» »

Nokia se potaplja

1
2
»

BlueRunner ::

Kateri trije veliki točno? Kje se je izgubil BlackBerry?

AvtoR ::

Ales je izjavil:

Elop pa se mi zdi da tako slabo vodi Nokio, da bi lahko za to bil odškodninsko če ne kar kazensko odgovoren. Vse te preuranjene izjave o Symbianu in pljuvanje v lastno skledo oz. kar streljanje v lastno nogo... ma, to ne da je nesposobnost, to je namensko rušenje vrednosti podjetja. Za to bi po nekih pravilih človek moral končati v zaporu.


Saj človek se res sprašuje če vse to ni bilo namenoma. Čimbolj zbiti ceno delnice in potem to poceni kupiti. Eldar Murtezin že špekulira da bo MS za 19 miljard kupil Nokio...

JanezekNovak ::

AvtoR je izjavil:

Ales je izjavil:

Elop pa se mi zdi da tako slabo vodi Nokio, da bi lahko za to bil odškodninsko če ne kar kazensko odgovoren. Vse te preuranjene izjave o Symbianu in pljuvanje v lastno skledo oz. kar streljanje v lastno nogo... ma, to ne da je nesposobnost, to je namensko rušenje vrednosti podjetja. Za to bi po nekih pravilih človek moral končati v zaporu.


Saj človek se res sprašuje če vse to ni bilo namenoma. Čimbolj zbiti ceno delnice in potem to poceni kupiti. Eldar Murtezin že špekulira da bo MS za 19 miljard kupil Nokio...


Tole, da MS kupi Nokio je zelo velike verjetnost.

MS bo s tem šel po poteh Appla in imel operacijski sistem in hardware v hiši.

S tem, dobi prednost pred Android telefoni (celoten ekosistem od izdelave operacijskega sistema, aplikacij do telefona).

Samo vprašanje časa pa je tudi, kdaj se bodo MS povečali apetiti na področju tabličnih računalnikov.

Glede na to, da je Windows 7 fail na tem področju sta možnosti sedaj dve:

- Predstavitev Windows 8 (združitev z Windows Phone 7 ali pa predstavitev Windows 8 phone and pad edition (podobno kot iOS))
- Nakup še nekoga, ki ima že operacijski sistem za tablične računalnike (RIM).

Vprašanje bi samo bilo, kako bi vse te nakupe integrirali v celoten ekosistem.

Skype bodo dali na Xbox in tudi verjetno v naslednjo generacijo svojih operacijskih sistemov (verjetno že v kako naslednjo verzijo Windows Phone 7).

Nokio ni problem pripojiti, ker so proizvajalec telefonov (Symbian lahko še vedno ostane za manj zmogljive telefone).

RIM, ki izdeluje telefone in operacijski sistem bi bila pa že večja težava.

Vprašanje je samo, če bodo dovolj hitri, ker Google in Apple imata trenutno v Androidu in iOS veliko prednost, prihajata pa še HP (z WebOS) in verjetno tudi Facebook.

Trg osebnih računalnikov in s tem prodaje Windows 7 in MS Office se pa že kar nekaj časa manjša.
http://www.euroairsoft.com/

driver_x ::

JanezekNovak je izjavil:

Samo vprašanje časa pa je tudi, kdaj se bodo MS povečali apetiti na področju tabličnih računalnikov.


Mogoče takrat, ko bodo imeli operacijski sistem zanje. Tukaj je Apple dobil vse ostale totalno nepripravljene, saj so po večini na tablične računalnike gledali kot na posebno obliko PC-jev.

Marat ::

BlueRunner je izjavil:

Kateri trije veliki točno? Kje se je izgubil BlackBerry?


Sem jih naštel. Blackberry pa izgublja tržni delež, in ga bo po moje dolgoročno še bolj. Zakaj? Zato ker na isto ciljno skupino kot RIM cilja tudi Microsoft, to so poslovni uporabniki. Tam pa ima MS za ponudit veliko več kot RIM - ključna bo namreč integracija vseh sistemov: mobilnik, PC, tablica itd preko oblaka oz. storitev v oblaku. A si upaš tukaj primerjati RIM in MS? ;)

driver_x je izjavil:

JanezekNovak je izjavil:

Samo vprašanje časa pa je tudi, kdaj se bodo MS povečali apetiti na področju tabličnih računalnikov.


Mogoče takrat, ko bodo imeli operacijski sistem zanje. Tukaj je Apple dobil vse ostale totalno nepripravljene, saj so po večini na tablične računalnike gledali kot na posebno obliko PC-jev.


