» »

Nakup namiznega PC-ja

Nakup namiznega PC-ja

Temo vidijo: vsi
««
659 / 1131
»»

DarwiN ::

3k budget in tak hud monitor, potem pa vzameš neko usrano 970 grafično kartico? :S Tole ne bo šlo.. Pa če bi rad navijal, potrebuješ K procesor. Kakorkoli, naroči komplet iz Nemčije čez 2 tedna, ko dobijo GTX 1080 kartice. Pri kompletu za 1800€ boš profitiral 300-400€, ne 100.

Monitor pa raje ekvivalentnega Asusa. X34 je malo sumljiv, ker so medtem splavili revizijo X34A.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

ibrokemyGF ::

DarwiN je izjavil:

3k budget in tak hud monitor, potem pa vzameš neko usrano 970 grafično kartico? :S Tole ne bo šlo.. Pa če bi rad navijal, potrebuješ K procesor. Kakorkoli, naroči komplet iz Nemčije čez 2 tedna, ko dobijo GTX 1080 kartice. Pri kompletu za 1800€ boš profitiral 300-400€, ne 100.

Monitor pa raje ekvivalentnega Asusa. X34 je malo sumljiv, ker so medtem splavili revizijo X34A.


Lahko potem napise kaj bi ti nabavil oziroma kako bi ti sestavil svoj setoup za 1,8k

Glede monitorja pa hvala za priporocilo sej meni osebno acer tut ni nekaj top sam to je pa to ker premalo pogledam po spletu da bi najdu kaj bolsega :D

gddr85 ::

daš eno 1080 potem pa en xeon al pa i7 na 1151, 16gb rama, eno plato za cca 100eur (glede na cpu), 256/512ssd, hdd, pa en soliden 500w psu + kišta po želji, pa magar nek cpu cooler, da bo stvar bolj tiha
..ostalo pa v 50" 4k tv :))

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gddr85 ()

DarwiN ::

Nekaj takšnega kot je Bernie zgoraj prilepil... Tole. In potem dodaš eno pošteno 1080tko, MSI, Asus ali Gigabyte Extreme.. Te bodo na voljo čez 14 dni nekje, tko da počakaš in takrat naročiš.. Grafična torej 700-750 in dostava 40€, pa si na budgetu.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

SlimDeluxe ::

DarwiN je izjavil:

Kakorkoli, naroči komplet iz Nemčije čez 2 tedna, ko dobijo GTX 1080 kartice.

Kot zgleda je tu Palit še na zalogi, tele na sliki pa so očitno že porabili
https://www.caseking.de/en/palit-geforc...

Desktop: R5 3600X | MSI MPG B550 | RX580 8GB | 32GB DDR4 | be quiet! 650W
Laptop: Lenovo ThinkPad T15 G2 | i7-1165G7 | 32GB DDR4 | 15" FullHD IPS

jero_no1 ::

klinker je izjavil:

jero_no1 je izjavil:

hojnikb je izjavil:

razlika bo opazna, če boš delu i/o intensive zadeve.
Btw, kupit morš pcie m.2 ssd, sicer ni fore :)


Jasno je, da bo enkrat na vrsti pci-e (nekaj tazga gledam), do takrat bi pa mogoče mel m2 :)


Na M2 imas lahko SSD preko SATA in PCI-E protokola.
Samsung ima najitrejse m2 pci-e ssdje so pa nekje x2 drazji od navadnih 2,5" sata


Hvala, tak odgovor sem rabu.
Upam da ne bom spet kakšne bedarije vprašal: se pravi da obstajata samo dve različni fizični obliki za priklop SSDja na plato preko PCI-e protokola: kot m2 disk ali kot PCI-e kartica, drobovje pa je povsod enako? In posledično tudi hitrosti?

