» »

H. P. Lovecraft

H. P. Lovecraft

Saladin ::

Zanima me, koliko od vas pozna legendo bizarnega horrorja, ki je z svojimi zgodbami navdihnil sodobne pisce in režiserje grozljivk.
Imam se za trdokožca ob hororjih, ampak njegove zgodbe so bile ene redkih, v katere sem se lahko dejansko vživel in ki so me pretresle.

Njegovo najbolj poznato dete je t.i. Cthulhu mitos, ki govori o bitjih grozljive moči, starejših od same Zemlje, ob katerih človečanstvo postane irrelevantno kakor mravlje slonu.
Pozabite na duhove, morilce, vesoljce,...
Ko te slika, kipec ali besedilo spravi v norost, ko te sanje začnejo fizično spreminjati, ko v nepremišljenem raziskovanju neznanega naletiš na pravo naravo Kozmosa,...

Nekaj znanih citatov:
-"The most mercifull thing in the world, I think, is the inability of the human mind to correlate all its contents"
-"That is not dead which can eternal lie / And with strange aeons even death may die"
ter moj favorit:
-The sciences, each straining in its own direction, have hitherto harmed us little; but some day the piecing together of dissociated knowledge will open up such terrifying vistas of reality, and of our frightful position therein, that we shall either go mad from the revelation or flee from the deadly light into the peace and safety of a new dark age"

Za fane grozljivk nujno čtivo(seveda v originalni angleščini), za začetet priporočam At the Mountains of Madness, The Call of Cthulhu ter The Shadow over Innsmouth.
Fantastične zgodbe, slednji dve imata solidni novi filmski predelavi, če pa kdo nima potrpljenja ali časa za daljše branje, naj si ogleda sledečko kratko zgodbo.
The Statement of Randolph Carter

V kratkem izzide tudi zelo obetajoča igra z imenom Call of Cthulhu: Dark Corners of the Earth in ne bi škodilo, da se malo pripravite ;)
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

OwcA ::

Zgleda nadvse zanimivo.

Morda nekoliko off-topic, ampak kako to, da so tebi všeč? Kolikor sem bral Wikipedio je bil Lovercraft izrazit nihilist, kar bi se naj zrcalilo tudi v njegovih delih.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Saladin ::

lol
Idealist kot jaz, ki verjame v Absolutno Dobro, pa obožuje mitos, kjer vesolje poganja slepi in idiotski Azatoth?

Njegov svet je tako nasproten mojemu dojemanju, njegovo kvazi-znanstveno-retro pisanje, skrajen občutek nemoči in nepomembnosti človečanstva, posebna atmosfera,...
Nihilizem me že sam po sebi plaši, če pa je odet v tako zgodbo je resnično grozljivo.

Tip lahko iz nepomembne malenkosti naredi osrednjo teme groze. Lasje, ogledalo, kipec, slika, vonj, barva, drevo, mačka,...
Ponavadi ima tudi posebno strukturo pisanja. Uvod, ki je konec - uvod - jedro - navidezen zaključek - happy end? - bomba/deus ex machina (ki jo z spremljanjem skužiš, kar pa ne zmanjša dramatičnega učinka)

Nikoli nisem razumel, kako je lahko model z nožem, žago, sekiro, pištolo,... grozljiv
Prav tako nek poltergeist, vampir, volkodlak, ...Vse te lahko ubiješ. Easy.

Kaj pa naj narediš proti prastarim vesoljcem/bogovom (ajinu bi se morala zadeva dopast), ob katerem je že pogled na njih dovolj, da te spravi v norost? Ko je edini razlog, da sploh še obstajamo, naša nepomembnost? Ko lahko samo upaš, da človeštvo ne bo propadlo v tvojem življenju...
Scary stuff :)
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

OwcA ::

E. A. Poe si kaj bral?
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Saladin ::

Le njegovo daljšo novelo THE NARRATIVE OF ARTHUR GORDON PYM OF NANTUCKET

Poe je bil velika navdih za Lovecrafta in tale zadeva tudi seka. Tekeli-li >:D
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

PC grozljive igre

Oddelek: Igre
202785 (2125) RejZoR
»

NajstraŠnejŠa igra za pc

Oddelek: Igre
394477 (3102) Golden eye
»

Najbolj grozlivi (novejši) filmi

Oddelek: Sedem umetnosti
268890 (7458) imagodei
»

Lovecraft animacije in filmi

Oddelek: Sedem umetnosti
102455 (1828) Saladin
»

Call of Cthulhu: Dark Corners of the Earth has gone GOLD!

Oddelek: Igre
121453 (1152) ]Fusion[

Več podobnih tem