» »

Program za izdelavo animejev

Program za izdelavo animejev

Looney ::

Ok, folk. Jaz rabim en program, za izdelavo animejev. Po možnosti kak freeware, če bi šlo. Hvala že vnaprej.
"#define QUESTION ((bb) || !(bb)) - Shakespeare."

bluefish ::

če se ne motim je več tehnik izdelovanja animejev.

Looney ::

Ja, vem. Ampak mi je za zdaj čisto vseeno. Rada bi preizkusila različne zvrsti, da se lahko potem odločim za najboljšo. Če pa ima že kdo izkušnje s tem, bi pa prosila tudi za kakšen nasvet.
"#define QUESTION ((bb) || !(bb)) - Shakespeare."

bluefish ::

freeware program bo bolj težko najti. Če se nagibaš v 3D izdelavo uporabi Blender-ja. Se boš pa morala vanj zelo poglobiti, ker večino ukazov daješ preko tipkovnice.
Ostalih načinov pa žal ne poznam.

Opkow ::

Potem probaj v Flash-u... :)

Drugace, bo po mojem najbolse, da gres na http://www.animeslovenija.org/ in na njihovem forumu povprasas.

Gandalfar ::

opeter ::

Uh, imaš milijon različnih programov... nisi napisala, kakšen program bi želela, vektorski ali bitni?
Toon Boom Studio
Toon Boom Opus v6
TVPaint Animation
Plastic Animation Paper

itn.

Problem je, da je treba večino teh program plačati.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Looney ::

Se bom malo posvetila blenderju... izgleda kar dobro...

A je še kak 2D freeware?:D :8)
"#define QUESTION ((bb) || !(bb)) - Shakespeare."

BluPhenix ::

Animeje se dela s svičnikom in risalno površino. Oboje je lahko analogno ali digitalno, nima dosti veze. KAj dosti drugega ne rabiš. Ker sprašuješ le za program predvidevam, da obvladaš animacijo in risanje? Če ja, potem lahko 2d animeje delaš tudi v gimpu (ki je zastonj).
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

opeter ::

Looney, ne mešat pojme... Blender je 3D program za 3D skonstruiranje/modeliranje (tako, kot Audotedsk 3D Studio Max, Autodesk Maya, Newtek Lightwave, Maxxon Cinema 4D, Avid Softimage itn.)
Ti programi, katere sem ti naštel, pa so za 2D animacijo. Pri teh je zelo važno, da veš/znaš risati!!!

Dandanes se uporablja sledeča tehnika: uporablja se papir+svinčnik ali drugi naravni (umetniški) materijali. Lahko tudi filmi/folije in kombinacija akrilov itn. Krpanice, lutke, tekstil, glina, plastelin itn. Pač odvisno od tipa animacije. Potem sledi digitalizacija - skeniranje ali fotoreprodukcija (fotografiranje ipd.) in digitalna obdelava/predelava. Lahko pa seveda rišeš direkt na računalniku, Photoshop, Painter, itn. s pomočjo digitalne tablice, ki je po možnosti občutljiv na dotik (večni kralj na tem področju je prav Wacom - poglej si serijo Cintiq, LCD monitorji - spremenjeni v digitalne tablice :) ).

Programi, kot so Toon Boom Opus in Harmony, Bauhaus Mirage Studio in Pro, Digicel Flipbook serija, itn. so za profesionalno rabo. SO zelo dragi (licenca od 1000 $ naprej) in zahtevajo močno hardversko opremo.

Enostavnejši programi pa so:
- Antechinus Animator in Pro, normal in Pro verzija
- The TAB (Win in MacOS X) - imaš Lite in normalno verzijo (sicer cena tega je nekje 400 $)
- Toon Boom studio - Express in Studio verzija - cena od 99$ naprej

Imaš pa tudi specializirane programe, res, da ne za animiranje, ampak za stripe, npr. Manga Studio in EX verzija.

Torej, izbira je izobilna, zdaj vprašanje je, kako resno se želiš ukvarjati s 2D oz. sploh z animacijo. Rabiš pa seveda zelo veliko potrpljenja in časa, da se priučiš tehnike in seveda, da se naučiš risati. To te bo stalo kar nekaj let življenja, če ne desetletja. Človek se celo življenje uči, ne da? :) In prav je tako.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Looney ::

Am... se ti zdi, da bi spraševala za program za animacije, če ne bi znala risat???:\

Rada bi se postopoma naučila kakšnih lažjih stvari. Iščem pa zastonj programe zato, ker se mi ne splača kupovat nekih programov, ki jih ne poznam in ne vem kakšni so in morda jih ne bi nikoli niti uporabila. Kot si pa verjetno že opazil, sem popolna začetnica, zato pa tudi sprašujem za pomoč. Rada bi, da bi mi kdo bolj podrobno predstavil različne tehnike... lahko je papir, svinčnik in skener, lahko kaj popolnoma drugega, samo rabim pomoč... kratek opis po možnosti. Pa hvala, da ste se vsi tako dobro odzvali.
"#define QUESTION ((bb) || !(bb)) - Shakespeare."

