» »

Katera klima

Katera klima

««
37 / 120
»»

carota ::

Še jaz bi vprašal glede moči, za stanovanje v bloku cca 70 m2. Kaj mi predlagate? Samo za hlajenje bi jo potreboval.

Okapi ::

3,5 kW bi moralo biti dovolj. Mogoče bo morala klima v največji vročini malo bolj garati, ampak če je stanovanje dovolj dobro izolirano, ne bi smelo biti problemov.

O.

papasmrk ::

A tale inverter (zunanji del) je bolje da je montiran nekje kjer je večinoma senca ali pa to nima neke veze pri kvaliteti hlajenja prostora ?

Okapi ::

Bolje je v senci. Moraš pa pazit, da je okoli zunanje enote prost pretok zraka.

According to the U.S. Department of Energy (DOE), a central air unit uses up to 10 percent less electricity operating in the shade than it would use operating in direct sunlight.


O.

SplitCookie ::

Tomson je izjavil:

Malo cenejse in bistveno slabse, glasnejse, manj ucinkovite.

Montirali v poslovnih prostorih 20 Airwell klim, prvo leto vse ok, drugo leto zeloo drag redni servis, ker ni vse delalo ok, tretjo leto crknila zunanja enota, resitve s popravilom ni bilo in je bilo treba kupit novo zunanjo enoto. Na vsake pol leta kaksna klima ne dela in spet halo servis.

Skratka, se strinjam, Panasonic, Toshiba, Daikin, the way to go!


Menjaj inštalaterja.
Hkrati pa verjetno marsikdo presliši, da je treba vsako klimo 1x na mesec zagnati, ja, tudi čez zimo.
SplitCookie> Prevoziš RDEČO ! jype> Ja? A to je kaj posebnega?
Ramon dekers> Ječa je lahko naravno okolje potem ko se adaptiraš.
jype> CPP ne spoštujem _NIKOLI_

papasmrk ::

Vprašal bi samo še kako najbolj optimalno postaviti notranjo enoto klime, da je izkorstek kar se da učinkovit.
Je to nad mogoče nad oknom? Imam namreč stanovanje s tremi okni ki gledajo na zahod in poleti po 14 uri pa do zahoda dobesedno nažiga sonce na celotno zahodno steno.

hvala in lep pozdrav

Okapi ::

To je pa najbolj odvisno od tega, kaj vse bi rad hladil. Če bi rad imel hladno dnevno sobo + spalnico + še kaj, boš verjetno moral najti primerno strateško mesto, verjetno na hodniku, in mogoče še kakšen ventilator namestiti za kroženje hladnega zraka. Pa običajno gledaš, da ne daš notranje enote ravno nad kakšen kavč ali fotelj ali posteljo.

O.

šernk ::

Za hlajenje ni kaj dosti razlike in jo postaviš tako, da pač čimvečjo površino hladi. Mi smo jo postavili v kuhinjo, da piha v hodnik in tako potem iz hodnika ohladi praktično celo stanovanje 80 kvadratnih metrov.

problem pri nas je, da so vztrajali da se bo klima uporabljala le za hlajenje, sedaj smo se pa celo zimo s klimo tudi greli in za gretje jo pa potrebuješ v prostoru, ki ga nameravaš greti, najbolje pri oknu in da ne piha direkt v nobenega. Tako, da razmislite vsi ki nabavljate klimo za hlajenje poleti, mi smo letos z dvema klimama (skupna investicija 1600€) čez zimo prihranili 900 litrov nafte, porabili pa za 130€ več elektrike kot ponavadi), trenutni prihranek torej debelih 750, pa je še 1 mesec kurilne sezone pred nami in največ se ravno zarečenega kruha poje.
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

SplitCookie ::

Največji izkoristek? Tako da zajema zrak iz celotnega prostora.

Realno ? Ni vredno se obremenjevati s tem. - poskrbi da ti ne piha v bučo in to je nekako to.
SplitCookie> Prevoziš RDEČO ! jype> Ja? A to je kaj posebnega?
Ramon dekers> Ječa je lahko naravno okolje potem ko se adaptiraš.
jype> CPP ne spoštujem _NIKOLI_

Ashrack ::

Grem v nakup klime katere bi tudi uporabljal za gretje v prehodnih obdobjih. Za 60m2 stanovanje kakor sem prebral bi vzel 3.5kW?

Katere klime/monterje pa priporocate da je/so kvalitetni in dobro opravijo delo?
....