Enaka napaka kot pri mobilnikih. Verjetno bodo WP "razširili" na tablice...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Marat ()

fpbs ::

Ko že govorite o velikih treh, so to bili, ko se je mobilna telefonija začela: Nokia, Motorola in Ericsson, ki so si tržišče v Evropi in Ameriki delili v navezi z telefonskimi ponudniki, ki so takrat dobesedno ropali svoje stranke. Moja prva ponudba ki sem jo dobil za nabavo mobitela je bila 14500 DM, kar je od prilike 7250 Evrov. Za vse druge izdelovalce je bilo tržišče zaprto. Samsung je ravno takrat začel s proizvodnjo mobitelov, kot Nokia. Pri nas pa je poznan šele nekaj let. Pred leti si pri nas in v Evropi lahko kupil naprimer Samsungov TV, nisi pa mogel telefona. Odkar je Samsung prodrl na evropsko tržišče že nekaj let zapovrstjo povečuje prodajo za podoben % kot se zmanjšuje prodaja Nokij, in edino Samsung je resna grožnja Nokiji.

djordjevic ::

V poslovnem segmentu pa HTC.
No grave is deep enough to keep us in chains.

jype ::

Kje pa lahko dobim primerljiv telefon kot je E71 z androidom (ja, rad bi ga kupil)?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

Stipex ::

Microsoft bo slej ko prej kupil Nokio, to se že ve odkar so podpisali pogodbo glede WP7.
Me pa zanima kakšne poslovne načrte imajo za klasične telefone nižjega ranga?

djordjevic ::

jype je izjavil:

Kje pa lahko dobim primerljiv telefon kot je E71 z androidom (ja, rad bi ga kupil)?

Jaz sem se odpovedal fizičnemu qwertyu in se kar navadil na touch screen tipkanje.
No grave is deep enough to keep us in chains.

jype ::

djordjevic> Jaz sem se odpovedal fizičnemu qwertyu in se kar navadil na touch screen tipkanje.

Jaz pa večino časa tipkam slepo, kar na touch screen tipkovnici očitno ne bo šlo tako zlahka :)

Stipex ::

jype je izjavil:

Kje pa lahko dobim primerljiv telefon kot je E71 z androidom (ja, rad bi ga kupil)?

Odvisno kaj iščeš. Motorola Milestone, Desire Z npr. sta aparata drsne oblike z fizično qwerty tipkovnico. Android aparatov klasične oblike z qwerty tipkovnico skoraj ni.

jype ::

Stipex> Android aparatov klasične oblike z qwerty tipkovnico skoraj ni.

Sem opazil, ja.

Hudič, pa tak napredek :P

djordjevic ::

jype je izjavil:

djordjevic> Jaz sem se odpovedal fizičnemu qwertyu in se kar navadil na touch screen tipkanje.

Jaz pa večino časa tipkam slepo, kar na touch screen tipkovnici očitno ne bo šlo tako zlahka :)

Ja, to pa je heba. Potem si pač stuck. Sej drugače je E71 super telefon, sem ga imel, izdelava top, materiali tudi, ampak softver in uporabniška izkušnja pa sta res ostala leta za androidom. Prvi teden nisem mogel verjeti, da je lahko razlika res takšna. Mind you, moj android je (zdaj) kvečjemu mediocre, ker že v času nakupa ni bil glih top.
No grave is deep enough to keep us in chains.

jan_g ::

S tipkovnico je kar nekaj android telefonov, na način kot je bilo včasih, pa ne vem. Mogoče ta samsung

jype ::

djordjevic> ampak softver in uporabniška izkušnja pa sta res ostala leta za androidom.

Hja, jaz uporabljam skoraj izključno putty (pa telefon, pa budilko, pa advanced call manager) in se odlično obnese.

Raje bi android, ampak ne bi cegla z mastnim zaslonom :)

jan_g> Mogoče ta samsung

Zgleda zanimivo, ampak res žalostno v primerjavi s plehnatimi E71/E72.

St235 ::

Pred leti si pri nas in v Evropi lahko kupil naprimer Samsungov TV, nisi pa mogel telefona.


Upam, da si z pred leti mislim 15+, ker jaz sem že leta 1999 mel samsungov telefon pri simobilu.

AvtoR ::

Stipex je izjavil:

Microsoft bo slej ko prej kupil Nokio, to se že ve odkar so podpisali pogodbo glede WP7.
Me pa zanima kakšne poslovne načrte imajo za klasične telefone nižjega ranga?


