» »

SSD za sistemski disk

SSD za sistemski disk

Temo vidijo: vsi
««
53 / 506
»»

WarpedGone ::

Vidim, da se ti res o marsčem ne sanja.
Bluziš, da imajo PCI-e variante NUJNO internal raid in nesposobnost TRIMa in nujno interno emulacijo SATA.
Mogoče so trenutne izvedbe takšne, ko sm te vprašal kaj je tisto, da drugače ne gre, si zardel in začel špilat nepismeno osebo.
Zbogom in hvala za vse ribe

gruntfürmich ::

r0b3rt je izjavil:

Kako komentirate ceno 400.80 EUR?!

kata.jebena.strofa
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Dr_M ::

Haha, nevem kaj si ti kadil, da ti skoduje pri razmisljanju, ampak ker je treba ubogim pomagat, ti bom razlozil.

Trenutno imamo na voljo native pci-e SSDje, primer je Fusion-Io. Zadeva je hitra, veliko IO, ampak ni bootable. Mogoce bo kdaj, ampak v kaksni bliznji prihodnosti ne.

Na drugi strani pa imamo pci-e SSDje, ki imajo integriran pravi SATA kontroler (ne emulacija, o kateri bluzis) in klasicne flash kontrolerje (Sandforce, Indilinx...), ki so povezani v Raid na sami kartici. Vsak kontroler potrebuje tudi svoj firmware, ki ga jasno ne mores nadgradit. Sistem to kartico vidi kot en pogon, tako kot pri klasicnem raidu, zato TRIM NE dela, edina opcija je, da imajo firmware z GC. Ce je tako, je super, ce ni (ce kdo najde zanesljive podatke, se zahvaljujem), potem lahko pricakujes upad hitrosti.

Upam, da sem bil dovolj jasen za tvojo zmanjsano pristevnost.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

WarpedGone ::

še tretjič: kje je ovira da se ne da narest drugače?
Zbogom in hvala za vse ribe

Dr_M ::

V software-u.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Pšenični ::

"V software-u."

To pa še jaz ne verjamem.

Dr_M ::

V cem pa naj bi bil problem?
Operacijski sistem da ukaz TRIM, ki ga posreduje gonilniku, ta pa SSDju.
Bolj po kmecko ne morem povedat.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

WarpedGone ::

Ker nekaj bluziš in nalagaš.
Tehnične omejitve da PCIe zadeve nebi bile bootable in podpirale TRIM - ni. Le trenutne izvedbe so še polovičarske in tega ne podpirajo ker mutijo z internimi RAIDi in SATA kontrolerji. Pač je cenej tko speljat zadevo kot ground-up nov kontroler in protokol.

Edit: babysteps.
Zbogom in hvala za vse ribe

Zgodovina sprememb…

Senitel ::

TRIM pomeni, da OS SSD-ju sporoči katerih clustrov ne potrebuje več, namesto da samo pobriše pointerje na datoteko iz datotečnega sistema. Zakaj bi bil kakšen fundamentalen problem naredit to čez RAID?

WarpedGone ::

Ni. Sam treba je plačat razvoj nečesa, kar 99% folka ne razume.
Zbogom in hvala za vse ribe

Dr_M ::

Tehnične omejitve da PCIe zadeve nebi bile bootable in podpirale TRIM - ni.


Nekoc v prihodnosti je verjetno res ne bo, ampak trenutno je, ce je nebi bilo, bi ze vse to imeli.
Ce bi tvoje blodnje drzale, da je vse to zaradi cene, zakaj potem tole http://geizhals.at/a537350.html stane toliko? Pri tem se pa ja ne spara.

Zakaj bi bil kakšen fundamentalen problem naredit to čez RAID?


Intelov toolbox ima ze probleme s TRIMom pri cisto banalnih zadevah, kot je kompresija na NTFS particijah. Kje je sele raid. Ne pravim, da ni mogoce, samo do takrat bo se kar nekaj vode preteklo.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Senitel ::

Ja toolbox... Pa saj novejši operacijski sistemi itak sami pošiljajo TRIM, ne rabiš nekega zunanjega toolbox utilitya poganjat. Jasno, da bo nek zunanji utility imel problem ugotovit točno na katerih clustrih na disku se nek file nahaja, če OS tega ne kaže naprej.