@hojnikb: jz vem da imaš ti ogromno znanja in razumi da nas je nekaj tudi nevednežev tukaj gor, ki včasih vprašamo kakšno neumnost. Bodi radodaren s svojim znanjem in nam ga podajaj bolj s kmečko logiko, ki jo nekateri lažje razumemo :)


Še mogoče hitro vprašanje: za shranjevanje arhiva v PCju - WD Green ali Blue ali kakšna tretja barva (nekako bi se omejih na WD 2TB diske)?

hojnikb ::

Še mogoče hitro vprašanje: za shranjevanje arhiva v PCju - WD Green ali Blue ali kakšna tretja barva (nekako bi se omejih na WD 2TB diske)?

green bo ok.

Upam da ne bom spet kakšne bedarije vprašal: se pravi da obstajata samo dve različni fizični obliki za priklop SSDja na plato preko PCI-e protokola: kot m2 disk ali kot PCI-e kartica, drobovje pa je povsod enako? In posledično tudi hitrosti?


obstaja še tretji; U.2

@hojnikb: jz vem da imaš ti ogromno znanja in razumi da nas je nekaj tudi nevednežev tukaj gor, ki včasih vprašamo kakšno neumnost. Bodi radodaren s svojim znanjem in nam ga podajaj bolj s kmečko logiko, ki jo nekateri lažje razumemo :)


takšne stvari so marsikdaj en google klik stran :)
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

snowzoor ::

Torej, kot ste mi svetovali:
-ASUS H110M-D Osnovna Plošča
-INTEL Core i5-6500 3,2/3,6GHz 6MB LGA1151 BOX procesor

To pa sem nato dodal sam:
-ASUS Turbo GeForce GTX 960 2GB DDR5 TURBO-GTX960-OC-2GD5 grafična kartica
-Seagate Trdi disk 1TB SATA 6Gb/s 7200 64MB 3,5'' Barracuda
-Ohišje LC ATX MIDI PRO-923B
-COOLER MASTER B600 ver.2 RS600-ACABB1-EU 600W ATX napajalnik

Po vsej verjetnosti bom dodal še DDR4 Rame, kot je nekdo priporočal, že "nabavljeni" pa gredo v staro mašino.
Okvirna cena 700€.

SuperVeloce ::

Se ti mudi? Sedaj bo nova generacija graficnih kartic, zato ce druga ne bi mogla cena gtx960 mocno padit
ryzen 5900x, MSI 5700xt Gaming X, 2x16GB 3600CL16, 850evo+860qvo, Fractal Mini C

jero_no1 ::

hojnikb je izjavil:


takšne stvari so marsikdaj en google klik stran :)


A ni tud tale forum 1 klik oddaljen :P

LogyK ::

Zdravo,

ker mi je "crknil" moj skoraj 8 let stari PC, si moram sestavil novega. Upal sem, da bo vzdržal še nekaj mesecev, ker prihajajo nove grafične kartice pa se ni izšlo. Ali so ti deli vredu / kompatibilni:

Core i5-6500
Asus H110M-D
Kingston HyperX Fury DDR4 16GB
WD Black 1TB (disk sem kupil na stari PC prek približno letom)
Sandisk SSD plus 240GB
Thermaltake TR2 600W
Fractal Design Define R4 Black Pearl

Za grafiko pa bi rad še malo počakal (da pridejo nove kartice). Trenutno PC rabil le za lažja službena opravila, tako de sem mislim da bi začasno uporabljal integrirano grafiko ali pa mogoče mojo staro Radeon 4850, če nekaj mesecev pa bi si kupil ali 970 ali pa 1070 (ali bi v tem PCju delovala?).

