» »

Nakup komponent postopoma

Nakup komponent postopoma

bosmla ::

Zivjo

Ker imam taksne moznosti (nakup zraven nakupa za sluzbo) nabavljam komponente postopoma - sedaj bom nabavil novo maticno in procesor, ker sem pa malce out glede tega kaj prihaja oz. je trenutno "dobro" se obracam na vas.

Potrebujem zanesljivo in stabilno maticno plosco, ki bi se lahko se nekaj casa nadgrajevala z hitrejsimi procesorji (zaenkrat ni misljeno navijanje) uporabljala se bo v 70% za delo z grafiko (2 in 3D) ostalo internet in kaksna srednje zahtevna igra. Cenovno ne bi pretiraval cca. 200 EUR max za maticno.

Sam sem nekako prisel do ASUS P5Q DELUXE zraven pa verjetno Intel Core2 Duo E8500. Pri maticni me moti edino ker uporabljam Nvidia graficni v opisu pa je vedno omenjen ATI - bo kaksna tezava?

Se pa mocno priporocam za kakrsnikoli nasvet.

mesoreznica ::

Če hočeš plato, ki jo boš nadgrajeval potem je brezveze kupovat 775 podnožje. Torej P5Q odpade. V tem primeru se ti splača poseči po 1366 podnožju. Plate se začnejo nekje pri cca 240€, procesorji pa pri 300€ zraven pa pride tudi zahteva po DDR3 ramu kjer te 4GB rama pride nekje od 120-130€ naprej.

Meni se sicer zdi trenutno kupovati novo podnožje malo draga investicija ampak če hočeš bodoče nagradnje je to to.

Sedaj pa se odloči in povej v katero smer boš šel (koliko si pač pripravljen odštet) in ti lahko naprej svetujemo. Opcija je tudi AMD z svojim Phenomom 9950 (quad).

PS Če se ukvarjaš z 3D grafiko je bolje da se ozreš po quadih.

Kar se tiče grafičnih kartic: dokler uporabljaš samo eno grafično v mašini je vseeno ali je podprt SLI ali Crossfire (torej Nvidia ali ATI je nepomembno). To pride samo v poštev ko bi rad bovezal 2 grafi.

LP
Gigabyte UD3P, E8500 @ 4.5 GHz , HD4870-X2, 4GB ram (Xtreeme Dark),
WD Velociraptor, LC Legion-X

Zgodovina sprememb…

bosmla ::

Huh! Res me je razvoj malo povozil :P

Torej pozabimo nadgrajevanje (opcija z 1366 odpade - predrago in prenovo).
Katera plosco do cca 200€ predlagate - najvaznejsa je stabilnost oz. zanesljivost - ter posledicno seveda procesor pa da ne bom kupoval ravno neke "stare robe".

dzinks63 ::

npr:
ASUS P5Q Deluxe - P45
Intel Core 2 Quad Q8200 - BOX
Intel Core 2 Duo E8500 - BOX
ali
DFI LANPARTY DK 790GX-M2RS
AMD Phenom X4 9950+ Black Edition
nagradnja ti bolj pride v poštev z phenomom, kar kmalu boš lahko dal gor phenoma II (zanimiv bo, ko mu malo cena pade), kateri bi naj bil kar nekaj boljši od sedanjega.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dzinks63 ()

Mitja358 ::

no 775 ne jemlji ker je staro, vzemi to ploščo ki jo je predlagal dzinks63 DFI lanparty DK 790 gx-m2rs + amd phenom x4 9950be + 4 gb rama ddr2 1066MHz ale 800MHz (nekje 60-70€ stanejo rami v elektroniki.si)

kixs ::

Ne vem kaksne imas zahteve glede hitrosti oz. s cim bi se ze zadovoljil oz. kaj imas sedaj. A sam ne bi dal za prenovo vec kot 200€ (torej plata+ram+cpu). Vzames nekaj na Intel C2D osnovi in po moznosti se malo navijes in imas za nekaj casa mir.

