» »

Vlada 2020 - ????

Vlada 2020 - ????

Temo vidijo: vsi
««
6 / 466
»»

hamez66 ::

Lej, od 16.3. do 18.3 je bilo narejenih 2147 testov. Našli so 13 novih primerov. Včeraj je bilo narejenih 276 testov in so našli 34 novih primerov.

Zdej tisti rezultati od 16.3. do 18.3. so precej optimistični. Potem pa človek naredi manj testov in ima več pozitivnih rezultatov, .... pa izgleda še manj optimistično..

Se strinjaš?

imagodei ::

hamez66 je izjavil:

Bomo pa gledali številke ljudi, ki potrebujejo medicinsko pomoč, ljudi v kritičnem stanju in mrtvih.

Ne nujno, če bomo sami mrtvi, ne bo treba kaj dosti gledat.

Jaz sem že v rizični skupini... Ne sicer zaradi starosti.

hamez66 je izjavil:

Lej, od 16.3. do 18.3 je bilo narejenih 2147 testov. Našli so 13 novih primerov. Včeraj je bilo narejenih 276 testov in so našli 34 novih primerov.

Zdej tisti rezultati od 16.3. do 18.3. so precej optimistični. Potem pa človek naredi manj testov in ima več pozitivnih rezultatov, .... pa izgleda še manj optimistično..

Se strinjaš?

Mogoče so začeli ključe iskat tam kjer so jih izgubili in ne pod lučjo...
- Hoc est qui sumus -

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: imagodei ()

hamez66 ::

imagodei je izjavil:

hamez66 je izjavil:

Bomo pa gledali številke ljudi, ki potrebujejo medicinsko pomoč, ljudi v kritičnem stanju in mrtvih.

Ne nujno, če bomo sami mrtvi, ne bo treba kaj dosti gledat.

Jaz sem že v rizični skupini... Ne sicer zaradi starosti.


Vsekakor si želim, da se boš pazil. Jaz osebno mislim, da nisem ravno rizičen, se pa bojim za svoje starše, ki so malo preveč na hojladri.

No, pa tudi sam si ne bi želel testiranja virusa na sebi in po možnosti zraven še koga okužiti.

Problem bo zdaj, ker bo prišel moderator in veliko brisal, ker da smo offtopic, kljub temu, da mislim, da smo razčistili nekaj stvari. Tole novo metodologijo bomo pa lahko ocenjevali sproti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hamez66 ()

louser ::

Morda so pa začeli testirati tudi tiste, ki so bili v tesnih stikih s potrjenim okuženimi kljub temu, da ne kažejo simptomov?

vostok_1 ::

V temi Vlada 2020 debata o virusu.
Mene to sicer niti najmanj ne moti. Pravzaprav blazno uživam ko vidim totalno transparentno korupcijo you know who.

Če menite, da koga po nepoštenem obtožujem, feel free to let me know.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: vostok_1 ()

jernejl ::

imagodei je izjavil:

jernejl je izjavil:

Popolnoma enako velja za številke, objavljene po stari metodologiji. Nič od tega ne pove, koliko je dejansko okuženih.

Med dvema napačnima številkama, kjer je ena bolj napačna kot druga, bom vedno želel za orientacijo imeti tisto, ki je kljub vsemu bližje realnemu stanju.
Če ne poznaš realnega stanja, ne moreš vedeti, katera je bolj napačna. V obeh primerih je število potrjenih primerov bistveno drugačno od števila dejansko okuženih v populaciji. Zato se že enkrat nehaj truditi ocenjevati realno stanje iz objavljenih pozitivnih testov, ker je to nesmiselno.
Precej bolj smiselno bi bilo objavljati število primerov v intenzivni negi, na ventilatorjih in umrlih. Prvega in drugega ni, tretje pa se je pod Janševo vladavino začelo objavljati, ampak je za zdaj itak trivialno (1 primer), pa si s tem nimamo kaj začeti.

Zanimivo, kako lahko enak zapis razumeš povsem drugače. Pa dobro - torej se vse države, ki denimo na https://covid19info.live/ izrisujejo eksponentno krivuljo, enostavno motijo?
Jaz nikjer nisem rekel, da rast ni eksponentna, zgolj to, da ti ne razumeš objavljenih podatkov in želiš delati neko statistiko na podatkih, iz katerih se statistike, ki bi jo ti rad dobil, pač ne da dobiti.

imagodei je izjavil:

Seveda sem tudi jaz tebi vse razložil. Ni problem v tem, da delamo "samo cca 1000" testov na dan - v resnici jih dosti več ne bi bilo treba. Problem je, da jih kak dan naredimo manj kot 300. Kot denimo danes.
Testiranj je bilo do danes 9860. Včeraj jih je bilo 8730 (podatek sicer ni objavljen na tem linku, ga pa najdeš na googlu). Predvčerajšnjim pa 7587. V zadnjih dveh dneh je bilo opravljenih 1143 in 1130 testov. ("dan" pomeni od neke ure do iste ure naslednjega dne, ko se podatki objavijo)

