» »

Ortodont - 2. runda

Ortodont - 2. runda

Csharp ::

Zanima me, če ima kdo izkušnje z ortodontom po 30. letu starosti. Do 20. leta sem nosil vse vrste zobnih aparatov - najprej fiksnega (zgoraj, spodaj) in nato še nekaj časa snemnega. Ko sem nehal redno obiskovati ortodonta, sem imel zadovoljivo stanje zob. Nekaj časa sem potem nosil še snemni aparat, nato pa ga po navodilu ortodonta postopoma opustil.
Spodnji sekalec je že takrat imel bolj malo prostora, vendar se je postopoma vrnil na začetno mesto. Ker premikanje zoba poteka tako zelo počasi, tega niti ne opaziš, dokler ni razlika očitna. Zdaj pri 33. letu ni več v loku, ampak je zamaknjen nekoliko noter. Otežuje mi čiščenje (po nekaj dneh je ščetka popolnoma zdelana) in poslušam razne opazke - če mi zob manjka ali se mi je odkrušil (v resnici je samo noter zamaknjen in je čudno videti). Zato spet razmišljam, da bi šel k ortodontu, da mi zob prestavi na pravo mesto.
Niti ne vem, kaj je vzrok, da se je zob premaknil na začetno mesto. Lahko tesno stanje zob, lahko mordrostniki (ki sem jih spulil pred 2 letoma), lahko zobni kamen, lahko je krivo kar vse skupaj. Nekih snemnih aparatov ne mislim nositi celo življenje, prav tako ne bi rad imel celo življenje nalepljenih nekih žičk (to ni rešitev). Sem pa pripravljen nekaj let nositi fiksni aparat in potem še nekaj let snemnega, toliko da se zob premakne na pravo mesto. Ampak vprašanje je, če bo tam tudi ostal. Če so bili zdaj krivi modrostniki, sem to rešil, ker sem jih pred leti spulil. Če je bilo krivo tesno stanje zob, pa zna biti, da se bo zob še naprej pomikal iz vrste.

Zdaj me bo obiskovanje ortodonta solidno udarilo po žepu - računam nekje 3 jurje stroška. Sprašujem pa se, kakšen rezultat lahko pričakujem. Če bo zob ostal na tistem mestu, mi je ta strošek še najmanjši problem. Če pa bom pri 45. letu starosti spet potreboval ortodonta, se mi škoda zdi tako zapravljat denar. Ima kdo podobno izkušnjo? Se pravi, da je zobe že uspel spraviti v lok in je potem čez nekaj let spet potreboval ortodonta? Je po 2. rundi ortodonta stanje v redu (trajen rezultat), ali zobje pač rastejo po svoje in jih je treba vsakih nekaj let premikati?

6bt9hmDwY ::

Žal ne vemo.

Vprašaj različne ortodonte (domače in tuje), če bodo dali mnenje brez ogleda (mogoče, če pošlješ sliko in sprožiš pri komu davno zakrnjen refleks sočutja). Tule boš pa težko dobil (tovrsten) strokoven odgovor...

V skrajnosti ti za približno enak znesek ostane all-on-four rešitev po meri ;-)

Zgodovina sprememb…

Csharp ::

Nekako nimam zaupanja stroki (ko je v igri denar, bo tudi odgovor temu prilagojen) oz. bolj zaupam nekomu, ki je podobno izkušnjo imel in lahko pove iz prve roke. Že pri vprašanju, zakaj se je zob premaknil sem dobil različne odgovore: ortodontka mi je rekla, da je kriv zobni kamen, zobozdravnica je izpostavila tesno stanje zob, večina ljudi pa itak krivi modrostne zobje.
Sam poznam nekaj ljudi, ki so obiskovali 2. rundo ortodonta, vendar je pri vseh minilo tako malo časa, da nihče ne more reči, ali so zobje ostali na mestu ali se pomikajo nazaj.

6bt9hmDwY ::

Ok, to še dodam, ker nisem iz stroke, ampak, da bi bil samo zobni kamen kriv (tista rumena plast kot posledica lenobe) za takšen premik zoba, se sliši nenavadno, ker bi to lahko rešil s čiščenjem zobovja potem ali kaj. V vsakem primeru imaš premajhno čeljust kot veliko nas ostalih... Vseeno vprašaj stroko, pridobi 3 različna mnenja, če je potrebno in bodo zneski blizu neke okrogle številke, bo to verjetno prava ocena.

Zobni kamen in premik zoba, wtf!?

Reaper ::

Žena se je, ko je šla proti 30, odločila za zobni aparat na obeh lokih. Imela je stalni zobni aparat, hodila pa je k ortodontki v ZG, mislim, da je ženska celo Slovenka, ki se je priženila na hrvaško, nisem 100 %.

Takrat je bila cena dosti nižja kot pri nas, kvaliteta storitve pa odlična. Ker je imela izvorno krive zobe zaradi premajhne čeljusti je dala čez puljenje 4-ih zob, po 2 na vsakem loku, da se je naredilo dovolj prostora, mislim, da so odstranili 4-ke. Vrzeli so zapolnili s premikom preostalih zob in od stakrat sta oba loka pravilna.

