» »

SSD za sistemski disk

SSD za sistemski disk

Temo vidijo: vsi
««
6 / 506
»»

tilinho20 ::

Sam res. :D

jinzo ::

@BluePhenix
V zvezi s SSD-ji ponavadi ne mislijo na "klasično" defragmacijo, oz. se defragmira v druge namene. Celice na katerih so zapisani podatki, se s prepisovanjem izrabljajo, zato je dobro če čimbolj učinkovito porazdeliš podatke po disku. To se je izkazalo za kar težavno in marsikater kontroler in proizvajalec pogori zaradi slabih algoritmov.

Se pa strinjam, da računalniških novic ni najbolje brat, ker taki loleki nekaj preberejo, nekaj probajo če imajo srečo in potem ugotovijo da se je performance SSD-ja izboljšal ko so defragmirali, ker je underlayin SSD algoritem bil slab, so z "defragmacijo" prestavli datoteke na nove - majn izrabljene - celice ki delujejo hitreje... ampak to dopovedat komu.

BluPhenix ::

V zvezi s SSD-ji ponavadi ne mislijo na "klasično" defragmacijo, oz. se defragmira v druge namene. Celice na katerih so zapisani podatki, se s prepisovanjem izrabljajo, zato je dobro če čimbolj učinkovito porazdeliš podatke po disku. To se je izkazalo za kar težavno in marsikater kontroler in proizvajalec pogori zaradi slabih algoritmov.


Vem kako delujejo Flash pomnilniki in njihove lastnosti. Opisano je seveda delo konrtolerja, ampak kot vsi vemo proizvajalci šparamo. Ampak, če je SSD prav narejen prerazdeljevanje podatkov po ploščah nebi smelo imeti nobenega učinka na hitrost branja.
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

Dr_M ::

Te celice se izrabijo po vec tisoc ciklih, ne pa po nekaj 10...
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

jinzo ::

@Dr_M
Meni so prodali idejo, da malo stvari "dela" in pol naslednji cikel "crkne". Bi kar rekel da se izrabljajo scasom...

@BluPhenix
Tisti ko znajo prav naredit zaračunajo, ostali pa se še učijo :)

Dr_M ::

Oxygenium: a potem ti tudi SD kartice in usb kljuci po parih ciklih crknejo? :) Men se ni, pa mam par SD kartic ze vec let (in sigurni niso tako zanesljive, kot SSD).
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

jinzo ::

Jaz bi rekel, da znajo bit usb klujči, sd kartice itd. malo drugače zgrajene. Ker pač ni potrebno dosegat takih velikosti kot SSD-ji, takih hitrosti,...
Nevem pri tebi, samo moj stari USB deluje počasneje kot je ko je bil nov...

But meh, I'm probably wrong.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jinzo ()

BluPhenix ::

Oxygenium: a potem ti tudi SD kartice in usb kljuci po parih ciklih crknejo? :) Men se ni, pa mam par SD kartic ze vec let (in sigurni niso tako zanesljive, kot SSD).


Zdej pa reči, da si na katero od SD kartic, ki si jih lastiš v eno celico zapisal 10.000x.
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

Dr_M ::

Flash cipi so enaki oz podobni, kontroler je drugacen.
Ubistvu hitrost nima nikakrsne veze z izrabo celic. Z izrabo se manjsa kapaciteta in ne hitrost.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Dr_M ::

Zdej pa reči, da si na katero od SD kartic, ki si jih lastiš v eno celico zapisal 10.000x.


Nism se, zato pa delajo bp. :)
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

itak37 ::

_Dejan_ ::

OCZ Vertex 120GB je že naprodaj


Si siguren? Ker v internetnih trgovinah jih prodajajo že od decembra(piše da so na zalogi) resnično pa jih nima nihče na zalogi... :D
ASUS P5E3, INTEL Q6600(3000Mhz 333x9), ATI HD 2600XT,
A-Data 4x2GB PC3-10700H(9-9-9-24-2T),LSI 9260-8i,
4x OCZ Vertex Turbo 30GB(RAID10), 3x1TB (RAID1+Spare)

commissar ::

http://www.mojcomp.net/index.php/Diski/...

v Nemčiji 371, pri nas pa 485
:( :S

lp

Zgodovina sprememb…

itak37 ::

Si siguren? Ker v internetnih trgovinah jih prodajajo že od decembra(piše da so na zalogi) resnično pa jih nima nihče na zalogi... :D


Jep, ce pogledas link, pise da so na zalogi. Pa tudi na OCZ forumu se javljajo prvi kupci.

