» »

Nakup namiznega PC-ja

Nakup namiznega PC-ja

Temo vidijo: vsi
««
1076 / 1133
»»

fishsticks ::

DarwiN je izjavil:

fishsticks je izjavil:

Živjo,

prosim za kakšen predlog sestavo gaming računalnika.
Trenutno se nagibajo h nakupu na mimovrste: https://www.mimovrste.com/gaming-racuna...

budget je 1600e, vse od ohišja dalje.

Tukaj imaš boljši računalnik z dostavo ~350EUR ceneje. Winse pa pobereš na travniku oziruma ebayju za 10EUR.


Darwin hvala :)

.:joco:. ::

Nečak si sestavlja mašinco.
Sam sem čisto ven iz teh vod, pa bi rad kak komentar na konfiguracijo.
Gaming, šola, 3D (blender) ipd...


Intel i5 12600k
Z690 za ddr4
DDR4 32gb 3600mhz cl16
Lian li unifan Al 120
Lian li o11 mini
Mini itx 850w 80 plus gold psu
240mm aio cooler
1tb mvme ssd,
250gb mvme ssd boot
Nividia RTX 3080 ti


Hvala za vsak komentar.
Lp
"Is science true?"
You don't get it.
Science is the process of trying to find out what's true.

mtosev ::

Zakaj 2x nvme ssd? Rajše enega 1 al 2tb vzami. Drugo izgleda okay.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

gddr85 ::

če bo imel fajle, renderje itn, potem mgoče bolje dva diska (os + fajli), sploh če ne bo hddja za backup, crkne/zašteka npr. ssd sistem whatever in ima vsaj fajle na drugem ssdju..

mailer ::

Rad bi prestavil en starejši sistem v novo hišje. Napajalnik že imam 750W, osnovna plošča je velikosti mATX. Je sploh še smiselno kupovati ATX ohišja glede na to, da ne potrebujem več kot eno PCI režo za grafiko, ko bo na voljo? Nov sistem bazira na ITX plati in zaenkrat ne vidim potrebe po ATX plati. Bi pa vseeno rad imel kvalitetno ohišje. Gledal sem Fractal Design meshify 2 compact in pa Cooler master Q300L. Če bi imel možnost bi vzel Corsair 350D pa se ga že davno ne dobi več. Pa če bo že novo naj ima usb-c in pa dober cable management in meshify vse to tudi ima. Sicer je cena malo visoka ampak, če ni drugih ravno estetskih modelov bi mogoče malo dvignil budget.
Asus B560-I, Intel 11500, Corsair 16GB 3200MHz

Jonec ::

Dober dan!
Zanima me kateri komponent od PC-ja bi bilo najboljse nadgradit (gpu ne pride v postev).
Specifikacije:
GTX 1660 OC
Ryzen 3 3200g
16 Gb ram 2133Mhz
SSD 128 Gb

Hvala za pomoc...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Jonec ()

matobeli ::

CPU: pridobiš največ, na katerega, je pa odvisno od matične
RAM: količina je OK, probaj navit na 3000/3200 če gre, količina je ok
SSD: ne bo opazne pohitritve, bi se poznalo pri hitrosti nalaganja igre če bi jo imel na ssdju.

blackbfm ::

lih ssd je verjetno najšibkejša komponenta v tem sistemu..

MrStein ::

Razen, če mu je 128GB dovolj.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

matobeli ::

Sej roko na srce, za gaming bo lih nekaj bolje če da neko 3600 noter, razen v cpu zahtevnih špilih.

Če bi mel sam tak PC bi res menjal SSD, ker vem da bi mi bil premajhen, navil rame in čakal da če se kje najde kakšna pocen nadgradnja za cpu, prodat 3200G in nabavit 3600(x) je 100eur nadgradnja za ne tako zelo veliko performanca. Čist vseen če počaka na močnejši GPU in potem menja še CPU.

Jonec ::

Hvala za vse odgovore! Sparam za ryzen 5 5600 se mi zdi najbolj vredna.

mtosev ::

Bi napisal katero plato imaš? Da nimaš kake z A320 chipsetom.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

k120l ::

Zdravo,

iščem predlog za PSU in hladilnik za CPU za nov PC z i9-12900k + 64 Gb ddr4 . Pc bo uporabljen za programiranje tako, da ne bom priključil posebaj grafične..

Lp,

stara mama ::

mailer je izjavil:

Rad bi prestavil en starejši sistem v novo hišje. Napajalnik že imam 750W, osnovna plošča je velikosti mATX. Je sploh še smiselno kupovati ATX ohišja glede na to, da ne potrebujem več kot eno PCI režo za grafiko, ko bo na voljo? Nov sistem bazira na ITX plati in zaenkrat ne vidim potrebe po ATX plati.