Ko so odstranili fiksni aparat je pričela z nošenjem prozornega aparata ponoči (odlitek loka). Zdaj točnega režima ne poznam, mislim da ga je na začetku porebno nositi bolj pogosto potem pa vedno redkeje. Zdaj mislim, da ga nosi vsako 2. ali 3. noč. Zobje so še vedno pozicionirani tako, kot so bili ob odstranitvi fiksnega aparata.

Nisem zobozdravnik / ortodont ampak kmečka pamet mi pravi, da se zobje zamikajo, ker na čeljusti ni dovolj prostora. Tudi jaz imam nekaj zobnega kamna pa se mi zaradi tega ne zamikajo zobje.

Mislim, da ti noben ortodont ne more garantirati 100 % fiksne pozicije zob ob odstranitvi fiksnega aparata, ker najbrž za premik zob obstaja N razlogov. Zato predvidevam, da se je vpeljala uporaba "nočnega" aparata, ki ohranja obliko lokov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Reaper ()

GummyBear ::

Ortodont je IMO primeren za tistega, ki ima dovolj veliko čeljust za pozicioniranje zob. Nažalost pa nas je veliko takih, ki v ustih nimamo dovolj prostora - v tem primeru te čaka puljenje zdravih zob (pulijo se štirice). Mene so zgornji krivi zobje res zelo motili in nošenje zgornjega aparata ni bilo tako moteče, zato sem se odločil spuliti zgornje štirice. Ko sem dobil spodnji aparat, sem ga ponoči v spanju dobesedno zgrizel in sebi zrezal jezik. Takrat sem si rekel, da je nošenje aparata spodaj no go in spodnjih zob nisem dal puliti. Zgornja čeljust se mi je lepo zrihtala že z snemljivim aparatom, spodaj pa sem kasneje dobil še zvezdice. Nosil sem jih 4 leta, vendar čistega loka nikoli nisem dosegel. Z leti grejo zobje itak po svoje. Če bi šel zdaj k ortodontu, bi me verjetno spet napotili na puljenje spodnjih štiric, ker pač nimam dovolj prostora. Ampak zdaj ko sem 30+ si puljenja res ne morem privoščiti... če jih nisem spulil v mladosti, jih tudi zdaj ne bom, ko imam v službi vsak teden kakšen sestanek s strankami. Da bi trajno nosil snemljivi aparat je pa sploh nemogoče. Nošenje je tako neprijetno, da ponoči komaj zaspiš. Redno moraš potem hoditi še na kontrole, kar pomeni 50€ stroška na vsakih nekaj mesecev. Vsake toliko časa se kaj odlomi in je potreben nov aparat, kar ni ravno majhen strošek. Verjetno mi ortodont ne morem kaj veliko pomagati?!

Najbrš bi bil lepši z urejenimi zobmi. Če se vpraša ženske, sem zdaj najbrš sploh neprivlačen. Ampak jaz pravim, zobje so zato, da z njimi lahko ješ, ne zato ker bi bil brez njih čuden.

FTad ::

Jaz bi se vseeno pozanimal direktno pri ordotodnu (ali vecih). V zadnjih letih je tehnika pa ja napredovala, da bi lahko tiste probleme, ki takrat niso bili trivialno resljivi, sedaj lahko resili.

sci3nc3 ::

FTad je izjavil:

Jaz bi se vseeno pozanimal direktno pri ordotodnu (ali vecih). V zadnjih letih je tehnika pa ja napredovala, da bi lahko tiste probleme, ki takrat niso bili trivialno resljivi, sedaj lahko resili.


Načeloma je tako: Napredovala je tehnika in imaš danes ogromno nekih ortodontskih aparatov, ki jih pred leti nisi imel. Lahko ti ga namestijo z notranje strani in ga nihče ne opazi ali pa na zunanjo stran dobiš takšnega, ki je manj opazen. Še zmeraj pa zobje ostajajo zobje - tu se ni ničesar spremenilo. Če imaš majhno čeljust, je normalno in tudi pričakovano, da bodo šli zobje sčasoma v drugačno lego. Zato pa moraš nositi snemni aparat, ki ta postopek upočasnjuje/preprečuje ali pa ti ortodont namesti retener - žička, ki ti jo nalepijo na notranjo stran in drži zobe v loku.

Napaka ortodontov je, ker ljudi premalo informirajo. Če greš na operacijo, ti natančno razložijo ali pa dobiš napisano na listu, kaj bodo naredili, kakšen je uspeh operacije, kakšno zdravljenje te čaka itd. Pri ortodontih tega ni. Ljudje mislijo, da ko bodo zobje ravni je to to - zato potem nehajo nositi aparat, obiskovati ortodonta in po določenem času je stanje enako kot je bilo.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Čiščenje zob (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
11214971 (2447) Robocop1
»

Zobni aparat

Oddelek: Loža
309145 (6727) Rias Gremory
»

Zobna ščetka za težave z dlesnimi

Oddelek: Loža
325572 (4715) zee
»

Fiksni zobni aparat (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5316724 (15323) gruntfürmich
»

zobni aparat

Oddelek: Loža
132857 (2531) para!

Več podobnih tem