solatko ::

kixs97 - če rabi zanesljivost mora vzeti vsaj ASUS P5Q PRO - P45 in nek procesor serije 8... ali 9..., osebno bi vzel quad-a, če bo delal z grafiko.
AMD pa če ga bo še tko sral, bo kmalu pokojni.

bosmla ::

Tale DFI lanparty DK 790 a je to kaksna zanesljiva plosca ali bolj "gamerska".

solatko napisal si vsaj ASUS P5Q PRO (mimogrede: kaksna je razlika napram delux?) kaj pa ti priporocas?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bosmla ()

solatko ::

bosmla - delux je še bolje, ne bo ti žal, premisli še kakšne programe boš uporabljal, saj nekateri lepo izkoristijo 4 jedra in, če jih boš uporabljal, kupi quad.
Tisto sem omenil kixs97, ki je napisal, da kupi kar nekaj za 200€, to sigurno ne bo stabilno.

kixs ::

kixs97 - če rabi zanesljivost mora vzeti vsaj ASUS P5Q PRO - P45 in nek procesor serije 8... ali 9..., osebno bi vzel quad-a, če bo delal z grafiko.
AMD pa če ga bo še tko sral, bo kmalu pokojni.


Tisto sem omenil kixs97, ki je napisal, da kupi kar nekaj za 200€, to sigurno ne bo stabilno.


Dej si se kej izmisli. Kako moras taksne buce valit :))

Kaj ima zanesljivost veze med serijo 5, 7, 8 in 9? Cisto nic!

Zdej, ce bo clovek delal z grafiko ali pa surfal, pa je za racunalnik cisto vseeno. Vse kar je res pomembno za zanesljivost, je dober napajalnik in zracnost ohisja za hlajenje. Pa morda kak UPS, da ne bo kdaj zaradi "stroma" izgubil dragoceno delo in diske v RAID-1. Procesor, plata, graficna so cisto postranske zadeve, ce le opravljajo svoje delo.

Aja... pa meni je tudi ZELO pomembna zanesljivost, pa verjetno ostalim 99,99% uporabnikov racunalnikov, pa verjetno zaradi tega ne bodo kupovali vse ultra top komponente, ker so "kao" bolj zanesljive :O

Je pa za nezanesljivost v 99% kriv uporabnik sam, ker namece in instalira vse zivo... pa razpase se kak spyware... in nezanesljiv bo tudi ultra-top racunalnik!

Zato pa pravim, kupis optimalno kar ti zadostuje, da lahko delas brez problemov. Torej t.i. Best Buy ali razmerje med price/performance.

lp

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kixs ()

x45 ::

amd x4 9950 bo boljša izbira

bosmla ::

x45 lahko utemeljis - v sluzbi mi vse laufa na xeonih in nekako zaupam intelu glede zanesljivosti...

pa da se nebi prepirali - saj ne kupujem "ultra top" samo ne bi rad, da je ze po defoltu slabse kot je za podobno ceno drugje.
Glede quad ali ne pa mislim, da (ce se odlocim za intel) bi ko cene padejo notri sklacil kaksnega QX9770 (oz. ce bo kaj podobnega na 45nm) zaenkrat pa nekaj okoli 200€.

mtosev ::

x45 te bo prepriceval da kupis AMD. ce hoces ali noces amd.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro,
Enermax Platimax 1700W | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

x45 ::

x45 lahko utemeljis - v sluzbi mi vse laufa na xeonih in nekako zaupam intelu glede zanesljivosti...

pa da se nebi prepirali - saj ne kupujem "ultra top" samo ne bi rad, da je ze po defoltu slabse kot je za podobno ceno drugje.
Glede quad ali ne pa mislim, da (ce se odlocim za intel) bi ko cene padejo notri sklacil kaksnega QX9770 (oz. ce bo kaj podobnega na 45nm) zaenkrat pa nekaj okoli 200€.


