» »

Razdeljevanje trenutno uporabljane particije

Razdeljevanje trenutno uporabljane particije

xtrEeme ::

Torej zanima me če se da particijo katero uporabljam samo za hranjenje podatkov in ne za windowse, namreč na njej imam samo podatke (filmi,igrice,slike,itd.) razdeliti. Particija je velika 260 GB,od tega je 108 GB prostega. Od teh 108 GB bi rad ''vstran vzel'' 30GB in iz tistega ustvaril novo particijo za namestitev ubuntuja. Pa me zanima če je to sploh možno ali je treba particijo formatirati (kar seveda v mojem primeru nikakor ne more priti v poštev :\ ) in potem razdeliti ali pa lahko kar tako razdelim npr. sem mislil če se to da z kakšnim Partition Magic in kako?? Ali pa če je še kakšen drug software za urejanje tovrstnih zadev.

Zahvaljujem se za odgovore!

xtrEeme ::

Kakšen nasvet bi prav prišel :D

kockish ::

Ja, s Partition Magicom (in podobnimi) lahko resizas particijo brez izgube podatkov. Nato lahko v istem programu ali pa ob instalaciji linuxa kreiras potrebne particije.

Ti pa priporocam, da si o teh zadevah kaksno stvar preberes, preden zacnes z delom.

xtrEeme ::

kockish kaj si imel s tem v mislih da si naj preberem kakšno stvar ?

karafeka ::

Za linux boš rabil najmanj dve particiji.
1. za swap (približno 2x toliko kot tvoj ram)
2. za / (root particija)

Priporoča se, da imaš še boot na svoji particji (prbibližno 50mb), vendar ni mus.

Te particije lahko narediš s partition magicom, lahko pa tudi v Oknih XP, ki imajo svoj particijski upravljalnik. Lahko jih pa tudi narediš ob sami inštalaciji linuxa, vendar, če veš kaj delaš, boš sigurno kaj zjebal. Ti priporočam partition magic.

xtrEeme ::

Ja vem da bom rabil 2 particiji, vse to vem kako poteka ker imam izkušnje z linuxom, mene samo zanima če bo dobro delalo če reseizam particijo, ki jo uporabljam brez izgube podatkov...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Windows 7 namestitev brez izgube podatkov

Oddelek: Operacijski sistemi
233194 (2808) zile
»

Kako postaviti diska na novo?

Oddelek: Programska oprema
181699 (1445) Jakka
»

Partricije ter win XP in RH9

Oddelek: Operacijski sistemi
181198 (1032) DixieFlatline
»

kok razdeliš disk na več particij

Oddelek: Programska oprema
91003 (903) bastadu
»

NTFS - FAT 32

Oddelek: Pomoč in nasveti
7979 (790) andrej

Več podobnih tem