» »

Nakup po želji sestavljenega računalnika v Sloveniji ne bo več možen!

Nakup po želji sestavljenega računalnika v Sloveniji ne bo več možen!

««
9 / 12
»»

darkolord ::

No dej preberi temo lepo od začetka, pa če ti kej ne bo jasno, vpraš. A prov?

Velja tudi za ostale, ki so prebrali samo zadnja tri sporočila, preden so ratali glasni...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

TeoR ::

Kako ste si zamislili, da bo vsak po želji narejen računalnik imel tehnično mapo, izjavo o skladnosti in CE nalepko? Kako bi sploh inšpekcija odvzela vzorec? A bi hodili kupcem domov jemat?

oldguy ::

Noben si ni nič zamislil - zgolj common sense-a je zmanjkalo nekomu (oz. ga nikoli ni bilo).

Žalostno je le, da bomo s tem zgolj sami sebe ustrelili v koleno...

BlueRunner ::

Torej končen povzetek 9 strani debate.
- Kdor bo želel sestavljen računalnik po želji, ga bo še vedno lahko kupil.
- Efekt bezljanja inšpektorjev bo nekje med nič in zelo malo, ker bodo računalnike pač sestavljali zunaj namesto pri nas.
- Slovenske firme se bodo ustrezno prilagodile - luknje v zakonu, opustitev programa, nabava/preprodaja tujih ponudnikov storitve, pridobitev certifikatov za tipske modele.

O smiselnosti ukrepa pa se lahko na vse pretege prerekamo in vedno bomo vsi imeli nek svoj prav.

Svet gre naprej...

=Exceed= ::

@ahajst

E-misija ima za svoje sisteme certifikat. A misliš, da si upajo oglaševanje ob takih kaznih in tem trenutnem pompu?

__X__ ::

Če nabavim skupek komponent v X trgovini, ali jih lahko odnesem Y podjetniku, da mi jih sestavi skupaj in mi za to izda račun (npr 15€) za opravljeno delo. Je ta podjetnik v prekršku za opravljeno storitev?

MIHAc27 ::

Da

Ker podjetje/S.P. ti na računu ne moreta napisati SESTAVLJANJE RAČUNALNIKA.
Lahko pa se izkoristi luknja in podjetje pogleda zakaj ti računalnik ne deluje. Ugotovilo bo, da ni RAMa na plošči, napajalnik ni dobro pritrjen in kabli za disk manjkajo (in jih ustrezno priklopijo).

Sem že tuhtal, a ne bi bilo bolj smotrno poslati delavca na tečaj sestavljanja računalnikov, pa da potem on odobri sestavljanje.
Pa potem ta delovec lahko odobri 500 konfiguracij za ceno 1.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MIHAc27 ()

Zheegec ::

hehe, kupiš 10 komponent, jih še v originalni škatli prideš reklamirati.
Na zapisnik se napiše "komponente ne delujejo", potem pa zaračunaš storitev "popravilo 10 komponent" ki je 10x1eur. :)
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

Samuel ::

Če nadaljujemo... stranki sploh ne moreš pokazat, da vse deluje, ker ne smeš narediti delujočo zadevo.... potemtakem.

Izjemne brihte so na ministrstvu za gospodarstvo...
živijo ene 10km nad oblaki in si zmišljuje bolane zakone.

Najboljš, da uzakonijo, da moramo hoditi po rokah. Pa sem prepričan, da bo enemu delu populacije to popolnoma normalno.
If you notice this notice, you will notice that this notice is
noticably not worth noticing.

darkolord ::

Niso čist nič bolani zakoni.

Enim pač očitno ni po godu, da so jim stopili na prste po tem, ko so imeli leta in leta časa, da bi vse poštimali.

Jaffa ::

darkolord, in kaj naj majhni spji naredijo, ki živijo/mo ravno od prodaje tako sestavljenih računalnikov?

