» »

internet & linux

internet & linux

Simko ::

Kako nastaviti kabelski modem pod linuxom, da bom lahko hodil na net?
Zadeva je bila porihtana, vendar zdaj, ko sem se eno mrežno not dal, ne gre več gor. Ko pingam, tudi ne najde ničesar.
No, ker v linuxom nisem preveč doma, vas prosim, da mi poveste, kaj vse moram nastaviti in kje. V kateri fajl moram kaj napisati.
Imam Red Hat 6.1.
Hvala.

trot ::

Jaz sem čist lev pri mrežah, sam bi rekel, da mal poglej z ifconfig, če se ti je kaj spremenilo, pa a lahko daš kako shemo, kako maš mrežo postavljeno.
Torej ifconfig eth0 in ifconfig eth1 pa malo poglej

simon ::

Najenostavnejse je da pozenes linuxconf in v Config->Networking nastavis ip, netmasko, kateri tip kartice imas, gateway in dns.
Drugace pa so relevantni fileti tile:
/etc/conf.modules - v njej mora biti vrstica "alias eth0 (driver za kartico)"
/etc/sysconfig/network z vsebino:
NETWORKING=yes
HOSTNAME=(ime tvojega racunalnika)
GATEWAY=(naslov gatewaya)
/etc/sysconfig/network-scripts/ifcfg-eth0 z naslednjo vsebino:
DEVICE=eth0
BOOTPROTO=static
BROADCAST=(broadcast addresa)
IPADDR=(ip adresa)
NETMASK=(netmaska)
NETWORK=(network)
ONBOOT=yes
/etc/resolv.conf - z vsebino
search (tvoja domena)
nameserver (ip naslov dns streznika)
zamenjaj zadeve v oklepajih s svojimi parametri.
kartico dvignes z ukazom /sbin/ifup eth0
dol pa jo das z /sbin/ifdown eth0
Ce kartica dela ti mora ukaz /sbin/ifconfig pokazati poleg lo interfejsa tudi eth0, in stevilo RX in TX paketov mora rasti

Simko ::

najlepša hvala obema, bom malo sprobal in se poigral, pa javim, če ne bo šlo.

trot:
imam dve mrežni, ena je povezana na modem druga, na še en rač. Pod winsi lahko oba rač. hodita na internet (sygate). Zdaj pod linuxom bi pa rad vsaj z enim gor šel....ko sem imel le eno mrežno je bilo vse porihtano, zdaj mi ne dela več.

V glavnem: se obm pošpilal, pa javim.
LP

Simko ::

OK, pognal sem linuxconf in vse nastavil....zadeva laufa :) Hvala.

Zdaj bi le še tipkovnico rad nastavil pod xwindowsi, da bi lahko normalno pisal.....zunaj mi dela v redu.

Pa še to: a se da, če imam jaz zagnan linux, drug rač., pa winME, da bi tudi on na internet hodil? Ali mora tudi onv linuxu bit?
LP

simon ::

Za tipkovnico imas recept v Slovenian HOWTO, za maskerado (sharanje povezave) pa IP-Masquerade HOWTO, in se vec povezav na to temo

Simko ::

ej simon, res ti hvala!

Zdaj imam pa en drugi problem :( Vceraj zvecer sem dal instalirato novi netscape, pol se ponoči zbudim in vidim, da ni nič več odprto, pa nič ni pisalo, da bi g a v redu instaliralo. Pa se hočem logoutat iz xwin, pa mi gre ven in napise nek eror (ne vem katerega, je bla pozna ura).
No zdaj ko napišem startx, mi vedno napiše da ne more najti default font : 'fixed' ?!? Pa še nekaj zadev zraven. Da ni neku path prafvi se mi zdi: 'unix:-1' Samo fatal eror je tisto za fonte....a veš kaj bi to lahko blo?

simon ::

Verjetno si ze popravil, ce se pa nisi, ti pa povem, da se ti je usu font server. komanda /etc/rc.d/init.d/xfs restart bi ti morala pomagati


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Linux CC kot router... problem

Oddelek: Operacijski sistemi
141711 (1463) kitarist
»

Mrežna kartica v Linuxu

Oddelek: Operacijski sistemi
91038 (901) dr.J
»

nujno-internet sharing v linux mandrake 10.0

Oddelek: Operacijski sistemi
191329 (1194) moj_nick
»

router noče routati

Oddelek: Operacijski sistemi
81485 (1357) marshaltito
»

red hat 9 in mrežna kartica sis900

Oddelek: Operacijski sistemi
81065 (1014) dr.J

Več podobnih tem