetnost, da bodo izbrani. Zato en glas ni več eno vozlišče v omrežju, ampak količina računske moči.

fiction ::

hamez66 je izjavil:

Računajo za lastnika kartice. Ne računajo za kakšno tretjo osebo, ki bi to plačevala.
V bistvu računajo za zagotavljanje varnosti omrežja. Ti pa to delaš, ker veš, da je omrežje nastavljeno tako, da boš dobil nagrado.

hamez66 je izjavil:

Teh 7200 coinov se razdeli med vse, ki prispevajo računsko moč. Če si lastiš recimo 1% računske moči celotnega omrežja, lahko dnevno pričakuješ 72 novih coinov v svoji denarnici.
Ker gre za naključen proces, se lahko zgodi, da npr. cel mesec ne boš dobil nič, potem boš enkrat odkril blok in dobil (visoko) nagrado, potem pa spet dolgo nič. Na dolgi rok boš sicer res z 1 % računske moči dobil 1 % nagrad. Ampak varianca je zelo visoka. Zato obstajajo "mining pool-i", kjer veliko ljudi skupaj rudari in si med sabo razdelijo nagrado glede na prispevek. Na ta način ves čas dobivaš majhen delež (moraš pa odšteti nekaj provizije).

hamez66 je izjavil:

Ti coini imajo vrednost (v večji meri) zato, ker jih je po menjalnicah možno prodajati in kupovati in ker potem ljudje špekulirajo, da jih bodo lahko dražje prodali, kot so jih kupili.
Kovanci imajo vrednost zaradi tega kar omogočajo. ZEC konkretno poleg tega kar BTC tudi anonimne transakcije.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: fiction ()

hamez66 ::

Oboje, kar si napisal, je res. Jaz sem napisal bolj poenostavljeno verzijo za nekoga, ki se ubada s problemom, zakaj bi ti kovanci imeli vrednost. Iz tehničnega vidika je pa to, kar si napisal, resnično.

belo mleko ::

DeeJay je izjavil:

belo mleko je izjavil:

tt2 je izjavil:

A je spet kakšen razlog za tak padec vseh krptovalut v zadnjih nekaj dneh?


Absurdno vprašanje. A je kakšen pameten razlog razen pohlepa, da so v zadnjem letu kojni poskočili? Kaj se je zgodilo v tem času, so kojni nenadoma kaj? Postali uporabni?


Jest ti lahk naštejem točno 4000% razlogov, zakaj mi je dans v lajfu velik lepš kot pred 8 mesci.


Kaj naj počnem s tem podatkom? Ljudje sprašujejo zakaj bitcoin nenadoma več ne raste. Ne se hecat in skakat v vodo in spraševat zakaj je ta mokra.
https://il9.picdn.net/shutterstock/videos/6059618/thumb/8.jpg

Tody ::

Zato ker je marketing naredil svoj del, prepričal je X ljudi da je to dobr, gospodarstvo se je dvignil in Y ljudi je našlo 50 eur na svojih računih odveč. Zdaj poskušajo iz 50 eur namesto da jih dajo na banko in dobijo 0.01 eur narediti iz tega kaj več. Pričakovanja pa so različna.

Y ljudi je pa tako veliko da se je tečaj dvignil. Če bo kdo od "pravih igralcev" prodal svoje mio, bo to zanihalo trg in se zna zgodit da bo veliko teh Y začel panično prodajat (save what you can) in tečaj padal.

V mikro ravneh pa se to dogaja vsah dan.