Hvala za odgovore.

hojnikb ::

rame lahk cenejše
napajalnik fuj, vzami raje kak b500/600 cooler master

Grafiko pa kako 1070, ko se cene stabilizirajo
#brezpodpisa

issak ::

gddr85 je izjavil:

daš eno 1080 potem pa en xeon al pa i7 na 1151, 16gb rama, eno plato za cca 100eur (glede na cpu), 256/512ssd, hdd, pa en soliden 500w psu + kišta po želji, pa magar nek cpu cooler, da bo stvar bolj tiha
..ostalo pa v 50" 4k tv :))


enga tegale:
http://www.mindfactory.de/product_info....

drugače pa za ta denar, to je to. Kakšna 970ka za 390€ to je največja bedarija kupit zdele z 3000€ buđeta. Magari ne-ukrivljen monitor pa prišparaš še pa još, ker 970ka ti itak ne bo poganjala take resolucije.

LogyK je izjavil:

Zdravo,

ker mi je "crknil" moj skoraj 8 let stari PC, si moram sestavil novega. Upal sem, da bo vzdržal še nekaj mesecev, ker prihajajo nove grafične kartice pa se ni izšlo. Ali so ti deli vredu / kompatibilni:

Core i5-6500
Asus H110M-D
Kingston HyperX Fury DDR4 16GB
WD Black 1TB (disk sem kupil na stari PC prek približno letom)
Sandisk SSD plus 240GB
Thermaltake TR2 600W
Fractal Design Define R4 Black Pearl

Za grafiko pa bi rad še malo počakal (da pridejo nove kartice). Trenutno PC rabil le za lažja službena opravila, tako de sem mislim da bi začasno uporabljal integrirano grafiko ali pa mogoče mojo staro Radeon 4850, če nekaj mesecev pa bi si kupil ali 970 ali pa 1070 (ali bi v tem PCju delovala?).

Hvala za odgovore.


Napajalnik Super Flower Golden green 550W
Ohišje pa lahko tudi kakšno cenejše, pa razliko raje v 480 GB SSD.

Potem pa le počakaj na custom 1070ke, ne kupit 'founders edition' ker je dražja in z blower hladilnikom.
Desktop: i7-12700F | 7900XTX | Asrock H670M-ITX/ax | 32 GB RAM | Dell G3223Q
Server: G4560 | 16GB RAM
OLKB Planck | Logitech G Pro X Superlight | Sennheiser HD6XX

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: issak ()

jest10 ::

hojnikb je izjavil:

rame lahk cenejše

Saj ti niso dragi. 2400MHz varjanta z nizkimi latencami je ene 10€ več od generičnih.

LogyK ::

Ok, ali bi to bilo vredu?

Link

snowzoor ::

Jaz sem prišel do nekega končnega rezultata, ki bo izgledal nekako takole:

"Povezava do strani."

Računalnik se bo kupoval verjetno čez 2 meseca, ko pridejo nove kartice, ter bo cena starim padla, kot so mi že svetovali.

Prosim vse, ki bi mi lahko kakorkoli svetovali k izboljšanju mojega nakupa za njihova mnenja in nasvete.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: snowzoor ()

smacker ::

snowzoor je izjavil:

Jaz sem prišel do nekega končnega rezultata, ki bo izgledal nekako takole:

"Povezava do strani."

Računalnik se bo kupoval verjetno čez 2 meseca, ko pridejo nove kartice, ter bo cena starim padla, kot so mi že svetovali.

Prosim vse, ki bi mi lahko kakorkoli svetovali k izboljšanju mojega nakupa za njihova mnenja in nasvete.


Izbrano maš Micro ATX plato, verjetno pomota?
Napajalnik: LC Power ne slovi ravno po vzdržljivosti, vzami ohišje brez napajalnika in boljši napajalnik.
HDD: raje vzemi večjega, vsaj 1TB, ni bistveno dražji.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: smacker ()

snowzoor ::

smacker je izjavil:

snowzoor je izjavil:

Jaz sem prišel do nekega končnega rezultata, ki bo izgledal nekako takole:

"Povezava do strani."

Računalnik se bo kupoval verjetno čez 2 meseca, ko pridejo nove kartice, ter bo cena starim padla, kot so mi že svetovali.