BluPhenix ::

Google s ključno besedo draw anime vrne Čuda zadetkov do uporabnih strani. Najbolje, da si jih par ogledaš, saj je anime tehnik precej (oz. manga).

Če želiš delati nekoč to profesionalno, po možnosti na japonskem, ni treba da znaš vse, saj so v studijih ekipe razdeljene na risarje, animatorje, ljudi ki filme barvajo ipd. Dober prikaz nastanka animejev lahko vidiš v animeju GoDrugače pa kot so ti že rekli, obrni se na naslov www.animeslovenija.org in tam povprašaj saj boš tam našla marsikoga, ki se s tem že ukvarja.
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

Gandalfar ::

mogoce kot animeslovenija je tudi SloCartoon.net | Stran ljubiteljev risank taka zelo zanimiva slovenska stran..

opeter ::

Risat zna vsak. Vprašanje je le, kako. Kaj pa vem, če znaš risat? 16 let stara punca... no ja. :))
Sicer nisem nek velik profič, nekaj osnove o animaciji in animiranih filmih (risankah) pa že vem. Večinoma delam ilustracije za učbenike, slikanice, pesniške zbirke in knjige s pravljicami za otroke.
Aja, znam upravljati/rezati filme v Adobe Premiere 5.1 :D

Naložil sem ti en filmček, o tem, kako sem oblikoval glavno figurico (maskoto) za eno osnovno šolo:
http://rapidshare.de/files/27418137/Figura.exe.html (velikost 6 MB)

Sicer nisem imel časa, da bi zadevo komentiral, vendar pa je po mojem kar nekako dovolj dosledno, kako se da stvar upravljati s pomočjo programa Toon Boom Studio.
Tukaj si lahko ogledaš dokončano animacijo
Zadeva je precej enostavna, izdelovala pa se je cca. 20 ur.

Imel sem tudi en drug, bolj zahteven projekt z naslovom Metamorphosis (študijsko delo). 9 minutna animacije, risanje, montaža, izdelava je trajala cca. 3 mesece z zelo intenzivnim delavnikom (občasno do 16 ur na dan, skoraj brez pavze). Dve sliki iz te animacije ti lahko postam tukaj:



Zelo važen je storyboard. Brez tega ne bo šlo.
Priporočam ti, da se registriraš na 3Delavnico in ti bomo tam poskušali kaj več pomagati.

Najboljši risar na 3Delavnica portalu je nedvomno Ninja_ASSN. Priporočam, da si malo ogledaš portal, pa vprašaš zadeve, katere te zanimajo. Rade volje ti bodo (bomo) pomagali. Sicer sem jaz zadnje čase bolj malo aktiven...
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: opeter ()

Looney ::

@opeter: Lej, nisem vrhunski umetnik, znam pa dokaj spodobno risat (aja.. zaenkrat sem stara še petnajst). Nimam trenutno tukaj nobenega dobrega stripa, delam pa na enem skupaj z enim frendom, ki pa to obvlada še veliko bolje od mene...bom dala gor, ko bom imela pri sebi, lahko ti pa pokažem tole, kar je bilo sicer že v eni drugi temi objavljeno in pa tole, da si boš malo predstavljal.

Tale tvoja animacija je zakon, mimgrede.:D

@BluPhenix: Ne, tako daleč se verjetno ne bom spustila. Bi me seveda mikalo, da bi šla delat take stvari profesionalno, ampak, kdo si pa tega ne bi želel?:D

Sem tudi malo pogledala po www.animeslovenija.org, pa ne vem... nisem nič pametnega našla.:|
"#define QUESTION ((bb) || !(bb)) - Shakespeare."

bluefish ::

slučajno sem danes našel še en mali tutorial (1.9 MB) z nekaj nasveti pri risanju.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Program za izdelavo filma

Oddelek: Programska oprema
72733 (931) opeter
»

Program za 3D-model hiše

Oddelek: Programska oprema
2920380 (6837) amigo_no1
»

program za flash animacije

Oddelek: Programska oprema
131405 (1135) Klemenn
»

Ali gre vsak Opteron v S939 matično, oz. kateri Athlon kupiti, ki ima 1 MB cache...

Oddelek: Kaj kupiti
151485 (1403) opeter
»

S čim delati animacije?

Oddelek: Programska oprema
101560 (1447) opeter

Več podobnih tem