Razlika v računalniku brez in z to nalepko je dejansko samo v nalepki. :| Ni nič bolj varen. Trgovina/servis, ki nekaj da nase, računalnike tako testira pred prodajo z raznimi stres testi, ki obremenijo/zagrejejo komponente in če jih tam ne raznese (ali v čem je problem vsega tega), potem ne vem, zakaj bi jih pri uporabniku doma... Niti ne vem, kako bo ta nalepka o ustreznosti to preprečila, ko pa gre za iste komponente.
www.markosoft.si | www.markoshop.si
GRYPHON Z87|i7-4770k@4200MHz|16GB VENGEANCE 1866MHz
2x SAMSUNG 850PRO 256GB|GTX960|LIAN LI|BENQ BL3201PT 4K

darkolord ::

Od kje kakšna ideja, da nalepka karkoli preprečuje? Nalepka je namenjena nadzornim organom (ne potrošnikom!), da lahko enostavno preverijo, če naprava (po navedbah proizvajalca) ustreza določenim zahtevam.

Ali naj bi ustni "mi damo nekaj nase!" bil že kar dovolj??

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

Gregor P ::

Meni je predvsem zanimivo, da ko so naši prodajalci limali neke irelevantne nalepke gor na kište in se smejali potrošniku v glavo, ko so jih odstranili, da bi zamenjali kakšno komponento z drugo s CE nalepko, češ sedaj pa ni garancije, je bilo vse OK ... sedaj pa so "nalepke" kar nanekrat težava in trdijo, da itak ne razumejo v čem je problem, saj ima itak vsaka komponenta CE nalepko in sploh ni važno katere sestaviš skupaj ker itak vse vedno dela8-)
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Samuel ::

darkolord je izjavil:

Niso čist nič bolani zakoni.
Enim pač očitno ni po godu, da so jim stopili na prste po tem, ko so imeli leta in leta časa, da bi vse poštimali.


Tebi ni čisto vse jasno tukaj. Za vsako mašino se zahteva tehnična dokumentacija pridobljena pri zato certificirani inštituciji (SIQ, itd). Ti pa sanjaš o nekih nalepkah.
If you notice this notice, you will notice that this notice is
noticably not worth noticing.

Jaffa ::

A ti mislis, da firma, ki prodaja srot, lahko to dolgo pocne. Taksne lokalne trgovine kaj hitro pridejo na slab glas. Se pravi, ti bi vsem, ki niso Avtera, Acord, prepovedal dejavnost?
www.markosoft.si | www.markoshop.si
GRYPHON Z87|i7-4770k@4200MHz|16GB VENGEANCE 1866MHz
2x SAMSUNG 850PRO 256GB|GTX960|LIAN LI|BENQ BL3201PT 4K

Gregor P ::

Računalništvo, informatika itd. je posebna zadeva, kjer lahko ljudi nateguješ tudi v nedogled ... namig -> javna uprava8-)
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

darkolord ::

Za vsako mašino se zahteva tehnična dokumentacija pridobljena pri zato certificirani inštituciji (SIQ, itd).
To ni res.

Samuel ::

darkolord je izjavil:

Za vsako mašino se zahteva tehnična dokumentacija pridobljena pri zato certificirani inštituciji (SIQ, itd).
To ni res.


Čaki malo. Kdo ali kaj pa si ti, da tako vehementno to zanikaš. Saj vsi pišejo eno in isto. Kar sem napisal, so drugi že 10x ponovili.

Same "CE" nalepkice limat in pa prekrižan košek vzadaj na ohišje je najmanjši problem ob pogoju seveda, da veš kaj prodajaš. Pač kupuješ vse v EU pri zanesljivih dobaviteljih.
If you notice this notice, you will notice that this notice is
noticably not worth noticing.

darkolord ::

Kar sem napisal, so drugi že 10x ponovili.
Aja, če so vsi za teboj ponovili, potem pa že mora držati!

Ovce.

Borut ::

Pozdravljeni vsi skupaj.

Sam tudi imam dopolnilno dejavnost (s.p.) kjer sestavljam računalnike in jih prodajam(vsaj do zdaj), drugače pa delam na SIQ. Ravno danes sem spraševal kolega kako je zdaj s temi testi za posamezne rečunalnike. Odgovoril mi je, da kar se tiče LVD(low voltage direktiva), je zadosti, če prodajaš vse računalnike z enakim ohišjem in napajalnikom, da imata obe ti komponenti CE znak in si potem sam lahko sam napišeš izjavo o skladnosti takega računalnika z LVD. Potem vsi računalniki, ki imajo enak napajalnik in ohišje zadoščajo tej izjavi in direktivi. Je pa druga zgoba pri EMC (elektro magnetna kompatibilnost). Tam pa je treba dati na test združljivosti računalnik maksimalne konfiguracije, ki je sestavljen (maksimalna konfiguracija je tako čim več diskov, vse reže napolnjene s spominom ...) in potem če s takim računalnikom dobite potrdilo oz. certifikat o skladnosti, lahko poljubno spreminjate konfiguracijo, če le ne zamenjate matične plošče. Tak test v EMC laboratoriju z izdanim certifikatom stane okrog 1500 EUR za eno matično ploščo torej.

