» »

Katera klima

Katera klima

««
103 / 120
»»

hyuga ::

katero 4.5 kw klimo bi pa priporocili? vazno mi je samo hlajenje na max 24 stopinj,manj ne rabim. imel bi simple, po moznosti tiho klimo z daljincem in timerji,mogoce kak ionizator - drugega ne rabim. najraje bi seveda kako panasonic ali mitsubishi klimo. hvala

cena do 850e

BigWhale ::

mat xxl je izjavil:

MH0 je izjavil:

A bi potem bil toliko dober in razložil kaj se v enem primeru zgodi po nekaj letih, v drugem pa ne?

Lahko ti pripravim predračun in potem poiščem za tebe učna gradiva in te izobrazim, lahko pa sam poiščeš po Googlu.


Glede na to, da smo na forumu, bi bilo fino, da se drzimo nekaj osnovnih pravil komunikacije. Imamo celo forumska pravila, kjer je to napisano.

Torej, sklicevanja na lastno avtoriteto, brez kakrsnekoli razlage, ne bomo tolerirali. Ok?

mat xxl ::

Prav sprejmem, vendar sem jaz osebo, ki sem ji odgovarjal in me je pozivala, da ji vse predstavim, razumel, kot , da želi vse na ala cart, svoje energije, pa v to ne bi nič vložil, da bi si sam razjasnil pojme, celo nasprotno, o svojem ne pravilnem prepričanju, je poskušal, celo ostale prepričevati, da je tako prav in smo vsi ostali nespametni, ki vemo, da je vakumiranje potrebno, kar so mu poleg mene dopovedali še ostali forumaši, samo, da mu pa sedaj iščem na YT bu teste, ki vem, da so z enakimi klimami v enakih stanovanjih, ena montirana tako, druga drugače in njihove izkoristke, se mi pa ne da, ker je ta oseba pač povsem prepričana v svoj prav in jaz razen izgube časa, nimam prav nič od tega, da ga probam prepričati v nasprotno. Naj živi z svojim znanjem ..... Saj veste, vsi se učimo na napakah, ta pametni celo na tujih, bolj omejeni, pa samo na svojih !

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mat xxl ()

trancer01 ::

Jaz imam Toyotomi kitajsko klimo kupljeno pri Emundii. Jakost hlajenja je 2,6 kW, notranja enota je montirana na hodniku mansarde in obrnjena proti stopnišču. Brez težav oz. še s precejšnjo rezervo mi na 24 °C hladi celo kočico oz. ca. 90 m2(45+45 m2) bivalne površine, ves čas vključena na tihem načinu. RV zraka je v bajti ves čas 50-55%.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: trancer01 ()

darck ::

Jaz imam v sobi dobrih 20 kvadratov montirano Mitsubishi 2.5 KW klimo in nastavljeno na 20 stopinj pa nočni način pihanja,da mi je v sobi temperatura okrog 23 stopinj in vlažnost 55-58 procentov.

trancer01 ::

No, jaz imam pa zgoraj opisani setup in nastavljeno temperaturo 24°C na klimi z aktiviranim temperaturnim senzorjem "I feel" v daljincu pa je v dnevni sobi pod štengami temperatura večino časa 24°C. V najhujši vročini in ob vsaj enem na kip odprtem oknu se temperatura v spodnji etaži dvigne na 24,5°C, kar je ravno prav.

Vaseer ::

Iščem primerno klimo za 70 m2 enoetažno stanovanje.
Tekom poletja je čez dan v stanovanju 23-25°C, vlaga 65-75%. To dosežemo z nočnim zračenjem (od 22h do 6h), potem se zapre okna in spusti rolete. Rolete so tekom dneva ves čas spuščene, drugače se temperatura približa (lahko tudi preseže) 30°C.

Želja je znižati vlago in držati temperaturo na max 23°C in ob tem imeti rolete deloma vzdignjene (ko smo v stanovanju), da se izkoristi dnevno svetlobo.
V stanovanju smo 4 osebe. Starejša hiša, izolirna. Po mojem mnenju so šibka točka okna - lesena, dvoslojna in ob spuščenih roletah, ko je zunaj 30+°C in v rolete sije sonce, so stekla zelo topla (JZ stena, 2 okni - kuhinja in dnevna soba, ki sta neposredno povezani - obok).
Kuhanje verjetno da opazen prispevek toploti in vlagi - poleti se v stanovanju skoraj nikoli ne kuha kosila.

