» »

SSD za sistemski disk

SSD za sistemski disk

Temo vidijo: vsi
««
54 / 506
»»

Dr_M ::

Zakaj ne raje 3.5", se je par EUR cenejsi.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Melanholija ::

Ni nič cenejši, še mal dražji je, morda sem pa narobe gledal.

Dr_M ::

Ubistvu ga nimajo vec :)) Vsaj na Geizhalsu ga ni.
Je bil pa cenejsi...
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

spenstar ::

Kdaj bo Intel potegnil svoj G3 ven? Se ze kaj suslja? Bo konkurencen? Ali bo tudi Intel uporabljaj Sandforce kontroler?
SPENSTAR--builder

Dami ::

spenstar je izjavil:

Kdaj bo Intel potegnil svoj G3 ven? Se ze kaj suslja? Bo konkurencen? Ali bo tudi Intel uporabljaj Sandforce kontroler?

Koker so ble novice, bo massive proizvodnja 25nm stekla šele februarja.
He better be.
IMHO ne. S tem da se zaenkrat sam o 25nm proizvodnji govori, nič pa o dejanskem kontrolerju. Je možno da bo tud kr isti. Vsaj na začetku. Pri intelu se ne bi čudil.
Don't worry about me. The bleeding is just the begining of a healing process.

xandros ::

SSD vprašanje:
recimo da imam SATA2 v računalniku, in kupim dva SSD diska v Raid0, vsak ima read 280/ write 280.
Ali bo to potem delovalo 560/560, ali bo omejitev vodilo?

bluefish ::

560/560 v vsakem primeru ne bo delovalo.

Gatsu ::

Hitrost se podvoji, razen pri branju majhnih datotek kjer ostane nekje na istem nivoju 4k read test. Evo še moj primer:

Vertex2 60GB:

Vertex2 60GB



2xVertex2 60GB raid0:

raid0

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: bluefish ()

bosmla ::

@Gatsu na kateri raid kontroler imas priklopljena SSD-ja?

Gatsu ::

ICH10R z zadnjo verzijo RST gonilnikov.

Karton4 ::

Pozdravljeni,
mene bi zanimalo keri ssd disk kupiti, ker trenutno mi računalnik dela počasi zaradi zelo starega diska, cca. 10 let. Kot besedo, da dela počasi, mislim na to, da dosti časa rabi loadat windowse ali nalaganje katerega koli programa, disk mi dosti ruži, ropota in vrjamem, da gre proti koncu...

Glede ssd diskov sem si ogledoval sledeče:
-KINGSTON SSD trdi disk 2,5 30GB V PC (SNV125-S2BD/30GB)
-APACER SSD trdi disk A7201 32GB PREMIUM
-OCZ SSD trdi disk 30GB, SATA 2, AGILITY SERIES
-INTEL SSD trdi disk X25-V 40GB VALUE SSD SATA2
-SSD 64GB SATA3 2.5" CRUCIAL C300 RealSSD

Trenutni setup računalnika je takšen:
plošča: asus p6t deluxe v2
procesor: intel core i7 920 D0 STEP
grafična: radeon hd 4670 512mb gddr3
ram: Patriot ddr3 1333mhz 2 X 1GB

Hvala za v naprej
LP Karton

TOP ::

Malo oftopic sam kaj v tak PC si ti dal tak star disk:D

Gatsu ::

Od teh ki si jih ti naštel le in samo Crucial C300 64GB ker bo še to komaj za sistem+programe+1-2 igre pa bo poln. Drugače pa ni mi jasno zakaj poleg precej dragega procesorja in plate samo 2x1gb rama in ne vsaj 3x1GB da bi funkcioniral tripple channel? Drugače pa priporočam če znesejo finance še tele opcije:

OCZ Vertex2 100GB 247EUR
OCZ Agility 2 120GB 212EUR - tole je trenutno imo best buy kar se SSDjev tiče, slabost napram Vertexu je samo nižja hitrost zapisovanja 4k datotek.

Karton4 ::

Zdravo,
ja, da odgovorim, takrat ko sem kupoval novi računalnik, sem imel neko mejo, ki je nisem smeh preseč, to pa je bilo okoli 1kEUR, in tako sem moral uporabiti star disk, cd-rom, pe še neketere druge stvari.
Glede ramov, pa sem takrat gledal, in nisem videl večje razlike v dual ali tripple channel, razlog je bil tudi pomanjkanje denarja.
Hvala tebi Gatsu za odgovor in upam kmalu, da bo kej novega na pc-ju.
lp
karton

urkrajnc ::

Mene pa zanima, katerega od teh dveh se bolj splača kupiti oz. kaj priporočate do 150€ (velikost 60 - 64gb)?

http://geizhals.at/a554336.html
http://geizhals.at/a453277.html

Kaj moram bit pozoren pri teh diskih, laufal pa bi sistem na tem disku.