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Ashrack ()

SplitCookie ::

Če boš grel samo v prehodnih obdobjih (npr. sedaj, ko je zunaj 10°C in več) in imel ventilator na max. bo dovolj 3.5kW

Za bolj zimsko obdobje računaj s ~8kW

Na kratko, vzami največjo moč kot jo lahko (preračunaj si kaj se ti splača) (inverterji imajo deklarirano večjo grelno moč za ~20% kakor pa jo v praksi zmorejo)
Računaj da pri temperaturah pod 0 grelna moč klime pade za polovico

Za vse ostalo pa samo good luck.
SplitCookie> Prevoziš RDEČO ! jype> Ja? A to je kaj posebnega?
Ramon dekers> Ječa je lahko naravno okolje potem ko se adaptiraš.
jype> CPP ne spoštujem _NIKOLI_

Ashrack ::

Gretje samo v prehodnih obdobjih. Za vse ostalo je radiator v bloku.

Razmisljam pa o tej klimi, ki je 2.5kW pride z montazo 1100e .
http://www.ream.si/klimatske_naprave_sp...
....

SplitCookie ::

COP 4.7 ni nič posebnega
Upoštevaj -20% slabši performans zaradi inverterja
SplitCookie> Prevoziš RDEČO ! jype> Ja? A to je kaj posebnega?
Ramon dekers> Ječa je lahko naravno okolje potem ko se adaptiraš.
jype> CPP ne spoštujem _NIKOLI_

Zgodovina sprememb…

Okapi ::

OK, stvari postajajo resne.;) Glede same izbire klime sicer ne nameravam preveč komplicirati (nekaj v srednjem rangu bom vzel, recimo za 1000 € z montažo), bolj me zanima, če kdo pozna kakšno ljubljansko firmo, ki zna res dobro (in hitro) zmontirati vse skupaj. Skratka, zanima me, kam naj grem kupit klimo.

O.

SplitCookie ::

Poglej za Hitachi RAC/RAS 18 SX8 - COP 6+ 1200€ brez DDV
SplitCookie> Prevoziš RDEČO ! jype> Ja? A to je kaj posebnega?
Ramon dekers> Ječa je lahko naravno okolje potem ko se adaptiraš.
jype> CPP ne spoštujem _NIKOLI_

fosil ::

Tale tema je odličen pokazatelj gibanja temperatur.
Vedno, ko temperatura nadpovprečno zraste, oživi.
Bi bilo zanimivo narest korelacijsko analizo :)
Tako je!

nimitz ::

LP!

Kupujem klimo. Površina, ki jo nameravam hladiti je približno 60m2. Stanovanje imam na podstrešju in je dobro izolirano. Klime načeloma za gretje ne bom uporabljal. Ker tud približno ne vem kje in katero klimo, vas prosim za predloge. Klima naj bo poceni:), ker nimam veliko denarja, klimo pa rabim, ker sem že lansko poletje trpel čez poletje. Hvala!
S.E.A.L.

Brias ::

Okapi je izjavil:

OK, stvari postajajo resne.;) Glede same izbire klime sicer ne nameravam preveč komplicirati (nekaj v srednjem rangu bom vzel, recimo za 1000 € z montažo), bolj me zanima, če kdo pozna kakšno ljubljansko firmo, ki zna res dobro (in hitro) zmontirati vse skupaj. Skratka, zanima me, kam naj grem kupit klimo.

O.


http://www.cool-line.si/CENIK-KLIME.htm

sicer ni z ljubljane, ne racuna prevoza ( iz litije ), najprej hoce obvezno priti pogledati ( da cena res drzi / glede osnovne montaze )
zame je porabil 6m cevi, parapete, preboj betona, antivibracijski nosilci, vse top in licno, pospravijo za sabo, ...

placal sem tocno tok kot je bilo receno ( cena z montazo in 10% dol na gotovino ... )

brez dodatkov ..

mitsubishi
MSZ-GE 35VA 3,50 - 4,00kW
1129,00 EUR z montazo ( -10% gotovina )

mitsubishi
MSZ-EF 25VE W/B/S * 2,50 - 3,20kW
1149,00 z montazo ( -10% gotovina )

daikin
FTXS 25G 2,50 - 3,40kW
1151,00 z montazo ( -10% gotovina )

toshiba
RAS- 13SAV2-E
3,50 - 4,20kW
1171,00 z montazo ( -10% gotovina )

šernk ::