Machete ::

LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Tody ::

dela

mkmorfius ::

Kriptovalute so zakon.. ICO tut, prebereš WhitePaper, pogledaš ali imajo morda pri ICO že narejen izdelek in pol vložiš 10ETH. mal počakaš in FUL profitiraš... Vsaj jaz... ;) ... and never look back ;)
Blockchain Loterija TrueFlip - Zadeni 400BTC - goo.gl/a7tvR6
Kupi Bitcoin (BTC) ali Ether (ETH) z VISA ali MasterCard - goo.gl/xj936M

dronyx ::

mkmorfius je izjavil:

Kriptovalute so zakon.. ICO tut, prebereš WhitePaper, pogledaš ali imajo morda pri ICO že narejen izdelek in pol vložiš 10ETH. mal počakaš in FUL profitiraš... Vsaj jaz... ;) ... and never look back ;)

Ha, ha...ti bi moral delati v kakšni marketinški agenciji! Pozabil si še dodati, da vse to lahko opraviš iz naslonjača. Imaš pa seveda tudi primerke, ki širijo paniko in strah, v resnici gre pa samo za zavist, ker tudi oni ne služijo iz naslonjača. Res, le kaj bi šlo lahko tu narobe?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

gruntfürmich ::

če je zgoraj sarkazem je dober!
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

slovencl ::

Nekaj glede trgovanja mi ni povsem jasno: ali se market nakup/prodaja vedno pokriva samo z limit nakupom/prodajo, ali gre lahko tudi market - market?

Npr, če je ask cena 500Eur in bid cena 400 eur. Kaj se zgodi, če dva hkrati odločita - eden za nakup, eden za prodajo enega kojna z market načinom.
Ali bosta oba naredila izmenjavo za 450 EUR, ali jo bo eden naredil za 400, drugi pa za 500?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: slovencl ()

Baja ::

ne rezamum kaj misliš z market - market, drugače pa cena bo 400 in 500. zakaj bi bila 450? če prodajam po 500, hočem 500, ne 450. če kupujem po 400, dam 400 in ne 450.

MrStein ::

Gre za primer:
- Janez kupuje po 500 EUR (ponuja 500 EUR za 1 BTC)
- Franc prodaja po 400 EUR (pričakuje 400 EUR za 1 BTC)

Kako bo šla transakcija?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

K0l1br1 ::

Odvisno, čigav order je prvi noter, ker istočasno pa to ne gre.

MrStein ::

Janez odda zjutraj, Franc uro pozneje.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

K0l1br1 ::

Janez kupi, Franc proda za 500.

error7891 ::

Hmmm. Ni tako da Janez kupi, Franc proda.
Janez ima 100€ plus 1 BTC, Franc pa ima 400€ in 0 BTC??

slovencl ::

Da dopolnim, ker mogoče ni bilo dovolj razumljivo:
A: Prodaja 1 kojn za 500 (limit order)
B: Kupuje 1kojn za 400 (limit order)
istoičasno C: hoče kupit 1 kojn (market order)
istoičasno D: hoče prodat 1 kojn (market order)

Predvidevam da se bosta poparčkala A-C za 500 in B-C za 400.

Možno pa bi bilo tudi, da bi se poparčkala tudi C in D, za srednjo ceno 450, zakaj ne?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: slovencl ()

Baja ::

mešaš jabolka in hruške

limit order postane market order, ko je izpolnjen določen pogoj. ki ga nimaš navedenega.

istočasno ne gre. eden je bil prej.

c in d kupujeta/prodajata pa kolko? 400/500?

c lahko kupi (po 500?) d lahko proda (po 400), A in B pa sta se vedno lahko samo limit orderja. in se bo c sparckal z E in d z F.

po 450 pa ne bo slo v nobenem primeru.

edit:

ce so sammo 4-je pa kot pravi K0l1br1.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Baja ()

adro3si ::

Kje lahko kupim Bitcoine z kreditno, ne bi pa rad plačal preveč provizij.

Hvala!

janezvalva ::

adro3si je izjavil:

Kje lahko kupim Bitcoine z kreditno, ne bi pa rad plačal preveč provizij.

Hvala!

lahko kar na blockchainu, dobiš direkt v svojo blockchain denarnico
mislim da so stroški cirka 10%

LeXani ::

joj ta kraken..počasni ko polži..čakam deposit že en teden..kakšna dobra alternativa za €/btc?
Čas prve prijave 04.11.2005

Tody ::

Bitstamp?

