» »

linux+cbq+htb+omejevanje prenosa

linux+cbq+htb+omejevanje prenosa

korenje_ver2 ::

ima kdo kej izkusenj z htb ali pa cbq? mene zanima ker omejuje bolj tocno. Trenutno uporabljam cbq pa me moti, da je omejevanje zelo povrsno. moti me tudi da nima ceil opcije. rad bi omejeval tako, da bi mi du-meter kazal lepo ravno crto, namrec sedaj mi enkrat kaze 200kbit/s drugic 600kbit/s, tako da je povprecje v bistvu skoraj tocno glede hitrosti. ali htb omejuje tako kot si jaz zelim? namrec premisljujem da bi prestopil iz cbq na htb, za testiranje pa nimam casa.

Primoz ::

htb je bistveno bolj točna in potratna zadeva. cbq shapa promet tako da "idla" napravo ... kar je poceni in ... grobo.
There can be no real freedom without the freedom to fail.

korenje_ver2 ::

vem da je cbq dost hitr, zato ga tudi uporabljam. sam zdejsem si zazelel tocnost ki jo potrebujem pri hitrostih do 100 mbit/s. mislm da htb zmore tudi 0.5gb/s kot sem videl na testih izpred dveh let.

primoz, si ti to ze preizkusil. a je htb3 ze impementiran v 2.6 kernele al mora tm pisat prov htb3?

Primoz ::

htb3 je notr... vsaj v mojih (pa se ne spomnim, da bi patchal s htbjem)
There can be no real freedom without the freedom to fail.

korenje_ver2 ::

ker kernel mas? jz mam 2.6.9

pri meni pise samo htb packet scheduler v kernelu...

hm ze vidm: If you have kernel 2.4.20 or newer you don't need to patch it - all is in vanilla tarball. The only thing you need is tc tool. Download HTB 3.6 tarball and use tc from it.

Zgodovina sprememb…

korenje_ver2 ::

/sbin/tc qdisc add dev ppp0 root handle 1: htb
/sbin/tc class add dev ppp0 parent 1: classid 1:1 htb rate 100kbps burst 15k
/sbin/tc class add dev ppp0 parent 1:1 classid 1:10 htb rate 50kbps ceil 100kbps burst 15k
/sbin/tc filter add dev ppp0 parent 1: protocol ip prio 1 u32 match ip src 192.168.0.11/32 flowid 1:10

htb ne omejuje. kje sem zagresil?

popravek: zadeva deluje fantasitcno za downstream. pusti lepo ravno crto na du-meteru. v drugo stran pa neki ne dela... hmm moram mal prestudirat.

moji testi: htb izgleda malo lepse, cendar visje kot dam upstream, grse je. za downstream je lepa ravna crta neglede na omejitev pri obeh.

CBQ (450kbit/s) - ta prvi hribcek je omejitev, ki ga izvaja siol - 600kbit/s (ne telekom).



HTB

Zgodovina sprememb…

korenje_ver2 ::

joj joj. kva se matram.... sm dodal perturb pa mam lepo crto. picka joj!!!! CBQ je zakon! res da malo sepa pri tocnosti, ima pa sharanje prepustnosti z ostalimi classami, kar je definitivno pomembno za dober QoS.

/sbin/tc qdisc add dev ppp0 parent 1:10 handle 10: sfq perturb 10
etc...

sem sprobal se prioritete. naprimer da imas za odpiranje internenih strani eno klaso in ostale smeti drugo klaso. CBQ se je odrezal veliko bolje pri tem, predvsem v hitrosti pri odpiranju internetnih stani z vecjo vsebino.

z default settingi sem popravil tocnost na -+2%
se pregled paketov iz pppoe naprave pri omejitvi 512 kbit/s (6. stolpec)

26607 51 0 0 0 | 63961 68 0 0 68
18108 40 0 0 0 | 60736 57 0 0 57
21743 42 0 0 0 | 63536 58 0 0 58
6289 32 0 0 0 | 65286 58 0 0 58
9458 30 0 0 0 | 63697 56 0 0 56
9974 33 0 0 0 | 63331 57 0 0 57
6332 33 0 0 0 | 63224 54 0 0 54
9165 37 0 0 0 | 61043 61 0 0 61
8301 36 0 0 0 | 62530 61 0 0 61
8446 32 0 0 0 | 62258 55 0 0 55