Tist popust je bolj za lepo videt :)

namreč z 10% popustom prideš ravno na povprečno ceno klim, skratka zgornji je brez popusta drag, s popustom cenovno enako ugoden kot vsi :)

jst sem nazadnje želel privarčevati 100€ na klimi, jo naročil posebej in posebej montažo. Hja človeka za montažo za 200€ sem čakal 3 tedne in nato klical drugega, ki je želel 240€ v končni fazi sem tako prišparal dobrih 50€ s tem da sem 1 teden iskal katero klimo bi kupil in kje naugodneje.

tako da kjerkoli vzameš nekih bistvenih prihrankov ni. Bolj je pomembno da ti lepo naredijo.
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

Okapi ::

Bolj je pomembno da ti lepo naredijo.
Ja, saj zato pa sprašujem, če ima kdo dobre izkušnje s kom. Ali pa slabe - da se izognem.;)

O.

šernk ::

Jah kontakt iz Nove Gorice vam najbrž ne pomaga kaj dosti :)
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

Brias ::

meni je on februarja 2011 montiral mitsubishi GE25VA z montazo in 8,5%DDV z gotovinskim popustom za 854eur.

vse se sedaj izgleda kot da mi je montiral vceraj ...

bakrene cevi so z top izolacijo, parapeti masivni, etc etc ....

pri parih znancih so nekateri materiali uporabljeni pri montazi .... fail ....

energetik ::

Brias je izjavil:

Okapi je izjavil:

OK, stvari postajajo resne.;) Glede same izbire klime sicer ne nameravam preveč komplicirati (nekaj v srednjem rangu bom vzel, recimo za 1000 EUR z montažo), bolj me zanima, če kdo pozna kakšno ljubljansko firmo, ki zna res dobro (in hitro) zmontirati vse skupaj. Skratka, zanima me, kam naj grem kupit klimo.

O.


http://www.cool-line.si/CENIK-KLIME.htm

sicer ni z ljubljane, ne racuna prevoza ( iz litije ), najprej hoce obvezno priti pogledati ( da cena res drzi / glede osnovne montaze )
zame je porabil 6m cevi, parapete, preboj betona, antivibracijski nosilci, vse top in licno, pospravijo za sabo, ...

placal sem tocno tok kot je bilo receno ( cena z montazo in 10% dol na gotovino ... )

brez dodatkov ..
Človek je spraševal samo za hlajenje 60kvadratov, ti mu pa predlagaš inverterske Mitsubišije in Tošibe za 1100EUR+.
Za okoli 700EUR z montažo dobiš navadnega Panasonica 3,5kW, ki bo delo opravljal praktično enako dobro in varčno kot zgoraj našteti. Inverter je natega za potegnit več denarja od kupcev. Razen seveda, če je taka klima namenjena celoletnemu klimatiziranju (gretje + hlajenje) brez ostalih virov.
Za tiste 3 mesece vročine, ko je treba hladit, je pa navadna klima brez inverterja povsem dobra rešitev. Govorim iz izkušenj, dobro izolirana mansardna soba, namontiran navaden Panasonic 2,4kW in zadeva je na par desetink °C držala nastavljeno temepraturo, skoraj neslišno. Deluje brezhibno že 5 let, brez servisov, samo pucanje filtrov.

Recimo tole: http://www.ga.si/aparati/klimatska-napr...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

Okapi ::

Na tistem ceniku od Cool-line sem našel on-off Toshibo 3,75 kW za 791 z montažo. Nekaj takega bi moralo biti čisto dovolj. Kot sem uspel naštudirati zadeve, so inverterske za moj namen bolj ali manj nesmiselne. Za gretje je ne bom uporabljal, razen mogoče par dni v letu, ko pritisne kakšen nenaden mraz in še ne zalaufajo centralne (pa še to samo zato, ker bo pač na voljo - doslej sem brez težav preživel brez kakršnegakoli dodatnega ogrevanja). Za hlajenje pa tudi ne bo sile - stanovanje je dobro izolirano, gleda na zahod in že sedaj ni bilo panike, samo malo več dela je bilo s spuščanjem rolet in nočnim zračenjem.

Edina fora je v tem, da imajo inverterske še kakšne dodatne možnosti (filtre, programiranje ...), ker on-off modeli so dandanes v glavnem samo še najbolj osnovni. Pa tudi tistih recimo 300 ali 400 evrov razlike po par letih ne bom opazil nikjer več. Si bom moral takoj še kaj zraven kupit, da se bom spomnil, zakaj sem šparal pri klimi;)

O.