To sem vam napisal, da si boste tako lažje predstavljali, kaj je treba dejansko narediti, da zadistite zahtevam novega zakona. Ker pa jaz sam na leto prodam mogoče vse skupaj 20 do 30 sistemov, pa ima skoraj vsak drugačno matično ploščo, pa se takoj vidi, da se kaj takega, da bi dal testirati zadeve ne bom mogel iti. Torej bom sam najverjetneje posloval od zdaj naprej na način, da bom prodal samo skupek komponent, ki si jih bo (uradno) sestavila stranka sama. Seveda bo tako zdaj marža na te "komponente" toliko večja. Tako mislim, da bo seveda volk sit in koza cela po domače povedano :)

Kot pa ste tudi že večkrat omenili v prejšnjih post-ih si država s sprejemanjem takih zakonov pljuva sama sebi v skedo, saj bos tem zmanjšala profite vseh, ki prodajajo sestavljene računalnike (tudi PCX in drugi veliki), saj bodo posledično dodane vrednosti manjše, tako pa bo tudi manj DDV-ja za njih. Močno pa sam in pa tudi moji kolegi, ki se ukvarjajo s preizkušanjem teh zadev, dvomim v to, da bi se zaradi tega zakona izboljšala varnost samih računalnikov glede na stanje kot je bilo do zdaj. Sam sem namreč ugotovil, ker sem videl nekaj računalnikov od "velike konkurence", da so zloženi skupaj tako slabo, da bi si jaz tak računalnik ne upal dati stranki v uporabo, kje pa ga še reklamirati kot dober končni produkt oz. kot novi proizvod.

Toliko na to temo in upam, da se bodo zadeve ša kaj spremenile in ne bomo vsi, ki hočemo ljudem ponuditi kvalitetne računalnike po razmeroma ugodnih cenah vedno v prekršku. Malo mislim tudi, da je ta zakon res posledica tudi kakih lobiranj, vendar pa je to že druga zgodba.

LP!

Borut.

darkolord ::

Malo mislim tudi, da je ta zakon res posledica tudi kakih lobiranj
Kateri zakon?

Edit:
Je pa druga zgoba pri EMC (elektro magnetna kompatibilnost). Tam pa je treba dati na test združljivosti
Za vsak slučaj še enkrat:
Pravilna uporaba vseh ustreznih
harmoniziranih standardov iz 7. člena tega pravilnika je enakovredna izvedbi
ugotavljanja elektromagnetne združljivosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

Samuel ::

@Borut

Ampak.. saj rabiš oboje..LVD in EMC.
If you notice this notice, you will notice that this notice is
noticably not worth noticing.

Šimpanz ::

Ja itak da rabiš. Nikakor ni dovolj samo nalepka CE in da sam spišeš izjavo o skladnosti. Kajti ko te obišče inšpektor hoče imeti tehnično mapo in testiranja katera podpirajo tvojo izjavo.

BlueRunner ::

Zato pa naročilo posreduješ avstrijskem sestavljalcu, ta ti stvar sestavljeno pošlje, ti jo prepošlješ kupcu.

Ko pride inšpektor, u pred nos pomoliš izjavo avstrijskega sestavljalca. Kako jo je ta dobil, pa naj potem inšpektor sam ugotavlja. Tvoje roke so čiste, za zakonitost dela avstrijskega sestavljalca pa skrbi Avstrija.

Stvar zaključena.

Samuel ::

Stvar se bo zaključka takrat, ko bodo pri nas v veljavi avstrijske norme.