V ta namen je Elop razdelil Nokio na več delov.
Verjetno bodo kupili samo del Nokie, verjetno Smart Devices. Mobile Phones jih verjetno ne zanima. Ti bodo še naprej delali nižji segmet telefonov s Symbian S40.
MS bo pobral samo smetano kot npr. Nokia Maps in pa patente ki so v lasti Nokie. Temu v prid govori tudi dokaj nizka cena 19 miljard. Nizka vsaj v primerjavi z 8 miljardami, ki jih je MS odštel za Skype.

BlueRunner ::

A si upaš tukaj primerjati RIM in MS?

Brez heca da. Until the fat lady sings, MS ne bo kar tako prišel ven kot zmagovalec. S svojimi telefonskimi produkti je že nekajkrat poskusil in nič mu ne jamči, da bo tokraten poskus bolj uspešen.

Ravno tako nimam o Nokii niti najmanj pozitivnega mnenja. Obsežen IP, ki ga Nokia ne zna izkoristiti, bo poceni prešel v MS-jeve roke, kaj več od tega pa MS ne bo dobil. Sistem bo še vedno moral narediti sam, strojni del bodo še vedno delali kitajci, glede načrtovanja trdine pa me prav zanima kaj armada 35,870 oseb v razvoju in raziskavah počne zadnje desetletje. Če bo MS to prevzel, bo prevzel armado neproduktivnih in neuspešnih, če tega ne bo prevzel, bo znova vse moral delati sam.

Nisem prepričan v avtomatičen uspeh te naveze. Sem pa prepričan, da bo MS iz nje potegnil maksimum, ostalo pa bo pustil, da milo rečeno crkne.

AvtoR ::

BlueRunner je izjavil:

A si upaš tukaj primerjati RIM in MS?

..... glede načrtovanja trdine pa me prav zanima kaj armada 35,870 oseb v razvoju in raziskavah počne zadnje desetletje.


Kaj je delala ta armada? Vsako leto je dala na trg 50+ modelov, ki so bili vsi eno in isto sranje. Eden z malo boljšim fotoaparatom, eden z malo slabšim. En model je imel plastično ohišje, drug kovinskega, eden s takim in talim zaslonom, eden s XY zadevo itd.
To delajo še danes. Žal je to totalno kontraproduktivno. Morali bi se osredotočiti na maksimalno 5-6 modelov in te izpiliti do amena. V končni fazi, Apple ima samo en aktualni model telefona, pa jim gre bistveno bolje kot Nokii.

Gandalfar ::

Apple ni na istem trgu kot nokia

St235 ::

jap, sploh ker se tudi trg izrazito segmentira. Ljudej kupijo ali točno specifičen super duper oh in sploh najboljši telfon za xxx€ ali pa najcenejšega,ki izponjuje vse njihove pogoje v rangu 1€-10€, kar je takrat pač na voljo pri opreaterju.

Gregor P ::

Imam dva "navadna" telefona v redni uporabi (predvsem za primarno funkcijo t.j. telefoniranje in sekundarno pisanje SMS-ov) in pa prenosni mini računalnik (N900), ki ga kar se samih klicev tiče uporabljam predvsem za Skype video klice ipd.(ter za pošiljanje MMS-ov, običajno ko prejemnik na terenu nima dostopa do spletnega omrežja, da bi lahko prebiral e-pošto s priponkami), in prav nobenega nisem kupil pri operaterju; mogoče bom nekega dne, če bodo imeli zares dobro ponudbo; ampak še vedno, ko sem kaj rabil, pri operaterju niso imeli, ali pa so zahtevali nenormalno ceno kljub vezavi (vsaj v Sloveniji).

Tako da po mojem je še vedno trg za "neumne" telefone, vsaj kar se telefoniranja tiče ker ti "pametni" mobilniki (po večini samo še z zaslonom na dotik in brez fizične tipkovnice) niso najbolj priročni za ta osnovna opravila. Čeprav je morda to običajnim uporabnikom povsem vseeno in se tu lahko krepko motim, torej bodo "navadni" mobilniki v prihodnosti povsem izumrli (ne mislim sedaj v 30. stoletju:D, ampak v kratkem).

Kar jaz pogrešam je to, da bi končno odpravili te SIM kartice, ker se mi ne da vedno menjati kartic po različnih državah, pa tudi izbira telefonov z dual SIM podporo je bolj uboga:8)

Za Nokio je pa povsem brezpredmetno izgubljati besede, delali so napako za napako in njihova trenutna situacija ni prav nobeno presenečenje (in to že leta), ne samo za strokovnjake:|

P.S.: in pa še vedno računam na MeeGo, čeprav se zavedam, da bo morda vedno omejen le na ožji krog uporabnikov, torej da nima prav neke svetle prihodnosti; ampak ko enkrat uporabljaš Maemo, je težko kar tako preiti na te ostale omejene OS-e:8)
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gregor P ()

trnvpeti ::

Se pravi, mora samo še Google kupit RIM?