Lp

kokpa ::

Kaj bi predlagali za star prenosnik 15,4' , za faks, programiranje, net, učasih kak filmčk, muzka. Sistem pa je t3400, 3gb rama, hitachi 250gb 5400rpm sata , integrirana grafična, predvidevam da ima matična samo sata priključek in ne sata2 oziroma ssd ne bi bil izkoriščen v celoti??
Kaj predlagate ali naj počakam do drugega leta, ko bodo mrbit cene padle za večje kapacitete? Zdaj bi bil kakšen 64gb verjetno kar dovolj, za sistem, pa par programčkov??

hvala in lep večer, marko :D

jaxi ::

Em, mogoče bom čist mim ustrelil.. mam intela x25M 80 GB, nanj sem, ko sem ga kupil naložil win 7.. Zdaj bi to dal v novo kišto in seveda na novo naložil sistem.. Zdaj pa, a moram prej formatirat disk, al je traba kaj dugega nardit? Ne ve, če se ss -je ravno formatira?
When i let go of what i am, i become what i can be - Lao Tzu

M-XXXX ::

Jap, samo formatiraš in to je to...

Tr0n ::

Quick format naredis pa je.

mtosev ::

kolk imate v win7 indexu score za disk?jaz z mojim X25-m 80g dobim 7.6
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Gatsu ::

moj Vertex2 60GB single je imel 7.7 v raid0 imam pa 7.9

krho ::

7,7, na X25-M G2 160G
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

PINki ::

Gatsu ::

Še bolj ugodna cene! OCZ Vertex2 120GB za 199€+13€PTT oz OCZ Vertex2 60GB 114,90€+13€PTT V tej štacuni sem kupil svoj drugi SSD in je bila dostava 3 dni :)

levaky ::

Tudi jaz sem danes dobil svojega SSDja iz comtecha... Naročil v četrtek, danes je bil pri meni... Malo daljša dostava zaradi vikenda...

_Dejan_ ::

Hm, Cene so zmeraj boljše :D
Ali mogoče kdo ve za kakšen test novih SSD-jev kako se obnesejo pri nizkih temperaturah?
Iščem zamenjavo za Intel 80GB G1, ker nima TRIM-a in po pol leta in zasedenosti 80% občasno sistem šteka... ČE poformatiram je nekaj časa ok nato se ponovi...
Vem da je nekdo ki je imel OCZ Agility/Vertex(se ne spomnim dobro) imel probleme ko je temperatura bila pod -5°C do -10°C in je takrat hitrost padla na nekaj kb/s... Sam na Intelu nisem imel problemov, vendar izgleda da ga je pomanjkanje TRIM-a, prezasedenost, dosti pisanja(cca. 20GB tedensko) kar malo izmučilo in bo potrebno poiskati zamenjavo...
Najbolj me zanimajo ssd-ji kapacitete cca. 120GB...
ASUS P5E3, INTEL Q6600(3000Mhz 333x9), ATI HD 2600XT,
A-Data 4x2GB PC3-10700H(9-9-9-24-2T),LSI 9260-8i,
4x OCZ Vertex Turbo 30GB(RAID10), 3x1TB (RAID1+Spare)

ST-777 ::

Se morda kdo zanima za SSD, ki ima vsaj 60 GB, kvaliteten controller (recimo Sandforce), cena pa ne presega 100€?

Eden od njih je tukaj: http://www.comtech.de/Vorfuehrgeraet-OC...

bosko1982 ::

teh 14 EUR daj za org. zapakiranega.. to je iz izložbe.. kolikor še vem nemški.
katastrofa od človeštva...

Zgodovina sprememb…

Gatsu ::

@Dejan: Nikjer nisem zasledil tega problema. Lahko pa kar direktno na OCZ forumu prašaš pa boš sigurno dobil odgovor.

_Dejan_ ::

Gatsu je izjavil:

@Dejan: Nikjer nisem zasledil tega problema. Lahko pa kar direktno na OCZ forumu prašaš pa boš sigurno dobil odgovor.