Ne balkanske.
If you notice this notice, you will notice that this notice is
noticably not worth noticing.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Samuel ()

Jaffa ::

Sam sem namreč ugotovil, ker sem videl nekaj računalnikov od "velike konkurence", da so zloženi skupaj tako slabo, da bi si jaz tak računalnik ne upal dati stranki v uporabo, kje pa ga še reklamirati kot dober končni produkt oz. kot novi proizvod.


To tudi jaz pravim. Tako da je zadeva ravno obratna - mali se, vsaj kolikor je meni znano, bolj potrudijo(mo), kot pa tam, kjer "štancajo" računalnike kot po tekočem traku in se jim j..., ker nimajo stika s končno stranko.
www.markosoft.si | www.markoshop.si
GRYPHON Z87|i7-4770k@4200MHz|16GB VENGEANCE 1866MHz
2x SAMSUNG 850PRO 256GB|GTX960|LIAN LI|BENQ BL3201PT 4K

BlueRunner ::

@Samuel: Lahko spraviš Slovenca iz Balkana, ne moreš pa spraviti Balkana iz Slovenca.

Zgodovina sprememb…

Borut ::

@ Darklord:

Tale zakon: http://www.uradni-list.si/1/content?id=...

Seveda pa moraš imeti LVD in EMC in pa tudi vse certifikate(ne samo njihove izjave o skladnosti) za posamezne komponente, na podlagi katerih potem lahko podaš izjavo o skladnosti svojega proizvoda(sestavljenega računalnika).

darkolord ::

Borut: v čem pa se ta zakon bistveno razlikuje od prejšnjega, starega?

TeoR ::

darkolord, katero znamko računalnikov pa ti kupuješ? Si morda sestavljaš sam?

darkolord ::

Osebne računalnike si povečini sestavljam, strežnike pa kupujem HP in IBM.

TeoR ::

A svoje sestavljene osebne računalnike daješ na testne meritve, ali slepo zaupaš, da so ustrezajo LVD in in EMC? Dovolim si predvidevati, da je odgovor ne. Torej na podlagi preverjene znamke in njene CE oznake ustvariš domnevo, da je izdelek iz teh komponent skladen in varen za uporabo. Tako bi moralo veljati tudi za prodajalce računalnikov, ker ni nobenega konkretnega razloga, ki bi ustvaril dvom, da izdelki ne ustrezajo standardom in varnostnim predpisom. Če temu oporekaš, prosim navedi primere nevarnih računalnikov pri nas, ki so ogrožali potrošnikovo varnost. Tudi tukaj si dovolim domnevati, da ne bi mogel navesti smiselnega števila primerov, ker jih preprosto ni.

Če se pa usajaš zgolj zaradi birokratske CE nalepke in napisane izjave o skladnosti, si pa smešen, da sam greš in si sestaviš (po tvojem) potencialno nevaren proizvod, potem pa tukaj soliš pamet vsem, da je takšna ostrost inšpekcij in ozkogleda interpretacija zakonov in pravilnikov edini pravilen ukrep za varnost potrošnikov. Možen razlog, da ti to tako ugaja, je lahko tvoja osebna ali poslovna korist, pa kakršnakoli že je. Lahko pa gre tudi po načelu "da bi sosedu crknila krava", kar je itak tipično za nas Slovence.

Kakorkoli že je, računalniške firme bi se morale vsemu skupaj složno upret in doseči, da se zakon interpretira v mejah razuma in zmožnosti.

darkolord ::

ki so ogrožali potrošnikovo varnost
Mnogi pozabljate, da ne gre samo za varnost LJUDI. Nedolgo nazaj je v tej temi nekdo omenjal primer, ko so se zaradi napačne (nestrokovne) montaže USB priključka skurile zunanje USB naprave. To tudi ni v redu.

Torej na podlagi preverjene znamke in njene CE oznake ustvariš domnevo, da je izdelek iz teh komponent skladen in varen za uporabo.

A glede te domneve misliš nekaj takega:

(2) Minister objavi seznam harmoniziranih standardov (v nadaljnjem besedilu: seznam standardov) katerih uporaba ustvari domnevo o skladnosti opreme z zahtevami tega pravilnika, na način določen z zakonom, ki ureja tehnične zahteve za proizvode in ugotavljanje skladnosti.