Brias ::

@energetik ...

na tiste cene 10% dol ....


@okapi na to ceno 791 eur, 10% dol za gotovino ...


ali mitsubishi MSZ-HC 25VA, inverter, 720 eur gotovina + montaza ...



... npr dobi se DAIKIN inverter z montazo za 750 eur gotovina ....


z energetikom pa se nima smisla kregati o tem, da so on/off klime zakon in da je inverter ... invent od "Klimaskega Jobsa" za sisanje ovcica .... :)

jaz pa veselo dobil elektro poracun v plusu za 150 eur in znizano poloznico iz 42 eur na 30, se pravi 5 poloznic me casti .... pomoje da inverter :)

SplitCookie ::


z energetikom pa se nima smisla kregati o tem, da so on/off klime zakon in da je inverter ... invent od "Klimaskega Jobsa" za sisanje ovcica .... :)

A je inverter na max. moči kaj drugačen od on-off na max. moči ?

Ne ni

To je to
SplitCookie> Prevoziš RDEČO ! jype> Ja? A to je kaj posebnega?
Ramon dekers> Ječa je lahko naravno okolje potem ko se adaptiraš.
jype> CPP ne spoštujem _NIKOLI_

Brias ::

imas res ....


AMPAK :)

ko enkrat pride do .... zeljenih 20 stopinj, meni to vzdrzuje z mocjo 2/3 old school zarnic ... ( 0.21 - 1.15 kW )


panasonic pa cepa 1.05 kWh ... kadar se upali ...




ampak ....

ce se kaj ujame v recesijskih casih v nasem Sparu za 250 - 350 eur, on/off, samomontazne sponke ... to se razumem ...

on/off placati 700+ eur z montazo ,,,,

ah kje ,,,,,

SplitCookie ::



ko enkrat pride do .... zeljenih 20 stopinj, meni to vzdrzuje z mocjo 2/3 old school zarnic ... ( 0.21 - 1.15 kW )

Torej ti lavfa skozi, namesto da bi se izklopila. Kje to vidiš prihranek ?
SplitCookie> Prevoziš RDEČO ! jype> Ja? A to je kaj posebnega?
Ramon dekers> Ječa je lahko naravno okolje potem ko se adaptiraš.
jype> CPP ne spoštujem _NIKOLI_

Brias ::

ok ...


startam jaz in ti na autobahn do kopra ...

cesta je prazna ...

samo za naju :)

oba voziva ,....

bmw 330, bencinar ...

eden z tempomatom ( jaz )
drugi brez ( ti )

jaz nastimam lepo 140 kmh, in dam noge stran z gasa ... motor bo na lepih 2500 obratih od ljubljane do kopra delal brez prestanka

TI ... pa imas pravilo, da moras z MAX GASA doseci 220kmh in nato dati avto v ler, ter v leru ugasniti avto, dati nazaj kontakt da se ti ne zaklene volan, in tako peljati do padca hitrosti na 30kmh,...

potem ponovi vajo ... FULL GAS do 220kmh, in ... ler, ugasni .....

in tako do kopra ....

pomoje bova prisla tam tam ....


kaksna bo kaj poraba? glede na to da bo moj avto celo pot delal, tvoj pa ne?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brias ()

Magic1 ::

Vožnja s pospeševanjem je načela bolj efektivna, seveda ne nad 120, ker tam upor že začne prevladovati.
Magic

Magic1 ::

Drugače sem že povedal tudi jaz, da za majhno uporabo(kar hlajenje načeloma vedno je) se kupi najcenejšo od znane firme, če pa tudi greje, se pa pogleda po Mitsubishi in podobnih v rangu jurja.
Magic

SplitCookie ::


kaksna bo kaj poraba? glede na to da bo moj avto celo pot delal, tvoj pa ne?



Klima ni avto.
Sicer pa če bi bil. Ja, moje tiščanje do 200 in nato čakanje tebe pol ure na cilju je bolj efektivno od tvojega cijazenja s 100km/h.
SplitCookie> Prevoziš RDEČO ! jype> Ja? A to je kaj posebnega?
Ramon dekers> Ječa je lahko naravno okolje potem ko se adaptiraš.
jype> CPP ne spoštujem _NIKOLI_

energetik ::

Brias je izjavil:

panasonic pa cepa 1.05 kWh ... kadar se upali ...


