» »

Plače v IT industriji

Plače v IT industriji

Temo vidijo: vsi
««
350 / 360
»»

Eduardo ::

Invictus je izjavil:


Seveda je, kaj bluziš.

Sicer delam pač samo po tujini...


Ja tja verjetno ne bodo slovenci pošiljali delovne inšpekcije. So pa pogumni delodajalci. Razen če tujina nima podobnih varovalk. Se pa jaz o tem ne bi hvalil na forumih, da te slučajno ne pozna kakšen nevoščljivec.

Mato989 je izjavil:

Ne... če imaš ti na firmi recimo 10 ljudi ki delajo za 3k bruto 2 in 10 ljudi ki delajo za 8k bruto 2 je to povprečje stroškov koliko? 5,5k bruto 2 na zaposlenega drži?

No če jih teh 10 ki dobivajo 8k bruto 2 gre na s.p. in dobijo tam identično 8k nakazilo, je pa naenkrat povprečje bruto 2 na zaposlenega v tej firmi namesto 5,5k bruto 2 koliko?


A ne praviš, da je poanta nižji davek, ker je normiran napram klasični zaposlitvi? Kje pa najdeš take primere, da ti dajo večkratnik plače, če tam delaš isto delo klasični zaposlitvi ampak kot s.p.? Zakaj bi delodajalec to počel?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Eduardo ()

Invictus ::

Eduardo je izjavil:


Ja tja verjetno ne bodo slovenci pošiljali delovne inšpekcije. So pa pogumni delodajalci. Razen če tujina nima podobnih varovalk. Se pa jaz o tem ne bi hvalil na forumih, da te slučajno ne pozna kakšen nevoščljivec.

Saj FURS ve kako delam...

Ne skrivam nič pred njim...

Eni ste pa res zahojeni in verjamete plačanim člankom, ki strašijo normirance.

Še vedno je gonja proti normirancem, ampak če država ne bo prijazna, bomo preprosto v tujini ustanovili firmo.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

FireSnake ::

tomaz_1980 je izjavil:

FireSnake je izjavil:

Pozna kdo še kakšno stran, kjer se ocenjuje podjetja ali pa je vidna povprečna plača?
Sam poznam:
- https://www.bettercareer.si/
- https://www.stop-neplacniki.si

je še kaj uporabnega?


https://www.joberty.com/
https://www.glassdoor.com


Najlepša hvala.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

SmeskoSnezak ::

Ima kdo firmo v tujini? Kje?
Estonija, latvija, litva?
Al se bolj splaca Spanija, Portugalska, Malta, Ciper?
LP, Smeska
@ Pusti soncu v srce... @

Invictus ::

ZDA ali Dubai.

Karkoli izven EU, kjer nimajo avtomatske izmenjave podatkov...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

sbawe64 ::

Samo vprašanje časa je bilo, da je prišla na svet naslednja stopnja (od ai chatbita do ai developerja).
Imho se rok uporabe za senior dev izteče nekje čez 3 leta (juniorji so že sedaj odveč).
Edino vprašanje je, ali se bo število senior dev zmanjšalo na % ali promil (tisti best of the best of the best, seveda).

AI just officially took our jobs... I hate you Devin
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

Kayzon ::

Kaj dejansko verjames da bo ai prevzel dela izkusenim ljudem?

tomlin ::

Čez čas se zna zgoditi tudi to.
Svoboda in enakost ni isto kot svoboda.
M. Friedman

tomlin ::

Danes sem srečal prvo robotko - čistilko v
hipermarket šmartinska, spretno se me je izognila:). Torej, če ekstrapoliram, bo možno nadomestiti čez čas tudi programerje:'(
Svoboda in enakost ni isto kot svoboda.
M. Friedman

matic492 ::

Dejansko za Juniorje je tole dokaj scary. Jaz bi se šel stavit da bomo že čez 3-5 let delali na čisto drugačen način kot danes.

Vsi sigurno ne bodo oiziroma ne bomo izgubili šiht, worst case mora nekdo vseeno nadzirat te zadeve.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

tony1 ::

Po moje je ta strah odveč. Nekaj, da imajo novinarji o čem pisati, farmacevti pa prodajati apaurine. Dajte ga no srat. 8-)

Delo programerjev bo v večini postalo le nekaj bolj visokonivojsko. (Dela bo pa še vedno ogromno, ker bo šel razvoj družbe in gospodarstva le še dalje naprej in vedno več stvari bo treba avtomatiziati.)