Dr_M ::

Pri Win7 nikoli tocno ne ves, ce Trim dela sploh.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Icematxyz ::

O cenah ne bi preveč. Ampak:

PCI-E



PCI Express card, more specifically, it has a x8 PCI Express interface. It uses an LSI SAS2108 controller and it has 512MB of DDR2 cache memory. It will be available in 240, 480 and 960GB with read speeds of up to 1400MB/s and write speeds of up to 1500MB/s. This puts it squarely at the top of the PCI Express SSD performance market.


SSD disk



PhotoFast’s first SATA 6Gbps SSD and this one should be available at somewhat more reasonable pricing. It will be available in 64, 128 and 256GB capacities and all three models have 128MB of DDR3 cache memory. The 64GB model offers 370MB/s read speeds and 120MB write speeds, the 128GB betters this with 410MB/s read speeds and 190MB/s write speeds, and finally the 256GB tops out at 430MB/s read speed and 300MB/s write speed.


Vir

Skratka "bottleneck" računalnika po novem postaja kaj? Operacijski sistem?

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: bluefish ()

Izi ::

Icematxyz je izjavil:

Skratka "bottleneck" računalnika po novem postaja kaj?

Nič. Kaže, da se bodo prvič v zgodovini računalništva komponente uravnotežile.
Pravzaprav bo, pri teh PCIe SSD-ji z več kot GB/s, procesor tisti, ki bo določal kako hiter bo računalnik. In tako je prav.

WarpedGone ::

Počas se bo zabrisala meja med RAMom in "trajnim" odložiščem podatkov. Na koncu bo tut čisto izginila, ker zanjo ni teoretične potrebe le tehnična in dela zgago. Ves pomnilnik bo RAM in hkrati trajen, kakšen ultrafast MRAM ipd. Ampak pomnilniški nivoji bodo še vedno, nekaj malega hitrega (bližnjega) in nekaj večjega mal počasnejšega (oddaljenejšega).

Kolk je prepustnost PCIe v obe smeri? (ne da se mi googlat:P)

Edit: sem premagal svojo lenobo:
The PCIe 2.0 standard doubles the per-lane throughput from the PCIe 1.0 standard's 250 MB/s to 500 MB/s. This means a 32-lane PCI connector (x32) can support throughput up to 16 GB/s aggregate.

Kot kaže PCIe sam po sebi še neki časa ne bo bottleneck.
Kot so to SATA vodila danes.
Zbogom in hvala za vse ribe

Zgodovina sprememb…

gruntfürmich ::

a tisti prenosnik, ki bi imel samo ram je bil narejen pred parimi leti?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

WarpedGone ::

OS si pa butal iz CDja tko kot 30 let nazaj iz disket?
Tisti prenosnik je imel SSD oz. flash na plati.
Zbogom in hvala za vse ribe

Steinkauz ::

Eh ram je še vedno precej hitrejši, tko da ga bomo mel še en cajt.

Izi ::

WarpedGone je izjavil:

Počas se bo zabrisala meja med RAMom in "trajnim" odložiščem podatkov. Na koncu bo tut čisto izginila, ker zanjo ni teoretične potrebe le tehnična in dela zgago. Ves pomnilnik bo RAM in hkrati trajen, kakšen ultrafast MRAM ipd. Ampak pomnilniški nivoji bodo še vedno, nekaj malega hitrega (bližnjega) in nekaj večjega mal počasnejšega (oddaljenejšega).