Dr_M ::

Mocno zasoljena cena... 8-O :\
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Kami ::

Tudi meni se zdi cena še vedno previsoka.

Drugače pa še vedno čakam na več testov zgoraj omenjenega Mushkin-a, kateri ima vsaj malo nižjo ceno.

PS: Mushkin SSD with two controllers spotted at CeBIT.

kuglvinkl ::

Ma, dobrih 100 evrov za 30 GB se mi zdi čist kul cena za eary adopterje :)- Niso te stvari za ruljo.
Your focus determines your reallity

krho ::

na žalost je 30G premalo. 60G, za Visto x64 + Ubuntu. No za 64bit Visto je tko še 30G komej dost.
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

kuglvinkl ::

Kaj pa z Windows 7? Bom doma pogledal, kolk pobere, ampak, mislim, da W7 + Photoshop (+LR) in Office, je placa več kot dovolj. Je pa res, da moraš dat precej stvari po drugih diskih (PS scratch disk, pagefile, ipd.)
Your focus determines your reallity

krho ::

Pri meni je Viste x64 27,5G brez swap, hibernate datotek, ter brez vsega, kar uporabnik naredi sam. Z vsem nameščenim SW, ki ga potrebujem za delo.
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: krho ()

kuglvinkl ::

W7 skupaj z LR mi pobere 16 GB (brez hiber in pagefile). se pravi, adobe če met še 1 GB, office je pa ene par sto mb. če upoštevaš, da ne smeš zasest več kot 80% (23 GB), meni 30 GB verzija popolnoma ustreza. V avstriji se ga že dobi, čez dva tedna, bodo ww dobavljivi.
Your focus determines your reallity

mihamedo ::

W7 skupaj z LR mi pobere 16 GB (brez hiber in pagefile). se pravi, adobe če met še 1 GB, office je pa ene par sto mb. če upoštevaš, da ne smeš zasest več kot 80% (23 GB), meni 30 GB verzija popolnoma ustreza. V avstriji se ga že dobi, čez dva tedna, bodo ww dobavljivi.

zakaj nebi zasedu ssdja več kot 80% ?...
-AMD phenom 955be @4.0ghz--
- 4x4gb ocz vengeance 8.8.3.7@2000--
-revodrive x2 220gb-2x spinpoint f3 500gb

GrimReaper ::

Nekej placa morš met frej, mislim da te Windows opozarja če imaš manj kot 10% prostega prostora.
7600X | Noctua NH-D15 | ASUS STRIX X670E-F | G.Skill 6000 CL30
Palit GameRock 4080 | Be Quiet 802 | ASUS Strix 1000W

r5r ::

Če imate na standardnem disku prostega le še 15%, Windows dela počasi.
And it makes me wonder.

Zheegec ::

Pri nekje 1-3% prostora na disku mi Vista deluje čisto normalno, je pa res, da imam defrag izključen in pa swap file nastavljen na fiksno velikost.
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

itak37 ::

Pri SSDjih se dosti pozna pri vec kot 80% zasedenosti zaradi wear-leveling algoritmov mislim.

Zheegec ::

To pa ja...

Kuglvinkl: še vedno nisi nabavil :) Jaz že težim dobavitelju kdaj pa za kolk € se dobi Vertex...
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

kuglvinkl ::

Ti, gledam tale Vertex, se slabo odreže pri I/O (na PCPER) - v bistvu skor tko slabo kot prve Core serije. Summit je (bo) dost boljši.

Vse skupi je še zlo v povojih. Morjo early adopterji to nabavit in poročat, kako se zadeve obnesejo.