Prosim vse, ki bi mi lahko kakorkoli svetovali k izboljšanju mojega nakupa za njihova mnenja in nasvete.


Izbrano maš Micro ATX plato, verjetno pomota?
Napajalnik: LC Power ne slovi ravno po vzdržljivosti, vzami ohišje brez napajalnika in boljši napajalnik.
HDD: raje vzemi večjega, vsaj 1TB, ni bistveno dražji.


Aha, torej mATX je verjetno oznaka za micro ATX. Katero ploščo bi torej priporočali?

snowzoor ::

Takole izgleda konfiguracija, morda je prej prišlo do kakšne napake pri pošiljaju linka, se opravičujem, saj imam 1Tb hdd.

ASUS H110M-D, DDR4, SATA3, HDMI, USB3, LGA1151 mATX - H110M-D(Osnovne plošče) 64.82€
INTEL Core i5-6500 3,2/3,6GHz 6MB LGA1151 BOX procesor(Procesorji) 220.65€
CRUCIAL 16GB (2x 8GB) DDR4 2133 CL15 1.2V DIMM(Pomnilnik) 62.97€
ASUS Turbo GeForce GTX 960 2GB DDR5 TURBO-GTX960-OC-2GD5 grafična kartica(Grafične kartice) 206.88€
Seagate Trdi disk 1TB SATA 6Gb/s 7200 64MB 3,5'' Barracuda(Trdi diski) 56.12€
ASUS DRW-24F1MT DVD-RW zapisovalnik, SATA, črn - DRW-24F1MT/BLK/B/AS(Optične enote) 14.64€
Ohišje LC ATX MIDI PRO-923B - Red Captor USB3(PC Ohišja) 38.18€
COOLER MASTER B600 ver.2 RS600-ACABB1-EU 600W ATX napajalnik(Napajalniki) 63.28€

Wazzock ::

smacker je izjavil:

Izbrano maš Micro ATX plato, verjetno pomota?

Zakaj že? Manjše v večje gre, obratno ne gre.

smacker ::

Wazzock je izjavil:

smacker je izjavil:

Izbrano maš Micro ATX plato, verjetno pomota?

Zakaj že? Manjše v večje gre, obratno ne gre.

Očitno je da se je zmotil, ker ni bil pozoren. Jaz sem ga samo opomnil. Ti si pa kupi MIDI Tower pa si Rasberry PI not prišraufaj zarad mene.

Wazzock ::

smacker je izjavil:

Ti si pa kupi MIDI Tower pa si Rasberry PI not prišraufaj zarad mene.

Haha, huda. :D

SuperVeloce ::

smacker je izjavil:

Wazzock je izjavil:

smacker je izjavil:

Izbrano maš Micro ATX plato, verjetno pomota?

Zakaj že? Manjše v večje gre, obratno ne gre.

Očitno je da se je zmotil, ker ni bil pozoren. Jaz sem ga samo opomnil. Ti si pa kupi MIDI Tower pa si Rasberry PI not prišraufaj zarad mene.

In zakaj bi za H110 rabil kaj druga, kot mikro plato? Zakaj potem nujno matx ohisje na tako plato?
ryzen 5900x, MSI 5700xt Gaming X, 2x16GB 3600CL16, 850evo+860qvo, Fractal Mini C

vaščan ::

Nekaj sem sestavil za desktop uporabo nadaljnih 10 let.
http://www.mlacom.si/konfigurator?mycon...
Plata je mal overkill ampak zarad zvočne res kvalitete komponent in nekaj bombončkov bi jo vseen vzel. Bi kaj spremenili budžet do 600eur.
Igre mi ne pridejo v poštev.

hojnikb ::

namesto drage plate rajš vzame pcie zvočno.
#brezpodpisa

DarwiN ::

Dvomim da bo slišal kakšno razliko med onboard zvočnimi, ali diskretnimi for that matter. Danes so vse kvalitetne.. No, razen če se ukvarjaš s produkcijo glasbe in imaš kakšne posebne zahteve.

