» »

CPU Idle ; processor Cooler programi

CPU Idle ; processor Cooler programi

popster ::

pred leti so te stvari brez upocasnitve ohladile cpu in prsparale elektriko..

http://www.benchtest.com/cpuidle.html -tu so stari testi

zanima me kaksne izkusnje imate s tem danes, se sploh splaca instalirat?

bluefish ::

eh, za to imaš sedaj Cool 'n Quiet pri AMD-ju oz. ekvivalentno stvar pri Intelu.

popster ::

ta dva programa iz presnjega posta delujeta tako da znižajo frekvenco procesorja in upočasnijo sistem,

"Cpu idle" deluje tko da sistema ne upočasni.

bluefish ::

znižata frekvenco, to je res. Vendar pa ne rabiš visoke, če ne delaš nič oz. le pišeš v Wordu, brskaš po netu,...

Mi pa ni jasno, kako naj bi ta program magično naredil vse to, kar pišeš.

ender ::

Funkcija, ki so jo ti programi opravljali na Win9x/ME in DOS sistemih je v vse sisteme na osnovi NT jedra že vgrajena, zato niso potrebni.
There are only two hard things in Computer Science:
cache invalidation, naming things and off-by-one errors.

kixs ::

Zanimivo, da sem to rec ravno testiral na notebooku P-IV 2.4GHz, ki se greje kot sam vrag in ker je se stara tehnologija nima SpeedStepa. No, rezultati so bili sicer pozitivni, vendar premalo, da bi se kaj resno poznalo.

V Idle se je temperatura zmanjsala za 2-3stC.

Ko sem isto rec probal na X2, ni nobene razlike. Novejsi procesorji ze interno uporaljajo razne "zelene zadeve", tako ni potrebe.

lp

___ ::

Pri mojem amd x2 4200+ se pozna za 10 stopinj:)

moraš pa instalirat driver od proca, drugače funkcija cool and quiet ne deluje


kako deluje:

ko je računalnik v idle...oziroma pišeš nekaj v wordu, brskaš po netu, delaš stvari ki procesor ne obremenijo več kot recimo 10 %, procesorju zniža frekvenco in voltažo.tako da je poraba nižja, zarad nižje voltaže in frekvence pa tudi temperatura.na hitrosti samega sistema se ne pozna nevem koliko, ker ko potrebuješ moč proca se frekvenca nazaj dvigne.
uporabna zadeva uglavnem, če maš računalnik prižgan dalj časa, ali pa hlajenje ni ravno najboljše...

strictom ::

Tech_Man, a je računalnik kaj tišji ko tale cool & "quiet" zalavfa?
"Violence is the last refuge of the incompetent" - Salvor Hardin

___ ::

pr meni ni:)

sam je pa tud res da imam jaz na ohišju računalnika 2 gumba, s katerima lahko spreminjam hitrost ventilatorjev (sprednji in zadnji ventilator na ohišju)...in ko pač računalnika ne uporabljam, dam oba ventilatorja na minimum, tako da se dejansko sliši samo veter.

-lahko da ta program zna spreminjat hitrost ventilatorjev in moja matična tega ne podpira...tega pa nevem


pri zgornjem postu sem pozabil napisat še tole:....če bi imate amd procesor in bi radi v xp vključili funkcijo cool and quiet, morate izbrati pod power options izbiro minimal power management.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ___ ()

kixs ::

Tech_man:

mesas jabolka in hruske. Ze avtor teme je napisal, da to ni isto, kar je res.

Cool 'n Quiet oz. PowerNow dejansko zniza frekvenco delovanja procesorja IN napetost pri znizani frekvenci. Torej, ce imas X2 3800+, ki deluje na 10x200 in 1.35V. Ti CnQ zniza na 5x200 in 1.1V. To se seveda VELIKO pozna pri temperaturi procesorja, ker dejansko veliko manj potrosi energije. Ta takt in napetost se dinamicno povecuje in znizuje glede na obremetnitev procesorja. Torej, ce bos zagnal kaksno igro, bo deloval na normalni frekvenci in napetosti.

To pa ne velja, ce imas kaj navit procesor. Se pravi, da si v Biosu spremenil FSB in napetost. Potem ti CnQ spremeni samo mnozilnik, napetost je skoz tista, ki si jo definiral v Biosu. To sicer malo zniza temperaturo procesorju, vendar ne bistveno. Sam uporabljam to drugo moznost in imam narejeno tako, da se ventilator na procesorju ustavi, ce je temp. nizja od 45stC. Tako se vent. zazene na recimo vsake 5 minut - ko je CPU IDLE.

Intel ima enako tehnologijo, ki se imenuje Speed-Step.

Prej omenjeni programi (CPU Cool), pa delujejo na principu, da procesorju skoz posiljajo HLT komando, ki procesorju sporoca, da "ni nic za delat in naj caka na ukaze" s tem se na starih procesorjih in po moznosti kaksen Win98 veliko zmanjsa temperatura v IDLE. Kot ze prej receno, se to pozna celo na P-IV in WinXP, vendar premalo za kaj resnega.

lp

Azrael ::

Tudi za Win9x ne rabiš nekih extra programov, funkcija za zmanjšanje porabe je vgrajena, samo ni vključena. Kako jo vključiti?

Klik (glej na dnu strani).
Nekoč je bil Slo-tech.

dukenukem ::

sj ma že vsak proizvajalc plat svoje programčke za te namene ;)

Azrael ::

Samo v Win NT jih ne rabiš, zadeva je vgrajena v OS.

Druge razlage ne najdem kako je lahko za 50% OC Celeon z zavrtim ventilatorjem čisto lepo in stabilno nekaj mesecev deloval kot pisarniški mlinček, temperature pa smešno nizke, razen takoj, ko se je sistem naložil.
Nekoč je bil Slo-tech.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Problem s frekvenco CPUja in FPS droppom

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
453693 (3251) Kaj
»

igre štekajo - nasvet

Oddelek: Pomoč in nasveti
161191 (931) solatko
»

komp se ob obremenitvah (?) samodejno resetira (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
693955 (3186) Pyr0Beast
»

vklop Cool'n'Quiet tehnologije

Oddelek: Strojna oprema
392858 (2019) Azrael
»

Cool `n` Quiet Control in AMD 64

Oddelek: Pomoč in nasveti
322884 (1635) Racunalnik

Več podobnih tem