» »

SSD za sistemski disk

SSD za sistemski disk

Temo vidijo: vsi
««
167 / 506
»»

glaš ::

se splača vzet nov OCZ Vertex Plus 120GB 2.5" SATA II za 66,90 EUR ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: glaš ()

dronyx ::

Zanima me še, kakšen je vpliv SSD diska pri igrah, če je recimo disk dovolj velik, da gre poleg OS nanj še namestitev igre?

Seveda se OS iz SSD bistveno hitreje zažene in to velja tudi za igre, saj se podatki hitreje prenašajo v pomnilnik. Za samo igranje pa dvomim, da ima SSD disk kakršenkoli vpliv, če seveda ima računalnik dovolj pomnilnika. Namreč že pri 4 GB pomnilnika se tja lahko naloži večina iger (minus GB veliki cutsceens ala Max Payne 3). Na same FPS ali kaj takega pa mislim da disk ne more vplivati, če seveda igra ne šteka zaradi premalo pomnilnika.

Torej s SSD diskom v igrah profitiraš zgolj to, da se ti recimo 10 sekund igra hitreje zažene (kar pa je zanemarljivo, če jo potem igraš par ur)?

Janac ::

ne samo 10 sekund ampak veliko hitreje;)

Gatsu ::

Igre + SSD paše tko ko ata na mamo. Največja slabost te kombinacije je da loading screen tipsov ne moreš več brat...

hojnikb ::

glaš je izjavil:

se splača vzet nov OCZ Vertex Plus 120GB 2.5" SATA II za 66,90 EUR ?

Ne, razn če ti ni odveč nosit stvar na popravilo vsake tolk cajta xD
#brezpodpisa

d0rK ::

En dobri samaritan se me je usmilil in sem sedaj tudi sam v SSD klubu. Obstaja kje kakšen up2date vodič s tistimi najpomembnejšimi napotki da dela hitro in dolgotrajno?

Vedno s-particioniram sistemski disk na tri particije. Lahko to tudi na SSDju brez težav? Slišal sem nekaj o nekem alignmentu.. Je to nujno?

Koliko prostora lahko uporabimna 128GB ssdju? Slišal sem da se del pusti neizkoriščenega za neko čiščenje?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: d0rK ()

hojnikb ::

kir ssd pa maš to ?
#brezpodpisa

d0rK ::

Samsung 830tka, rabljena sicer.

hojnikb ::

Nafrišno inštaliraj windows 7 gor in bojo že windowsi večino stvari potweakal.
Če pa hoćeš več, pa lahko izklopiš indexiranje, page file, hiberfile in system loge.
#brezpodpisa

kuglvinkl ::

Jaz sem se jebal včeraj z Intlovim SW. Mogoče dela na HDD na Intel, iz Intel na Samsung ne dela OK. Danes/jutri/soboto bom probal še z Nortonom, če bo delalo, če ne imam instal fest. Pa fcuking DVD drive moram najdet.

McLuzo ::

DVD pogon? Iz USBja sem 1 teden nazaj Win7 naložil v 15-20minutah (C2d, P35 čipset), iz DVDja traja občutno dlje.

SSD vodič bi se pa lahko dalo v kakšen lepljivek ali kaj podobnega (vedno na vrhu strani?), opisuje vse potrebne oz. priporočene stvari ob prehodu na SSD.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: McLuzo ()

kuglvinkl ::

Kakšen kul guide za W7 za instal iz USB-ja?

d0rK ::

Hvala hojnik! Kaj pa particioniranje in alignanje? Je alignanje nujno?

pirlo ::

kuglvinkl je izjavil:

Kakšen kul guide za W7 za instal iz USB-ja?

M$ pripomoček za usb ključek. Edina omejitev je, da lahko samo na 64-bitnih windowsih ustvariš bootable usb ključek za win x64.

lopov ::

Universal USB Installer tudi podpira Win installer -- http://www.pendrivelinux.com/universal-...