Zgodovina sprememb…

racunalnicar ::

Zdravo fantje!!!
Bi vi tole men mal bol počas razložl.
Tut jest bi rad omejeval jitrost vsakmu posebej. Jaz sem taglaven, zraven mam pa še tri povezane na internet v vasi. Kuku bi določu, kulk kb/s bi lahko uporabljal vsak uporabnik. Npr enmu bi dovolu 512, enmu pa lahku tut sm 100. Koku bi tu naredu?

PaJo ::

Če želiš zadevo nastavit preprosto ti priporočam tole:
htb-gen

Uporabi kar 0.9b-1 verzij, ki pri meni deluje super že skoraj 1 leto. Priporočam, preprosto instalirat in nastavit. Običajno večino linux distribucij ima vse potrebno že zraven.
Res, da uradna stran ne deluje, ampak skripta je preprosta in hitro nastavljiva in deluje takoj tako kakor mora:)
Ne se preveč sekirat, rajši uživat:)

racunalnicar ::

Zdravo PaJo. Jest tega programa ne morem z neta potegnt, si ga pa zelo želim met.
Kam morm kliknt. Čist spodej piše 0.9b-1 vendar je to samo ena zip datoteka, not pa eni dokumenti. Kva lahko sploh s tistim nardim. Prosim za pomoč, da bom dubu program.
Hvala!!!

PaJo ::

Ta programček je za Linux, če uporabljaš za tvoj strežnik kaj drugega išči rešitve za tvojo platformo, kjer pa ti trenutno ne znam pomagat.
Ne se preveč sekirat, rajši uživat:)

racunalnicar ::

Sej moj usmerjavalnik temelji na linuxu. Sam ne vem kam morm kliknt, da dobim program dol. Prosim za pomoč!!!

kekz ::

Se je kdo že kaj "matral" s HFSC? Izkušnje?

PaJo ::

kekz: žal ne

maticnova: tisa datoteke je kompresiran fajl, katerega moraš posnet na linux box in razpakirat in sicer takole: tar -xzf htb-gen-0.9b-1.tar.gz
to ti naredi novo mapo htb-gen, ker imaš noter vse potrebne datotek, najbolj uporabna pa je zate README, kjer pišejo nadaljnji koraki:
Quick Install
-copy htb-gen anywhere in your PATH (ie: /usr/local/bin)
-mkdir /etc/htb-gen/
-cp htb-gen.conf /etc/htb-gen/
-cp htb-gen-rates.conf /etc/htb-gen/
-edit this 2 files to fit your needs, self documented
-run as root 'htb-gen all'
-yo're done
-You can watch results with tc stats command, it should show
some movement
watch -n1 -d tc -s class show dev $iface

Upam da dovolj razumno, da skripta deluje potrebuje še te zahteve:
-bash
-QoS htb kernel support
-iproute2 tc
-iptables

Če nimaš lastno prevedenega kernela in si na verziji 2.6.x bi ti stvar skoraj zagotovo morala delovat, ne glede na distribucijo Linuxa.
Ne se preveč sekirat, rajši uživat:)

racunalnicar ::

PaJo ti si genij!!
HVALA


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Luči na hodniku, klasika žarnica menjava za led

Oddelek: Kaj kupiti
81499 (1322) Invictus
»

[Linux]Bandwidth limit samo PPPoE povezave na eth1

Oddelek: Operacijski sistemi
71371 (1043) ZGI
»

Bandwidth controller v Linux?

Oddelek: Omrežja in internet
61259 (1131) CCfly
»

vpliv eMule na bandwidth ostalih uporabnikov routerja

Oddelek: Omrežja in internet
131589 (1387) 2nemesis
»

bandiwth limit

Oddelek: Omrežja in internet
243048 (1876) SoLoR

Več podobnih tem