Popolnoma enaka panika se je delala, ko so naredili Fortran, češ da bo zdaj vsak lahko programiral, in da je za znalce programiranja v zbirniku to konec sveta. :))

tomlin ::

GPT (verjetno največji grešnik za paniko, pa morda tudi najkompetentnejši za odgovor:)):

Razumem tvoje pomisleke. Hitri tehnološki napredki v inženiringu lahko res delujejo precej zastrašujoče, še posebej za tiste, ki se šele začenjajo vstopati v industrijo ali so na začetku svoje kariere. Dejstvo je, da se tehnologija in načini dela v inženiringu nenehno spreminjajo in razvijajo. Vendar pa ti spremembe prinašajo tudi nove priložnosti in običajno ne pomenijo izgube služb, ampak preoblikovanje in prilagajanje delovnih mest.

Res je, da se lahko v nekaterih primerih določena delovna mesta avtomatizirajo ali robotizirajo, vendar pa se običajno pojavijo tudi nova delovna mesta, ki zahtevajo nove spretnosti in večjo specializacijo. Pomembno je, da se inženirji kontinuirano učijo, razvijajo svoje spretnosti in ostajajo agilni ter prilagodljivi novim tehnologijam in načinom dela.

Čeprav se bo način dela morda spremenil, pa bo vedno potreben nadzor in upravljanje teh tehnologij. Če se pojavi potreba po novih načinih nadzora ali upravljanja, se bodo pojavila tudi nova delovna mesta, ki bodo to pokrivala. Ključno je, da ostanete pozorni na trende v industriji, se učite nove tehnologije in se prilagajate spremembam, ki jih prinaša prihodnost.
Svoboda in enakost ni isto kot svoboda.
M. Friedman

tony1 ::

V bistvu je reč glorificiran kopirni stroj :D

Kup generičnega bulšita, ki bi normalno na pol potolažil kakšnega senilnega upokojenca, zdaj ga pa kakor resni ljudje naj bi resno jemali... 8-O

matic492 ::

Itak se bojo naredili novi jobi, samo uporabljam copilot že lep čas in včasih me prav šokira z natančnostjo. Valda ni 100%, daleč od tega, že če delaš kaj v kakem obscure frameworku je bolj neuporaben od dokumentacije.

Samo stvar je šla iz 0.5% rešenih problemov na 13% v koliko, 1-2 letih? To je eksponentna rast.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Eduardo ::

Invictus je izjavil:

Eduardo je izjavil:


Ja tja verjetno ne bodo slovenci pošiljali delovne inšpekcije. So pa pogumni delodajalci. Razen če tujina nima podobnih varovalk. Se pa jaz o tem ne bi hvalil na forumih, da te slučajno ne pozna kakšen nevoščljivec.

Saj FURS ve kako delam...

Ne skrivam nič pred njim...


Mene bi bolj skrbelo s stališča naročnika. Poleg tega delaš za tujino, kar bi prej lahko skrbelo naročnika iz tujina. Tam pa morda nimajo teh varovalk? Če ne povej za katere delaš, ker potem zna biti kombinacija S.P. Slovenija in taka država res zmaga.

In tudi iz tvojega stališča si mislim, da ni tako enostavno. Furs tako ali tako pogosto niti nima pojma, posebej pri tehničnih zadevah. Problem bi lahko bil, če te nekdo prijavi. Recimo kakor naš soforumaš kateremu ni všeč, da imaš boljše bruto neto razmerje.

Jaz si mislim, da bi bilo dovolj, če si nekdo tukaj vzame pet minut in napiše kratka navodila za ugotavljanje neskladnosti z zakonom s pomočjo kakšnega GPTja in jih pošlje nekaj furs šefkotom,

Ker, ko pa imajo enostavna navodila, ki ne trejajo poznavanja prava in posebej razmišljanja in so po možnosti sestavljena iz pet alinej, pa se zadeve obrnejo na glavo. Potem lahko tudi če imaš prav, ti letaš okoli njih z odvetniki.

tony1 ::

matic492 je izjavil:

Itak se bojo naredili novi jobi, samo uporabljam copilot že lep čas in včasih me prav šokira z natančnostjo. Valda ni 100%, daleč od tega, že če delaš kaj v kakem obscure frameworku je bolj neuporaben od dokumentacije.