Graf ki ga ti gledaš prikazuje število testiranih bolnikov, ampak je bodisi napačen, ker so določene vrednosti precej čudne, bodisi uporabljajo kako drugo mero, recimo koledarski dan ali kaj podobnega, pa je zato za zadnji dan stanje nepopolno, ker sega samo do 14. ure.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jernejl ()

imagodei ::

hamez66 je izjavil:

Problem bo zdaj, ker bo prišel moderator in veliko brisal, ker da smo offtopic, kljub temu, da mislim, da smo razčistili nekaj stvari. Tole novo metodologijo bomo pa lahko ocenjevali sproti.

Kako to misliš, bo prišel... Saj jaz sem moderator v Loži ;)

(Vsekakor to ne pomeni, da ne bo kak drug moderator počistil offtopica. Jaz sem preveč vpleten v debato, da bi bilo higienično posegat vanjo.)
- Hoc est qui sumus -

FormerUser ::

imagodei je izjavil:

Ni problem v tem, da delamo "samo cca 1000" testov na dan - v resnici jih dosti več ne bi bilo treba. Problem je, da jih kak dan naredimo manj kot 300. Kot denimo danes.


To enostavno NE DRŽI!!! In si lahko izračuna vsak osnovnošolec.

18.3. 8730 testiranih 286 okuženih
19.3. 9860 testiranih 319 okuženih

Namesto da zavajaš, raje razmisli zakaj se podatki iz priloženega grafa ne ujemajo z zgornjimi številkami.

P.s. pravkar sem se vrnila iz kratkega sprehoda in lahko povem, da na cesti nisem srečala nobenega vojaka.

hamez66 ::

imagodei:

Ma kjerkoli pišem, prihaja do izbrisov. Včasih zato, ker koga citiram, pa je njegov komentar izbrisan (in s tem še moj), včasih, ker zaidemo offtopic, včasih pa zaradi kakega drugega razloga. Upam, da nisem prevečkrat brisan zaradi obnašanja.

Mi je pa v veselje, če kdaj pridemo do kakšnega pametnega zaključka, in mi je potem škoda, če se taka debata izbriše.

Hipatija, kje pa ti prebiraš podatke o številu opravljenih testov?

FormerUser ::

Na isti strani kot imagodei, samo 5 cm višje.

hamez66 ::

vostok_1 - vsekakor.

Hipatija, kako si pa prišla do številke 8730? (za 18.3.) // gledam gledam in ne vidim, ampak verjetno se bom potem prijel za glavo, ko boš povedala :)

imagodei ::

jernejl je izjavil:

Če ne poznaš realnega stanja, ne moreš vedeti, katera je bolj napačna. V obeh primerih je število potrjenih primerov bistveno drugačno od števila dejansko okuženih v populaciji. Zato se že enkrat nehaj truditi ocenjevati realno stanje iz objavljenih pozitivnih testov, ker je to nesmiselno.

Joj,joj, joj, joj ;(( Resnično se trudiš gledat stran.

O številu naraščanja okužb lahko naredimo educated guess. Imamo vsaj dva primera, kjer se je pretestiralo vse/ogromno količino prebivalstva: ladjo Diamond Princess ter Južno Korejo. Oba primera potrjujeta eksponentno rast, kot jo lahko opazujemo v večini držav. Tole je bilo prilepljeno v temo o Covid-19:



Vse, razen peščica držav, ki je nemudoma potegnila striktne ukrepe (predvsem Singapur in Hong Kong), naraščajo povsem primerljivo. Južna Koreja se je od tega trenda odlepila z epskimi napori testiranja, Kitajska pa z drakonskimi ukrepi.

Še enkrat: rast je primerljiva kot na Diamond Princess in v J.Koreji, kjer testirajo vse od prvega do zadnjega.

Razen v Sloveniji - od 13.3. dalje. Mi smo spešl kejs. Za nas ti "educated guesses" niso dovolj dobri.

jernejl je izjavil:

Zanimivo, kako lahko enak zapis razumeš povsem drugače. Pa dobro - torej se vse države, ki denimo na https://covid19info.live/ izrisujejo eksponentno krivuljo, enostavno motijo?
Jaz nikjer nisem rekel, da rast ni eksponentna, zgolj to, da ti ne razumeš objavljenih podatkov in želiš delati neko statistiko na podatkih, iz katerih se statistike, ki bi jo ti rad dobil, pač ne da dobiti.