(3) Kadar je oprema zasnovana in izdelana v skladu s standardi, navedenimi v seznamu standardov, velja domneva, da ta oprema ustreza bistvenim zahtevam iz Priloge I tega pravilnika, na katere se nanašajo navedeni harmonizirani standardi. Ta domneva o skladnosti je omejena na področje uporabe harmoniziranega(ih) standarda(ov) in ustreznih bistvenih zahtev, ki jih ta harmoniziran(i) standard(i) pokriva.



1. Proizvajalec mora izvesti ugotavljanje elektromagnetne združljivosti
aparata na osnovi ustreznih pojavov, da na ta način izpolni zaščitne zahteve
iz 1. točke Priloge I tega pravilnika. Pravilna uporaba vseh ustreznih
harmoniziranih standardov iz 7. člena tega pravilnika je enakovredna izvedbi
ugotavljanja elektromagnetne združljivosti.


Če se pa usajaš zgolj zaradi birokratske CE nalepke in napisane izjave o skladnosti,
Sploh ne. "Usajam" se zaradi tega, ker se sestavljalci računalnikov kar naenkrat počutijo prikrajšane (to me ne moti, moti me, da zaradi tega takoj letijo obtožbe na vse strani (lobiranje, podkupovanja, tajkuni, ...)), čeprav se jim je leta in leta gledalo skozi prste - tako nekako, kot da bi se počutil izjemno nategnjenega, ko po 30 letih napačnega parkiranja enkrat le dobiš kazen.

Sestavljalci/proizvajalci računalnikov niso, kar se tiče teh zakonov in predpisov, nič drugačni od proizvajalcev televizij (tudi tam so vse posamezne komponente skladne) ali pralnih strojev (tudi tam so komponente skladne). In to ne po kakšnem "novem zakonu", že vseskozi je tako.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

Samuel ::

Jop.. vsepovsod lahko dobiš šasije za televizorje, ane.

Kako lahko sploh kaj takega enačiš?

Ah.. tako kot je povedal TeoR. Slovenceljn.
If you notice this notice, you will notice that this notice is
noticably not worth noticing.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Samuel ()

darkolord ::

Ja, grem v servisno prodajalno in kupim šasijo.

Ah.. tako kot je povedal TeoR. Slovenceljn.
Na osebni nivo se je najlažje spravljat. Pa tudi najbolj neresno/otročje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

Samuel ::

darkolord je izjavil:

Ja, grem v servisno prodajalno in kupim šasijo.
Ah.. tako kot je povedal TeoR. Slovenceljn.
Na osebni nivo se je najlažje spravljat. Pa tudi najbolj neresno/otročje.


V SERVISNO prodajalno? A res? Ahaha. Torej kupiš rezervni del?

In kupiš šasijo, ki je združljiva s polovico drugih TVjev al kaj. Ma glej.
Ponovno ti napišem:

Ah.. tako kot je povedal TeoR. Slovenceljn.
If you notice this notice, you will notice that this notice is
noticably not worth noticing.

darkolord ::

Kako lahko sploh kaj takega enačiš?
Sicer pa sem v tej temi že prosil za definicijo, ki bo takšne sestavljene računalnike nedvoumno ločila od ostalih naprav, pa ni nikomur uspelo tega sproducirati. Ne dvomim, da tudi tebi ne bo, verjetno sploh ne boš poizkusil ampak boš začel z osebnimi napadi.

V SERVISNO prodajalno? A res? Ahaha. Torej kupiš rezervni del?
Sestavni del.

In kupiš šasijo, ki je združljiva s polovico drugih TVjev al kaj.
In vse računalniške komponente so združljive s polovico drugih računalnikov al kaj?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

Samuel ::

Pri računalnikih imaš posamezne produkte, ki so medseboj združljivi (piše v navodilih, kaj lahko kam daš) in so CE certificirani.

Pri TVju imaš cel proizvod CE certificiran. Niti pod razno pa nikjer ni navedeno, da je ceritficiran vsak sestavni del.

Kar pokaži mi prosim na netu, kje lahko dobim šasijo za npr Samsungove TVje. Kot ločen del v Mercatorju zagotovo ne. Samo preko servisa.

V SERVISNO prodajalno? A res? Ahaha. Torej kupiš rezervni del?Sestavni del.


