» »

koracni motorcki

koracni motorcki

Ziga86 ::

ok kje naj zacnem.
Z računalnikom si želim krmiliti koračni motorček, preko printer porta.
V reviji svet elektronike (številka 25, oktober 1996) sem bral da potrebujem za to samo step $ dir pin in (enable), vse ostalo naredi krmilna plosca, ki je izvedena z 2mi cipi L298, L297.
Zadeva se kar deluje tudi ko spreminjam frekvenco se motorcek vrti z razlicno hitrostjo. vendar ko mu zelim spremeniti smer pa se vse tako zakomplicira da nevem vec kje sm doma.
ko na printer portu priključim na pin 2(direction in step pin) +5V se vrti v eno smer, ko pa spustim napetost na 0V pa se vrti stvar se zmeraj v enako smer. najbolj zanimivo pa je to, ok plošča ima tudi +5V in - izhod, torej ko priključim direction na - na ploščo pa se smer obrne.
Uzel sem instrument in izmeril napetost in je napetsot na - pin 0,83V ???? kako kaj to pomeni.

ce pa prklučim direction pin direkt na - na računalniku pa se ne zgodi nic je smer enaka kokr ce jo prključim na +5v, torej smer lahko obrnem le z minusom ki ga dobim ven na tisti plošči.

je morda napaka ker je tok kako obrnjen ko gre čez tranzistor al pa kej?

ok moje napajanje je izvedeno preko enega racunalnika kjer na ploščo pripeljem 12 V ( + in - kao ground ) čeprav gre vse to preko grec mostička in kondenzatorja ker je to mišljeno za ac napetost jst pa imam mojih 12v dc( rumen in črn kabel iz računalnika) Printer port pa poganja drugi računalnik kjer sem - iz obeh računalnikov povezal skupaj.

kadar se motorcek vrti in ce se takrat dotaknem direction pin se zacne hudič kr neki trest takoj ko pa direction pin spustim je pa vredu.

se oproščam za mojo zelo lajično uprašanje, sem strojnik in ne električar, moje vezje sem tudi poslikal če koga zanima naj mi pove in mu pošljem na mail, na forumu se jih očitno neda dodat.

snow ::

Mogoče bi moral program napisati tako, da motorček najprej ustavi in ga nato zasuče v kontra smer.

Ti pa se voziš po avtocesti 100 km/h in daš v vzratno... :)
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

Ziga86 ::

ne ma se more koračni motorček v trenutku zasukat.

Sm že ugotovil kaj je blo, nek usmirniški mostiček ki iz 12V dc napetosti spremeni napetost na 5V zgleda da galvansko loči - in je bilo treba samo še - iz mostička povezat skupi na vse ostale minuse :) tko da dela ku bog


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Arduino - krmiljenje stepper motorjev

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
153581 (2760) steling
»

Elektromotorčka iz tiskalnika - kako krmiliti

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
71381 (1054) mirch
»

Linux CNC

Oddelek: Operacijski sistemi
213578 (2911) brez-imenko
»

močnostni delilnik za koračne motorje

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
91814 (1605) VolkD
»

Kje dobit elektromotorcek, ki se pocasi vrti...

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
375085 (4523) madboy

Več podobnih tem