Mislim, da bo RAM kar vedno ostal.
Namreč RAM v dual chanel načinu ima prenos podatkov tam nekje okoli 13 GB/s.
PCIe x16, ki ga trenutno večinoma uporabljamo pa omogoča 4 GB/s prenosa v eni smeri ali 8 GB/s v obe smeri.
PCIe x32 bi sicer res dosegel hitrosti RAMA, ampak kaj ko SSD-ji nikoli ne bodo tako hitri. Tisti SSD-ji z 1400 MB/s trenutno stanejo 10.000 EUR. Tudi če se cena vsako leto prepolovi (kar se ne) bi trajalo 5 let, da bi postali širše dostopni. V resnici bo trajalo 10 let.
Se pravi šele čez 10 let bomo lahko kupili SSD, ki bo 10-krat počasnejši kot je RAM že danes. V tem času pa bo RAM verjetno še precej hitrejši in bomo uporabljali kakšen quad channel način ali kaj podobnega.
Trenutni navadni SSD-ji pa so več kot 40-krat počasnejši od RAMA. To pa so ogromne razlike, če upoštevamo, da so med RAM, L3, L2 in L1, komaj tam okoli dvakratne razlike v hitrosti na vsako stopnjo, pa je kljub temu vsak kilobayt tako pomemben.
Upam si trditi ne samo, da bomo RAM vedno uporabljali, tudi vedno več ga bo. Nekako na vsake 5 let se količina potrebnega RAMA podvoji in danes smo že na okoli 6 GB.

WarpedGone ::

Izi, "ampak kaj ko SSD-ji nikoli ne bodo tako hitri."? A sem se kje omejil na SSD? Na FLASH?
Govorim o principu. Ta je pa tak da vonNeuman pozna samo en tip pomnilnika. In praksa je vse bliže teoriji.
Zbogom in hvala za vse ribe

marko20 ::

Tisti SSD-ji z 1400 MB/s trenutno stanejo 10.000 EUR. Tudi če se cena vsako leto prepolovi (kar se ne) bi trajalo 5 let, da bi postali širše dostopni. V resnici bo trajalo 10 let.


Ne spremljas prevec tehnologije, a?
Taksen SSD bo verjetno cez par let ze v mojem PC-ju (pa ne kupujem dragih stvari :D)
Cez 10 let bo popolnoma nova tehnologija (in se nam bo zdel za 1400MB/s zastarel)

_Dejan_ ::

marko20 je izjavil:

Tisti SSD-ji z 1400 MB/s trenutno stanejo 10.000 EUR. Tudi če se cena vsako leto prepolovi (kar se ne) bi trajalo 5 let, da bi postali širše dostopni. V resnici bo trajalo 10 let.


Ne spremljas prevec tehnologije, a?
Taksen SSD bo verjetno cez par let ze v mojem PC-ju (pa ne kupujem dragih stvari :D)
Cez 10 let bo popolnoma nova tehnologija (in se nam bo zdel za 1400MB/s zastarel)


Jaz imam pa že cca. pol leta 1000MB/s ki me je stal krepko pod 10.000 € in tudi pod 1.000 € :) Tako da to ni nobena znanost, le "pakunga" je malce manjša :D
ASUS P5E3, INTEL Q6600(3000Mhz 333x9), ATI HD 2600XT,
A-Data 4x2GB PC3-10700H(9-9-9-24-2T),LSI 9260-8i,
4x OCZ Vertex Turbo 30GB(RAID10), 3x1TB (RAID1+Spare)

Lion29 ::

mah jaz ne vem kaj se grebete za tistih nekaj sto MB/s....

razlike ne boste opazli... jaz imam OCZ vertex 2... pa sem cisto zadovoljen z njim... da bi mi programe laufalo nekaj tisocink hitreje ...torej namesto 1/2 s v 0,488 s, se mi zdi glupo nadgrajevat

pa cetudi bi bila razlika oz 0,5s do 0,02s, bi mi bilo glupo nadgrajevat...

edinoi kar bi pomislu, ce bi imel kaj, kar potrebuje z zdajsnjim SSDjem 50s in bi z unim 20s ali manj (in da bi to moral zalaufati veckrat dnevno)... pol bi ziher nadgradil... za teh nekaj milisekund pa sploh ne

nekako se mi zdi isti absurd, kot ce bi imel LCD s 3ms odzivnbega casa in bi ga nadgradil z 2ms....a valda nebi vidu razlike niti, ce bi ti podturili 10ms-dnega
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

bosmla ::

Sem malo teste (1, 2, 3) pogledal... saj je kar dober ampak, da pa bi recimo trenutni SSD zamenjal bi pa moral bit...
Recimo vecino otrokom je najpomebnejse Win start

Icematxyz ::

Intel 25nm



In any case, it won't be long before we see another big bump in SSD capacities, speed, and capabilities hit the market. Enjoy.