BuDi79 ::

Ker ljudje radi povejo da z bitcoinom ne moreš kupovat v trgovini....

UK-based payment provider Revolut has raised $66 mln in Series B funding to fund expansion into cryptocurrency exchange.
Revolut, "As early as next week," Bloomberg reports, the startup aims to launch a feature allowing its users to "hold, exchange, spend and transfer virtual currencies such as Bitcoin, Litecoin and Ethereum for free."


Kot zadovoljen uporabnik Revoluta lahko rečem samo klobuk dol.... je pa res da imajo zaenkrat samo 700.000 userjev.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BuDi79 ()

A. Smith ::

Ena največjih deep web trgovin, Alphabay, je prenehala obratovati. Govori se, da so pobasali sredstva trgujočih.

Zato trenuten negativen trend.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

jype ::

Tody ::

jype je izjavil:



A zato ker ma roke v cookie jaru? :)

dronyx ::

jype je izjavil:


Močno upam, da model (verjetno kakšen pripravnik) z napisom "Buy Bitcoin" nima namena obiskati Severne Koreje.

koprive ::

Recimo da nastaviš limit order za nakup/prodajo. Ali je katera borza tako prijazna da te obvesti po elektronski pošti ko se je naročilo izpolnilo? Na Kraken tega ne najdem. Ne zdi se mi praktično vsak dan preverjati cene, se prijavljati in gledati če se je kaj zgodilo. Podobno kot bi gledal travo rasti.

Mato989 ::

koprive je izjavil:

Recimo da nastaviš limit order za nakup/prodajo. Ali je katera borza tako prijazna da te obvesti po elektronski pošti ko se je naročilo izpolnilo? Na Kraken tega ne najdem. Ne zdi se mi praktično vsak dan preverjati cene, se prijavljati in gledati če se je kaj zgodilo. Podobno kot bi gledal travo rasti.


Pogledaš samo account balance?

koprive ::

To vem, zanima me ali se da brez prijave v račun, torej da dobiš obvestilo na emajl.

dreta ::

gruntfürmich ::

mislim da bitstamp vse obvešča po emailu če želiš?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

koprive ::

Hvala bom preveril, če pa kdo ve še za kakšno drugo borzo pa lahko napiše.

urli ::

Kaj pravte zdaj za btc (do 1. avgusta)? Jih bote držal (na borzi ali v walletu?), prodal? Jaz po pravici povem, da ne vem kaj bi. Nekaj mam na borzah, večina v walletu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: urli ()

Mato989 ::

urli je izjavil:

Kaj pravte zdaj za btc (do 1. avgusta)? Jih bote držal (na borzi ali v walletu?), prodal? Jaz po pravici povem, da ne vem kaj bi. Nekaj mam na borzah, večina v walletu.


na poloniexu bom držal v btcjih (niti nimam ogromno) na bitstampu keširam in imam €

MrStein ::

Paaaadaa! ;-)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

||pSyCh0| ::

kako nepričakovano :))

gruntfürmich ::

žal mi ni prijel nastavljen buy pri 1810E ker je šlo samo do 1820;((, zato sem manualno kupil šele pri 1860...:'( pa bomo videli če sem prav naredil:P
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

Samuel ::

gruntfürmich je izjavil:

žal mi ni prijel nastavljen buy pri 1810E ker je šlo samo do 1820;((, zato sem manualno kupil šele pri 1860...:'( pa bomo videli če sem prav naredil:P


Bi znalo bit zanimivo, če bi se oboji kar naenkrat zmenili glede SW in forkanja (itak gre za neko igro).
Po moje bi šli na 5-10k $/BTC.
If you notice this notice, you will notice that this notice is
noticably not worth noticing.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Samuel ()
««
147 / 270
»»