BlueRunner ::

Gandalfar je izjavil:

Apple ni na istem trgu kot nokia

No... bolje bi bilo reči, da Nokia sploh ni poštekala kdaj ji je Apple trg speljal in katere trge je ustvaril, pa se ne bo nikoli zrinila na njih.

Pa kaj bi pavšalno. Pojdimo po vrsti.

Če govorimo o pametnih telefonih, potem je očitno, da Nokia več ne uspeva na nobenem trgu, razen morda Trgu stare slave 29, naselje Spodnja Kotacija, pošta 9208 Fokovci. Tisto, kar so v tem segmentu še sposobni ustvariti, obtiči nekje na žnji-ti strani novic. Oh-ov in ah-ov pa iz teh logov več ni. Pa to naj bi dajali znamki nek *bling*.

Če govorimo o t.i. "neumnih" telefonih, potem Nokia še je na trgu in tekmuje s poplavo kitajske robe vseh možnih oblik, dimenzij, barv in ostalega. S to žalostno razliko, da je konkurenca tudi do 50 in več % cenejša. In ja... navadni telefoni so trg, kjer se da živeti in preživeti. Ni pa to trg, kjer bi kdo razmišljal o WP7 platformi.

Trgovina z aplikacijami? Ovi... dobra šala, ki morda dela na enem ali dveh modelih. Apple je trg ustvaril, Google ga je skopiral, Nokia pa kar nekaj.

"Comes with music"? iTunes... japajade.

Marsikaj poskusili, pogrnili po celotni črti. Kako, zakaj? Kdo bi vedel. Pa niti ni važno. Ni pa Nokia nek konj na katerega se bi izplačalo še kaj dosti staviti. Razen če MS nekaj ve, kar drug ne vemo. Patenti se mi motajo po glavi.

Marat ::

BlueRunner je izjavil:

A si upaš tukaj primerjati RIM in MS?

Brez heca da. Until the fat lady sings, MS ne bo kar tako prišel ven kot zmagovalec. S svojimi telefonskimi produkti je že nekajkrat poskusil in nič mu ne jamči, da bo tokraten poskus bolj uspešen.


Dovolj je le da pogledaš koliko podjetij uporablja Microsoftove poslovne produkte. S prehodom na računalništvo v oblaku bo večina teh podjetij svojim zaposlenim kupovala WP telefone, zaradi potrebe po enotni platformi. MS bo definitivno prvi na poslovnem področju, na trgu "obićnih" uporabnikov pa bo verjetno ostal prvi Android.

opeter ::

@Marat: Apple zaradi cene nima možnosti?
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

driver_x ::

Marat je izjavil:

Dovolj je le da pogledaš koliko podjetij uporablja Microsoftove poslovne produkte. S prehodom na računalništvo v oblaku bo večina teh podjetij svojim zaposlenim kupovala WP telefone, zaradi potrebe po enotni platformi. MS bo definitivno prvi na poslovnem področju, na trgu "obićnih" uporabnikov pa bo verjetno ostal prvi Android.


Vprašanje je, če bo Microsoftu uspelo tako prikleniti uporabnike na svoje izdelke tudi pri telefonih, kakor jim je to uspelo na namizju. Za kaj takega bi morali prodajati telefone, ki bi bili edini kompatibilni z njihovimi strežniki in oblačnimi storitvami. Ker pa so že v štartu precej zamudili in imajo relativno majhen delež pri telefonih, jim bo kaj takega (vsaj kratkoročno) težko uspelo. Iz tega stališča se zdi nakup Nokije za njih smiselen.

asm ::

SuperHik je izjavil:


E6 ga seka.

ga testiram že kak mesec in se mi zelo dopade.


Mogoče veš kdaj pride v slo?

Marat ::

opeter je izjavil:

@Marat: Apple zaradi cene nima možnosti?

Kot je že nekdo prej napisal, Apple ima "svoj" trg, je uspešen, ampak nikoli ne bo ratal mainstream - mislim da to tudi NI njihov cilj.

Marat ::

driver_x je izjavil:

Vprašanje je, če bo Microsoftu uspelo tako prikleniti uporabnike na svoje izdelke tudi pri telefonih, kakor jim je to uspelo na namizju. Za kaj takega bi morali prodajati telefone, ki bi bili edini kompatibilni z njihovimi strežniki in oblačnimi storitvami. Ker pa so že v štartu precej zamudili in imajo relativno majhen delež pri telefonih, jim bo kaj takega (vsaj kratkoročno) težko uspelo. Iz tega stališča se zdi nakup Nokije za njih smiselen.


