» »

Pomoč pri fiziki

Pomoč pri fiziki

mitja212 ::

Zdravo,

nikakor mi ne uspe rešiti naslednjih nalog za fiziko. Mi lahko kdo prosim pomaga rešit?

1. Zvočni val potuje navpično navzgor. Temperatura zraka pri tleh je 160C in se linearno zmanjšuje z višino. Za vsak kilometer višine pade temperatura za 70C. V kolikšnem času prispe zvočni val 10 km visoko?

 naloge

naloge



Hvala!
  • spremenil: mitja212 ()

shinko ::

c = koren (kRT/M)

Pri tem je R splošna plinska konstanta, M molska masa plina, T pa temperatura. Ker so ostali parametri konstanta za dano vrsto plina (v tvojem primeru je to kisik), vidimo da je hitrost zvoka v plinu odvisna le od njegove temperature. V tvojem primeru začne potovat pri 160C in konča pri -540C. skoraj prepričan sem da mora bit tu napaka. Si prepričan da se temp ne spusti vsak km za 7C in ne za 70C???


lp

A. Smith ::

Druga naloga (prva na pripeti sliki):

Prvi poskus rešitve je bil napačen.

Vektorja gostote magnetnega pretoka 1. in 3. vodnika imata isto smer, ki gleda proti vodniku 2.

Amplituda kazalca znaša 2*I*mi_0/(2*Pi*r)

Vodnika 2 in 4 proizvedeta vktor gostote mag. pretoka, ki ima enako amplitudo, gleda pa proti vodniku 3.

Če vektorsko seštejemo pretoka, dobimo [2*I*mi_0/(2*Pi*r)]*2*cos(45),
in dobimo 2,26 uT (če sem prav izračunal)
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: A. Smith ()

tlozej ::

c = koren (kRT/M)

Pri tem je R splošna plinska konstanta, M molska masa plina, T pa temperatura. Ker so ostali parametri konstanta za dano vrsto plina (v tvojem primeru je to kisik), vidimo da je hitrost zvoka v plinu odvisna le od njegove temperature. V tvojem primeru začne potovat pri 160C in konča pri -540C. skoraj prepričan sem da mora bit tu napaka. Si prepričan da se temp ne spusti vsak km za 7C in ne za 70C???


lp


Verjetno je mišljeno 16°C, 7°C.

Zrak je sestavljen iz različnih plinov: 78% dušika, 21% zraka in ostalih...

LP

bencs ::

1. naloga:
Hitros idealnega plina je: c=koren(kRT/M), kjer je k razmerje specificnih toplot in za zrak znasa 1.4, M molska masa, za zrak znasa 29, R splosna plinska konst., ki znasa 8314 J/kmol K in T temperatura v KELVINIH. Tako kot je tlozej dejal, gre verjetno za zacetno T 16°C in padec 7°C na km. Hitrost c je torej funkcija temperature: c=koren(kr/M)*koren(T)=konst.*koren(T)=20*koren(T). Pri tem je T funkcija visine, in sicer: T(h)=T0-a*h, kjer je T0=16°C=289K, a pa 7°C/km=0.007K/m.

Velja:
c=dh/dt
dt=dh/c
c=c(h)=konst.*koren(T(h))=20*koren(T0-a*h)=20*koren(289-0.007*h)
t=integral(dh/c(h))|v mejah: h=0 do h=10.000
t=-2/konst.*koren(T0-a*h)/a|v mejah: h=0 do h=10.000
t=-2/20*(14.8-17)/0.007=31,4s

Drugi nacin (brez integrala):
Zacetna hitrost: c1=20*koren(289)=340 m/s
Koncna hitrost: c2=20*koren(219)=296 m/s
Povprecna hitros: cp=(c1+c2)/2=318 m/s
t=h/cp=10.000/318=31,4 s

bencs ::

2. naloga: V sredini narises, kam kaze magnetno polje posameznega vodnika. Dobis 4 vektorje. Za vsakega izarcunas velikost po formuli B=mi0*I/(2*pi*r), kjer je mi0=4*pi*10^(-7)Tm/A, I tok, ki tece skozi posamezen vodnik, r pa oddaljenost vodnika od izhodisca (tocke, kjer racunas magnetno polje B). Te stiri vektorje vektorsko (!) sestejes in rezultat je na dlani. Podobno je s 3 nalogo, le da tam vektorsko sestevas sile.

To je to, vec bi bilo ze podpiranje lenobe :)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Plinski zakon [Kemija].

Oddelek: Šola
6677 (578) lebdim
»

fizika

Oddelek: Šola
262164 (1710) tx-z
»

Fizika naloga

Oddelek: Šola
7791 (686) aaaaa93
»

Fizika - nujno

Oddelek: Šola
112344 (2023) tempoFlow
»

Gostota zraka

Oddelek: Loža
246827 (6487) hury

Več podobnih tem