Samo stvar je šla iz 0.5% rešenih problemov na 13% v koliko, 1-2 letih? To je eksponentna rast.


Se strinjam, samo pravim, da je strah odveč:
"Popolnoma enaka panika se je delala, ko so naredili Fortran, češ da bo zdaj vsak lahko programiral, in da je za znalce programiranja v zbirniku to konec sveta. :))"

A veš koliko več kapacitet, znanja in trudi je bilo treba za delo v assemblerju v 50ih, ko je bil vsak bit pomnilnika važen? Pa koliko več dela je bilo s pisanjem vsega softvera na novo, ko si zamenjal računalnik za drugega? Potem pa dobimo višjenivojski jezik, kjer je dela veeeliko manj?

Pa vidimo, da ni bilo konec sveta. V bistvu bo delo z računalnikom samo vedno lažje, ampak zato dela ne bo manj, le še vedno več ga bo, ker bomo z računalnikom delali (avtomatizirali) stvari, ki jih prej še nismo.

Invictus ::

tomlin je izjavil:

Čez čas se zna zgoditi tudi to.

Eni ste res optimisti...

Dokler stranke ne bodo znale narediti specifikacij, kar je praktično za vsak projekt, bo AI naredil navaden shit.

Za kak prototip je že v redu, ampak ko pride do problemov in nadgradenj, pa AI še dolga leta, ali celo nikoli, ne boi naredil nič.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

Invictus ::

Eduardo je izjavil:


Mene bi bolj skrbelo s stališča naročnika. Poleg tega delaš za tujino, kar bi prej lahko skrbelo naročnika iz tujina. Tam pa morda nimajo teh varovalk? Če ne povej za katere delaš, ker potem zna biti kombinacija S.P. Slovenija in taka država res zmaga.

Naročnik ni moj problem.

Drugače pa za Nemčijo velja, pogodbeniki do 18 mesecev, potem se moraš redno zaposliti ali prekiniti za 3 mesece. Ali pač delaš preko druge firme...

Eduardo je izjavil:


In tudi iz tvojega stališča si mislim, da ni tako enostavno. Furs tako ali tako pogosto niti nima pojma, posebej pri tehničnih zadevah. Problem bi lahko bil, če te nekdo prijavi. Recimo kakor naš soforumaš kateremu ni všeč, da imaš boljše bruto neto razmerje.

FURSa tehnične zadeve ne zanimajo. Zanima ga lokalna zakonodaja, po njej je delo za enega naročnika v tujini čisto v redu. V tujini NIMAJO pristojnosti, niti ne morejo od tujega naročnika zahtevati , da te zaposli, saj od tega slovenska država NIMA NIČ, ker plačuješ davke v tuji državi. Zato jim je v interesu, da vsaj nekaj plačaš doma. Naj me kak soforumaš prijavi, bo dfobil kazen za lažno prijavo.

Eduardo je izjavil:


Ker, ko pa imajo enostavna navodila, ki ne trejajo poznavanja prava in posebej razmišljanja in so po možnosti sestavljena iz pet alinej, pa se zadeve obrnejo na glavo. Potem lahko tudi če imaš prav, ti letaš okoli njih z odvetniki.

Poznavanje prava in zakonodaje je šibko predvsem pri tebi, ker misliš da ti bo ChatGPT rešil problem o katerem nimaš pojma in mu niti ne znaš dati navodil.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

Invictus ::

@Eduardo
Tisti, ki delamo v tujini, smo prebrali cel kup zakonodaje in vprašali FURS. Zato delamo na najbolj davčno učinkovit način. Dokler še tega ne zjebejo.

Ko ga bodo, bomo poiskali nove rešitve...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Geho ::

Invictus je izjavil:

ZDA ali Dubai.

Karkoli izven EU, kjer nimajo avtomatske izmenjave podatkov...

ZDA pozabi, je v OECD...

Eduardo ::

Invictus je izjavil:


Poznavanje prava in zakonodaje je šibko predvsem pri tebi, ker misliš da ti bo ChatGPT rešil problem o katerem nimaš pojma in mu niti ne znaš dati navodil.


Nisi razumel kaj sem želel povedati.

