» »

Nakup namiznega PC-ja

Nakup namiznega PC-ja

Temo vidijo: vsi
««
1062 / 1133
»»

FireSnake ::

mtosev je izjavil:

Super, da ti veš že mesece vnaprej kaj bo ponudil Intel ja. Deliš še benchmarke z nami, če imaš insider info?


blackbfm je izjavil:

Ve se, ker so sami povedali: še bolj požrešno, kot je zdaj.


Vir


https://videocardz.com/newz/intel-alder...

Iz vira:

While the peak and continuous current recommendations have not changed when Intel was switching from Comet Lake to Rocket Lake, there clearly is an increase for Alder Lake, especially for the peak current. Since those are ATX12V currents, it is easy to calculate peak wattage as well.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Gutjerez ::

RTX 3080
Leistung:
Stromverbrauch (Standardbetrieb): 370 W
Min. Systemstromversogung: 850 W
Zusätzliche Stromanschlüsse: 3x 8-pin

zakaj nvidia predpisuje tolikšen napajalnik?
PO testih sodeč pa cel sistem porabi okrog 550W ?

zaenkrat je napajalnik tale
https://www.mimovrste.com/napajalniki/a...

V primeru da bi bilo bolj smotrno vzet večjega prosim za predlog. Da vse ob enem kupim.
Nikoli ne obupaj, saj je tukaj slo-tech

DarwiN ::

Odvisno.. Tiste ekstremno navite različice (3x8pin napajanje) pijejo tudo do ~400W, cel sistem potemtakem ~550W, na kakšnih hudih stres testih celotnega sistema pa ~600W.

Medtem pa tiste manj navite pijejo 300-330W.

Skratka, tvoj napajalnik bo v vsakem primeru dovolj in bo še ~100W rezerve tudi če vzameš SUPREME X 3080.. Ampak bo malo na tesno in se lahko začne napajalniku kolcat čez ~5 let. Vsaj v teoriji. :)

Če pa po drugi strani vzameš neko ASUS 3080 TUF (2x8pin), ki je ravno tako super kartica in nič slabša od tistih bolano navitih različic, potem pa bo rezerve še ~200W, kar je vrh glave in polna kapa, volk sit, koza sita, vsi siti, a ne..
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Gutjerez ::

tnx na razlagi.
2x zapored sem že imel v košarici 3070Ti ker je bila primerna cena v teh višavah. Pa sem vedno čakau po polnoči :D IN nato je več ni bilo na zalogi :D za MF govorim

Nato sem na jakob.de najdu eno 3080 a preden sem povprašo če pošljejo v SLO in koliko je poštnina. SO rekli da 9,90€ v tistem trenutno sem spet zamudil grafično :D
Nikoli ne obupaj, saj je tukaj slo-tech

MrStein ::

Gutjerez je izjavil:

RTX 3080
Leistung:
Stromverbrauch (Standardbetrieb): 370 W
Min. Systemstromversogung: 850 W
Zusätzliche Stromanschlüsse: 3x 8-pin

zakaj nvidia predpisuje tolikšen napajalnik?
PO testih sodeč pa cel sistem porabi okrog 550W ?

Zato da deluje tudi z raznimi LC Power in Intertech napajalniki, na katerih piše "850W".
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Twixz ::

A se splača, glede na trenutno stanje cen na trgu, menjati komponente (govorim o CPU in GPU)?

Dal bi noter 6700 XT, za CPU pa nevem, imam trenutno 3600XT. 650W PSU modularc je noter :)
Matična je B450 Mortar MAX. :)

Horas ::

proca pa psu ne rabiš menjat.
8700k+z390, 32gb 3600mhz, 1080ti, 700w gold, 512gb+2x250gb m.2 nvme + 2tb hdd

8500+b360, 32gb 2666mhz, rx 6600, 600w bronze, 512gb+250gb ssd m.2 + 2tb hdd

HupChup ::

A je 10600KF trenutno solidna izbira? Glede na to, da je 11600KF za odtenek boljši, cena pa precej nižja, tudi od 5600X recimo.

Kakšna pa bi bila razlika v ceni pri sestavi z 10600KF napram 5600X (plata + rami)?

FireSnake ::

Pri 5600X je še en pomemben faktor: nadgradiš lahko vse do 5950X (trenutno, prav lahko se zgodi, da se bo na AM4 dalo dobiti še kaj boljšega).
Ti pa veš, če ti to kaj pomeni.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Horas ::

ma pusti to nadgradnjo kolk običnih ljudi to dela? lep prosim, pa ima denar za tak proc?