In mimogrede, iz Nemčije dobiš precej ceneje.. Za 85€ denimo 250Gb Samsunga, torej 9€ dodatka za dvojno kapaciteto napram Mlacoma.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

vaščan ::

Pri platah ne šparam me je že izučilo. Bom sestavil še v tujini isto reč da vidim za kakšen denar se da tam dobit.

youPlonker ::

MrStein je izjavil:

youPlonker je izjavil:

Kake zakasnitve imajo ti dražji DDR4 3200MHz rami, če laufajo na 2133MHz?

10-15 nanosekund, enako kot vsi RAM-i za časa naših življenj.
(in teh 5 ns razlike ne boš opazil)


:D Še enkrat sprašujem isto:

Na mindfactory imajo običajno 2133MHz rami zakasnitve 15-15-15-35, 3200MHz rami pa 16-18-18-38. Na kolk zategnjenih timingih lahko teče 3200MHz modul, če ga plata downclocka na 2133MHz?

smacker ::

vaščan je izjavil:

Pri platah ne šparam me je že izučilo. Bom sestavil še v tujini isto reč da vidim za kakšen denar se da tam dobit.

Kaj pa ta build? https://www.mindfactory.de/shopping_car...
Vse komponente so boljše, razen plate, ki pa je vseeno kvalitetna, boljše ne rabiš. K ceni prištej 20€ poštnine + kolko boš dal za ohišje - tega se iz tujine ne splača, ker nanese dodatnih 20€ poštnine. Če delaš z zvokom, potem še vzameš dodatno zvočno kartico, bo sigurno boljša kot tista na AS Rock plati. Točno katero pa naj ti svetuje kdo ki se bolj spozna na zvok :)

SuperVeloce ::

youPlonker je izjavil:

MrStein je izjavil:

youPlonker je izjavil:

Kake zakasnitve imajo ti dražji DDR4 3200MHz rami, če laufajo na 2133MHz?

10-15 nanosekund, enako kot vsi RAM-i za časa naših življenj.
(in teh 5 ns razlike ne boš opazil)


:D Še enkrat sprašujem isto:

Na mindfactory imajo običajno 2133MHz rami zakasnitve 15-15-15-35, 3200MHz rami pa 16-18-18-38. Na kolk zategnjenih timingih lahko teče 3200MHz modul, če ga plata downclocka na 2133MHz?

Težko vedeti, dokler ne preizkusiš. Je odvisno tudi od kontrolerja. Verjetno pa je kakšen CL11 dosegljiv.
ryzen 5900x, MSI 5700xt Gaming X, 2x16GB 3600CL16, 850evo+860qvo, Fractal Mini C

ibrokemyGF ::

Zdravo

Sem uzel par vasih nasvetov in tako zgleda koncna kista ki upam da pride do konc tedna :D

OHIŠJE: Fractal Design Define R5 White Window
NAPAJALNIK: CORSAIR RM650i 80Plus Gold Modular
MATIČNA: GIGABYTE G1.Sniper A88X
PROCESOR: INTEL Core i7 6700K 4.0GHz BOX LGA1151
HLAJENJE: SCYTHE Kotetsu SCKTT-1000 RED
RAM: G.Skill Ripjaws V F4-2133C15D-16GVR 16GB
DISK1: SAMSUNG SM951-NVMe 256GB M.2 SSD
DISK2: WD WD20EFRX 2TB 64M/S600
GRAFIKA: GIGABYTE GV-N1080D5X-8GD-B PCIe
MONITOR: Asus ROG Swift PG348Q Gaming

Hvala za pomoč

Zgodovina sprememb…

Han ::

@Vaščan: plato lahko cenejšo ASROCK B150 Gaming K4 DDR4, ki ima isti Audio... Namesto Core-i3 rajši najcenejši i5, za manj kot stane 128GB Samsung EVO 850 dobiš 240 GB SanDisk SSD Plus... Tudi pri spominu lahko prištediš...