Invictus je izjavil:

@Eduardo
Tisti, ki delamo v tujini, smo prebrali cel kup zakonodaje in vprašali FURS. Zato delamo na najbolj davčno učinkovit način. Dokler še tega ne zjebejo.

Ko ga bodo, bomo poiskali nove rešitve...


Če sem te prav razumel je bilo bolj v stilu, da se za zakonom okoli "elementov delovnega razmerja" bolj straši. Ne pa, da ni nekih pravnih varovalk.

Kaj sledi, da lahko kdorkoli kadarkoli gre v obliko normiranca in si izboljša bruto neto razmerje? Samo tega ne počnejo, ker je strašijo mediji med tem, ko so furs in zakonodaja v bistvu to prosto dopušča?

Kako je torej? Je dovoljeno ali ni? Je zgolj tolerirano? Ali furs zavedno daje nelegalne davčne odpustke?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Eduardo ()

c3p0 ::

tony1 je izjavil:

matic492 je izjavil:

Itak se bojo naredili novi jobi, samo uporabljam copilot že lep čas in včasih me prav šokira z natančnostjo. Valda ni 100%, daleč od tega, že če delaš kaj v kakem obscure frameworku je bolj neuporaben od dokumentacije.

Samo stvar je šla iz 0.5% rešenih problemov na 13% v koliko, 1-2 letih? To je eksponentna rast.


Se strinjam, samo pravim, da je strah odveč:
"Popolnoma enaka panika se je delala, ko so naredili Fortran, češ da bo zdaj vsak lahko programiral, in da je za znalce programiranja v zbirniku to konec sveta. :))"

A veš koliko več kapacitet, znanja in trudi je bilo treba za delo v assemblerju v 50ih, ko je bil vsak bit pomnilnika važen? Pa koliko več dela je bilo s pisanjem vsega softvera na novo, ko si zamenjal računalnik za drugega? Potem pa dobimo višjenivojski jezik, kjer je dela veeeliko manj?

Pa vidimo, da ni bilo konec sveta. V bistvu bo delo z računalnikom samo vedno lažje, ampak zato dela ne bo manj, le še vedno več ga bo, ker bomo z računalnikom delali (avtomatizirali) stvari, ki jih prej še nismo.


Za marsikaterega je bil konec sveta, vsaj v asm. Ob povečanju CPU moči je cuzanje performans iz vsakega bita rutine postalo predrago in nepotrebno, za večino stvari.
Se ja pa mnogo hitreje naučil fortrana od navadnega smrtnika.

Predvidevam, da boš zdaj vsaj začasno bil car in ultra produktiven, če boš znal uporabit prava AI orodja, v svoj prid. Kaj bo čez 10 let, ne vemo.

Invictus ::

Geho je izjavil:

Invictus je izjavil:

ZDA ali Dubai.

Karkoli izven EU, kjer nimajo avtomatske izmenjave podatkov...

ZDA pozabi, je v OECD...

Sam IRS ne bo poročal slovenskemu FURSu :)).

Eduardo je izjavil:


Če sem te prav razumel je bilo bolj v stilu, da se za zakonom okoli "elementov delovnega razmerja" bolj straši. Ne pa, da ni nekih pravnih varovalk.

Kaj sledi, da lahko kdorkoli kadarkoli gre v obliko normiranca in si izboljša bruto neto razmerje? Samo tega ne počnejo, ker je strašijo mediji med tem, ko so furs in zakonodaja v bistvu to prosto dopušča?

Kako je torej? Je dovoljeno ali ni? Je zgolj tolerirano? Ali furs zavedno daje nelegalne davčne odpustke?

V Sloveniji je kar precej firm plačalo kazen in vse davke in prispevke za nazaj. Zaradi elementov delovnega razmerja.

Da se pa temu izogniti, tudsi tako, da inšpektor lahko samo spoka in gre. Brez kazni.

Ti še zmeraj bluziš, ker v tujini pač FURS nima pooblastil.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

Eduardo ::

Invictus je izjavil:


V Sloveniji je kar precej firm plačalo kazen in vse davke in prispevke za nazaj. Zaradi elementov delovnega razmerja.

Da se pa temu izogniti, tudsi tako, da inšpektor lahko samo spoka in gre. Brez kazni.

Ti še zmeraj bluziš, ker v tujini pač FURS nima pooblastil.