Oh, jaz čist dovolj dobro razumem objavljene (in neobjavljene) podatke. Ampak računske operacije, ki jih izvajajo nad njimi, da bi dobili neko realnejšo oceno vseh obolelih, so v vsakem koraku toliko približne, da je kumulativna napaka taka, da zlahka fališ velikostni razred (če ne več).

imagodei je izjavil:

Graf ki ga ti gledaš prikazuje število testiranih bolnikov, ampak je bodisi napačen, ker so določene vrednosti precej čudne, bodisi uporabljajo kako drugo mero, recimo koledarski dan ali kaj podobnega, pa je zato za zadnji dan stanje nepopolno, ker sega samo do 14. ure.

Huh? To je uradni graf NIJZ. Zgolj poiskal sem drug vir, ker ima slika na uradni strani nekako zakriptiran URL in je zato dolg od tu do Celovca.

Skratka, če je tam pomota, je pomota na uradnem grafu. In ja, podatki so vedno do 14h.

FormerUser je izjavil:

Namesto da zavajaš, raje razmisli zakaj se podatki iz priloženega grafa ne ujemajo z zgornjimi številkami.

Prepričan sem, da boš ti namesto mene precej bolje razložila, zakaj graf, objavljen na uradni strani NIJZ laže in zavaja.
- Hoc est qui sumus -

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: imagodei ()

FormerUser ::

hamez66 je izjavil:

vostok_1 - vsekakor.

Hipatija, kako si pa prišla do številke 8730? (za 18.3.) // gledam gledam in ne vidim, ampak verjetno se bom potem prijel za glavo, ko boš povedala :)


Tam ne moreš videti ker sproti refrešajo, je treba spremljati "ročno", recimo tule: https://twitter.com/vladaRS/status/1240...

Še en dober graf:



imagodei je izjavil:


Prepričan sem, da boš ti namesto mene precej bolje razložila, zakaj graf, objavljen na uradni strani NIJZ laže in zavaja.


Bom kar velikemu ekspertu imagodeju prepustila razlago zakaj se trditev iz uradne strani NIJZ: "V obdobju od 27.1.2020 do 19.3.2020 je bilo na okužbo s SARS CoV-2 testiranih skupno 9860 oseb, COVID-19 je bil laboratorijsko potrjen pri 319 osebah", ne ujema s podatki na njihovem grafu, ki ga povzemaš.

Zgodovina sprememb…

jernejl ::

imagodei je izjavil:

Razen v Sloveniji - od 13.3. dalje. Mi smo spešl kejs. Za nas ti "educated guesses" niso dovolj dobri.

Še tristopetiništiridesetič: iz objavljenih številk NIJZ ne moreš sklepati niti o funkciji rasti niti o številu dejansko obolelih.

Oh, jaz čist dovolj dobro razumem objavljene (in neobjavljene) podatke. Ampak računske operacije, ki jih izvajajo nad njimi, da bi dobili neko realnejšo oceno vseh obolelih, so v vsakem koraku toliko približne, da je kumulativna napaka taka, da zlahka fališ velikostni razred (če ne več).
Ne, več kot očitno jih ne razumeš. NIJZ objavlja število vseh testov in pozitivnih testov, nikoli pa ni objavil "neke realnejše ocene vseh obolelih". Če kdo to ocenjuje, ocenjuješ ti, pa sem ti že ne vem kolikokrat pokazal (pa tudi tvoja strokovnjakinja ti je lepo povedala), da to, kar počneš, nima nobenega smisla.

Skratka, če je tam pomota, je pomota na uradnem grafu. In ja, podatki so vedno do 14h.
Ne vem če je pomota, morda imajo samo kak drug način prikaza, kot je to primer pri vseh ostalih objavah števila testov (tudi neposredno nad grafom piše 9860, tako kot povsod drugod). Za razumevanje razlik bi bilo koristno, če bi nekdo iz NIJZ pojasnil, zakaj se ta graf razlikuje od ostalih podatkov, sam namreč razlage za razhajanja nisem našel. Poglej jutri, morda bo takrat stanje za 19.3. posodobljeno, če prikazujejo koledarske dneve.
Kolikor je meni znano, je število testiranj padlo čez vikend. Ali je to posledica spremembe metodologije ali pa vikenda, bomo pa najbrž videli čez nekaj dni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jernejl ()

imagodei ::

FormerUser je izjavil:

Bom kar velikemu ekspertu imagodeju prepustila razlago zakaj se trditev iz uradne strani NIJZ: "V obdobju od 27.1.2020 do 19.3.2020 je bilo na okužbo s SARS CoV-2 testiranih skupno 9860 oseb, COVID-19 je bil laboratorijsko potrjen pri 319 osebah", ne ujema s podatki na njihovem grafu, ki ga povzemaš.

Vem, da ti je logika španska vas, ampak brez zadostne količine podatkov jaz res ne morem utemeljeno sklepati, zakaj taka diskrepanca med enimi in drugimi podatki.