DarwiN ::

@ibrokemyGF, super mašina vsekakor, ampak si nisi mogel pomagat, da bi počakal 14 dni in naročil iz DE, kaj? 8-)

Škoda.. Ta referenčna grafična kartica je dražja in glasnejša. Sicer imaš ohišje z zvočno izolacijo, ampak si vseeno preplačal ene 500€ v primerjavi z Nemčijo..
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

ibrokemyGF ::

DarwiN je izjavil:

@ibrokemyGF, super mašina vsekakor, ampak si nisi mogel pomagat, da bi počakal 14 dni in naročil iz DE, kaj? 8-)

Škoda.. Ta referenčna grafična kartica je dražja in glasnejša. Sicer imaš ohišje z zvočno izolacijo, ampak si vseeno preplačal ene 500€ v primerjavi z Nemčijo..


graficna je bla 89€ drazja kot v nemciji

DarwiN ::

graficna je bla 89EUR drazja kot v nemciji

Ja, ampak Nvidia kasira dodatnih 100EUR na vseh neučakanih, in to kljub temu, da dobiš kartico s slabšim hlajenjem..

Čez 2 tedna bodo tišje kartice z boljšim hlajenjem in ~5% hitrejše (sicer zanemarljivo) od ~650EUR naprej.

Največja tragedija bo, če se slučajno zgodi, da boš pri Mlacomu ravno tako čakal 14 dni... Sicer te grafe z referenčnim hladilnikom bi morale biti prej na voljo, ampak pri naših nikoli ne veš.:S

edit: Prekliči naročilo, če še nisi prepozen.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DarwiN ()

DarwiN ::

Pa kolkr vidim, si naročil nekompatibilno matično ploščo.. Tole ne gre skupaj. AMD plošča in Intel CPU.

Jejžeš ;((
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

gddr85 ::

ja tole žal ne bo šlo skupej ;)

ibrokemyGF ::

Za maticno sm narobe napisal prvotno je bla ta misljena sam nebi sla tako da to je alternativa G1.Sniper B7

Sej to da naj pocalam 14 dni mi vsi pravijo tako da mogoče bi blo dobro da bi poslusal :D sej bom itak se mi tok ne mudi sam k sm tak da k neki hocem hocem to takoj :) stupid me

Zgodovina sprememb…

DarwiN ::

Tukaj imaš povezavo. To je vse, kar rabiš. Samo počakaš in predvidoma konec naslednjega tedna dodaš grafično v košaro in naročiš. In pol dobiš ~20. junija na dom.

Monitor pa lahko že takoj naročiš in ga občuduješ medtem, ko čakaš. :D

Tudi ohišje lahko že zdaj naročiš in privarčuješ dodatnih 10EUR (ker v Nemčiji plačaš dražjo poštnino zaradi ohišja):
Črno ali belo. Ampak če boš tu naročil, ga seveda odstrani iz nemške košarice zgoraj. :)
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DarwiN ()

Mohimm ::

Zdravo,
Išče se namizni računalnik za domačo nezahtevno uporabo.

Mail, office, novice, banka - za naslednjih 10 let.

Malenkost sem gledal če se dobi za okoli ~300-350€ kakšen že sestavljen z Windowsi (+++ če ima še Office), ter po možnosti že SSD (ni potrebe po veliki kapaciteti), in ne ravno podhranjen procesor.

V BigBangu in podobnih se začne od 450 naprej. Je pred kratkim bila ali bo kakšna akcija v kakšnih diskontih/trgovinah s hrano? :)
Najraje bi sicer videl da je sistem pripravljen, se ga da iz škatle in deluje.