Kje pa pravim, da imaš ti problem. Kar sem napisal v tem smislu je bilo, da ne poznam zakonodaje tam. Kdo pa pravi, da nisi našel neko mednarodno luknjo v zakonu. Torej v stilu normiranec Slovenija delaš pa job v Nemčiji preko normiranca. To si lahko milionar, če svetuješ nemškim podjetjem, da lahko koristijo to luknjo, če odprejo podjetje v Sloveniji. Se to dela?

Izhajamo pa iz diskusije, da je vse skupaj problem, ker potem statistike okoli plač niso realne. Kar pomeni, da izhajamo iz relacije v Sloveniji, kjer pa to je potem nelegalno. Torej promoviraš nelegalne prijeme?

Invictus ::

Praviš da nimaš pojma, in pametuješ...

Kot Mato...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Eduardo ::

Sprašujem. Ti pa vse veš, samo ne poveš. Kaj pa sem zares trdil? Mene samo fascinira lahkomiselnost.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Eduardo ()

tony1 ::

"Za marsikaterega je bil konec sveta, vsaj v asm. Ob povečanju CPU moči je cuzanje performans iz vsakega bita rutine postalo predrago in nepotrebno, za večino stvari.
Se ja pa mnogo hitreje naučil fortrana od navadnega smrtnika.

Predvidevam, da boš zdaj vsaj začasno bil car in ultra produktiven, če boš znal uporabit prava AI orodja, v svoj prid. Kaj bo čez 10 let, ne vemo."

Konec sveta sem mislil v pomeni, da bi se asm programer moral bati za eksistenco. Pa se gotovo lahko strinjava, da se je asm programer lažje naučil fortran kot pa neprogramer.

In podobno je z AI orodji: lažje se jih nauči programer in daaaleč bolje jih bo znal uporabiti od neprogramerja, pa bo še vedno bolj uporaben na trgu dela od neprogramerja, ki zna samo prompte GPTju pisati. Je pa res, da se bo tudi programer moral učiti česa novega, ampak to ne pomeni, da bodo programerji ostali brez poklica in brez dela.

Mislim da v ITju učenje novega ne bi smelo biti bav bav, že pred 30imi leti smo pokali štose, da si ITjevec lahko privošči nehati učiti nekaj novega šele dan po tistem, ko je v penziji. To naše delo se ves čas spreminja, in AI bo omogočil še, da bo v ITju vedno lažje narediti vedno več dela.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: tony1 ()

Invictus ::

Eduardo je izjavil:

Sprašujem. Ti pa vse veš, samo ne poveš. Kaj pa sem zares trdil? Mene samo fascinira lahkomiselnost.

To ni lahkomiselnost, to je samozavest, ker pač vem vse kar rabim...

Mene fascinira tvoje neznanje in nakladanje v 3PM...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Geho ::

Invictus je izjavil:

Geho je izjavil:

Invictus je izjavil:

ZDA ali Dubai.

Karkoli izven EU, kjer nimajo avtomatske izmenjave podatkov...

ZDA pozabi, je v OECD...

Sam IRS ne bo poročal slovenskemu FURSu :)).

Eduardo je izjavil:


Če sem te prav razumel je bilo bolj v stilu, da se za zakonom okoli "elementov delovnega razmerja" bolj straši. Ne pa, da ni nekih pravnih varovalk.

Kaj sledi, da lahko kdorkoli kadarkoli gre v obliko normiranca in si izboljša bruto neto razmerje? Samo tega ne počnejo, ker je strašijo mediji med tem, ko so furs in zakonodaja v bistvu to prosto dopušča?

Kako je torej? Je dovoljeno ali ni? Je zgolj tolerirano? Ali furs zavedno daje nelegalne davčne odpustke?

V Sloveniji je kar precej firm plačalo kazen in vse davke in prispevke za nazaj. Zaradi elementov delovnega razmerja.

Da se pa temu izogniti, tudsi tako, da inšpektor lahko samo spoka in gre. Brez kazni.

Ti še zmeraj bluziš, ker v tujini pač FURS nima pooblastil.

Avtomatski prenosi podatkov so. Prav tako lahko FURS zahteva podatke in jih tudi dobijo. Vidim, da ne veš kako OECD deluje...