Četudi je v tekstu nad grafom omenjen datum 27.1.2020, na samem grafu pa datum 4.3.2020 (oboje kot začetek štetja) to ne pojasni razlike v opravljenih testih med 18. in 19. marcem glede na podatke, ki jih navajaš ti in podatki, ki jih navajam jaz.

Če imaš pa kakšne manjkajoče koščke sestavljanke, pa - le urno, ne dan z njimi. Ne bodi skrivnostna.

jernejl je izjavil:

imagodei je izjavil:

Razen v Sloveniji - od 13.3. dalje. Mi smo spešl kejs. Za nas ti "educated guesses" niso dovolj dobri.

Še tristopetiništiridesetič: iz objavljenih številk NIJZ ne moreš sklepati niti o funkciji rasti niti o številu dejansko obolelih.

Kar mi je docela jasno in se sprašujem, a je problem v mojem izražanju ali tvoji (ne)pismenosti, da še kar vztrajaš pri tem? Bom še enkrat povedal: DA, iz trenutno objavljenih številk obolelih ne moremo sklepati o ničemer. To ni niti podatek, to je šum. Kar je škoda, ker ne bi bilo treba, da je šum.
- Hoc est qui sumus -

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: imagodei ()

FormerUser ::

Jaz predvidevam, da je fora v tem, da se nekatere osebe večkrat testira in da eni podatki prikazujejo število opravljenih testov, drugi pa število unikatnih oseb, ki so bile testirane. Sem pa jaz seveda samo nevedna janševa ovčica, tako da še vedno pričakujem, da nam boš ti, veliki ekspert, razodel pravo resnico.

Zgodovina sprememb…

imagodei ::

FormerUser je izjavil:

Jaz predvidevam, da je fora v tem, da se nekatere osebe večkrat testira in da eni podatki prikazujejo število opravljenih testov, drugi pa število unikatnih oseb, ki so bile testirane.

No, narobe predvidevaš, kar pri tebi niti ni več presenečenje.

Del nad grafom, ki si mi ga velepokroviteljsko citirala, pravi:
"V obdobju od 27.1.2020 do 19.3.2020 je bilo na okužbo s SARS CoV-2 testiranih skupno 9860 oseb"


Podatek iz grafa pa pravi:
"Št. vseh testiranih bolnikov na SARS CoV-2 od 4.3.2020"


To je, če odštejemo par maloverjetnih scenarijev, ena in ista množica. Edina razlika je v datumih. Kar bi pojasnilo razliko v kumulativnih številkah na datum, ne pa razliko od enega do drugega dneva.

FormerUser je izjavil:

Sem pa jaz seveda samo nevedna janševa ovčica, tako da še vedno pričakujem, da nam boš ti, veliki ekspert, razodel pravo resnico.

Neuspešno poskušaš biti sarkastična. Jaz sem navedel podatke iz uradnega vira, prepričan, da gre za uradne podatke. V resnici sedaj vemo samo to, da je na strani napaka, ne pa kje je napaka in kateri podatki (če sploh kateri) so pravilni. Zaupanje v podatke pa še pada.
- Hoc est qui sumus -

jernejl ::

Jaz pa sklepam, da je v grafu število testiranj do konca koledarskega dne (razen za zadnji dan), medtem ko so vsi ostali podatki, ki nam jih servirajo vsak popoldan na tiskovni konferenci in vsepovsod drugje, od neke do neke ure vsak dan. Število testiranih v grafu je namreč za vsak dan (razen zadnji) večje od števila, ki nam ga vsak popoldan servirajo.

Kar mi je docela jasno in se sprašujem, a je problem v mojem izražanju ali tvoji (ne)pismenosti, da še kar vztrajaš pri tem? Bom še enkrat povedal: DA, iz trenutno objavljenih številk obolelih ne moremo sklepati o ničemer. To ni niti podatek, to je šum. Kar je škoda, ker ne bi bilo treba, da je šum.
Saj ni namen testiranj, da boš ti lahko na teh točkah risal eksponentne funkcije. Ampak očitno to nekaterim gre v nos.
Ti je že strokovnjakinja razložila, da iz teh podatkov ne moreš spremljati poteka epidemije.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jernejl ()

imagodei ::

jernejl je izjavil:

Saj ni namen testiranj, da boš ti lahko na teh točkah risal eksponentne funkcije. Ampak očitno to nekaterim gre v nos.

Dafuq?

Na vseh ostalih državah ga lahko. So Nemci zabiti? Francozi? Norvežani? Španci? Avstrijci? Zakaj drugim uspeva oddajat podatke, ki "po čudnem naključju" sledijo eksponentni krivulji (ali vsaj linearni funkciji), pri nas pa graf dela neke prevoje?
- Hoc est qui sumus -

hamez66 ::

Hipatija, hvala za podatke.

imagodei, z manj testi smo dobili večje število okuženih. Od 16.3. do 18.3. smo z več kot 2k testi našli "samo" 13 okuženih, včeraj pa 34 okuženih s 559 testi (če so podatki časovno pravilni).