Predvidevam, da bi ob trenutnem režimu (nočno zračenje in spuščene rolete tekom dneva) zadostovala 2,5kW klima?
Kaj pa v režimu delno (1/3) dvignjenih rolet in v 2 okni (kuhinja in dneva soba) direktno sije popoldansko sonce (od cca 12:30 dalje) ter da se v stanovanju tudi kuha? V tem primeru moram verjetno razmišljati o 3,5kW klimi?
Klima mora biti tiha, da jo lahko po potrebi uporabljamo tudi ponoči.

Dodajam tloris stanovanja.

Prosim za predloge. Hvala!

sbawe64 ::

3,5 kW, delovanje 24/7, vrata v spalnico morajo biti odprta, vendar ne bo isto kot v kuhinji.

O hrupnosti 2,5 kW modelov sem nekaj pisal https://slo-tech.com/forum/t154302/p717... .

Za nočno delovanje ni relevanten samo hrup v dB, temveč tudi frekvenca, tega podatka žal nihče ne navaja.
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

NejcSSD ::

Vaseer je izjavil:

Iščem primerno klimo za 70 m2 enoetažno stanovanje.
Tekom poletja je čez dan v stanovanju 23-25°C, vlaga 65-75%. To dosežemo z nočnim zračenjem (od 22h do 6h), potem se zapre okna in spusti rolete. Rolete so tekom dneva ves čas spuščene, drugače se temperatura približa (lahko tudi preseže) 30°C.

Želja je znižati vlago in držati temperaturo na max 23°C in ob tem imeti rolete deloma vzdignjene (ko smo v stanovanju), da se izkoristi dnevno svetlobo.
V stanovanju smo 4 osebe. Starejša hiša, izolirna. Po mojem mnenju so šibka točka okna - lesena, dvoslojna in ob spuščenih roletah, ko je zunaj 30+°C in v rolete sije sonce, so stekla zelo topla (JZ stena, 2 okni - kuhinja in dnevna soba, ki sta neposredno povezani - obok).
Kuhanje verjetno da opazen prispevek toploti in vlagi - poleti se v stanovanju skoraj nikoli ne kuha kosila.

Predvidevam, da bi ob trenutnem režimu (nočno zračenje in spuščene rolete tekom dneva) zadostovala 2,5kW klima?
Kaj pa v režimu delno (1/3) dvignjenih rolet in v 2 okni (kuhinja in dneva soba) direktno sije popoldansko sonce (od cca 12:30 dalje) ter da se v stanovanju tudi kuha? V tem primeru moram verjetno razmišljati o 3,5kW klimi?
Klima mora biti tiha, da jo lahko po potrebi uporabljamo tudi ponoči.

Dodajam tloris stanovanja.

Prosim za predloge. Hvala!


Micka AP35VG 24/7. Z montažo 1150 sem nekje videl. Jo imam, lahko samo priporočam, ponoči night mode ne slišna če je blizu postelje, sicer je že tako ali tako tiha po nekaj urah z AUTO FAN se umiri. Imam isto situacijo, mansarda 70m2, starejša dvoslojna okna, hiša cela na soncu cel dan. Imam pa dve klime eno 2,5kw za 25m2 kuhinja,dnevna,jedilnica in preostanek 45m2 micko 3,5kw ker imam še stopnišče deloma odprto. Ko bo enkrat zaprto, bi Micka 3,5kw sama shladila celo kvadraturo.
PC : MAG B550 Tomahawk, Ryzen 5600X, 32Gb 3200Mhz CL16, 2x 1TB NVME, MSI 1070Ti

Vaseer ::

Hvala za info in predloge. AP35VG sem že gledal in dobil tudi ponudbo (cca 1180€ z montažo).
Kolikor imam informacije so letos termini za montaže že zasedeni, tako da bomo verjetno počakali do pomladi. Ali se splača naročiti in montirati že letošnjo jesen?