Ravno na OCZ forumu je bilo govora o tem... Šlo pa se je o OCZ Summit, ki je ko je temperatura šla pod -10°C hitrost padla na read cca. 7Mb/s write 6Mb/s... LINK
Kar se tiče tega da vprašamna OCZ forumu je itak BV. Zakaj? Testa ne bo nobenega, uradni odgovor pa bo da imajo njihovi SSD-ji delovno območje nad 0°C ...
ASUS P5E3, INTEL Q6600(3000Mhz 333x9), ATI HD 2600XT,
A-Data 4x2GB PC3-10700H(9-9-9-24-2T),LSI 9260-8i,
4x OCZ Vertex Turbo 30GB(RAID10), 3x1TB (RAID1+Spare)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: _Dejan_ ()

levaky ::

Eno vprašanje...

Danes sem na sveži SSD namestil windows 7. Sedaj pa me zanima, koliko je treba windows 7 še kaj optimizirati, da iz SSDja stisnem največ. Ali 7 že sama optimizira vse za SSD ali moram določene stvari narediti sam.
Če ja, kaj?
Indexiranje, prefetch, superfetch, koš, restore point,... Kaj od tega rabim, kaj ne, kaj je vseeno?

lp, Matej

Gatsu ::

Definitivno sklopi indexiranje na tem disku, potem nekateri priporočajo izklop superfetcha - win7 v večini primerov po WEI testu itk avtomatsko sklopi superfetch in defrag na SSD disku. Potem ni švoh tudi lokacijo temp mape prestavit drugam, zmanjšat system restore na cca 1gb, izklopit hybernate ker ob hitrem bootanju iz SSDja nima druge funkcije kot veliko potrato prostora, zmanjšat pagefile na 1024MB ako imaš dovolj rama, oz daš še na najhitrejši hdd par giga pagefile sicer pa malo pogooglaj :)

zenith1 ::

Sem nainštaliral XP image na SSD disk, mal potweakal nastavitve. Laptop (Intel 945 chipset) ima SATA I vmesnik in tole so rezultati, zanima me če je tole OK? Aligment je Ok.

Disk je X25-V G2 40GB (Read=170Mb/s, Write 40Mb/s)

Crystal Bench

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: bluefish ()

Tr0n ::

7.8 na X25-M G2 160G

_Sajmon_ ::

A mi lahko prosim kak lastnik OCZjevega SSD-ja Vertex 2 potrdi, ali pride zraven tudi 3.5" nosilec ali ga moram posebej kupit? Hvala.

klemenSLO ::

Zraven je tudi nosilec.
Life is not measured in minutes, but in MOMENTS...

gruntfürmich ::

Gatsu je izjavil:

Definitivno sklopi indexiranje na tem disku, potem nekateri priporočajo izklop superfetcha - win7 v večini primerov po WEI testu itk avtomatsko sklopi superfetch in defrag na SSD disku. Potem ni švoh tudi lokacijo temp mape prestavit drugam, zmanjšat system restore na cca 1gb, izklopit hybernate ker ob hitrem bootanju iz SSDja nima druge funkcije kot veliko potrato prostora, zmanjšat pagefile na 1024MB ako imaš dovolj rama, oz daš še na najhitrejši hdd par giga pagefile sicer pa malo pogooglaj :)


mislim da bi bilo potrebno ločiti, kaj je pomembno za ssd z pomanjkanjem prostora in kaj takrat, ko ga imaš dovolj.
ker jst naprimer imam npr 2/3 praznega placa, tko da zadeve kot so prestavitev temp mape & podobnih stvari (morda tudi page fajla), ki ne vplivajo na hitrost oz. vplivajo pozitivno, ne pridejo ravno v poštev.
tko da ja, mene pa zanima kaj se splača narediti, ko imaš placa dovolj :)):D
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

krho ::

Ja ugasnit hybernate ja.. da ko zmanjka štroma izgubiš vse... kar si imel v ramu od S3
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

Gatsu ::

krho je izjavil:

Ja ugasnit hybernate ja.. da ko zmanjka štroma izgubiš vse... kar si imel v ramu od S3


Vsaj na PCjih se S3 skorajda ne uporablja, ker itk vklopiš high performance profil in sklopiš spanje disk ipd, če hočeš max hitrost iz SSDja stisnit. Kar se temp direktorija in podobne navlake tiče je seveda res, da ni nujen tweak za samo hitrost če maš dosti placa, samo je pa treba vedeti da SSD deluje drugače kot hdd in da hitrost zapisovanja krepko pade, ko so enkrat zapisane vse celice, vsaj dokler trim ne zbriše celic kjer so datoteke ki so bile prepisane/zbrisane. Če pa imaš tako kot jaz SSDje v raid polju potem se pa lahko za trim obrišeš pod nosom zaenkrat in ti samo secure erase povrne nazaj prvotno hitrost.

