» »

Nov standard

Nov standard

X-Bit Labs - PCI je star. No, vsaj relativno. V računalništvu, kjer je vse, kar ni popolnoma novo... staro je PCI že dedek. Zato ga mora zamenjati vnuček. AMR in CNR sta sicer uporabni stvari (verjetno), ampak nikoli ne bosta razširjeni tako kot je (bila) ISA in trenutno je PCI. Delno tudi zato, ker ju bo (verjetno) premagal Arapahoe.
Gre za I/O vodilo, katerega pravo ime je Arapahoe/3GIO. Njegov namen je zamenjati PCI povsod. V desktop računalnikih, prenosnih računalnikih, strežnikih,... Širina vodila je od 1 - 32bit-ov. Na začetku bo prenos enega "pina" 2.5Gbits/sec, kar se lahko spremeni s prihodnjimi verzijami. Prve primerke tega novega standarda bomo videli šele v drugi polovici leta 2003 (H2 2003). Arapahoe pa ni samo zamenjava za PCI, ampak tudi dopolnilo k InfiniBand, IEEE 1394b, USB 2.0, serial ATA in 10/100-Gbit Ethernet tehnologijam. Arapahoe je namreč kompatibilen z vsemi. Pojavljajo se tudi govorice, da bo podpiral AMD-jev HyperTransport, čemur Intel zelo ugovarja. Ker pa razvoj Arapahoa ni pod njegovim nadzorom, je HyperTransport že bil vključen v nadaljni razvoj.

2 komentarja

darh ::

Na začetku bo prenus enega "pina" 2.5Gbits/sec, kar se lahko spremeni s prihodnjimi verzijami. Prve primerge tega novega standarda bomo videli šele v drugi polovici leta 2003 (H2 2003).

slycer ::

Hm, izgleda, da bom moral jaz s svojimi posti malo dvigotavi slovnično kvaliteto :D. Ampak do vikenda ne pričeakujte kaj preveč od mene, ker se mi je foter obesil na računalnik in cel dan piše neka poročila. Sicer pa Pretorijanec kar dobro skrbi za obveščenost. Keep the good work, medtem pa bom jaz še malce polenaril :D.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Keri procesor?

Oddelek: Kaj kupiti
192305 (1818) PlayTheGame
»

Router, firewall, torrent,ftp... klient v eni kišti!?

Oddelek: Omrežja in internet
61528 (1370) trnvpeti
»

Gretje Athlon 3700+

Oddelek: Strojna oprema
171629 (1319) nsane
»

AMD 4x4

Oddelek: Novice / Procesorji
224956 (4007) Jan987
»

Poleg Micro$ofta, sedaj se Intel?

Oddelek: Loža
161504 (1296) Thomas

Več podobnih tem