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: kuglvinkl ()

Dangsteer ::

Tudi jaz sem se odloču da grem na ssd :), vzel bom 60gb varjanto, upam da bo dovolj :D

zanima me pa če je vertex 2 vreden 30EUR več v primerjavi z crucial c300?

hvala,.
Ne da se mi več pisat kakšno mašino imam :)

gruntfürmich ::

"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Dangsteer ::

ni slabo :), hvala,. če bo kdo v bližni prihodnosti kaj naročeval iz nemčije ali avstrije, se priporočam,. pm me
Ne da se mi več pisat kakšno mašino imam :)

Gatsu ::

Vertex2 60gb iz nemčije za 132EUR + 12,99EUR poštnine. Meni je DHL dostavil v 3 dneh. Crucial 64GB se nekako ne splača, ker ima obupno počasno pisanje s to kapaciteto, tako da v tej velikosti je Vertex2 vsekakor boljša izbira imo.

PlayTheGame ::

Gledam tele OCZ-jeve SSD diske pa me zanima v čem so bisvtene razlike (če sploh) med modeloma:
- Vertex 2 60gb http://www.dinokomp.si/product_info.php...
- Agility 2 60gb http://www.dinokomp.si/product_info.php...

Oba imata SF-1200 kontroler ter enake specifikacije glede teoretičnih hitrosti MB/s ipd. Ali sem kaj spregledal?
Asus P8Z77-V Pro|i5-3570K|16GB DDR3 1600|Gigabyte G1 1060 GTX 6Gb
SSD Samsung 860evo 500Gb & 850evo 500Gb|4TB HDD|EVGA G3 750W

Gatsu ::

50-240GB Max Performance

* Max Read: up to 285MB/s
* Max Write: up to 275MB/s
* Sustained Write: up to 250MB/s
* Random Write 4KB (Aligned): 10,000 IOPS

50-240GB Max Performance

* Max Read: up to 285MB/s
* Max Write: up to 275MB/s
* Sustained Write: up to 250MB/s
* Random Write 4KB (Aligned): 50,000 IOPS

Glede na nizko razliko v ceni pri Dinokomp priporočam Vertexa, samo vseeno pa vedite da so tele deklarirane hitrosti en velik "nateg" saj jih lahko dosežete le v ATTO benchmarku in kopiranju datotek ki se dajo močno kompresirati. 60gb ima npr dejansko branje nekje 200MB/s in pisanje 100MB/s tako da Vertexi niti pod razno niso tako hudo hitrejši v zapisovanju od Crucial C300 kot bi po teh specifikacijah pričakoval, v branju pa je C300 seveda hitrejši.

Evo še ATTO in Crystal mark rezultat mojih Vertex2 60gb v raid 0:

ATTO

Crystam mark



Tukaj lahko lepo vidiš razliko med teoretično in dejansko hitrostjo.

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: bluefish ()

bojsi ::

Kaj pa rang okoli 30GB? Kaj je tukaj best buy?

bosko1982 ::

Gatsu je izjavil:

Vertex2 60gb iz nemčije za 132EUR + 12,99EUR poštnine. Meni je DHL dostavil v 3 dneh. Crucial 64GB se nekako ne splača, ker ima obupno počasno pisanje s to kapaciteto, tako da v tej velikosti je Vertex2 vsekakor boljša izbira imo.


Hvala za info!
Sem si naročil vertex2 60 gb, cena je ok, tudi s poštnino.

za primer sem pogledal diske HDD 3,5", razlika v ceni je kriza! isti HDD.
GER
SLO
katastrofa od človeštva...

FuI2cY ::

bosko1982 je izjavil:

Gatsu je izjavil:

Vertex2 60gb iz nemčije za 132EUR + 12,99EUR poštnine. Meni je DHL dostavil v 3 dneh. Crucial 64GB se nekako ne splača, ker ima obupno počasno pisanje s to kapaciteto, tako da v tej velikosti je Vertex2 vsekakor boljša izbira imo.