Te "large fluctuations" so v realnosti ranga +-0,2°C pri ON-OFF klimi. Preverjeno, izmerjeno doma v moji sobi. Praktično nepomembne. Prihrankov praktično ni, vsaj takih, ki bi opravičevali par 100€ večjo ceno, sploh če se samo hladiš 3 mesece/leto.

Brias je izjavil:

ce se kaj ujame v recesijskih casih v nasem Sparu za 250 - 350 eur, on/off, samomontazne sponke ... to se razumem ...

on/off placati 700+ eur z montazo ,,,,

ah kje ,,,,,
V šparu dobiš za 250-350€ 2,5kW klimo brez montaže, ne pa 3,5kW z montažo...

krisspace ::

Coolwex.
kvalitetna in cenovno dostopna.
pa še jaz ti jo prodam ;-)

Hayabusa ::

energetik je izjavil:

Brias je izjavil:

panasonic pa cepa 1.05 kWh ... kadar se upali ...


Te "large fluctuations" so v realnosti ranga +-0,2°C pri ON-OFF klimi. Preverjeno, izmerjeno doma v moji sobi. Praktično nepomembne. Prihrankov praktično ni, vsaj takih, ki bi opravičevali par 100EUR večjo ceno, sploh če se samo hladiš 3 mesece/leto.

Brias je izjavil:

ce se kaj ujame v recesijskih casih v nasem Sparu za 250 - 350 eur, on/off, samomontazne sponke ... to se razumem ...

on/off placati 700+ eur z montazo ,,,,

ah kje ,,,,,
V šparu dobiš za 250-350EUR 2,5kW klimo brez montaže, ne pa 3,5kW z montažo...

Torej praviš, da je gledano skozi celoten dan, poraba pri obeh klimah (režim hlajenje pri nastavljeni enaki temperaturi, zunanja cca 30C) tam-tam (inverter vs on/off klima)?
Koliko v %, če si delal RL meritve ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hayabusa ()

energetik ::

Hayabusa je izjavil:

Torej praviš, da je gledano skozi celoten dan, poraba pri obeh klimah (režim hlajenje pri nastavljeni enaki temperaturi, zunanja cca 30C) tam-tam (inverter vs on/off klima)?
Koliko v %, če si delal RL meritve ?
Meril sem samo nihanje temperature prostora pri ON-OFF klimi, ker inverterske nimam. Tako da razlike v porabi nisem meril.
Je pa čista fizika - ob določeni zgradbi je potrebno za vzdrževanje neke T pri določenem vremenu potrebno toliko in toliko električne energije/dan. In toliko energije bo porabila tako inverterska kot ON-OFF, odvisno samo od izkoristka posamezne naprave, torej COP vrednosti. Tista mala nihanja temperature nimajo praktično nobene veze pri računu za elektriko.

šernk ::

Če je klima v istem prostoru kot si ti je inverter boljši zaradi manj hrupa, ko spusti porabo na minimum pridejo praktično neslišni.
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

energetik ::

Tudi najcenejši ON-OFF Panasonic avtomatsko regulira obrate ventilatorja, ki je pri vzdrževanju temp v dobro izolirani sobi praktično neslišen.
Ko je pa potreba po močnem znižanju temp ali pri slabo izoliranem prostoru (podimenzionirana naprava) bo pa tudi inverter delal na polnih obratih ventilatorja.

SplitCookie ::

šernk je izjavil:

Če je klima v istem prostoru kot si ti je inverter boljši zaradi manj hrupa, ko spusti porabo na minimum pridejo praktično neslišni.


On-Off klimi pade poraba s nižanjem tlakov v sistemu - vent na notranji enoti se lahko ustavi, s tem pade tlak uparjalnika in kompresor ima manjši masni pretok in posledično 'manj ropota', hkrati ima tudi večji fazni zamik in papca manj štroma iz omrežja
SplitCookie> Prevoziš RDEČO ! jype> Ja? A to je kaj posebnega?
Ramon dekers> Ječa je lahko naravno okolje potem ko se adaptiraš.
jype> CPP ne spoštujem _NIKOLI_

gazibo ::

Zivjo

planiram kupiti dve klime za hlajenje dveh sob v stanovanju, vsaka je cca 5mx5m. Zanima me ali je bolje imeti dve notranji enoti in eno zunanjo ali dve notranji/dve zunanji ?

ima kdo izlkusnje z tole klimo ? ---> http://www.mimovrste.com/artikel/364004...

potrebujem pa klimo samo za hlajenje.

hvala

Okapi ::

Bolje (ceneje & enostavneje) je ena zunanja in dve notranji.