IIRC nima omejitve x86/x64

Seveda rabiš ISO da kreiraš USB.

Guide? Vstaviš USB, poženeš program, izbereš željeni iso, potrdiš format in boot opcije, počakaš da dokonča in uporabiš USB :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lopov ()

dr.Akula ::

@kuglvinkl Najlažja je tale varianta:
- inštaliraj UltraISO (lahko trial verzijo)
- odpri .iso file z UltraISO
- klikni na Bootable, potem na Write disk image
- izberi željeni USB ključ in pritisni Write

Že par let delam vse OS inštalacije na USB preko tega in do sedaj še vedno uspelo.
ni podatka

ZaphodBB ::

d0rK je izjavil:

Hvala hojnik! Kaj pa particioniranje in alignanje? Je alignanje nujno?

Alignanje Winsi pri inštalaciji sami izvedejo pravilno. Bolj je treba pazit, če izvajaš migracijo particije - kar se res ne splača.

McLuzo ::

za nalaganje Win iz USBja sam uporabljam Win to Flash

dronyx ::

Gatsu je izjavil:

Igre + SSD paše tko ko ata na mamo. Največja slabost te kombinacije je da loading screen tipsov ne moreš več brat...

SSD plac je precej dragocen in omejen. Zanima me če obstaja kakšna elegantna rešitev, da bi lahko selil namestitev igre med SSD in trdim diskom, brez da delaš uninstall in ponoven install (običajno igraš samo eno ali največ par iger hkrati, ki želiš, da se čim hitreje zaženejo)? Nisem prepričan, če je cut - paste vedno opcija, ker se na različna mesta zapiše ob namestitvi, kje je bila igra nameščena.

d0rK ::

ZaphodBB je izjavil:

d0rK je izjavil:

Hvala hojnik! Kaj pa particioniranje in alignanje? Je alignanje nujno?

Alignanje Winsi pri inštalaciji sami izvedejo pravilno. Bolj je treba pazit, če izvajaš migracijo particije - kar se res ne splača.

Kaj pa če želim narediti tri paticije - Sistem, Programi, Igre, v namenskem bootable programu za particioniranje? Bo tudi tam pravilno?

Hvala!

Dami ::

dronyx je izjavil:

Gatsu je izjavil:

Igre + SSD paše tko ko ata na mamo. Največja slabost te kombinacije je da loading screen tipsov ne moreš več brat...

SSD plac je precej dragocen in omejen.

Ja mogoče pred 3 leti oz. če nimate denarja za več kot 64gb.
Don't worry about me. The bleeding is just the begining of a healing process.

JayKay ::

samsung 256gb amazon uk 140 funtov http://www.amazon.co.uk/gp/product/B005...

bond007 ::

Na koncu pride 190€ z dostavo vred - vseeno ni slaba cena...

ZaphodBB ::

d0rK je izjavil:

ZaphodBB je izjavil:

d0rK je izjavil:

Hvala hojnik! Kaj pa particioniranje in alignanje? Je alignanje nujno?

Alignanje Winsi pri inštalaciji sami izvedejo pravilno. Bolj je treba pazit, če izvajaš migracijo particije - kar se res ne splača.

Kaj pa če želim narediti tri paticije - Sistem, Programi, Igre, v namenskem bootable programu za particioniranje? Bo tudi tam pravilno?

Hvala!

Edini razlog zakaj bi sam želel particionirat SSD je, zato ker bi želel nanj namestit dva operacijska sistema. Načeloma je pri particioniranju SSD pomembno samo to, da je začetek particije na lokaciji, ki ustreza potenci števila 2 (1024,2048,4086,...).

SSD != HDD

AgiZ ::

Se strinjam z ZaphodBB. Ne vidim razloga za vec particij na SSD-jih razen ce gre za vec OS-ov. Ze tako so dovolj majhni. zakaj bi jih se particioniral?