Od 18.3. (14:00) do 19.3. (14:00) je bilo narejenih 817 testov, nimamo pa podatka, koliko je bilo vmes okuženih.

Podatki so malo zmešani, ker so nekje podatki za cel dan, nekje pa samo do 14. ure.

Sicer pa nejasnosti pri statistikah niso nič novega. Časopisi, ki radi "perejo", velikokrat uporabljajo statistike, ki jih potem prikažejo na njim ljub način, potem pa zraven še dopišejo, kako so znanstvene. Ampak s procenti se da zelo preprosto manipulirati. Procenti "navzgor" gredo brez težav v tisoče, stotisoče procentov, na dol gredo pa lahko največ do 100%. In to je super teren za statistične manipulacije in laganje ljudem (ampak tole nima veze s temi grafi o številu okuženih).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hamez66 ()

imagodei ::

jernejl je izjavil:

Jaz pa sklepam, da je v grafu število testiranj do konca koledarskega dne (razen za zadnji dan), medtem ko so vsi ostali podatki, ki nam jih servirajo vsak popoldan na tiskovni konferenci in vsepovsod drugje, od neke do neke ure vsak dan. Število testiranih v grafu je namreč za vsak dan (razen zadnji) večje od števila, ki nam ga vsak popoldan servirajo.

Sliši se razumno in če to drži, potem bo verjetno razvidno iz jutrišnjega poročila. Potem odpade moj pomislek, da delamo drastično manj testov, kot smo jih že pred enim tednom in dlje nazaj (čeprav smo vmes imeli situacijo, ko smo testirali manj, k sreči smo očitno spet obrnili trend).

Ostaja pa moj pomislek, da ne testiramo tam, kjer bi bilo treba. Po Sloveniji imamo žarišča, magari družinska ali znotraj podjetij, kjer bo v prihodnjih tednih usekalo. Slej ko prej so/bodo ljudje prinesli virus do svojih staršev, starih staršev. Nismo proaktivni. Nismo tam, kjer se bo virus šele pokazal.
- Hoc est qui sumus -

FormerUser ::

imagodei je izjavil:



Del nad grafom, ki si mi ga velepokroviteljsko citirala, pravi:
"V obdobju od 27.1.2020 do 19.3.2020 je bilo na okužbo s SARS CoV-2 testiranih skupno 9860 oseb"


Podatek iz grafa pa pravi:
"Št. vseh testiranih bolnikov na SARS CoV-2 od 4.3.2020"


To je, če odštejemo par maloverjetnih scenarijev, ena in ista množica. Edina razlika je v datumih. Kar bi pojasnilo razliko v kumulativnih številkah na datum, ne pa razliko od enega do drugega dneva.


Glede na to, da so njihovi grafi zelo nekonsistentni, tale iz 18.3. kaže spet povsem drugačne številke kot tisti iz 19.3,ki ga navajaš ti, so zame precej bolj verodostojne številke, ki jih vsak dan sproti javljajo in te so takšne kot sem jih navedla jaz. Včeraj je bilo opravljenih čez 1000 testov, ne pa samo 300.


hamez66 ::

https://www.gov.si/teme/koronavirus/

Aktualni podatki
19. marec 2020 do 14. ure

Število testiranj: 9860
Število potrjenih okužb: 319
Število smrtnih primerov: 1


Zgleda ima nekdo na NIJZ probleme z excelom. :D

imagodei ::

@hamez66 - ne da se mi več. To kar govoriš (v prejšnjem, ne v zadnjem sporočilu), je morda resnično, ampak ni bistveno.

Bistveno je, da se je število uradno okuženih do 13.3. povečevalo cca 2,5x na vsake dva dneva. Od 14. naprej pa je Sloveniji trend uspelo obrniti.

Zakaj Vlada hoče na ulice pripeljat "tanke in topove", je beyond me.
- Hoc est qui sumus -

jernejl ::

imagodei je izjavil:

jernejl je izjavil:

Saj ni namen testiranj, da boš ti lahko na teh točkah risal eksponentne funkcije. Ampak očitno to nekaterim gre v nos.

Dafuq?
Na vseh ostalih državah ga lahko.

Ni res. Kar poklikaj malo po državah in se čudi, koliko izmed njih ima večdnevna nihanja, tudi navzdol. Švica, Danska, Švedska, Islandija...

imagodei je izjavil:

Ostaja pa moj pomislek, da ne testiramo tam, kjer bi bilo treba. Po Sloveniji imamo žarišča, magari družinska ali znotraj podjetij, kjer bo v prihodnjih tednih usekalo. Slej ko prej so/bodo ljudje prinesli virus do svojih staršev, starih staršev. Nismo proaktivni. Nismo tam, kjer se bo virus šele pokazal.