Prideš na servis in rečeš, da hočeš sestavni del? Ahaha. Sorči. Nau šlo. Za sestavo ne moreš uporabljat Samsungovo šasijo, ker bi fasal tožbo s strani Samsunga za kršenje avtorskih pravic.

In kupiš šasijo, ki je združljiva s polovico drugih TVjev al kaj.

In vse računalniške komponente so združljive s polovico drugih računalnikov al kaj?


Jasno, saj se sprejemajo standardi, katerih se morajo proizvajalci držat. Od kod pa misliš, da je prišel en ATX za ohišja in plošče? Pri TVjih tega seveda ni. Vsak proizvajalec dela svoje specifične šasije, ki ustrezajo njemu. Videz teh ohišij je pa avtorsko zaščiten, saj sam videz lahko občutno pripomore k prodaji aparata.
If you notice this notice, you will notice that this notice is
noticably not worth noticing.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Samuel ()

darkolord ::

Pri TVju imaš cel proizvod CE certificiran. Niti pod razno pa nikjer ni navedeno, da je ceritficiran vsak sestavni del.
Ampak če so komponente vseeno certificirane, potem po tvoje ne bi bilo potrebno, da bi cel TV bil certificiran?

Kar pokaži mi prosim na netu, kje lahko dobim šasijo za npr Samsungove TVje. Kot ločen del v Mercatorju zagotovo ne. Samo preko servisa.
Sama dobavljivost nima veze. Enako te lahko jaz vprašam, da mi poveš, kje lahko kupim npr. interni disk tray za IBM-ov BladeCenter ali kaj podobnega.

Za sestavo ne moreš uporabljat Samsungovo šasijo, ker bi fasal tožbo s strani Samsunga za kršenje avtorskih pravic.
Seveda, ampak enako velja npr. tudi za IBM-ova ohišja računalnikov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

TeoR ::

darkolord je izjavil:

čeprav se jim je leta in leta gledalo skozi prste - tako nekako, kot da bi se počutil izjemno nategnjenega, ko po 30 letih napačnega parkiranja enkrat le dobiš kazen.


Če je temu res tako, kako potem, da se v celotni EU gleda vsem računalniškim trgovcem še vedno skozi prste?

Samuel ::

Pri TVju imaš cel proizvod CE certificiran. Niti pod razno pa nikjer ni navedeno, da je ceritficiran vsak sestavni del.
Ampak če so komponente vseeno certificirane, potem po tvoje ne bi bilo potrebno, da bi cel TV bil certificiran?


Irelevantno in občutno predrago. Vsi deli so namensko narejeni za dotičen model TVja in proizvajalec certificira končni produkt in ne 50 ali več sestavnih delov. Ekonomski nonsense.

Kar pokaži mi prosim na netu, kje lahko dobim šasijo za npr Samsungove TVje. Kot ločen del v Mercatorju zagotovo ne. Samo preko servisa.Sama dobavljivost nima veze. Enako te lahko jaz vprašam, da mi poveš, kje lahko kupim npr. interni disk tray za IBM-ov BladeCenter ali kaj podobnega.


Dobiš ga verjetno pri tovarni, ki te dele izdeluje za IBM. In miško... to podjetje ima pogodbo z IBMom, da teh delov niti pod razno ne sme prodati nikomur drugemu. Avtorske pravice, pač.

Za sestavo ne moreš uporabljat Samsungovo šasijo, ker bi fasal tožbo s strani Samsunga za kršenje avtorskih pravic.Seveda, ampak enako velja npr. tudi za IBM-ova ohišja računalnikov.


Točno tako. Nekaj let nazaj smo slučajno naleteli na proizvajalca Dellovih ohišij. Odgovor z njihove strani je bil: TAKOJ IZGUBIMO POGODBO Z DELLom, če bi izdobavili samo en kos tega ohišja.
If you notice this notice, you will notice that this notice is
noticably not worth noticing.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Samuel ()

TeoR ::

darkolord je izjavil:

Ja, grem v servisno prodajalno in kupim šasijo.

Ah.. tako kot je povedal TeoR. Slovenceljn.
Na osebni nivo se je najlažje spravljat. Pa tudi najbolj neresno/otročje.