Včeraj sem sestavljal micro ATX ohišje in je zadeva povsem dovolj. Seveda je manj prostora kot pri polnem stolpu, najbolj problematični so še vsi možni kabli iz napajalnika ter kam jih sploh skrit. Če nimaš HDDja in optične enote pol sploh ni panike, sam sem moral še to stišat notri pa je vseeno šlo :)

tikitoki ::

Jonec je izjavil:

Hvala za vse odgovore! Sparam za ryzen 5 5600 se mi zdi najbolj vredna.


Ce se sparas, pocakaj na INTEL 12400. Zelo verjetno bo v prakticno vseh pogledih superiorena platforma za podobno ceno.

DarwiN ::

OP sprašuje glede nadgradnje 3200g na obstoječi (neznani) matični.

Drgač bo pa tudi AMD pocenil procesorje, oziroma menda pride nova verzija (nov stepping) 5600X in ostalih? CPUjev, ki bi naj bili cenejši za proizvest... Whatever.. Skratka, januarja zna bit na voljo 12400+B660 oziroma 5600X+B550, oba kompleta za ~300€.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

mtosev ::

Če ima slučajno A320 chipset je precej limited v izbiri.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

D3m ::

Odvisno katero ima.
|HP EliteBook|R5 6650U|

Jonec ::

Imam asus b450-a nevemkaj

D3m ::

|HP EliteBook|R5 6650U|

Jonec ::

Jap

Jonec ::

Novi intel core i5 12600 je se kar drazji kot sem si mislil

mtosev ::

Če počakaš malo bodo prišli ven tudi 12th gen i3 cpuji. Tisti bodo cenejši.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

darck ::

Pa i3 se ne splača kupovati,če že kupuješ kupiš zmeraj nekaj dobrega nikoli nekaj v začetnem rangu vsaj jaz vedno tako gledam. Raje se zapufam za super stvar kot kupim nekaj solidnega in čez čas potem popizdevam zakaj nisem takrat kupil boljšo zadevo

MrStein ::

i3 je čez glavo za večino uporabnikov.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

darck ::

MrStein je izjavil:

i3 je čez glavo za večino uporabnikov.


Mogoče ja za neko čisto enostavno uporabo ali brskanje po netu drugače pa ne. Meni osemjedrnik i7 ni dosti ko hočem hitrost opravil ne da čakam. Ko imaš enkrat vsega boga in pol odrtega in delaš boga in pol potem vidiš da nobeden ni dovolj hiter in treba čakat ,seveda jaz pa to nočem. Seveda to govorim za procesor za prenosnik kateri je počasnejši kot namizni ampak tako pač je. Procesor obremeniš mu daš ogromno dela in potem ni več odziven

Kebo ::

i3 so čist spodobni procesorji, tudi za večino iger. Problem je, da so predragi.

Horas ::

Jonec je izjavil:

Novi intel core i5 12600 je se kar drazji kot sem si mislil


saj ti so bli vedno dražji, **400 sploh f pa dost cenej, poglej kje sta 10400f in 11400f
8700k+z390, 32gb 3600mhz, 1080ti, 700w gold, 512gb+2x250gb m.2 nvme + 2tb hdd

8500+b360, 32gb 2666mhz, rx 6600, 600w bronze, 512gb+250gb ssd m.2 + 2tb hdd

blackbfm ::

Mogoče ja za neko čisto enostavno uporabo ali brskanje po netu drugače pa ne. Meni osemjedrnik i7 ni dosti ko hočem hitrost opravil ne da čakam. Ko imaš enkrat vsega boga in pol odrtega in delaš boga in pol potem vidiš da nobeden ni dovolj hiter in treba čakat ,seveda jaz pa to nočem.


verjetno se ti zdi hitreje zaradi zmogljivešega single core/turbo, ker pri neki tipični rabi praktično redko izkoriščaš 8 jeder

Jonec ::

Vglavnem najboljse se mi zdi, da pocakam se za nove ryzen pa bom videl.

mtosev ::

Nove Ryzne na novejšem socketu ne boš spravil na trenutno matično, če si slučajo razmišljal v tej smeri.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

FireSnake ::

Te, ki pridejo s 3D V-Cache vsekakor, ker bodo še na AM4.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Mr.B ::

Da januarja skupaj z non K intli.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

TehDucky ::

TehDucky je izjavil:

Ima kdo kakšen dober predlog za ohišje za 12600K? Bo AIO vodno hlajen 240mm. Grafična bo nekaj osnovnega, če tista v procesorju ne bo dovolj.