10600kf je za 200eur vrh glave za špile!
8700k+z390, 32gb 3600mhz, 1080ti, 700w gold, 512gb+2x250gb m.2 nvme + 2tb hdd

8500+b360, 32gb 2666mhz, rx 6600, 600w bronze, 512gb+250gb ssd m.2 + 2tb hdd

TheBlueOne ::

Nadgrajevanje je verjetno marketinski mit. Verjetno ne bos dal 300€ za proc, potem pa dal cez nekaj let, ko bo ze vse zastarano 200€ za +10%.

Jaz bi vzel Intel, ce je z njim sistem uravnotezen in dal razliko za boljsi monitor.

FireSnake ::

Horas je izjavil:

ma pusti to nadgradnjo kolk običnih ljudi to dela? lep prosim, pa ima denar za tak proc?

10600kf je za 200eur vrh glave za špile!


Pozabljaš dve stvari:
- posebej je bilo napisano, če mu to pomaga
- 5950X bo cez dve leti zastonj

Če je Intel platforma mrtva, za AM4 to še ne velja.
Ne poskušajte pa prikazati kot, da je zdaj nadgradljivost cokla, ker ni.

Tudi v tej temi so bili uporabniki, ko so dodobra nadgradili sistem samo s tem, ko so na AM4 menjali samo procesor.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

blackbfm ::

Cez 2 leti bos zelel vsaj ddr5 sistem z atx12vo, ce ne bodo vmes se kaj pogruntal, ne zastarel 5950x

FireSnake ::

Kako veš, da to velja v splošnem?
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

HupChup ::

Hvala vsem za odgovore. Bom razmislil.

V bistvu že od konca 2012 uporabljam i5 3570k in se še danes obnese, čeprav že počasi šepa. Za najnovejše igre sicer ni, je pa še vedno povsem dovolj za kak Apex, Guild Wars 2, FFXIV idr.

Grafična je GTX 1660 Super, monitor pa Dell U3415w (predvsem zaradi dela). Večino iger sicer ne poganjam v polni ločljivosti (običajno 2560x1440), a tudi ni potrebe. V bistvu želim nadgradit samo procesor, matično in RAM, ostalo vse štima. Kot rečeno, sem v precepu, a trenutni procesor mi služi že 9 let, zato si težko predstavljam, da bom čez 2 leti nadgradil. Kvečjemu čez 4 ali 5.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: HupChup ()

mtosev ::

Obe platformi AM4 in lga1200 bosta kmalu zastareli, ker prihaja ddr5 in novi socketi od intela in amdja. AMD pa gre na lga socket.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

blackbfm ::

FireSnake je izjavil:

Kako veš, da to velja v splošnem?


Ker sem zase in za znance vedno sestavljal nove komplet pc, drugo ni imelo smisla.

16 jedrnik cez 2,3,4 leta ne bo pasal na nek danes povprecen pc. Oz ne bo efekta.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: blackbfm ()

FireSnake ::

Sem prav razumel:
- izsledek si potegnil iz peščice uporabnikov (zanemarljivo majhna množica)
- ni res: 5950X bo pasal na AM4 plato tudi čez 10 let. Razlika v zmogljivosti (izboljšanje) bo pa popolnoma enako, kot bi tak procesor kupil danes.

Popravi me, če se kje motim.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Mr.B ::

Danes kupis za 180€ 3600 am 4.
cez leto ali dve ali tri ( 4k gaming se sicer kaj dosti ne pozna)... Nadgradis na 5600x ki pride danes 260€ ali pa 5600x 3D ( kakorkoli se bo pozimi to imenovalo to extra prliliman cache).

ce gres na intla pac lahko nadgradis iz i5 11400f na i7 11700k, ki je konkurenca 5600X. Naprej pa nova plata in nov proc,.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

blackbfm ::

izsledek si potegnil iz peščice uporabnikov (zanemarljivo majhna množica)


Ce bi tole z nadgradnjami pilo vodo "v splosnem" bi potem delali nadgradnje, pa jih nismo nikoli

ni res: 5950X bo pasal na AM4 plato tudi čez 10 let. Razlika v zmogljivosti (izboljšanje) bo pa popolnoma enako, kot bi tak procesor kupil danes.


Ni nujno, za tak cpu moras met dobro dimenzioniran pc, ce zelis met kaj od njega. Na povprečnem pcju je brezveze da imas tak cpu ker imas io bottlenecke.. Tak ki ve zakaj ima 5950x, ga ima ze danes, skupaj z ostalimi komponentami.

FireSnake ::

Dajmo nehat filozofirat, pa dajmo konkretno o " io bottleneck".
Jaz imam Asus X470 prime PRO.
Nadgradil sem iz 3700X.

Glede na to, da to ni neka draga matična plošča: kakšne vrste "bottleneck-e" imam jaz (procesor je 5900X).