Steinkauz ::

Kliči druge monterje raje. Niso kr vsi za celo poletje zasedeni

Ghost7 ::

Steinkauz je izjavil:

Kliči druge monterje raje. Niso kr vsi za celo poletje zasedeni


Predvidevam, da za to ceno so.. No ne vem, ker jaz jo že imam, dvojna me je koštala še malo več (res da je zunanja enota 5kw).
https://www.bitstamp.net/ref/OM6lA9mwoeRO5Rba/

sbawe64 ::

Harvey norman ponuja: auratsu awx-12kt 3,5/2,8 kW hlajenje/gretje, 22/58 dB notranja/zunanja enota, za 570 eur z montažo.
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

Vaseer ::

@NejcSSD, kakšne so izkušnje s čiščenjem in vzdrževanjem AP35VG? Lahko sam odpreš in urediš ali je kaj kompliciranega?

Steinkauz ::

Sam imam MSZ-AP35VG in sm jo glih letos, prvič po treh letih, razstavil in očistil:



Prej sm si mal youtube video pogledu.
Sm rabu dobro uro do dve, ker sm prvič delal.
Drugič bom verjetno manj kot v eni uri poštimal.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Steinkauz ()

NejcSSD ::

Vaseer je izjavil:

@NejcSSD, kakšne so izkušnje s čiščenjem in vzdrževanjem AP35VG? Lahko sam odpreš in urediš ali je kaj kompliciranega?


Normalno odpreš loputo spredaj kot pri vsaki drugi in spucaš filtre, našpricaš rebra s kakšnim sprejem. Jaz uporabljam od MGK
https://mgk.si/evaporator-cleaner-liqui...
PC : MAG B550 Tomahawk, Ryzen 5600X, 32Gb 3200Mhz CL16, 2x 1TB NVME, MSI 1070Ti

darck ::

Če hočeš temeljito očistiti je potrebno vso ohišje odstraniti in tudi ventilator potem se pa vse dobro zaščiti in našprica z čistilom ponavadi je to pena v spraju.Vse to sem videl,ko je prvič prišel serviser in vse to napravil sedaj jaz to sam počnem saj ni nič tako zakompliciranega in tudi kupiš lahko vse kar potrebuješ za čiščenje. Jaz enkrat ali dvakrat na leto očistim temeljito klimo sploh to v moji sobi kjer je neverjetno ogromno praha saj enkrat na teden čistim filter.

6bt9hmDwY ::

'Multisplit' (1x zunanja, 2x notranja enota) so cene (v glavnem) od dva jurja gor brez montaže?
Kaj je potem ugnodneje vzeti 2x 'mono' klimo (zunanja+notranja enota) za nekje enako ceno?
Kakšna priporočila za 'multisplit'?
Kakšna priporočila za 'enojno'?

PS: Upam, da so pravi izrazi uporabljeni, nisem iz faha.

Okapi ::

Multisplit vzameš samo, če nikakor ne moreš ali nočeš imeti dveh zunanjih enot.

6bt9hmDwY ::

Prav priporočeno je 2x mono namesto 1x multi (če ne gre drugače)?
Sobi sta vertikalno ena nad drugo (ne v celoti ampak dovolj)...
Tudi prostora je dovolj za namestitev dveh zunanjih enot.
Pač, ideja za multi je bila, da bi bilo manj vsiljivo z eno namesto z dvema škatlama.
Je pomembno na kateri strani (sever, jug, vzhod, zahod) je montirana zunanja naprava?
Bomo vzeli monterje, ja, malo nas teorija zanima naprej.

facepalm ::

Prvotnega pomena je to, da jo namestis tam kjer ne bo motila tebe in sosede.
Idealno je, da bi bila poleti v senci, pozimi pa na soncu:D seveda tega ne bos dosegel in se s tem ne obremenjuj.
Monter ti bo znal svetovati lokacijo glede na postavitev notranjih enot in tvojih zelja.