Z690 matične imajo skoraj vse USB-C header za spredaj, ampak ni nujen, ker ga ne bom uporabljal oz. bom potegnil kabel od zadaj na matični, če bom potreboval.
Bo ATX matična, ampak bi rad manjšega, pa lahko je brez steklene stranice, tudi RGB najraje ne, če pa je, pa da se lahko izklopi.

Sem gledal Be Quiet Pure Base 500, lahko pa je tudi karkoli drugega.

Horas je izjavil:

bolje phanteks p400/500.


Sem vzel kar oba :)

V črnega P500A sem dal Intel i5 12600K in ASUS GTX 1650, ASUS PRIME Z690-P WIFI D4, 32GB DDR4 3200MHz/CL16, Be Quiet Pure Power 11 500W CM, EK 240mm AIO in pa 1TB M.2 Samsung 970 Evo Plus.

Edini fail je bil ohišje, kao supporta 240mm na vrhu. Ampak moraš kar nekaj pogojev imeti, ali slim radiator in ventilatorje ali pa bi moral dati rame brez hladilnikov in pa matično brez VRM hladilnika zgoraj, mogoče bi šlo če bi menjal na slim ventilatorje.
Ampak ne bom, dovolj je koštalo.

Drugi je pa P400, Intel i5 11400, ASUS PRIME B560M-A, stara grafična samo za video izhode, ker so bolj stari monitorji še zaenkrat, 16GB bele RGB rame in pa 500GB M.2 Samsung 970 Evo Plus. Tu sem dal Be quiet Pure Power 11 CM 400W in pa Arctic Freezer 34 eSports DUO. Sem naročil še en bel ventilator za ta ohišje pa je prišel črn, pa se mi res ne da ubadat trenutno z vračili, tako da sem ga notri vrgel. Pri tem še nisem ziher ali spodnji ventilator pustim tam kjer je ali ga naj dvignem na zgornjo režo.

https://imgur.com/zhGtio7

Upam, da bosta tast in tašča zadovoljna 8-)

alba ::

Prosim za info ali so sledeče komponente med seboj kompatibilne.

 Komponente

Komponente

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: alba ()

FireSnake ::

Da.
Plata podpira disk:
https://www.gigabyte.com/Motherboard/B5...

RAMi: zelo zanimiva cena.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

mateus92 ::

Zdravo, razmišljam o nadgradnji procesorja. Trenutno imam:
-ryzen 5 3600
-gigabyte B550M DS3H
-16gb g skill ripjaws V, 3200 CL16
-ASUS rtx 3060ti tuf gaming

Razmišljam med ryzen 7 5800x in intel i7 12700k (+matična) ter mogoče dodatnih 16gb rama.

Katera bi bila boljša izbira AMD ali intel. Računalnik uporabljam za gaming+streaming ter malo video editanja z DaVinci resolve.

Mr.B ::

mateus92 je izjavil:

Zdravo, razmišljam o nadgradnji procesorja. Trenutno imam:
-ryzen 5 3600
-gigabyte B550M DS3H
-16gb g skill ripjaws V, 3200 CL16
-ASUS rtx 3060ti tuf gaming

Razmišljam med ryzen 7 5800x in intel i7 12700k (+matična) ter mogoče dodatnih 16gb rama.

Katera bi bila boljša izbira AMD ali intel. Računalnik uporabljam za gaming+streaming ter malo video editanja z DaVinci resolve.

Predlagam da počakaš do januarja, pride nadgradnja Zen3 s temi V/3D cashe procesorji. In boš verjento samo zamenjal proc.
Hladilnik (VRM) na plati je bolj svoh, tako da ciljaj bolj na 5600X oziroma karkoli bo takrat zunaj za primerno porabo.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

DarwiN ::

mateus, AMDja se trenutno ne kupuje, ker nima konkurenčnih cen.. Intela pa ne zato, ker nima naprodaj cenejših matičnih plošč. :)

Tko da v vsakem primeru počakaj ~1 mesec, da se vse to spremeni. Če že imaš AMD platformo, se ti splača nabavit Zen3D, kot omenja Mr.B, če bodo cene razumne.