Pa konkretno, prosim.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

TheBlueOne ::

FireSnake je izjavil:

Dajmo nehat filozofirat, pa dajmo konkretno o " io bottleneck".
Jaz imam Asus X470 prime PRO.
Nadgradil sem iz 3700X.

Glede na to, da to ni neka draga matična plošča: kakšne vrste "bottleneck-e" imam jaz (procesor je 5900X).

Pa konkretno, prosim.


Menda bo nekako tako:

Ne vem, kaj je io, imas pa v primeru 32gb rama + rtx3080 dobro uravnotezen sistem. Graficna je pri 1440p ca. 5% bottleneck, pri 4k pa ca. 10%.

Pri RTX 3090 nekoliko manj ampak imas se vedno malo minusa pri GPU.

To je za igre, pri delu pa je odvisno kaj delas. Ce imas kaksen software, ki potrebuje predvsem procesor, potem ga morda se izkoristis. V vecini primerov, pa skoraj dvomim, da se CPU kaj namuci, posebej, ce je graficna pod RTX 3080.

Zgodovina sprememb…

FireSnake ::

Graficna je 3090.
Jaz računalo uporabljam (tudi) za programiranje.



IO je kratica za input/output: vhodno izhodne naprave.
Zato so me pa sama ušesa zdaj, ko je to napisal.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

blackbfm ::

čemu misliš da imajo workstationi 128 gb rama in ssd polja, zato da sploh lahko zabijejo procesor s podatki

Folk še danes daje v kište neke green hddje, potem pa bo nadgrajeval na 5900? zato da bo imel notri dodatnih 6-8 neizkoriščenih jeder ? nesmisleno, bolje da čez par let kupiš nov pc, z boljšim ramom in diski

FireSnake ::

Zastonj ne.
Mene bolj zanima moj konkreten primer (ali namizni v splošnem).
Tukaj ne govorimo o workstation segmentu.

Se bomo pustili podučiti.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

TheBlueOne ::

FireSnake je izjavil:

Graficna je 3090.
Jaz računalo uporabljam (tudi) za programiranje.



IO je kratica za input/output: vhodno izhodne naprave.
Zato so me pa sama ušesa zdaj, ko je to napisal.


Nice sistem, ce stima se monitor in periferija... :D

Potem sem prav razumel IO. Kaj to je kaksna rele kartica?

FireSnake ::

Kar se tiče IO še čakamo, da nam blackbfm to razloži.
Ker vidim, da nisem edini, ki ga to zanima.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

TheBlueOne ::

Mislim, da vem kaj misli. Verjetno hitrost branja in pisanja podatkov. IO naprava je verjetno nosilec podatkov. Ampak to je menda bolj nisni problem? Posebej, ce imas dosti RAMa.

Zgodovina sprememb…

blackbfm ::

Mislim, da vem kaj misli. Verjetno hitrost branja in pisanja podatkov. IO naprava je verjetno nosilec podatkov. Ampak to je menda bolj nisni problem? Posebej, ce imas dosti RAMa.


Ja, točno to, tak cpu rešuje nišne probleme, omogoča večjo prepustnost ki ji tipičen rgb gejmer / programer ne pride blizu. Kdor resnično rabi tak cpu ga že ima, nadgradnje čez 5 let pa bodo nesmiselne.

TheBlueOne ::

Zna biti, da je proc res malo overkill. 5600x bi verjetno bil perfektna kombinacija cena/uravnotezenost na RTX3090.

Si pa mislim, da marsikdo zna porabiti dvakratnik threadov?

Horas ::

6jedrnik na 3090 uravnoteženo? vi pa se mate za poznavalce:))

že za 3080 je 8core minimum.
8700k+z390, 32gb 3600mhz, 1080ti, 700w gold, 512gb+2x250gb m.2 nvme + 2tb hdd

8500+b360, 32gb 2666mhz, rx 6600, 600w bronze, 512gb+250gb ssd m.2 + 2tb hdd

TheBlueOne ::

Kaj 5600x bi bottlencekal 3090?

mtosev ::

Poglej na bottleneck calculator.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

TheBlueOne ::

Sem, pa mi kaze bolj kot ne super ujemanje 5600x in 3090. Sem pa pogledal samo na enem.

petron ::

Je kdo naročal že am4 kit za noctua hladilnike na njihovi uradni strani?
So mi poslali 14 dni nazaj, ni prišlo še nič.
Je možno da gre pisemska pošilka tako počasi?

Nvm dobil danes :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: petron ()

darck ::

Kako je kaj z trgovino LINKS.SI a je kdo že kaj kupoval pri njih?