AMD dela tip top, im določene prednosti že v 65 nm - poraba, virtualizacija je precej hitrejša ipd...
Da ne bom ponavljal pa si preberi temo on phenomih vse od začetka, maš dve temi.

solatko ::

kixs97 - Iz izkušenj ti povem, da je razlika med neko ASROCK plato za 50€ in Asus P5QPRO za 130€ v stabilnosti ogromna. Seveda so pomembne tudi druge komponente, vendar pri napajalniku za 80€ in 200€ ni takih razlik, plata je pač osnova, za katero se splača dat kakšen € več, saj ti že v startu nudi več in boljše komponente, kot poceni izdelki. Procesor lahko menjaš, ko ti postane pre švoh in če imaš dobro plato, to storiš brez dodatnih stroškov. Imam dva sistema na 478 podnožju že cca 6let in vem da sem imel sranje, dokler nisem vzel plat IC7 in GA-8I875 Ultra, za katere sem dal 4leta nazaj malo premoženje.

kixs ::

Ah, dej nehi. Kolikokrat se ti je pa AsRock-ova sesula - pa, da je bila za to kriva plata? (Ceprav mi osebno AsRock ni zanimiv in nimam izkusenj z njim)

Govorim pa za nove plate, ki so po vecini itak vse bolj kot ne enake. Najvecje razlike so samo v bonbonckih (razni dodatki in priklopi, itd.)

Sicer pa so tudi stare plate, bolj kot ne, enake. Npr.: Probleme s kondenzatorji so imele tako noname, kot tudi brand name plate.

Osebno nimam nobenih preferenc glede proizvajalca plat, pomemben mi je samo chipset.

Sicer pa clovek lahko kupi karkoli zeli. Dejstva so pac jasna, da za premium ceno, ne dobis toliko boljsi izdelek, kot das za to vec denarja. To je samo vprasanje smotrnosti porabe denarja. Ker, ce ti izdelek za 50€ nudi vse potrebno, je vec kot nespametno dati 130€ za sicer boljsi izdelek, ki pa v koncni fazi ne bo izkoriscen. Torej najvecji faktor so potrebe! Ce ves, da nekaj RES rabis, potem pac das vec, sicer pac ne.

Moj primer. Ko sem menjal celoten sistem nekaj let nazaj na X2 platformo, sem tudi sam podobno razmisljal, kupi nekaj boljsega in ziher bo dobr. Ja, kupil sem zelo opevano DFI Ultra plato za 36.000SIT, ki pa se je izkazala za cisti pod'n. Po enem tednu sem kupil Gigabytko za 19.000SIT, ki mi se danes sluzi in sem res zadovoljen, da sem naredil to zamenjavo!

lp

trnvpeti ::

verjetno je mislil, ko se zacne navijati

Valvoline ::

Itak. Maš gigabytovke na p31 in g31 čipsetu ki so pocen,lepo se navijajo in so zlo kakovostne.
200e in več za mamaplato dat pa je res idiotizem.
Asrock ima tut fajna plate. Ne vem zakaj bi bile manj stabilne kot ostale.

solatko ::

Sej med fičotom in BMW-jem tud ni bistvene razlike, če oboje rabiš samo za prevoz od točke A do točke B. Prva stvar, ki škriplje na poceni platah, so vgrajene komponente število sata, kvaliteta zvočne kartice, slaba mrežna, podpora USB vhodom ....., poceni plate pomenijo veliko problemov v vsakdanjem delu z računalnikom. Pri igranju pač zmrzne, resetiraš in igraš naprej, ko pa imaš kakšno zahtevno aplikacijo, je pa to mal drugačen problem, če se ti sesuje baza podatkov, tudi ni glih vredno tistih 80€ razlike. Če ne bi bilo razlik, bi vsi imeli najcenejšo plato, zakaj pa bi dajali več, če una glih tko dobr dela. Ja glih za plato se splača dat malo več €, saj s tem poleg daljše garancije dobiš tudi boljšo kvaliteto in podporo.

mesoreznica ::

Itak. Maš gigabytovke na p31 in g31 čipsetu ki so pocen,lepo se navijajo in so zlo kakovostne.
200e in več za mamaplato dat pa je res idiotizem.
Asrock ima tut fajna plate. Ne vem zakaj bi bile manj stabilne kot ostale.