Hvala za info!
Sem si naročil vertex2 60 gb, cena je ok, tudi s poštnino.

za primer sem pogledal diske HDD 3,5", razlika v ceni je kriza! isti HDD.
GER
SLO


no, sj morda zapisovanje ni tko pomembno, če laufaš sistem gor. jst bi glede teh dveh bil kr v precepu.

in kar se tiče HDD - ne moreš primerjat najcenejšega tujega in najdražjega slovenskega trgovca.
to je debilnost!!! in ti debil.


seveda, če gledaš na mimovrste, glej na dinokomp: http://www.dinokomp.si/product_info.php...

jure6j ::

Gatsu
Nabavil sem si Vertex2 60Gb,pa disk ne dosega niti približne rezultate kot je v specifikacijah.Po testu je read/write nekje 160/100 MB/s.Zanima me ali je to realno ali bi moralo biti kaj boljše.

Pšenični ::

Zanima me, če ima slučajno kakšen od vas controler 6421a (sata) in kakšen takle disk. Zanima me namreč, kako se obnese, če je to možno. Sicer se opravičujem, ker nisem celotne debate prebral, če je kdo morebiti to že omenil.

Gatsu ::

jure6j je izjavil:

Gatsu
Nabavil sem si Vertex2 60Gb,pa disk ne dosega niti približne rezultate kot je v specifikacijah.Po testu je read/write nekje 160/100 MB/s.Zanima me ali je to realno ali bi moralo biti kaj boljše.



Kateri test to? Drugače si pa snemi dol ATTO, ker so deklarirane hitrosti vzete iz tega testnega programa. Ogromno zanimivih informacij in nasvetov glede OCZ SSdjev pa dobiš seveda na njihovem forumu. Drugače pa write maš za to kapaciteto ok, read je pa malo prenizek če so to podatki sekvenčnega testa.

jure6j ::

Hvala ti.v Atto testu so rezultati malce drugačni.:)

kuglvinkl ::

Your focus determines your reallity

galu ::

Vertex 2 EX 120GB za 220EUR v mylemon. PPT je 10e!
Tako to gre.

Gatsu ::

O ti mater a zdej bodo pa padale cene k sm že nabavu.... :)

Bwaze6 ::

Jah, skrajni čas. Pa lahko bi že te 25nm izdelal, napovedali so jih že za lansko jesen, potem pa je vse potihnilo.

Tr0n ::

Ma kdo idejo, zakaj dobim v CrystalDiskMark precej slabse rezultate na SATA3 kontrolerju, kot na SATA2 pri Intel X-25M? Tudi do 70 MB/sec razlike.

Maticna je Gigabyte GA-P55A-UD4. V biosu sta PCH in GDATA nastavljena na ACHI.

levaky ::

lp!

Odločam se za nakup enga SSDja... Glede velikosti še nisem čisto odločen, ampak mislim, da bi imel 80GB več kot dovolj. Ubistvu, kolikor opažam, bi že z 60GB sfolgal brez problema...

Kaj se priporoča v rangu do 200EUR(kar ne pomeni, da nebi imel rajši diska za 150EUR:)).

Ali je Intelov X-25m še vedno top ali obstaja sedaj že kakšna boljša izbira? Vidim da se veliko govori o Vertex-u in Agility. Je to boljša izbira?

Hvala, Matej

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: levaky ()

Lion29 ::

jaz vsekakor priporocam 60gb vertex 2

dobis zan nekje 150e
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

levaky ::

http://www.mylemon.at/artikel,nr,294753...

Tole je taprava zadeva?

Matej

Nwanko ::

Še ceneje -> http://www.comtech.de/OCZ-SSD-Vertex-2-... + 13EUR poštnine.

Lion29 ::

Nwanko je izjavil:

Še ceneje -> http://www.comtech.de/OCZ-SSD-Vertex-2-... + 13EUR poštnine.


crazy! celih 40e ceneje kot sem dal jaz

noro
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lion29 ()

Gatsu ::

Če mene prašaš kupi 120gb za 220
««
53 / 506
»»