Spura ::

Invictus je izjavil:


Še vedno je gonja proti normirancem, ampak če država ne bo prijazna, bomo preprosto v tujini ustanovili firmo.

Samo kaj ti firma v tujini pomaga? Ce jo vodi slovenec je davek v Sloveniji. Isto kot bi tukaj imel d.o.o.

black ice ::

Spura je izjavil:

Invictus je izjavil:


Še vedno je gonja proti normirancem, ampak če država ne bo prijazna, bomo preprosto v tujini ustanovili firmo.

Samo kaj ti firma v tujini pomaga? Ce jo vodi slovenec je davek v Sloveniji. Isto kot bi tukaj imel d.o.o.

Nepisano pravilo STja je, da se Invictusove komentarje glede davkov ignorira.

Vanquish ::

Obstajajo povsem legalni obvodi, da se to porihta

jeremenen ::

To se sliši zanimivo ker kolko sem bral v Estoniji, če sem prav razumel, ni davka dokler si ne izplačaš dobička. Ampak če živiš v Slo, ne vem kakšna je situacija. Vsak davčni svetovalec bi pa mel 250€/h za dober dan, ve pa nič.

Kanban ::

Kje najdete takšne svetovalce? In zakaj je 200eur problem, če to predstavlja 0.1% letnih prihodkov?

Anyway ... https://www.fu.gov.si/poslovni_dogodki_...

Za rezidenta se šteje zavezanec, ki ima sedež v Sloveniji, kakor tudi zavezanec, ki nima sedeža v Sloveniji, ima pa kraj dejanskega delovanja poslovodstva v Sloveniji.


Poslovodenje seveda lahko zaupaš nekemu tujcu in upaš, da te a) ne bo nategnil, b) furs ne bo ugotovil, da je fiktivni poslovodja

Spura ::

Kanban je izjavil:

Kje najdete takšne svetovalce? In zakaj je 200eur problem, če to predstavlja 0.1% letnih prihodkov?

Anyway ... https://www.fu.gov.si/poslovni_dogodki_...

Za rezidenta se šteje zavezanec, ki ima sedež v Sloveniji, kakor tudi zavezanec, ki nima sedeža v Sloveniji, ima pa kraj dejanskega delovanja poslovodstva v Sloveniji.


Poslovodenje seveda lahko zaupaš nekemu tujcu in upaš, da te a) ne bo nategnil, b) furs ne bo ugotovil, da je fiktivni poslovodja

Jasno, v kolikor imas neke tretje osebe, ki jim lahko zaupas, se da marsikaj naplest.

Kanban ::

"Optimiziral" bomo, pa naj stane, kar hoče! :)

Beli_Zajcek ::

Spura je izjavil:


Samo kaj ti firma v tujini pomaga? Ce jo vodi slovenec je davek v Sloveniji. Isto kot bi tukaj imel d.o.o.


Niti ne, firma v tujini je lahko drugače obdavčena. Recimo z 0% na prihodek. Se pravi si izplačaš celoten prihodek kot dividendo in plačaš našemu FURS-u 25%. In tu je razlika. Povej kakšno obliko podjetja moraš imeti v Sloveniji, da na letni prihodek recimo 160.000 € plačaš zgolj 25% davka.

V Sloveniji bi najprej 160.000 plačal 19% davka na dobiček (ki ga je veliko, ker IT-jevci nimamo velikih stroškov - v primeru normiranega d.o.o. je tudi tu omejitev 300.000 € prihodka v dveh letih, da ostaneš normiran) nato pa še 25% na ostalo.

johnnyyy ::

Beli_Zajcek je izjavil:

Niti ne, firma v tujini je lahko drugače obdavčena. Recimo z 0% na prihodek. Se pravi si izplačaš celoten prihodek kot dividendo in plačaš našemu FURS-u 25%. In tu je razlika. Povej kakšno obliko podjetja moraš imeti v Sloveniji, da na letni prihodek recimo 160.000 € plačaš zgolj 25% davka.

V Sloveniji bi najprej 160.000 plačal 19% davka na dobiček (ki ga je veliko, ker IT-jevci nimamo velikih stroškov - v primeru normiranega d.o.o. je tudi tu omejitev 300.000 € prihodka v dveh letih, da ostaneš normiran) nato pa še 25% na ostalo.