FireSnake ::

petron je izjavil:

Je kdo naročal že am4 kit za noctua hladilnike na njihovi uradni strani?
So mi poslali 14 dni nazaj, ni prišlo še nič.
Je možno da gre pisemska pošilka tako počasi?

Nvm dobil danes :)


Naročil 2 kompleta.
Oba sta prišla.

Si naložil vse potrebno? Dva računa.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

Twixz ::

darck je izjavil:

Kako je kaj z trgovino LINKS.SI a je kdo že kaj kupoval pri njih?


Kaj točno te zanima?
Jaz sem naročeval, sicer komponent za kompjuter ne ampak ostale stvari. Nič problemov, nikoli :)

Han ::

Twixz ::

A bo Ryzen 5 2600X fejst trpel ob 6800XT Red Devil?

Mam opcijo tudi za 3600XT.

darck ::

Twixz je izjavil:

darck je izjavil:

Kako je kaj z trgovino LINKS.SI a je kdo že kaj kupoval pri njih?


Kaj točno te zanima?
Jaz sem naročeval, sicer komponent za kompjuter ne ampak ostale stvari. Nič problemov, nikoli :)


Pri njih sem našel prenosnik kateri se mi najbolj dopade od vseh za moj budget 800-900 EUR
https://links.si/prenosnik-lenovo-ideap...

 LENOVO IdeaPad 3 Gaming  Ryzen 5 4600H,16Gb RAM,Nvidia GTX 1560TI,120 Hz

LENOVO IdeaPad 3 Gaming Ryzen 5 4600H,16Gb RAM,Nvidia GTX 1560TI,120 Hz



Bom jih poklical in malo poizvedel kako je glede tega

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darck ()

Constantine ::

Po 9 letih je počasi čas za upgrade. Kako kaj kaže s cenami na trgu, se situacija kaj umirja?

Menjal bi vse. Sem že zasledil, da cene grafičnih padajo a pri nas ne opazim razlik. Pride v poštev bolj naročanje iz tujine?

Hvala.

TheBlueOne ::

Jaz sem kupil ca. 1 mesec nazaj. Od takrat so cene dejanko malenkost narastle. Kupil sem v tujini, EVGA RTX 3070 FTW3 je bil takrat okoli 900€. Ryzen 5 5600x je bil menda 240€.

DarwiN ::

Stanje je dejansko boljše. Nekateri SKU-ji kartic so pač poniknili in je šla cena gor.. 3090, 3070/Ti na primer... Končno pa sploh dobiš GPU po dokaj sprejemljivi ceni.. Predvsem 3060Ti in 6600XT, ob kakšnih "dropih" tudi 3060 in 3080/Ti.

Trenutno bi bil nek p/p nakup nekaj v tem smislu. Bom še sliko pripel, ker do večera več ne bo kartice in še česa. :)



Naročiš po polnoči preko MailboxDE, pri nas pa medtem kupiš ohišje.

Ali pač komplet kupiš pri nas za 300-400€ višjo ceno.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

rs1975 ::

Zdravo, še jaz bi prosil za nasvet.
Moral bi nabaviti 2 računalnika - za osnovnošolca (10 in 12 let), občasno tudi za igranje manj zahtevnih iger. Budget cca. 500 EUR za en računalnik.
Se dobi kaj pametnega že sestavljenega ali raje iti v nakup po komponentah? So občasne akcije v Hoferju ok za naše potrebe ali je vse odvisno od posamezne ponudbe?

mtosev ::

Ja v Hoferju imajo večino časa dobre price/performance Medion desktop kompe. Je pa res da jih že nekaj časa ni v ponudbi.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

Twixz ::

A bo Ryzen 5 2600X fejst trpel ob 6800XT Red Devil?

Mam opcijo tudi za 3600XT.


Anyone? :D

DarwiN ::

Odvisno od resolucije monitorja.. Na 1080p bo trpel oziroma boš imel v igrah "samo" 130 fps namesto 180 v povprečju. Ti to kaj pomeni?

Medtem pa bo pri 4k resoluciji imel čik pavze eno za drugo, saj je v tem primeru procesor skoraj irelevanten.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Twixz ::

DarwiN je izjavil:

Odvisno od resolucije monitorja.. Na 1080p bo trpel oziroma boš imel v igrah "samo" 130 fps namesto 180 v povprečju. Ti to kaj pomeni?

Medtem pa bo pri 4k resoluciji imel čik pavze eno za drugo, saj je v tem primeru procesor skoraj irelevanten.


Na dolgi rok mi ne pomeni. Ker imam v planu kmalu na 1440p prešaltat.

D3m ::

Kdaj je to kmalu?

Drugače je boljše z 3600XT.
|HP EliteBook|R5 6650U|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: D3m ()
««
1062 / 1133
»»