Hvala za ideje

Han ::

Za nizko ceno si ga boš moral sam sestavit oziroma ga naročit (sestavljenega) iz Nemčije. Windows 10 in Office Home & Student te prideta okrog 250 eur. Če rabiš še Outlook, stane samo Office Home & Business ca. 240 eur.

Han ::

Že sestavljen do 350 eur je npr. ACER Aspire TC-710. Srednji stolp, Pentium G4400, 4GB RAM, 1TB navaden trdi disk. Če kupiš zraven Windows 10 Home, stane licenca 109 eur, če želiš prenosljivo licenco, te pride 118 eur.

http://funtech.si/si/vsi-oddelki/progra...

http://funtech.si/si/vsi-oddelki/progra...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Han ()

smacker ::

Za 300€ računalnika za 10 let z licenčnimi offici in windowsi ne dobiš. Pri licencah se da posečt po alternativah, potem ostane malo več € za komponente. Ampak računalnik iz Špara najverjetneje ne bo delal 10 let - lahko imaš to srečo, ampak navadno po 5 letih gre matična ali napajalnik ali celo oboje. Da se dobit solidne komponente za 350€, ki bi zadostovale za naslednjih vsaj 7-8 let, ostane pa pol problem sestave računalnika in nalaganja OS. Če se že kupuje sestavljen računalnik, potem priporočam nekaj od znanega proizvajalca (Acer, HP, ...), ne pa nekaj kar BigBang sam sestavlja - tam so matične in napajalniki navadno najcenejše in se ni za čudit če crkne po par letih.
Če je namen met naslednjih 10 let, potem je 4GB RAM premalo, bo treba čez par let dokupit (treba pazit, da so prosti sloti za RAM) ali pa sprve vzet 8GB. SSD pri nakupu ne rabi bit pogoj, ker se lahko naknadno dokupi, 120GB se dobi za cca. 40€, mora pa imet ohišje možnost pritrditve SSD diska (načeloma se ga lahko pritrdi tudi z kakimi vezicami, ampak to je "balkanska" metoda).

Wazzock ::

Windowse in Office keye lahko poceni dobiš na ebayu in podobnih straneh.

Caddyshack ::

Živjo,

glede na to, da že kakšen dan dva nisem kupoval desktop PC-ja (zadnjega mislim v 2007) in nimam čist jasne predstave, kaj je solidna gaming mašina, bi vas prosil za malce pomoči. Na mimovrste sem identificiral komp z naslednjo konfiguracijo (cena 1.349 z ddv) in me zanima, če bo zdržal kakšno leto ali dve v igračarskem svetu (bodoči uporabnik še ni kakšne zagrizen igračar). Sem vseeno naredil malce domače naloge in naj bi bilo tole celo dovolj že za kakšen VR. Že vnaprej se zahvaljujem za konstruktivne pripombe in predloge.

Procesor: Intel Core i7 4790 3.6 GHz, v Turbo načinu 4.0 GHz
matična plošča: MSI H97 Gaming 3, 6×USB 3.0 RAID M.2 SSD slot
grafična kartica: nVidia GF GTX970 4GB DDR5 MSI TF Gaming 2×DVI HDMI DisplayPort
delovni pomnilnik: 16 GB DDR3 1866MHz KIT Dual Channel (2× 8GB ) Crucial Ballistix Sport XT
trdi disk: 2 TB WD SATA3 7.200 vrtljajev, + SSD 240GB
zvočna kartica: Realtek(R) ALC1150 Codec - 7.1-Channel High Definition Audio
mrežna kartica: 1 x Killer E2205 Gigabit LAN controller*
napajalnik: LC Power LC6550 V2.2 120mm 80+ Bronze Silent Series
ohišje: Antec GX500 2× USB3.0 3× ventilator 120mm, 2× regulator vrtljajev, protiprašni filter

smacker ::