Pomislek nima osnove, ker - še enkrat - vse bližnje kontakte potrjeno okuženih obravnavajo enako, kot če bi jih testirali in bi bil test pozitiven. Tako se sicer lahko najde več false positives, kar pa je še zmeraj bolje, kot če bi bil pri nekaterih test (nepravilno) negativen (kar se včasih zgodi) in bi ti ljudje hodili naokrog.
Število testov je omejeno in jih je smiselno porabiti kje drugje, ne v teh primerih, kjer ne prinesejo veliko dodatnih informacij, ker lahko že brez testiranja sklepamo, da so ljudje okuženi. In tudi če smo se pri tem zmotili in komu (pre)več zaukazali karanteno, smo na varni strani.

Matejjjjj ::

2020 ne obstaja, se ni zgodilo. Predlagam popravek naslova teme: Vlada po 2019 in naprej...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Matejjjjj ()

mirzad ::

imagodei je izjavil:

Bistveno je, da se je število uradno okuženih do 13.3. povečevalo cca 2,5x na vsake dva dneva. Od 14. naprej pa je Sloveniji trend uspelo obrniti.

Zakaj Vlada hoče na ulice pripeljat "tanke in topove", je beyond me.

To tud meni ni jasno. Če so številke take, ker se je stanje popravilo, se je to zgodilo še preden naj bi se pokazal vpliv večine ukrepov. Se pravi ali so številke boljše, ker so spremenili način štetja, ali pa je bog na naši strani. Zdaj katera možnost je bolj realna je verjetno jasno...

[Michael] ::

imagodei je izjavil:

...Janša uvaja najstrožje ukrepe, vojska gre na ulice...


Jaz ne maram Janše nič bolj kot ti ampak vseeno mislim, da pretiravaš.
Za dodatna pooblastila vojski, potrebuje vlada 2/3 podporo poslancev.
Rečeno je bilo, da bi vojska pomagala policiji pri nadzoru meje.
In če se to zgodi, da vojska pomaga samo na meji (nima na ulici kaj iskati) ne vidim v tem grožnjo za nas.

mailer ::

Naj grejo testirat v Šmarje pri Jelšah. Do včeraj so dobili 600 klicev ljudi, ki imajo znake okužbe. Če testirajo samo omenjene se bo številka v enem dnevu dvignila za vsaj 300. V domu starejših imajo 7 okuženih starostnikov in 3 zaposlene in včeraj je imela direktorica kar solzne oči in je rekla, da se bo okužba zagotovo širila.
Asus B560-I, Intel 11500, Corsair 16GB 3200MHz

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mailer ()

imagodei ::

jernejl je izjavil:

imagodei je izjavil:

jernejl je izjavil:

Saj ni namen testiranj, da boš ti lahko na teh točkah risal eksponentne funkcije. Ampak očitno to nekaterim gre v nos.

Dafuq?
Na vseh ostalih državah ga lahko.

Ni res. Kar poklikaj malo po državah in se čudi, koliko izmed njih ima večdnevna nihanja, tudi navzdol. Švica, Danska, Švedska, Islandija...

Huh?

Nihanja navzdol? Pri kumulativnem številu okuženih? Človek vsakdan kaj novega izve. Anyway, nihče ne pravi, da mora biti črta na grafu gladka. Pravim, da je v splošnem rast eksponentna. Dejansko zdej že trolaš.

jernejl je izjavil:

imagodei je izjavil:

Ostaja pa moj pomislek, da ne testiramo tam, kjer bi bilo treba. Po Sloveniji imamo žarišča, magari družinska ali znotraj podjetij, kjer bo v prihodnjih tednih usekalo. Slej ko prej so/bodo ljudje prinesli virus do svojih staršev, starih staršev. Nismo proaktivni. Nismo tam, kjer se bo virus šele pokazal.

Pomislek nima osnove, ker - še enkrat - vse bližnje kontakte potrjeno okuženih obravnavajo enako, kot če bi jih testirali in bi bil test pozitiven. Tako se sicer lahko najde več false positives, kar pa je še zmeraj bolje, kot če bi bil pri nekaterih test (nepravilno) negativen (kar se včasih zgodi) in bi ti ljudje hodili naokrog.
Število testov je omejeno in jih je smiselno porabiti kje drugje, ne v teh primerih, kjer ne prinesejo veliko dodatnih informacij, ker lahko že brez testiranja sklepamo, da so ljudje okuženi. In tudi če smo se pri tem zmotili in komu (pre)več zaukazali karanteno, smo na varni strani.