Edit: mogoce v razmislek. Multisplit zunanje enote so praviloma tisje oz nimajo tako rezkega zvoka kot monosplit, zaradi vecjega ventilatorja.
Se jih slisi ampak je zvok manj motec.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: facepalm ()

darck ::

Vsak bi raje imel samo eno zunajno enoto in dve notranji samo kaj ko so cene toliko višje,da jaz nikoli ne grem v to izvedbo. Ne vem zakaj mora biti tako gromozanska cena te zunajne enote samo zato,ker lahko na njo priključiš dve ali več notranjih enot.

facepalm ::

darck je izjavil:

Vsak bi raje imel samo eno zunajno enoto in dve notranji samo kaj ko so cene toliko višje,da jaz nikoli ne grem v to izvedbo. Ne vem zakaj mora biti tako gromozanska cena te zunajne enote samo zato,ker lahko na njo priključiš dve ali več notranjih enot.

Odvisno kaj kupujes. Tako kot dobis v Obiju monosplit za 400€, tako dobis tudi multisplit za jurja.

darck ::

Ja pa dobiš zraven dve notranji enoti

facepalm ::

V obiju v Italiji sem pred dobrim letom gledal trial split (Beko) za 999€. Tri notranje enote, ena zunanja.
Ravno gledam na climaconvenienza.it, kjer sem sam narocil klime. Prodaja se dualsplit 4.5kw panasonic (notranji 2x2.5kw) za slabih 700€ (+ cca 80€ postnina do Trsta).
Ta je zanimiva (samsung):
https://www.climaconvenienza.it/it/clim...

rini ::

Gledam talne klime predvsem za ogrevanje v hladnem obdobju. Kakšno priporočilo za model?

Ali je na obali potrebno imeti dodatno ogrevanje zunanje enote, saj temperatura nikoli ne pade pod -5 stopinj?

Kako je z burjo in postavitvijo zunanje enote, ker je stran stanovanja obrnjena na SV in na V?

shock ::

@rini

Kaj točno rabiš?
- Površina ogrevanja?
- Katere prostore hočeš ogrevati?
- Vrsta objekta? Hiša, stanovanje? Stari/novi objekt, ...
- Lega v objektu? Pritličje, nadstropje, klet, ...
- Kako je izoliran objekt? Koliko cm stiropora? Če je hiša, ali je podstrešje izolirano itd.
- Kakšno okna imaš? Nova/stara? Izolativnost okna?
...

Moraš malo več povedat, kaj želiš in kakšne so tvoje potrebe.

Jaz sem si omislil v vrstni hiši K+P+N -vsako nadstropje cca 50m2 (Ljubljana) multisplit klimo (Mitsubishi A++ hlajenje/A+ ogrevanje) z zunanjo enoto močjo 4kW. In ti povem, da zadeva dela fantastično do +2°C stopinj, pol pa preklopim na plin. Pri nižjih temperaturah vidim, da začne delati defrosting zaradi nabiranje leda na zunanji enoti -> posledica tega je nižji COP. Edino kar mi je žal, da že na začetku nisem si naredil natančno kalkulacijo kaj točno potrebujem za ogrevanje. Prvotno je bila klima namenjena za hlajenje. Potem ko sem videl kako dela v prehodnem odboju in pozimi (ko je bila zunanja temperatura nad +2°C), se ogreval večinoma na klimo.
No zdaj sem si naredil model hiše s toplotnimi izgubami in vidim da 4kW klima je čist dovolj za ogrevanje, še posebno takrat ko bom končal s prenovo (izolacija fasade).

Če bi me zdaj vprašal kaj bi vzel, bi po vsej verjetnosti vzel kakšno Daikin ali Mitsubishi višjega cenovnega razreda s tremi notranjimi enotami razreda ogrevanja najmanj A++ ali A+++. Res mi je žal, da že na začetku nisem vzel še eno notranjo enoto za kletne prostore (kjer imam pisarno).

Kar pa se tiče obale, tam sploh ne bi razmišljal o čem drugem kot ogrevanje na klimo, oz. to bom tudi naredil enkrat ko bom podedoval stanovanje v hiši.
Kot si sam rekel tam redko kdaj pade zunanja dnevna temperatura pod 0° stopinj, čeprav dandanes vse klime delajo do -15°C. Če pa piha burja je samo še dodaten plus, ker ti prej "prezrači" zunanjo enoto -> nižja relativna vlažnost -> manj defrostinga.