Zdražl bo že kakšno leto ali dve, ampak to je stara generacija komponent. Zdaj je na trgu že novejša tehnologija za enako ceno kot stara. Pa napajalnik bi lahko bil kvalitetnejši in za tako zmogljiv procesor bi jaz vzel dodatno hlajenje.
Če se potrebuje samo za igranje iger, se lahko vzame cenejši i5 procesor, ki se v igrah odreže enako dobro kot i7. Prihranjen denar se raje vloži v boljšo grafično kartico, če je že budget na voljo. Če se naročijo komponente iz tujine in sestavlja doma, potem se za manj denarja dobi bolj zmogljiv računalnik. V prihodu je tudi nova generacija grafičnih kartic, zato če se ne mudi preveč, je smiselno še kak mesec počakat z nakupom.

Splošni nasveti:
Procesor naj bo vsekakor intel 6 generacije (6***), za igre je serija i5 čisto dovolj, model i5 6600 je trenutno najboljši iz te serije. Zraven se vzame še nek zračni hladilnik ranga 30-50€.
RAM se vzame DDR4, ker je novejša tehnologija, 16GB bo zadostovalo.
Disk SSD 240-256 GB za sistem, klasičen 2TB za podatke
Kvaliteten napajalnik (tu mislim na znamke kot je Corsair, EVGA,...) z vsaj 650W, fajn je če je modularen, potem se odvečni kabli odklopijo in ne delajo gužve
Matična plošča mora bit kompatibilna z vsemi komponentami, torej podnožje 1151 (za i5 6600), DDR4 RAMi,... Trenutno HOT znamke so AsRock in Asus, tudi Gigabyte, pa ne vzet ravno najcenejšega modela.
Ohišje: čisto po izbiri, lahko se izbira zvočno izolirana ohišja, taka z pleksi steklom da so komponente vidne,... Prepuščeno okusu, pazit je treba edino da je dovolj veliko za grafično kartico in da ima dobro prezračevanje - vključeni ventilatorji, možnost pritrditve dodatnih
Grafična kartica: kupiš čimboljšo s preostalim denarjem. Trenutno so smiselna izbira Nvidia 970/980 ali AMD 390/Fury. Od prihajajočih bi še znale bit zanimive Nvidia 1070 in AMD 490.

En okviren izbor komponent (nemška spletna trgovina), po katerem se lahko zgleduješ: https://www.mindfactory.de/shopping_car...

Caddyshack ::

@Smacker - Ful hvala za pojasnilo in nasvet ter shoppingcart. Sem na podlagi datuma ocen na site-u sklepal, da gre za starejše komponente. Bom videl ali bom zagrizel v sestavljanje, naročilo iz tujine mi pa malce zaradi garancije ne diši, ker sem imel že slabe izkušnje na to temo. Kako je tem na mindfactory.de, a DDV ustrezno odbijejo, če kupiš na firmo?

smacker ::

Večino lahko garancijo uveljavljaš direktno pri proizvajalcih (Intel, Asus,...). Lahko vzameš tudi brez davka, samo mislim da se moraš nekako verificirat kot podjetje - točnega postopka ne poznam. Prihrani se vsaj 100€ če vzameš iz tujine, s tem si že pokril en servis, če slučajno pride do tega. Pri nas so dobre cene na edigital.si, ampak ne vem kako je pri njih z uveljavljanjem garancije. Glede tega je pomoje boljše vzet pri Mlacomu, ki ima tudi fizično trgovino v BTC (LJ), ampak so tudi malo dražji.

SuperVeloce ::

Pri mlacom, mimovrste in podobnih slo trgovinah pri taksni konfiguraciji zagotovo preplacas vec kot samo 100eur.
ryzen 5900x, MSI 5700xt Gaming X, 2x16GB 3600CL16, 850evo+860qvo, Fractal Mini C

Caddyshack ::

Sem sam na hitro pogledal in je več kot 250 eur razlike po list price.
««
659 / 1131
»»