Ram pa v vsakem primeru nadgradiš na 32Gb. Kot smo že vajeni se cene rama skozi čas gibljejo v visokih valovih, in trenutno smo na dnu takšnega cenovnega vala.. Cene so precej nizke (seveda govorim o DDR4), zato je zdaj pravi čas za nakup.. Tudi overkill pride prav, saj vendar v Nemčiji dobiš 32gb@3200 že za dobrih 100€.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

mateus92 ::

Hvala, bom še malo počakal z nakupom procesorja, rame bom pa kar dokupil.
Lp

darck ::

Ja kakor zgledajo trenutno cene Ramov so sedaj kar ugodni in verjetno bo cena njim kaj kmalu spet zrasla zato ni slabo jih sedaj nabaviti.

DarwiN ::

Indeed. Tile Corsair 32@3200@CL16 za 106.9€ so trenutno najbrž najboljši deal. Če ima OP 2x8Gb, lahk komot spari s temi za skupnih 48Gb.. Bo normalno delovalo v dual mode in ~99.9% ima možnosti, da bodo kompatibilni z obstoječimi. Če se slučajno realizira tistih ~0.1% in zadeva nikakor ne deluje, pač prodaš 2x8Gb in obdržiš 2x16Gb in mirna Bosna.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

tikitoki ::

99,9% ljudi ne potrebuje 32 Gb RAMa...

DarwiN ::

Ja, temu je težko oporekat.. Ampak če se že kupuje/nadgrajuje, se ta trenutek splača zajet z veliko žlico, ker nikoli ne veš, koliko bo ram stal čez leto ali 3 leta. 32gb oz. 48gb bo dovolj do konca življenjske dobe današnjih računalnikov, torej vsaj za naslednjih 5-8 let.

Zgodovina gibanja cen rama:
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Jonec ::

Pozdravljeni, se neki me zanima. Pozabil sem omenit, da bom po vsej verjetnosti tudi snemal videoigre za YouTube, ce imate se kaksno predlaganje. Baje, je priporocljivo 32 Gb rama in 1 terabyte SSD.

tikitoki ::

DarwiN je izjavil:

Ja, temu je težko oporekat.. Ampak če se že kupuje/nadgrajuje, se ta trenutek splača zajet z veliko žlico, ker nikoli ne veš, koliko bo ram stal čez leto ali 3 leta. 32gb oz. 48gb bo dovolj do konca življenjske dobe današnjih računalnikov, torej vsaj za naslednjih 5-8 let.

Zgodovina gibanja cen rama:


Za 99,9% bo tudi 16 Gbv dovolj do konca zivljenske dobe racunalnika. Se pa strinjam, da je soliden cas za nakup RAMa.

FireSnake ::

Jonec je izjavil:

Pozdravljeni, se neki me zanima. Pozabil sem omenit, da bom po vsej verjetnosti tudi snemal videoigre za YouTube, ce imate se kaksno predlaganje. Baje, je priporocljivo 32 Gb rama in 1 terabyte SSD.


Za obdelavo videa nabaši notri koliko gre.
Glede na to, da je 32GB trenutno 100€ se ti lahko samo smeje.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

DarwiN ::

tikitoki je izjavil:

Za 99,9% bo tudi 16 Gbv dovolj do konca zivljenske dobe racunalnika. Se pa strinjam, da je soliden cas za nakup RAMa.

Mmm, maybe.. Neko nepisano pravilo je, da je zdravo imeti sistemskega rama ~2x več kot video rama (GPU). Ko smo imeli 4Gb GPUje, smo imeli 8Gb sistemskega rama. Danes ima denimo neka mid grafa 8Gb, njen lastnik, povprečni Janez, pa ima zraven 16gb sistemskega rama.

5-8 let v prihodnosti? 2022-2023 bodo predvidoma GPUji nizkega srednjega razreda imeli ~12Gb rama, 2024-2025 pa gotovo ~16gb.

Ja, če ne boš nadgradil računalnika, torej GPUja in monitorja, potem si s 16gb rama good to go do konca. V nasprotnem primeru pa ...

BTW, če smo že pri ramih in cenah: ADATA XPG SPECTRIX 32Gb 3600@CL18 za 110€ (obkljukaš vavčer)
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DarwiN ()

MrStein ::

FireSnake je izjavil:

Jonec je izjavil:

Pozdravljeni, se neki me zanima. Pozabil sem omenit, da bom po vsej verjetnosti tudi snemal videoigre za YouTube, ce imate se kaksno predlaganje. Baje, je priporocljivo 32 Gb rama in 1 terabyte SSD.


Za obdelavo videa nabaši notri koliko gre.
Glede na to, da je 32GB trenutno 100€ se ti lahko samo smeje.

Rekel je "snemal", ne pa "obdeloval".
Vprašanje kaj je dejansko mislil.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

scipascapa ::

Pri nam so rami najcenejši 125€ cca.
««
1076 / 1133
»»