Ne gre za 100 evrov, kolkr bo zadeva stala. Gre za to, da treba Winse postavt, pa aplikacije in to se men da počet točno vsake dve let.
Your focus determines your reallity

Dr_M ::

Mam obcutek, da bo to pri MLC diskih se neki casa trajal. SLC so pa ze kar uredu, samo je pa cena temu primerna.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

BluPhenix ::

Malo za popestritev teme in nočno sanjarjenje.

http://www.genspot.com/Video/ShowVideo....
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

Dr_M ::

No, pa je nekdo uresnicil moje sanje - pred mano :D :\
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

commissar ::

nov članek na anandtechu o ssd istega avtorja, ki je prejšnič skritiziral pogone z jmicron kontrolerjem. Pove malo več o ozadju in posledicah prejšnega članka, opiše problem padanja performans x25-m, reviewa vertex ter pove zakaj je toliko zamudil.

informativno branje: http://anandtech.com/storage/showdoc.as...

lp

itak37 ::

Zanimiv članek, zgleda da bo Vertex soliden SSD. So pa pri OCZ res slaščičarji, po takem fiasku z OCZ Core so skoraj zahebali še Vertex-a. Pojma nimajo o uporabnosti HDjev, samo visoke številke v benchmarkih jih zanimajo. V zadnjem trenutku jih je srečala pamet, da so natweakali FW za IO zmogljivost. Ne razumem, kako so lahko tako neumni, da niso pogruntali razloga zakaj njihovi SSDji štekajo. Če jih ne bi Ananand opozoril na probleme (potem so naredili tudi anketo na svojem support forumu), bi verjetno še enkrat naredili SSD z lepimi številkami, ki bi bil uporaben samo za benchmarkanje, kot OS disk bi pa spet pogorel.

Icematxyz ::

Že ma kdo SSD? Predvsem me zanima kopiranje majhnih datotek. Naprimer mapa "moje slike" v katerem je kar nekaj slik. Z ene lokacije na drugo. Ampak ne premikanje ampak kopiranje.

itak37 ::

Jest imam OCZ Core 64GB. Naredil sem eno mapo, 1800 slik je noter, velikost od 50KB naprej. Kopiranje cele mape iz SSDja v drugi direktorij na istem SSDju je trajalo pribl. 1m10s. Na WD 640GB je isti postopek trajal 30s.

SSD je imel prostih 10GB prostora, zelo verjetno je prišlo do efekta upočasnitve SSDja zaradi prevelike zasedenosti (zakasnitev zaradi brisanja zasedenih celic). Če pa samo slike pregledujem v npr. Google Picassa, se slike nalagajo zelo hitro.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: itak37 ()

Icematxyz ::

Sedaj pa če bo kaj časa tiste iste slike če zaarhivirate v 1 večji arhiv. .RAR ali .ZIP. In še potem naredite test na SSD in HDD kako hitro skopira. Tukaj pa menim da bo SSD hitrejši.

itak37 ::

Direktorij sem zarhiviral z 7zip, Maximum compression. Na WD 640GB je trajalo 1m20s, CPU je bil stalno zaseden na 100%. Na OCZ Core je pa trajalo 2m10s, CPU zasedenost je zelo nihala, se pravi SSD ni sfolgal zapisovat verjetno.
Potem sem ta arhiv skopiral na isti disk, na WDju je trajalo 22s, SSD pa je končno zablestel, 10s.

P.S. ni me treba vikat

Icematxyz ::

Da to se je potrdilo kar sem zadnjič z programom ATTO ugotavljal.

http://www.techpowerup.com/downloads/11...

Ugotovil sem da na USB ključku majnše datoteke zgleda da zaenkrat nimajo preveč rade nove tehnologije. Medtem ko večje datoteke s tem nimajo težave.

Res pa je da tudi HDD deluje podobno če ne enako. Ampak ugotovil sem nekje če strnem. Pri majnših datotekah je pri kopiranju hitrejši klasični HDD pri večjih pa seveda SSD. Oziroma to je odvisno najvrjetneje od tega kolikšno ima SSD ali HDD deklarirano najvišjo hitrost.

itak37 ::

Mislim da je to posledica slabih JMicron MLC kontrolerjev, ki imajo velike probleme pri naključnem zapisovanju majhnih datotek. SLC in Intel SSDji, ki imajo boljše kontrolerje, so dosti hitrejši tudi pri majhnih datotekah.
Če pogledaš Anandov test, SSDji totalno razturajo mehanske, še posebej pri naključnem branju in pisanju majhnih datotek, pri zaporednem branju in pisanju večjih datotek mehanski diski niso tako nekonkurenčni.