V bistvu si se ti spravil na osebni nivo vsakega računalniškega trgovca posebej, s tem ko trdiš, da se nimajo kaj bunit, češ da se jim že leta in leta gleda skoz prste. Kar sploh ni res glede na ostale EU države, kjer se veselo sestavlja dalje.

darkolord ::

V bistvu si se ti spravil na osebni nivo vsakega računalniškega trgovca posebej
Oseben = nanašajoč se na posameznika. Precej razlike je.


s tem ko trdiš, da se nimajo kaj bunit
Nisem rekel, da se nimajo kaj bunit.


Če je temu res tako, kako potem, da se v celotni EU gleda vsem računalniškim trgovcem še vedno skozi prste?
Kar sploh ni res glede na ostale EU države, kjer se veselo sestavlja dalje.
Nekdo mora pač biti prvi. Pač samo dejstvo, da drugje nekaj počnejo drugače, ne pomeni še nič. Lahko se pa to razčisti z ustreznim citiranjem zakonov ipd...


Vsi deli so namensko narejeni za dotičen model TVja in proizvajalec certificira končni produkt in ne 50 ali več sestavnih delov.
Tudi za televizije obstajajo "generični deli" (Zhong Ding Dong Chong Ltd.), ki so lahko certificirani. Ali pa za pralni stroj - za enega provizoričnega lahko kupim certificirane dele (elektro ventil, krmilnik, črpalko, motor) v "merkatorju" - pa bo tak stroj "po defaultu" v redu?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

Samuel ::

darkolord je izjavil:

Vsi deli so namensko narejeni za dotičen model TVja in proizvajalec certificira končni produkt in ne 50 ali več sestavnih delov.
Tudi za televizije obstajajo "generični deli" (Zhong Ding Dong Chong Ltd.), ki so lahko certificirani. Ali pa za pralni stroj - za enega provizoričnega lahko kupim certificirane dele (elektro ventil, krmilnik, črpalko, motor) v "merkatorju" - pa bo tak stroj "po defaultu" v redu?


Ne ne moreš sam narediti Zhong Ding Dong Chong Ltd. TV, ker je šasija ščitena z avtorskimi pravicami in ta zagotovo ni edina, ki je pod takšno zaščito vgrajena v ta TV. In šasija je bistven element pri kakšnemukoli certificiranju. Zaradi tega se je tudi NE DA kupiti kot samostojni element namenjen lastni proizvodnji.
If you notice this notice, you will notice that this notice is
noticably not worth noticing.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Samuel ()

Samuel ::

Če je temu res tako, kako potem, da se v celotni EU gleda vsem računalniškim trgovcem še vedno skozi prste?Kar sploh ni res glede na ostale EU države, kjer se veselo sestavlja dalje.
Nekdo mora pač biti prvi. Pač samo dejstvo, da drugje nekaj počnejo drugače, ne pomeni še nič. Lahko se pa to razčisti z ustreznim citiranjem zakonov ipd...


Ne ne. Problem je napačen prevod tuje zakonodaje skupaj z napačno interpetacijo.
In pri tem smo pa res prvi.
If you notice this notice, you will notice that this notice is
noticably not worth noticing.

darkolord ::

Možno je, se pa seveda temu pritiče kak vir.

In morda še pojasnilo, zakaj tega nihče, ki se s tem ukvarja, dolga leta ni opazil - do takrat, ko so se oglasili inšpektorji:
a) niso prebrali zakonov
b) so zakone poznali, ampak so se zanašali na to, da je vse OK, ker vsi tako delajo
c) ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

Samuel ::

In kaj ti pove to, da so sprva tolerirali manjše serije in so se spravili samo na večje proizvajalce računalnikov prodajane v retailu (Merkur, Mercator, Big Bang) ? Kasneje so pa svoje mnenje spremenili.
If you notice this notice, you will notice that this notice is
noticably not worth noticing.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Samuel ()

TeoR ::

darkolord je izjavil:

Sam poznam primer ko je nekomu skurilo 3 USB naprave preden je ugotovil da ima en port napačno priključen...
Neeee, nemogoče!!! Sej so bile tako plošča kot zunanje naprave certificirane! </sarcasm>


Izjava o skladnosti in CE nalepka lahko veljajo za 100+ enakih proizvodov in potrjujejo, da naj bi bile vgrajene komponente med seboj skladne ter naj ne bi predstavljale tveganja za zdravje ali varnost uporabnika. Če je nekdo pri sestavi naredil napako, ter napačno priklopil stvar, tudi izjava o skladnosti in CE nalepka ne rešita nič. Gre za človeško napako, ki bi obstajala v vsakem primeru in bi jo lahko naredil tudi nepozoren sestavljalec certificiranega sistema. S tem, darkolord nisi dokazal ali utemeljil čisto nič.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: TeoR ()

TeoR ::

darkolord je izjavil:

Možno je, se pa seveda temu pritiče kak vir.