Če pa imaš možnost zamenjati ogrevanje v hiši, lahko si tudi omisliš kakšno toplotno črpalo (LG monoblok) -> mislim da pride manj kot 4/5000€ z montzažo. Spet je odvisno od tvojih potreb.

rini ::

Zdravo @shock

Preprosto izgleda, pa ni tako. Smo menjali fasado na stanovanjskem bloku in pustili prvotno izolacijo - pičlih 5 cm, temu primerno je stanje.

Skupni bivalni prostor (kuhinja in dnevni prostor) velikosti 32 m2. Lega je SV in V. Poleg je še spalnica 16 m2 z eno zunanjo steno SV.

Trenutno imam v bivalnem prostoru Fujitsu Nocria 14lbc po spec 6.00 kW gretja. Je letnik 2007 in se mi zdi glasna, predvsem pozimi, ko vsakih par minut zažene kompresor. Rad bi imel nekaj novega in talnega, ki bi bolj bilo prinerno za gretje. Da bi manj moteče pihalo in bilo predvsem tišje.

Druga stvar kam bi montiral zunanjo enoto, da burja ne bi direktno sekala ("obremenjevala") ventilator. Opcija je SV ali V.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: rini ()

Ori ::

Zdravo

Ima kdo izkušnje oz. montira kdo klime tukaj gor,zanimajo me 3 klime in nevem za katero se odločit. Za hlajenje in predhodno ogrevanje nekje slabih 70m2

mitsubishi msz-ap25 2,5kw 3 leta garancije
daikin perfera 2,5kw čiščenje zraka z daikin flash streamer
fujitsu kg serija 2,5kw 5let garanicije, najbolj všečna

NejcSSD ::

Za 70kmw je 2,5kw premalo. 3,5kw lahko samo hvalim MSZ-AP35 jo imam sam, mi pa ene 45-50m2 mansarde hladi
PC : MAG B550 Tomahawk, Ryzen 5600X, 32Gb 3200Mhz CL16, 2x 1TB NVME, MSI 1070Ti

bastadu ::

Za dobrih 70m2 imam jaz 5kW.

Okapi ::

Jaz imam za 75 m2 3,5 kW in je povsem dovolj.

toplakd ::

Jaz z LN35 ogrevam delovno garažo celo zimo 24/7 na 20 stopinj. Dobrih 90m2, 3,3m višine.

jabe ::

Jaz imam za 235m2 3,5kw pa bi bila lahko tudi manjša. Malo je pa vseeno treba vedeti, kake so potrebe. Sploh ne vem, zakaj tiscijo to kvadraturo v specifikacije in ji s tem dajejo neko težo.

Horas ::

jaz mam za duplex mansardo 70kvadratov 3.5kw in hladi BP v najhujši vročini oba štuka.
8700k+z390, 32gb 3600mhz, 1080ti, 700w gold, 512gb+2x250gb m.2 nvme + 2tb hdd

8500+b360, 32gb 2666mhz, rx 6600, 600w bronze, 512gb+250gb ssd m.2 + 2tb hdd

6bt9hmDwY ::

Zakaj Petrolovci dodajajo podčrtano (na kubični meter) iz priporočila je samo navaden zayeb, ali? Faktor moč/prostornina je sicer 25-35 W/m3...


Če gre za prostor, manjši od 25 m2, bo za vaše potrebe zadostovala klimatska naprava z 2,5 kW moči na kubični meter. Za srednje velik prostor, velikosti med 25 in 40 m2, bo najbolj ustrezna klimatska naprava s 3,5 kW moči. Pri prostorih večjih od 40 m2 pa priporočamo nakup klimatske naprave s 4,5 ali 5 kW moči na kubični meter. V splošnem velja, naj ima klimatska naprava 2,5 kW moči na kubični meter, če jo želite uporabljati le za hlajenje, če pa bi z njo želeli tudi ogrevati, je bolje da si omislite močnejšo napravo, s 3,5 kW moči.


Ima kdo ZPS test klim 2021?