Ti zgleda res ne razumeš, da 80% ljudi koronavirus preboleva v rangu od nič (oziroma skoraj nič) simptomov, do blagih simptomov, do simptomov, ki so podobni gripi, do tega, da "v stoje" prebolevajo pljučnico (t.i Walking Pneumonia). Nekateri od teh imajo tako blage simptome, da lahko hodijo na šiht, v trgovine in se niti ne zavedajo, da prebolevajo grozni koronavirus. Ga pa trosijo naokrog drugim - tudi ogroženim skupinam, starejšim.

Nekdo, ki ves ta čas, ko so v veljavi ukrepi, hodi v službo, se ustavi v trgovini - ima lahko Covid-19, pa se tega ne zaveda in težave pripisuje običajnemu prehladu. In ko iz trgovine prinese živeža za svoje ostarele starše, ki se trudijo držati samoizolacije, jim lahko hkrati prinese tudi virus. Čez 3 tedne pa se lahko udeleži dveh pogrebov.

Ampak, ti kar Carry on. Govoriva očitno en mimo drugega. Uradni podatki pa, tako sedaj vemo, je vseeno ali držijo ali pa ne.
- Hoc est qui sumus -

T-h-o-r ::

Lol, da se zadeva umirja? Trenutno smo 1 teden oddaljeni od italije pred 2 tednoma
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

jest10 ::

Delim svoje mnenje s tem zapisom

janez-jansa-sram-vas-je-lahko

Invictus ::

Slovenijo je poleg COVID-19 prizadel še JJ virus...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

bbbbbb2015 ::

imagodei je izjavil:

jernejl je izjavil:

imagodei je izjavil:

jernejl je izjavil:

Saj ni namen testiranj, da boš ti lahko na teh točkah risal eksponentne funkcije. Ampak očitno to nekaterim gre v nos.

Dafuq?
Na vseh ostalih državah ga lahko.

Ni res. Kar poklikaj malo po državah in se čudi, koliko izmed njih ima večdnevna nihanja, tudi navzdol. Švica, Danska, Švedska, Islandija...

Huh?

Nihanja navzdol? Pri kumulativnem številu okuženih? Človek vsakdan kaj novega izve. Anyway, nihče ne pravi, da mora biti črta na grafu gladka. Pravim, da je v splošnem rast eksponentna. Dejansko zdej že trolaš.


Nihanja "navzdol" so posledica spremenjene "metodologije" štetja. Skoraj vedno je to politična odločitev, ki s stroko nima nič.

Kolikor sem zasledil, so Kitajci v enem trenutku šteli kot COVID-19 okužene tiste, ki so bili vidno bolni, so imeli pozitiven COVID-19 test IN pozitiven rentgen oz. sliko pljuč.

To so taki kumulativni pogoji, da dejansko po moje štejejo samo 15% okuženih. Potem, če se prav spomnim, so metodologijo "še enkrat" spremenili, v kar jih je po moje prisililo število mrtvih na število bolnih.

Potem so rešili mrtve po hitrem postopku in so jih preprosto kremirali in čav.

Tako da ja, politika ima težnjo prikazovati problem manjši ali dosti manjši, kot je v resnici.

Zgodovina sprememb…

Poldi112 ::

drvo je izjavil:

Vojaška znanja obvladajo večinoma tisti, ki so služili vojaški rok


V vojski, vsaj slovenski, so nas v glavnem učili poslušnosti. Dnevno športanje, pucanje pušk, prostorov, čevljev, ... medtem ko smo v 7. mesecih dejansko streljali ene 3x in skupno porabili verjetno manj kot 100 metkov na vojaka tekom celotnega usposabljanja. S puškami, ki so bile za en k (na 100m moja streljala pol metra levo), tako da poleti sem še uspel zadeti kakšno tarčo, ker sem videl oblak peska in lahko kompenziral, pozimi pa praktično nič. Kako se premikati kot skupina in podobno ni bilo del učnega načrta.

Posledično smo za vojno povsem nepripravljeni, medtem ko za strašenje civilov na ulici dejansko rabiš zgolj poslušnost, tako da verjetno imaš prav. :)
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Miki N ::

Po drugi strani pa imamo dosti državljanov, zdaj sicer že srednjih let, ki so vajeni prave vojne - v vseh mogočih vlogah. Bi bilo zanimivo, če bi korona udarila takrat "tam dol"... nakar bi en rekel "treba sprejeti drastične ukrepe, da se prepreči žrtve, LOL!" :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miki N ()

Pika na i ::

Poldi112 je izjavil:

drvo je izjavil:

Vojaška znanja obvladajo večinoma tisti, ki so služili vojaški rok


V vojski, vsaj slovenski, so nas v glavnem učili poslušnosti. Dnevno športanje, pucanje pušk, prostorov, čevljev, ... medtem ko smo v 7. mesecih dejansko streljali ene 3x in skupno porabili verjetno manj kot 100 metkov na vojaka tekom celotnega usposabljanja. S puškami, ki so bile za en k (na 100m moja streljala pol metra levo), tako da poleti sem še uspel zadeti kakšno tarčo, ker sem videl oblak peska in lahko kompenziral, pozimi pa praktično nič. Kako se premikati kot skupina in podobno ni bilo del učnega načrta.