In morda še pojasnilo, zakaj tega nihče, ki se s tem ukvarja, dolga leta ni opazil - do takrat, ko so se oglasili inšpektorji:
a) niso prebrali zakonov
b) so zakone poznali, ampak so se zanašali na to, da je vse OK, ker vsi tako delajo
c) ?


Zakon pravi, da je izjavo o skladnosti in CE certifikat dolžan priskrbeti proizvajalec, kar tudi dejansko stori. Vsi proizvodi na policah v računalniških trgovinah to imajo. Tisti, ki sestavi komponente skupaj, jih ni tudi proizvedel. Ker v drugih EU državah kot proizvajalca razumejo Asus, Gigabyte, Kingston, itd., niso naleteli na ta problem. Pri nas pa je nekdo začel enačiti proizvajalca s sestavljalcem in iz sestavljenih komponent začel obravnavati računalnik kot nov proizvod. To bi bilo nekako razumljivo za brand PC-je, ki so serijsko narejeni in kjer včasih niti ni znano, kaj točno je v njih, za custom pa tukaj ni logike, ker se to ne trži pod blagovno znamko. Tako so tudi inpšpektorji sprva govorili. Dokler se ni nekdo odločil to spremeniti in potegniti v to vseh, ne glede na nesmiselost.

darkolord ::

Samuel je izjavil:

In kaj ti pove to, da so sprva tolerirali manjše serije in so se spravili samo na večje proizvajalce računalnikov prodajane v retailu (Merkur, Mercator, Big Bang) ? Kasneje so pa svoje mnenje spremenili.
Tako kot verjetno vsi tukaj lahko o tem samo ugibam. Ena možnost je, da so med tem preučevali, kako je s tem, če stranka kupi komponente in zraven še storitev sestave - pri prodaji celotnega računalnika kot produkta očitno ni bilo dvomov.

Eni bi sicer verjetno raje verjeli to, da so tajkuni pritisnili nanje.



Izjava o skladnosti in CE nalepka lahko veljajo za 100+ enakih proizvodov in potrjujejo, da naj bi bili vgrajene komponente med seboj skladne ter naj ne bi predstavljale tveganja za zdravje ali varnost uporabnika. Če je nekdo pri sestavi naredil napako, ter napačno priklopil stvar, tudi izjava o skladnosti in CE nalepka ne rešita nič. Gre za čoveško napako, ki bi obstajala v vsakem primeru in bi jo lahko naredil brez težav tudi nepozoren sestavljalec certificiranega sistema. S tem, darkolord nisi dokazal ali utemeljil čisto nič.
Nalepka sama seveda ne reši ničesar. S tem sem želel "dokazati" samo to, da ni vedno tako, kot so nekateri v tej temi trdili, da komponente sestaviš skupaj (češ da so standardizirani vmesniki med njimi in praktično ni možnosti napačne priključitve) in stvar kar brezhibno in varno deluje (v kolikor so posamezne komponente seveda brezhibne). No, več kot očitno temu ni tako. Pa mimogrede, pomemben je tudi vpliv na ostale stvari (premoženja, rastlin, živali, okolja, ...), ne samo na zdravje in življenje ljudi.
««
9 / 12
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

CE certifikat

Oddelek: Loža
2410390 (3056) fikus_
»

Nakup sestavljenega računalnika

Oddelek: Kaj kupiti
131228 (1040) ziga1990
»

sp za sestavljanje računalnikov (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9314513 (10739) zee
»

Računalniške trgovine, kjer ti sestavijo izbrane komponente

Oddelek: Kaj kupiti
427612 (6119) zagi555555
»

So mi dali ohišje z napako?

Oddelek: Strojna oprema
374501 (2774) solatko

Več podobnih tem