No no tako simpl pa spet ni. Dat 200 ali 250€ za plato, ki je bazirana na X48 ali X38 chipsetu ni noben idiotizem če človek hoče imet 2x 16 pci-e. Tak že ve kaj hoče.

Se delno strinjam z obojimi. Glih najcenejši crap se tudi meni ni obnesel, neko osnovo si je treba najt ki je stabilna in kvalitetna ter ima dovolj priključkov etc. Tudi support je važen.

LP
Gigabyte UD3P, E8500 @ 4.5 GHz , HD4870-X2, 4GB ram (Xtreeme Dark),
WD Velociraptor, LC Legion-X

bosmla ::

Tocno to! Rad bi nekaj kaj je potrjeno zanesljivo - vidim da so omenjeni X48 ali X38 chipseti?

Sedaj pa vprasanje katero maticno predlagate - lahko vsak po vrsti (Intel ali AMD) pa par besed zakaj (drzite se edino, da je 200€ plafon)

blackbfm ::

Ja pa tudi ni nujno da je vse kar je drago zanesljivo. Jaz sem dal za plato 120 evrov pa mi je po dveh mescih šla integrirana mrežna. Punci sem pa kupil 2 leti nazaj najcenejšo plato pa ji vse deluje lepo. Sej načeloma deluje bol sigurno če daš več, samo ne se pa 100% zanašat. Prav tako lahko crkne kot vsaka druga plata.

Mene pa zanima kok postopoma boš ti to kupoval. Recimo čez 3 leta bo tak komp nizko-srednje zmogljiv :P Še huje je pa potem če naredijo kakšen nov standard, ki ga bo mela vsaka budget plata, tvoja ultraibr huda draga pa ne;)

kixs ::

Sej med fičotom in BMW-jem tud ni bistvene razlike, če oboje rabiš samo za prevoz od točke A do točke B. Prva stvar, ki škriplje na poceni platah, so vgrajene komponente število sata, kvaliteta zvočne kartice, slaba mrežna, podpora USB vhodom ....., poceni plate pomenijo veliko problemov v vsakdanjem delu z računalnikom. Pri igranju pač zmrzne, resetiraš in igraš naprej, ko pa imaš kakšno zahtevno aplikacijo, je pa to mal drugačen problem, če se ti sesuje baza podatkov, tudi ni glih vredno tistih 80€ razlike. Če ne bi bilo razlik, bi vsi imeli najcenejšo plato, zakaj pa bi dajali več, če una glih tko dobr dela. Ja glih za plato se splača dat malo več €, saj s tem poleg daljše garancije dobiš tudi boljšo kvaliteto in podporo.


Lej, pretiravas kot veliki... ali ne razumes tehnologije ali pa si res tako zaslepljen :))

Moj namen je bil samo izpostavit, da drazje ni nujno boljse. Kaj pa delate s svojim denarjem, pa seveda ni moja stvar.

lp

solatko ::

bosmla - vzemi lepo Asus delux ali pro p45, če ne misliš dat not DDR3, cene so od 130 - 200€. Če boš šel na AMD, računaj na skoraj eno letni zaostanek v razvoju, če bodo sploh še dolgo živi.

darkkk ::

Mater folk nabija tule.

Kupovat nekaj v naprej, zato da bo dolgo delalo pri računalnikih je navadno metanje denarja stran. Lepo kupiš en c2d ali pa x4 od amd-ja, nek sistem za 500 evrov, naslednjih 500, ki bi jih stran vrgel pa maš zato, da čez dve leti nabaviš podobno zadevo. Čeprav se potem izkaže, da tega ne narediš 3-4 leta, ker zato preprosto ni potrebe, razen če si nek hardcore gamer.

Kar se pa tiče stabilnosti@solatko - meni je tvoja zgoraj opisana gigabyte plata za s478 lepo in gladko krepnila po 6 mesecih delovanja. Jo dal na servis, dobil novo, ki je delala še leto in pol in spet gagnila. Nikoli nič navito na njej. Lahko ti jo podarim, skupi z procesorjem :/ (ki že ima hyperthreading :P). In ja, zanjo sem dal takrat cca 250€(kupljena v it.), v sloveniji so bli še Sit.