Zgodovina sprememb…

Furbo ::

Ker tole piše kak idiot, ki klime še videl ni v lajfu.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

bostt ::

Katero klimo bi mi priporočali za stanovanje v bloku velikosti 70m2? Predvsem se mi gre za ogrevanje. Bi bilo boljše vzeti 2,5kw ali 3,5kw? Pomembno bi mi bilo tudi, da je čim tišja. Zanima me tudi oglaševan SCOP koeficient recimo če piše da je 5 je takšen tudi v kontinentalni Sloveniji? Pri kateri zunanji temperaturi je ogrevanje z najvišjim izkoristkom. Lp

NejcSSD ::

3,5 Mitshubishi AP35VG
PC : MAG B550 Tomahawk, Ryzen 5600X, 32Gb 3200Mhz CL16, 2x 1TB NVME, MSI 1070Ti

escanor ::

še en glas za MITSUBISHI MSZ-AP

vzel pri VITATERMU, Jaka zrihtu zelo dobro ceno :)

Ori ::

tudi meni jutri pride monterat MITSUBISHI AP 35, upam da bom zadovoljen

bostt ::

Mi priporočate AP35VGK ali AP35VGHK. V čem se pravzaprav razlikujeta razen tega da prva dela do -15C slednja pa do -20C?

NejcSSD ::

Dodatne grelce ma zunanja enota da omogoči tudi pri ekstrnem mrazu ogrevanje brez težav in z ne preslabim SCOPOM. Mislim da je -15 dovolj torej osnovna
PC : MAG B550 Tomahawk, Ryzen 5600X, 32Gb 3200Mhz CL16, 2x 1TB NVME, MSI 1070Ti

KraitPay ::

Ali imajo omenjene Micke (AP 25, AP 35) wifi modul vgrajen ali ne? Različne informacije so iz različnih katalogov.

NejcSSD ::

Moja ni imela - 2018
PC : MAG B550 Tomahawk, Ryzen 5600X, 32Gb 3200Mhz CL16, 2x 1TB NVME, MSI 1070Ti

bostt ::

Kakšne izgube lahko pričakujem pri 7 metrih cevi na zunanji strani fasade med notranjo in zunanjo enoto? Gre se mi za ogrevanje stanovanja.

OmegaM ::

bostt je izjavil:

Katero klimo bi mi priporočali za stanovanje v bloku velikosti 70m2? Predvsem se mi gre za ogrevanje. Bi bilo boljše vzeti 2,5kw ali 3,5kw? Pomembno bi mi bilo tudi, da je čim tišja. Zanima me tudi oglaševan SCOP koeficient recimo če piše da je 5 je takšen tudi v kontinentalni Sloveniji? Pri kateri zunanji temperaturi je ogrevanje z najvišjim izkoristkom. Lp


Pozdravljen.
Sam imam za ogrevanje 2 klimi, ena Daikin BOP FTXB35C, ter sedaj kakšen mesec Daikin FVXM25A, katera je talna enota oziroma konzolno, kot jo nekateri imenujejo.
V Glavnem... primerjave med njima ni, če se kupuje za ogrevanje, po tem resnično svetujem Talno enoto, še posebaj takšno, katar ima izpis od spodaj.
Ni nam lahko, bo pa boljše!!!

PINki ::

Pozdravljeni, v stanovanju se grejemo z radiatorji. Ker pa nimamo susilca se čuti dosti vlage. Sicer veckrat dnevno prezracujemo pa je za nekaj casa situacija ok. Sem se spomnil, da bi na klimi vklopil funkcijo prezracevanja (ne razvlazevanja, ker piha mrzlo in mi hladi prostor).

Zdaj me zanima kako deluje to prezracevanje? Ker naceloma ne cutim, da bi pihal mrzel zrak kot pri razvlazevanju. Ali to dejansko samo mesa ta zrak, ki je ze v prostoru? Ker potem ne naredim nic razen da malo pomesam zrak.

Kaksna boljsa resitev dokler se ne kupi susilca?

profii ::

Odpri okna na stežaj 3x na dan za 5 minut.

darck ::

profii je izjavil:

Odpri okna na stežaj 3x na dan za 5 minut.


3-krat na dan ne se hecat jaz vsako uro odpiram okna in 3-jrat na dan je isto kot da ne bi nič odpiral.
««
103 / 120
»»