Dr_M ::

Sploh pa tri particije? :|
Na SSDju mi se na kraj pameti ne pride, da bi delal vec particij.
Se na HDDjih jih ne delam vec, razen ce je res nujno, pa se to max 2.

PrimozR ::

dronyx je izjavil:

Gatsu je izjavil:

Igre + SSD paše tko ko ata na mamo. Največja slabost te kombinacije je da loading screen tipsov ne moreš več brat...

SSD plac je precej dragocen in omejen. Zanima me če obstaja kakšna elegantna rešitev, da bi lahko selil namestitev igre med SSD in trdim diskom, brez da delaš uninstall in ponoven install (običajno igraš samo eno ali največ par iger hkrati, ki želiš, da se čim hitreje zaženejo)? Nisem prepričan, če je cut - paste vedno opcija, ker se na različna mesta zapiše ob namestitvi, kje je bila igra nameščena.

Symlinki. Igro inštaliraš na SSD, primeš mapco, jo vržeš na HDD, potem pa linkaš nazaj. Za vso programje bo izgledalo, kot da je zadeva nameščena na SSD-ju (porej na C:\blabla), čeprav bo redirectalo na npr. D:.

Jaz uporabljam tole: http://schinagl.priv.at/nt/hardlinkshel...
Zadeva se ti pokaže v desnem kliku na fajl, kjer imaš na izbiro 'pick link source', v ciljni mapi pa potem desni klik na prazen prostor da možnosti za izbiro linka, lahko je samo bližnjica, lahko je Symbolic Link, Hardlink, itd. Kaj točno vse to pomeni pa v bistvu ne vem :D

_Denny_ ::

Update po skoraj dveh mesecih:


Imel sem tudi dva nekontrolirana izpada elektrike in še vedno deluje vse brez problema.

Dobil sem še eno idejo...glede na to, da smo leta 2012 in so procesorji x krat hitrejši kot 10 let nazaj -> zakaj ne bi probal omogočiti kompresije celotnega diska? :D

 iz 110gb je nastalo 95

iz 110gb je nastalo 95


 Brez kompresije

Brez kompresije


 S kompresijo

S kompresijo



Win se celo hitreje zažene in benchi so za nekaj promilov boljši; edini dve negativni stvari sta za 1s počasnejši shutdown in baje več zapisov. Za slednje se ne sekiram, ker bomo čez 3 leta tako ali tako že vsi imeli nove 500gb+ ssdje.
Asrock X670E Taichi, Ryzen 9 7950X3D + NH-D14, 96GB Corsair DDR5-6400 CL32
RTX 2070S 8GB, 2TB Kingston KC3000, 2TB ADATA SX8200 Pro, 4TB Micron 5200
Seasonic Focus Plus 850W, Corsair Air 540, Logitech Z-2300, Samsung UE65H6400

Dr_M ::

Ne bom trdil, ampak meni se zdi, da s kompresijo TRIM ne dela.

_Denny_ ::

Sem probal benche takoj po kompresiji in so bili katastrofalni, sploh write. Naslednji dan sem jih ponovil in dobil zgornje rezultate. Zgleda trim deluje ali pa ima 830 svoj garbage collector...cez en teden se spet javim in sporocim kako je stanje :P
Asrock X670E Taichi, Ryzen 9 7950X3D + NH-D14, 96GB Corsair DDR5-6400 CL32
RTX 2070S 8GB, 2TB Kingston KC3000, 2TB ADATA SX8200 Pro, 4TB Micron 5200
Seasonic Focus Plus 850W, Corsair Air 540, Logitech Z-2300, Samsung UE65H6400

kuglvinkl ::

300 kosmatih, ne najdem ICHR10 driverja?! Ima kdo še link?