Icematxyz ::

Da tudi sam sumim kontrolerje. Nisem pa se preveč v to poglabljal.

krho ::

Da problem so kontrolerji. Trentno se splača OCZjev Vertex, vsaj po pričevanju Ananda. Glede na to, da je 60G verzija komaj zadosti velika za Visto, ter ves ostali SW, bo zgleda treba kupit 120G verzijo. Kar je še vedno 390€ in absolutno predrago vsaj za 50%
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

_Dejan_ ::

Mene ATTO pri vertex-u prav nič ne impresionira. Glede na to kako so zavlačevali pričetek prodaje(več kot 3 mesece) sem pričakoval boljši SSD...
LINK
ASUS P5E3, INTEL Q6600(3000Mhz 333x9), ATI HD 2600XT,
A-Data 4x2GB PC3-10700H(9-9-9-24-2T),LSI 9260-8i,
4x OCZ Vertex Turbo 30GB(RAID10), 3x1TB (RAID1+Spare)

Zheegec ::

Intel in Vertex sta res best buy trenutno. Intel, če te zanima samo performance (sesuje HDD v vseh poglednih, razen kapaciteta in cena/GB), Vertex pa če gledaš nekje vmes. Je še vedno hitrejši od VeleciRaptorja tudi pri naključnem zapisovanju, povsod drugje pa ga seveda (pričakovano) sesuje.
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

Zheegec ::

no, po urah branja reviewov sem se že kar odločil za SSD. Intela lahko dobavitelj naroči minimalno 5kom, tako da razen če se nas 5 zbere ne bo s slovensko garancijo nič.

Na odgovor OCZ pa še čakam, izvem popoldne...
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

BluPhenix ::

Dej ko zveš kaj o OCZ (predvidevam da govoriš o Vertex) prosim sporoči, saj sem tudi jaz močno zainteresiran.
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

Zheegec ::

naj bi dobil info danes, sporočim ceno pa če jih lahko več dobim po nabavni ceni ali samo enega zame :))
Samo me isto skrbi, da si dobavitelj ne bo upal naročiti in bo neka minimalna količina...
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

piek ::

Jaz tudi pogledujem za SSD diski. Kaj pravite na nove Sandiske - ta G3 (3. generacija)? Ti naj bi imeli nov kontroler, ki pelje ostale scat. Cez luzo bo 240 GB po 249$, kar je vec kot sprejemljivo ...
--- Finish it off if you started it! ---

commissar ::

ja to je več kot sprejemljivo, je že kar sumljivo

alien3001: a to slovenski dobavitelj? In zakaj ne bi bilo garancije za enega?

piek ::

Pardon, zatipkal sem se. Cene naj bi bile:
060 GB = 149$
120 GB = 249$
240 GB = 449$
--- Finish it off if you started it! ---

Zheegec ::

ja to je več kot sprejemljivo, je že kar sumljivo

alien3001: a to slovenski dobavitelj? In zakaj ne bi bilo garancije za enega?

Ker če naročim iz tujine ni garancije v Slo. Pri Slo dobavitelju pa je potrebno naročiti 5kom

Za Vertexa sem isto gledal v tujini, pa je vse iz USA (brez Slo garancije), pa še davek je potrebno prišteti in je malo ceneje s poštnino vred.

Anyway, Vertex je naročen. Pričakujem naslednji teden, upam samo da bo $ ostal na isti ravni.
Če še kdo želi naj pove, bo pa nekje 20€ dražje. Glede na to, da je itaq draga stvar se za tistih 30€ ceneje iz USA ne splača naročati, sploh zaradi garancije.

piek: Ziher bo najboljši, samo po testih bo spet v rangu ostalih :) Sem se kar odločil za Vertexa.
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Zheegec ()
««
6 / 506
»»