MS zamuja, ampak ima trenutno še vse pogoje da dohiti tekmece. Tako prikleniti, kot pri PC-jih, mu uporabnikov seveda ne bo uspelo, ampak jaz niti ne govorim o navadnih uporabnikih. Govorim o poslovnih uporabnikih, ti so pa poseben trg, vreden ogromno denarja. Microsofotovo najmočnejše orožje tukaj je seveda Office, pa tudi ostali poslovni produkti (SharePoint, Dynamics itd.). In podjetja se tem produktom ne bodo odrekla le zato, ker pač trenutno MS še ni spravil na trg spodobnega telefona. Bo pa s prehodom na "oblačno" poslovanje postal tudi telefon ključni dejavnik in zato MS hiti pri razvoju. Uslužbenec prihodnosti bo namreč potreboval tak telefon, prek katerega bo opravljal delo skoraj enako kvalitetno kot prek PC-ja v pisarni.

In zakaj bo MS oz. WP kraljeval pri poslovnih uporabnikih mobitelov? Ja kdo drug pa bo? Android z Googlovim "Officeom" - mislim da imajo še ogromno dela. Apple? Lahko, ampak so pregrešno dragi. RIM? Japajade.

Pa da ne bo mislil kdo da sem MS fan - doma že par let furam na compu Linux ter OpenOffice ;)

P.S.: Aja, še glede kompatibilnosti: verjetno bo WP platforma bolj kompatibilna z MS storitvami v oblaku - bodo že naredili da bo tako (znam te puško kad si još pištolj bila) :)

BlueRunner ::

Ql. Seveda lahko to MS naredi. Vendar pa mu to do sedaj še ni uspelo, čeprav je besno poskušal. Že leta. Z vso integracijo vred.

Torej uspeh še vedno ni kar tako zajamčen. Seveda je možen, ni pa zajamčen.

driver_x ::

Saj ravno to pravim. Prednost oblačnih storitev (katerihkoli) je ravno v tem, da so dostone od kjerkoli in z vsemi napravami. MS pa trenutno še ni v poziciji (zaradi majhnega tržnega deleža mobilnih naprav), da bi te storitve oblikoval tako, da bodo dostopne samo z njihovimi napravami. Kajti, ko govorimo o mobilnih napravah, ne smemo pozabiti tudi na tablice.

floyd1 ::

jype je izjavil:

Kje pa lahko dobim primerljiv telefon kot je E71 z androidom (ja, rad bi ga kupil)?


HTC te je uslišal:
http://www.htc.com/www/product/chacha/s...

asm ::

floyd1 je izjavil:

jype je izjavil:

Kje pa lahko dobim primerljiv telefon kot je E71 z androidom (ja, rad bi ga kupil)?


HTC te je uslišal:
http://www.htc.com/www/product/chacha/s...


Ko vidiš facebook gumb te kar mine

jype ::

Vseeno je super. Skrbi me samo precej nižja avtonomija in "ukrivljenost", ki je nisem vajen. Bom moral preizkusit.

Ne najdem cene :|

Hm, saj pritisk na ta facebook gumb se da ujet, ane?

Pa flash led uporabljat za svetilko?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

floyd1 ::

Stvar je menda čisto nova in zna še malo trajat, da pride (sploh k nam) v trgovine. Je pa tako, da avtonomija po mojem res ne bo taka, kot pri tvoji Nokiji. Sam sem se že nekako navadil, da praktično pri vsaki novi tehnikaliji nekaj funkcionalnosti pridobiš in nekaj pač izgubiš, in potem je to vedno "na vagi". Je pa vsaj za probat.

PS: Glede facebooka se nekako strinjam - sem eden tistih dinozavrov, ki (še) nisem gor in ga sploh ne uporabljam.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: floyd1 ()
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nokia tretjič zapovrstjo z izgubo (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Rezultati
6619778 (16753) bluefish
»

Nokia z ogromno milijardno izgubo (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Rezultati
10020262 (15996) Matev
»

Nokia pridelala ogromno izgubo (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Rezultati
6022170 (19937) nekikr
»

Nokia z nižjim dobičkom in tržnim deležem

Oddelek: Novice / Rezultati
156654 (5379) fpbs
»

Nokia z opazno manjšim dobičkom

Oddelek: Novice / Nokia / Symbian
143295 (2881) djordjevic

Več podobnih tem