O.

SplitCookie ::

Če imaš multisplit je bolje z 2-mi notranjima, vendar rabiš imeti zunanjo enoto primerno dimenzionirano

Zadeva ni ponavadi nič drugega kot fancy 2 notranji enoti postavljeni paralelno/serijsko.

Samo če crkne zunanji del ti obe ne delata.

Ni tudi rečeno da je multisplit karkoli cenejši.
SplitCookie> Prevoziš RDEČO ! jype> Ja? A to je kaj posebnega?
Ramon dekers> Ječa je lahko naravno okolje potem ko se adaptiraš.
jype> CPP ne spoštujem _NIKOLI_

Zgodovina sprememb…

gazibo ::

Mi lahko priporocate kje naj si pogledam se za klime, ker na mimovrste je bolj tko tko se mi zdi

PARTyZAN ::

Multisplit mislim, da je kar vedno (precej) dražji.

Okapi ::

Evo, majstri od Cool-line so pri meni in montirajo. Upam, da se jutri začne zaresno poletje.8-)

edi123 ::

koliko kw bi rabil za klimo za hlajenje 100m2 mansarde? In koliko berem samo za hlajenje bi naj bil inverterska škoda denarja?

Okapi ::

Če je solidno izolirana mansarda, bi bilo verjetno 3,5 kW dovolj. Bo mogoče malo bolj garala, ampak za naše razmere (recimo 3 tedne zaresne vročine na leto) je to imho dovolj. Drugače pa ne-inverterskih skoraj ne moreš več dobiti oziroma je izbira majhna, razlike v ceni pa tudi niso velike, tako da kaj dosti s tem ne boš prišparal.

O.

edi123 ::

ok, super hvala.

kak pa so kaj klime electrolux?

za dobrih 800EUR bi dobil Electrolux EXI12HD1W z montažo http://www.ga.si/aparati/klimatska-napr...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: edi123 ()

Brias ::

Okapi je izjavil:

Evo, majstri od Cool-line so pri meni in montirajo. Upam, da se jutri začne zaresno poletje.8-)



super ...

si zadovoljen z izvedbo, ceno, popustom ...


je sefe se vedno prisel prej pred monazo pogledat ...

Okapi ::

za dobrih 800EUR bi dobil Electrolux EXI12HD1W z montažo
Pri ceni moraš upoštevati, da je vključena "osnovna" montaža, običajano samo do 4 m cevi (kar je zelo malo), kar je več, pa doplačuješ. Če imaš notranjo enoto na zunanji steni, blizu zunanje, je OK, samo če misliš z eno samo notranjo enoto hladiti celo 100 m2 veliko mansardo, jo moraš postavit na čim bolj strateško mesto. Jaz imam 75 m2 veliko stanovanje in sem dal notranjo enoto na hodnik, pa je bilo takoj nekih 12 m cevi. Pa še cev za kondenz iz notranje enote zna zakomplicirati zadeve, ker če enota ni na zunanji steni, ga moraš speljati v nek odtok v stanovanju (pri meni v stranišče, recimo).

Elektrolux sicer ni znan po klimah in po mojem so to neke oem klime (kitajske, turške?), ampak verjetno pa dovolj pazijo na ugled, tako da bi morala biti čisti OK.

---
je sefe se vedno prisel prej pred monazo pogledat ...
Ja, da je ocenil stroške in to. S položajem zunanje enote sicer nisem najbolj zadovoljen, ampak sem se moral sprijaznit z nekaj kompromisi, sicer bi se zadeva precej podražila. Drugače so pa bili hitri (v smislu same montaže in po tem, da je od prvega klica, prek ogleda do vklopa minilo 10 dni), zadevo so lepo naredili, za sabo niso pustili svinjarije ... Cena je solidna (900 evrov), glede na to, da je bila malo bolj komplicirana montaža. Mogoče bi lahko kje zbarantal še par deset evrov ceneje, ampak vprašanje, kakšna bi bila potem kakovost.

Sama klima bi sicer bila lahko malo pametnejša (prav bi mi prišlo recimo, da bi jo lahko sprogramiral, da se vklopi ob določeni uri na določen dan), ampak tu je že spet kompromis s ceno (900 evrov je bila približno zgornja meja, kolikor sem bil pripravljen dati ;) )

Sicer pa je namen dosežen - zunaj je trenutno 30, znotraj pa 24;)

O.
««
37 / 120
»»