Pač kar se tiče stabilnosti, je tam tam, dejansko meni še noben amd ni krepnil, niti mel težav z delovanjem(ne, čisto nič ne zmrzuje, če prav sestaviš). Čeprav imam atm intela, ker se pred pol leta dejansko ni dalo kupit kaj pametnega od AMD.

Ti lepo pejt v trgovino, kupi računalnik (oz. komponente), ter lepo uživaj. Čez 2-3 leta ponovi postopek, karkoli komplicirati je brezveze.

solatko ::

darkkk - kar nekaj zadev sem popravljal, zaradi slabih MB. Ne vem kaj si počel, vendar meni GA in IC7 delujeta 4 leta non stop. Seveda crkujejo tudi super high plata za €500 in več, vendar je to redkeje, gor po navadi laufajo zahtevne aplikacije.... Koliko krat na leto čistiš svinjarijo v računalniku - mislim prah ne viruse, imaš stabilno napeljavo (kje v kakšnih hribih, elektrika tako niha, da jim crkujejo tudi pralni stroji in ostala bela tehnika, pol hitreje, kot v LJ ali kakšnem drugem mestu. Če imaš mašino v kakšnem zaprtem kotu, brez pretoka zraka, tudi ne bo dolgo delal, pa lahko plato z Apolla snameš. In če hoče človek stabilen sistem ni to kupovanje v naprej, temveč v stabilnost sistema (poglej za kaj bo rabil). Svoje čase AMD sistemi niti niso bili toliko slabi (razen gretja), zadnja leta pa so tako zaostal v razvoju, da je vprašanje, kdaj se bodo pobral, zato danes ni pametno kupovat zastarel sistem, tako kot smo bili kupci Intela pred nekaj leti sila redki (večini nam 4-5 let stari sistemi odlično delujejo), amd sistemov pa je zmeraj manj.

TOP ::

Če že jemlješ Asus plato se prvo uprašaj ali boš šel v skrajnost in boš iskal MAX. frekvenco.če je odgovor ne potem ne zapravljaj denarja z Deluxe verzijo ker je škoda,vzemi navadno pa rajši za razliko malo bolši proc in je.Ratlika v platah je in zmiraj bo recimo primer Asus P5Q verzija razlikuje se v bonbončkih več nastavitev v biosu,če misliš navijat in seveda tudi v sami kvaliteti kondezatorjev.Sedaj če pa izbiraš med AMD in INTEL se pa moreš sam odločit,če se odločaš za AMD rajši počakaj na nove procesorje,ker ti stari so slabši od INTELA.

solatko ::

TOP - sam si napisal - slabši kondenzatorji, slabša mrežna in slabša zvočna - ni treba glih deluxe, manj kot P5Q PRO pa tudi ne.
novi, če bojo, pa bodo spet slabši od i7.

bosmla ::

Kaj pa Asus P5Q WS ima kdo kaj izkusen?

Sem malo iskal spodobne plosce - pa kaj se razen Asus-a v slo ne da dobit nicesar pametnega?

solatko ::

Pro je boljša in verjetno ni velike razlike v ceni.

RokyR ::

Najboljša izbira po mnenju raznih testov v rangu do 200€ je Gigabyte X48-DS5 ...cca.170 ojrov. Opis TUKAJ samo cena je malo visoka se jo dobi že ceneje.
Lep pozdrav.


Link enkrat dela enkrat ne na tem forumu ? WTF

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: RokyR ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nakup novega računalnika i7 920 ali Intel Core 2 Quad q9550 ali phenom II x4 940 Blac (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
546988 (3967) bluefish
»

Računalnik za 600-700€ (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
665582 (3741) cosmicsuper
»

PC konfiguracija Intel Q9550 ??? (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
595485 (3935) M-XXXX
»

Nakup PC ja po delih (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
887942 (6664) zigasoncek
»

Računalnk do MAX 700€

Oddelek: Kaj kupiti
152430 (2095) billgates

Več podobnih tem