» »

2xUSB = ???

2xUSB = ???

milosm ::

Hello,

kot vemo ima 1 USB port v sebi nekje 5V in 100mA. Sedaj pa mene zanima ali bi lahko z dvema USB portoma naredil enako kot je prikazano na tej sliki spodaj? Tisti dve data žici, ki sta v USBju bi pustil na miru (izoliram, da ne pride do kratkega stika), zanimate me samo drugi dve, ki sta pod napetostjo.



Torej, da ju skupaj povežem zaporedno in dobim ven 10V. Je to ok? Bo to delovalo? Tok se v taki vezavi ne spremeni, ali pač? Da ne bom slučajno karkoli skuril raje najprej vprašam tukaj 0:)

Hvala za pomoč.

Brane2 ::

To ne bo delalo.

Predvsem zaradi tega, ker:

- je "minus" na vseh USBjih praktično masa računalnika, kar pomeni,d a so vsi minusi skupaj zvezani

- praktično enako velja tudi za +5V žico.

Tega ne moreš torej serijsko zvezat, ker je znotraj računalnika že paralelno vezano- gre za isti izvor.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

milosm ::

OK, hvala. Kako pa bi potem lahko dobil iz USB nekaj več voltov? Brez uporabe dc-dc pretvornika.

In še eno vprašanje... Kako pa so potem vezani t.i. USB Y kabli? Povezava do slike. Ali ni namen tega kabla isto kar bi jaz rad?

Brane2 ::


OK, hvala. Kako pa bi potem lahko dobil iz USB nekaj več voltov? Brez uporabe dc-dc pretvornika.


Nikakor.


In še eno vprašanje... Kako pa so potem vezani t.i. USB Y kabli? Povezava do slike. Ali ni namen tega kabla isto kar bi jaz rad?


Tam gre za izkoriščanje obstoječe vzporedne vezave, torej za to, da breme lahko vleče tok iz večih portov, ne potrebuje pa višje napetosti- torej dela še vedno na 5V, le tok je lahko večji.
On the journey of life, I chose the psycho path.

milosm ::

Pa še eno vprašanje (upam, da me Brane2 ne bo zasovražil zaradi tega ;)).

Max U bremena je 12v, max moč pa 0,8W...torej je max I cca. 66,7mA. Je ta izračun pravilen? Torej če bi uporabil USB Y kabel bi bilo breme na 5V, povečal bi se le tok. Za koliko? Ali bi to sploh delovalo, glede na to, da bi naj bil max I 66,7mA?

Naj razložim za kaj sploh gre. Na en USB port imam sedaj prikljopljen en 4cm ventilator, ki na 5V lepo deluje. Ker pa je max tega ventilatorja 12V bi seveda rad jaz to izkoristil, da bi se posledično ventilator hitreje vrtel.

MTm2H37rqt7B ::

Kolikor jaz vem je 500mA per port.

Azrael ::

Max U bremena je 12v, max moč pa 0,8W...torej je max I cca. 66,7mA. Je ta izračun pravilen?

Da.

Torej če bi uporabil USB Y kabel bi bilo breme na 5V, povečal bi se le tok. Za koliko? Ali bi to sploh delovalo, glede na to, da bi naj bil max I 66,7mA?

Ne, pri takih ventilatorčkih tok pada z napetostjo, vendar nelinearno, saj se obremenitev motorčka zelo spreminja z njegovimi obrati.

Za 12V boš moral dobiti izvor nekje drugje, z USB ne bo šlo.

Kolikor jaz vem je 500mA per port.

Drži, samo je pogosto ena varovalka (folijska 1A) za več portov in če narediš kratek stik ali tokovno preobremeniš en portu, potem lahko onesposobiš vse porte na matični, dokler ne zamenjaš varovalke.
Nekoč je bil Slo-tech.

milosm ::

Najlepša hvala vsem.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Polnjenje pametnega telefona

Oddelek: Mobilne tehnologije
375244 (4501) IL_DIAVOLO
»

Raspberry Pi in zunanji disk

Oddelek: Strojna oprema
7728 (678) hojnikb
»

Raspberry Pi USB portable

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
232179 (1787) Yacked2
»

5v v 12v

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
131080 (772) Pyr0Beast
»

regulator napetosti

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
234675 (4451) a13misko

Več podobnih tem