Seveda, vendar pri tem prideš do drugih "težav" - kako pravnoformalno urediti vodenje/zaposlitev. Ker če si poslovodja neke tuje firme, potem bi moral biti tam zaposlen in če živiš v Sloveniji, lahko kar naenkrat padeš v neko dvojno obdavčitev. Če nisi poslovodja ampak "samo lastnik", po mojem FURSu ne bi bilo najbolj všeč, da si pri nas brezposeln iz tujine pa si vsako leto nakažeš 100k dividend. In tudi če bi ti nekdo drugi vodil podjetje, je spet vprašanje kakšno tveganje to zanj prinaša in tudi stroške.

Pri tako nizkih vsotah, ne vem če se splača v tujini odpirati in si nakopati še eno državo s svojo davčno politiko. Potem odpreš pri nas d.o.o. se tam zaposliš, izplačuješ podpovprečno plačo, ter če je možno še gate obesiš v stroške.

Mato989 ::

Če nisi poslovodja ampak "samo lastnik", po mojem FURSu ne bi bilo najbolj všeč, da si pri nas brezposeln iz tujine pa si vsako leto nakažeš 100k dividend.


Pa je to dejansko protizakonito? In če po katerem členu?
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

johnnyyy ::

Mato989 je izjavil:

Če nisi poslovodja ampak "samo lastnik", po mojem FURSu ne bi bilo najbolj všeč, da si pri nas brezposeln iz tujine pa si vsako leto nakažeš 100k dividend.


Pa je to dejansko protizakonito? In če po katerem členu?

Jaz bi to definiral kot "delo na črno".

Mato989 ::

johnnyyy je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Če nisi poslovodja ampak "samo lastnik", po mojem FURSu ne bi bilo najbolj všeč, da si pri nas brezposeln iz tujine pa si vsako leto nakažeš 100k dividend.


Pa je to dejansko protizakonito? In če po katerem členu?

Jaz bi to definiral kot "delo na črno".


Jaz pa ne bi, saj lahko si nenazadnje tudi solastnik firme ki pač tebe trenutno ne rabi, dobiš pa vseeno procente... mogoče je malo bolj shady če je 0 zaposlenih pa 100k dividend ampak ja... ne vidim zakona ki bi to omejeval kot bi te FURS silil da se zaposliš v tujino ker imaš tam neko lastništvo, čeprav ti želiš biti v SLO...

Po drugi strani pa lahko lastnik in ožji člani sorodstva delajo v podjetju brez pogodbe (ne vem točne specifike ampak lastnik pa zagotovo)
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

Kanban ::

Mato989 je izjavil:

Če nisi poslovodja ampak "samo lastnik", po mojem FURSu ne bi bilo najbolj všeč, da si pri nas brezposeln iz tujine pa si vsako leto nakažeš 100k dividend.


Pa je to dejansko protizakonito? In če po katerem členu?

Ni, lastnik je brez problema brezposeln in prejema samo dividende.

Ne more pa biti brezposeln poslovodja. Ne rabi pa biti zaposlen v podjetju, ki ga vodi.

Ste pa vsi, razen Spura, zgresili dejanski problem.

johnnyyy ::

Mato989 je izjavil:

Jaz pa ne bi, saj lahko si nenazadnje tudi solastnik firme ki pač tebe trenutno ne rabi, dobiš pa vseeno procente... mogoče je malo bolj shady če je 0 zaposlenih pa 100k dividend ampak ja... ne vidim zakona ki bi to omejeval kot bi te FURS silil da se zaposliš v tujino ker imaš tam neko lastništvo, čeprav ti želiš biti v SLO...

Po drugi strani pa lahko lastnik in ožji člani sorodstva delajo v podjetju brez pogodbe (ne vem točne specifike ampak lastnik pa zagotovo)

No ja če si pri nas brezposeln, v tujini pa vodiš podjetje, ki dela +100k letno, boš težko rekel, da si samo "solastnik firme" in dobiš samo procente. :D

Lahko, vendar, moraš te stvari natančno voditi in popisovati ure - ker so tam neke omejitve.

Invictus ::

johnnyyy je izjavil:

Če nisi poslovodja ampak "samo lastnik", po mojem FURSu ne bi bilo najbolj všeč, da si pri nas brezposeln iz tujine pa si vsako leto nakažeš 100k dividend.