Drugače pa za prenosnike je zelo uporaben tale tweak
Zelo dobro pa se obnese tudi v mojem PCju saj hitrost branja 4k datotek naraste iz cca 20MB/s na cca 29-32MB/s :)

levaky ::

Kako veš ali TRIM funkcija dela ali ne?
Kako pogosto Windowsi TRIMajo? Nekje sem bral, da se TRIM naredi samo ob restartu oziroma logout... Je to res? Ker pri meni se kar pogosto naredi, da PC lavfa mesec ali 2 brez restarta...

lp Matej

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: levaky ()

krho ::

Nekateri ga mogoče ne uporabljate (hybernate)... sam ga nekje od časov, ko so prišli prvi Athloni in to na domači mašini.
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

allex ::

eno vprašanje,
če mam zdej že en vertex 120gb, pa da dokupim še enega 120gb vertex2, z drugačnim kontrolerjem,
a se to da sparit v raid0 in če, a lahko prčakujem kakšne težave?
struggling with abundancy of computer power

ST-777 ::

krho je izjavil:

Nekateri ga mogoče ne uporabljate (hybernate)... sam ga nekje od časov, ko so prišli prvi Athloni in to na domači mašini.
Jaz hibernacijo uporabljam že zelo dolgo. Mi je pač všeč, da se comp z naloženim XP-jem zažene prej kot v 20 sekundah in v enakem času tudi ugasne. Če imaš SSD, hibernacijo ne rabiš, ker je zagon hiter, v primeru, da imaš OS na vrtečem disku, pa se mi zdi hibernacija zelo koristna.

Gatsu ::

Točno to z SSD je smisel hybernate popolnoma odpravljen saj pri meni pride od tam ko se začne zagon OS pa do login screena traja 12 sekund. Cena na /GB je še vedno kljub zadnjim znižanjem precej visoka, tako da vsak gigabajt šteje in mam že raje vse igre in programe na SSDju kot pa da mi dela gor gužvo hybernate, pagefile pri 8GB rama ipd. Kar se trima tiče naj bi delal ko je sistem idle al neki tazga, v bistvu je ta funkcija še en velik misterij, sploh na sandforce SSDjih, saj ima ta kontroler nek lasten garbage collection, ki pa je bolj v funkciji podaljševanja življenske dobe SSDja kot pa ohranjanja hitrosti po dosedaj prebranem na OCZ forumih.

Sam sem po navodilih OCZ guidov cel teden imel PC odjavljen ponoči, kar bi moralo sprožit da začne delat garbage collection pa je hitrost zapisovanja še vedno mizernih 100MB/s tako da bom moral v kratkem spet narediti secure erase.

levaky ::

Ali TRIM deluje tudi na platah, ki nimajo AHCIja?
V BIOSu nikjer ne najdem opcije za nastavljanje IDE/AHCI opcije tako da ne vem, ali zadeva deluje kot IDE ali kot AHCI. Če prav razumem, trim ne deluje v IDE načinu.

Imam pa nForce5 čipovje.

Matej

levaky ::

NEver mind, sem ugotovil da nforce5 nima AHCI supporta... Ali TRIM dela tudi na IDE modu?

Gatsu ::

Hmm nisem čist prepričan, vem pa da za AMD/Nvidia chipset moraš uporabit Microsoftov ide driver, če hočeš trim podporo in pa seveda OS Windows7.

levaky ::

Kako pa veš, ali TRIM res deluje? Se to vidi v kakih logih ali pa kaj?

Koliko časa vam traja secure erase funkcija? NA nekaterih straneh na internetu piše, da to lahko vzame kar nekaj časa. Meni je hdparm zadevo naredil v sekundi, zato sem mal skeptičen, če je bila zadeva uspešna.

Matej

Gatsu ::

Na mojih SSD diskih secure erase naredi v 2 sekundah.

Dr_M ::

Skoda, da Alternate ne posilja v slo :|
http://www.alternate.at/html/shop/produ...
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.
««
54 / 506
»»