Tilen ::

Mogoče zato, ker je ICH10R in ne ICHR10? :P


ICH10R AHCI Driver for Microsoft Windows* (32 & 64 bit)
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

kuglvinkl ::

hvala, to sem našel. Obstaja nek exe file, dolg 9mb (po spominu, je link dal izi, sam ko gledam njegove poste, tega linka ne najdem), notri je po pojem še kej drucga, main rig je down, tako da ne morem pogledat.

kuglvinkl ::

LuiIII ::

Ali ima kdo slučajno Crucial m4 512GB? Kakšne so kaj izkušnje? Opazil sem da ga da dobiti že za 375€.

ST-777 ::

O Crucial m4 512GB so pozitivna mnenja:"Performs as advertised. 509MB/s Reads and 260MB/s Writes!"

In tudi negativna: "I read a number of reviews before buying this drive. A number of owners reported that the drive was defective on delivery. I ignored those warnings signs based upon the positive reviews of those with good drives. After spending over a dozen hours trying to figure out what the heck was wrong with this SSD, I finally was able to confirm with Crucial that the drive was shipped defective."

http://www.newegg.com/Product/Product.a...

NoBody- ::

Evo frišno instaliran vertex 4 256GB

 VERTEX4

VERTEX4



Kaj pravite na rezultate?

lp

darkolord ::

Nič :)

Gatsu ::

Max performance nastavitev v power options bi moral še malo dvignit 4k read.

Sssaga ::

darkolord je izjavil:

Nič :)


Kaj je nič? Filozofsko vprašanje. ;)
Kakor začneš razmišljati o niču, to že dobi pomen in tako ni več nič. Ali pač? 8-) Joj, zakon so ble urce pr profesorju, k smo se kej tazga pogovarjal :)

s51as ::

NoBody- je izjavil:

Evo frišno instaliran vertex 4 256GB

 VERTEX4

VERTEX4



Kaj pravite na rezultate?

lp


Komentira se samo Samsunge in Cruciale.
Čez OCZje se striktno pljuva in graja imetnike za nespametnost in razmetavanje denarja :)

 Moj je boljši :P

Moj je boljši :P

It's just me myself and I

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: s51as ()

x45 ::

trnvpeti je izjavil:

naredis ram disk, ene 100M

FF about:config
browser.cache.disk.parent_directory
pa das recimo 50M

enviroment
tmp in temp prestavi na ram disk

izklopi pagefile

tako bo minimalni write na ssd disk


se da to nardit na neizkoriščen ram v 32 bit os ju ?
kaka podrobnješa navodila kak gre tole ..bi nardil...

Lp

hojnikb ::

Se da. Sn meu neki časa tak, da mi je 768mb (kolker ga 32bit na 4gb spusti) služl kot cache za aplikacije.

Sam se pa ne spomenm več ime aplikacije :'(
#brezpodpisa

x45 ::

probaj najt...

korenje3 ::

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: rogi2010 ()

hojnikb ::

#brezpodpisa

trnvpeti ::

x45 je izjavil:

trnvpeti je izjavil:

naredis ram disk, ene 100M

FF about:config
browser.cache.disk.parent_directory
pa das recimo 50M

enviroment
tmp in temp prestavi na ram disk

izklopi pagefile

tako bo minimalni write na ssd disk


se da to nardit na neizkoriščen ram v 32 bit os ju ?
kaka podrobnješa navodila kak gre tole ..bi nardil...

Lp

pae kernel?

medenko ::

tale eboostr res kaj pomaga?

kuglvinkl ::

Samsung zinštaliran. Ja, je bolj snapy od Intlovga V-40.

ST-777 ::

"Zanimivo je, da obraba SSD-jev, ki imajo omejeno število ciklov branja in pisanja, ne predstavlja ovir. Nasprotno, odpoved SSD-jev se da lepo napovedati, medtem ko so trdi diski zaradi premikajočih se komponent podvrženi nenadnim smrtim brez opozorila." Vir: slo-tech.com (SSD-ji so prihodnost)

Doslej sem mislil, da SSD-ji nenadoma odpovedo, trdi diski pa prej opozorijo s škrtanjem in drugimi zvoki. Kot vidimo v članku, ni tako.
««
167 / 506
»»