Zakaj bi si nakazoval denar iz tujine, je meni skrivnost... Mentaliteta glupega Slovenceljna...

Če rabiš denar v Sloveniji, odpreš normiran s.p., plačaš cesarju kar mu gre, in ga zapreš...

A misliš, da tuje banke nimajo kartic? Lastništvo podjetja je pa lahko skrito...

johnnyyy je izjavil:


Seveda, vendar pri tem prideš do drugih "težav" - kako pravnoformalno urediti vodenje/zaposlitev.

Ni ti treba biti zaposlen, lahko živiš od kapitalskih dobičkov... Zaposlitev je taka "jugoslovanska" mentaliteta.

johnnyyy je izjavil:


Pri tako nizkih vsotah, ne vem če se splača v tujini odpirati in si nakopati še eno državo s svojo davčno politiko. Potem odpreš pri nas d.o.o. se tam zaposliš, izplačuješ podpovprečno plačo, ter če je možno še gate obesiš v stroške.

Ne, odpreš normiran s.p., če si v IT. d.o.o ima cel kup omejitev in predpisov, ki jim moraš spoštovati. In večkrat fašeš inšpekcije, pa še kazni za napake so večje...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

johnnyyy ::

Invictus je izjavil:

johnnyyy je izjavil:

Če nisi poslovodja ampak "samo lastnik", po mojem FURSu ne bi bilo najbolj všeč, da si pri nas brezposeln iz tujine pa si vsako leto nakažeš 100k dividend.

Zakaj bi si nakazoval denar iz tujine, je meni skrivnost... Mentaliteta glupega Slovenceljna...

Če rabiš denar v Sloveniji, odpreš normiran s.p., plačaš cesarju kar mu gre, in ga zapreš...

A misliš, da tuje banke nimajo kartic? Lastništvo podjetja je pa lahko skrito...

johnnyyy je izjavil:


Seveda, vendar pri tem prideš do drugih "težav" - kako pravnoformalno urediti vodenje/zaposlitev.

Ni ti treba biti zaposlen, lahko živiš od kapitalskih dobičkov... Zaposlitev je taka "jugoslovanska" mentaliteta.

johnnyyy je izjavil:


Pri tako nizkih vsotah, ne vem če se splača v tujini odpirati in si nakopati še eno državo s svojo davčno politiko. Potem odpreš pri nas d.o.o. se tam zaposliš, izplačuješ podpovprečno plačo, ter če je možno še gate obesiš v stroške.

Ne, odpreš normiran s.p., če si v IT. d.o.o ima cel kup omejitev in predpisov, ki jim moraš spoštovati. In večkrat fašeš inšpekcije, pa še kazni za napake so večje...

Torej na kratko je potem najbolje imeti nekje v tujini "skrito" podjetje in da nihče ne ve zanj, potem pa preko kartic trošiš ali pa si občasno prek sp-ja narediš neko storitev.

Kanban ::

black ice je izjavil:

Nepisano pravilo STja je, da se Invictusove komentarje glede davkov ignorira.

Mato989 ::

Bi bilo zanimivo videt kaj bi FURS skvačkal če imaš odprt s.p. v SLO in si lastnik (in poslovodja) d.o.o.ja v tujini... in sam svojemu d.o.o. izstaviš račun za recimo 10k vsake 2 meseca :))
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Koder10 ::

Kakšna se vam zdi plača 2500 bruto za entry level pozicijo programerja?

IgorCardanof ::

Nič posebnega, ni pa slabo, ker nimaš izkušenj in takim je praviloma dokaj težko sploh najti službo.
Retail investor, Simp, Crypto analyst, Cardano hejtr
Ne odgovarjam na DM.

johnnyyy ::

Mato989 je izjavil:

Bi bilo zanimivo videt kaj bi FURS skvačkal če imaš odprt s.p. v SLO in si lastnik (in poslovodja) d.o.o.ja v tujini... in sam svojemu d.o.o. izstaviš račun za recimo 10k vsake 2 meseca :))

Pitaj boga, kaj bi našli. Da bi rekli "dobr je", skoraj ne verjamem. :D

Že če hočeš takšne stvari uradno skozi spravit, rabiš zadaj precej neke podpore. Ko smo mi pripeljali UK firmo k nam, nam je vse vodil KPMG (UK in Slo).
««
350 / 360
»»