Posledično smo za vojno povsem nepripravljeni, medtem ko za strašenje civilov na ulici dejansko rabiš zgolj poslušnost, tako da verjetno imaš prav. :)

Vojaki morajo obvladati tudi prvo pomoč?
Imajo znanja postopanja ob nalezljivi bolezni?
Nahajate se v štabu SDS.
Pravila ne veljajo za naše.
Troli dobrodošli.

lufthammer ::

Vojska naj bi šla policijo razbremenit na meje, ki se vedno bolj zapirajo. A sem samo jaz to slišal?

Nobenega umetnega dihanja mimoidočim po Ljubljani ne bo.

DeeJay ::

In kaj bodo varoval na meji, ki so itak zaprte iz vseh strani?
Čist realno... a bi hotu it zdej čez mejo?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DeeJay ()

marS ::

Pika na i je izjavil:

Poldi112 je izjavil:

drvo je izjavil:

Vojaška znanja obvladajo večinoma tisti, ki so služili vojaški rok


V vojski, vsaj slovenski, so nas v glavnem učili poslušnosti. Dnevno športanje, pucanje pušk, prostorov, čevljev, ... medtem ko smo v 7. mesecih dejansko streljali ene 3x in skupno porabili verjetno manj kot 100 metkov na vojaka tekom celotnega usposabljanja. S puškami, ki so bile za en k (na 100m moja streljala pol metra levo), tako da poleti sem še uspel zadeti kakšno tarčo, ker sem videl oblak peska in lahko kompenziral, pozimi pa praktično nič. Kako se premikati kot skupina in podobno ni bilo del učnega načrta.

Posledično smo za vojno povsem nepripravljeni, medtem ko za strašenje civilov na ulici dejansko rabiš zgolj poslušnost, tako da verjetno imaš prav. :)

Vojaki morajo obvladati tudi prvo pomoč?
Imajo znanja postopanja ob nalezljivi bolezni?


Ne boš verjela, ja, prvo pomoč morajo obvladat, znanja o nalezljivih boleznih se pa dopolnjujejo dnevno, seveda ne na ravni infektologov in epidemijologov...
...no more heroes...
https://ilbis.com/

imagodei ::

To je samo pesek v oči. Vojska gre na meje zaradi migrantov. Zdaj sicer menda s tem ne bo problemov, ampak vojska bo tam ostala do nadaljnjega. Mokre sanje ekstremne desnice.
- Hoc est qui sumus -

marS ::

imagodei je izjavil:

To je samo pesek v oči. Vojska gre na meje zaradi migrantov. Zdaj sicer menda s tem ne bo problemov, ampak vojska bo tam ostala do nadaljnjega. Mokre sanje ekstremne desnice.


Ah dej no. Že samo če bi hoteli južno mejo zapret hermetično ni dovolj skupaj ne vojske ne policije. Očitno nekateri ne dojemajo da je vrag vzel šalo in cel nacionalno-varnostni sistem se mora zelo hitro reorganizirati...anomalije pa so možne, seveda in vsekakor vsak vidi samo tisto kar hoče videti.
...no more heroes...
https://ilbis.com/

Poldi112 ::

Pika na i je izjavil:

Poldi112 je izjavil:

drvo je izjavil:

Vojaška znanja obvladajo večinoma tisti, ki so služili vojaški rok


V vojski, vsaj slovenski, so nas v glavnem učili poslušnosti. Dnevno športanje, pucanje pušk, prostorov, čevljev, ... medtem ko smo v 7. mesecih dejansko streljali ene 3x in skupno porabili verjetno manj kot 100 metkov na vojaka tekom celotnega usposabljanja. S puškami, ki so bile za en k (na 100m moja streljala pol metra levo), tako da poleti sem še uspel zadeti kakšno tarčo, ker sem videl oblak peska in lahko kompenziral, pozimi pa praktično nič. Kako se premikati kot skupina in podobno ni bilo del učnega načrta.

Posledično smo za vojno povsem nepripravljeni, medtem ko za strašenje civilov na ulici dejansko rabiš zgolj poslušnost, tako da verjetno imaš prav. :)

Vojaki morajo obvladati tudi prvo pomoč?
Imajo znanja postopanja ob nalezljivi bolezni?


Nič se ne spomnim, da bi nas učili prvo pomoč in nalezljive bolezni. Trenirali smo zgolj nošenje/vleko ranjenca do zaklona. Kar je bilo izobraževanja o zaščiti je bilo en dan par ur na temo varsta pred biološkim, kemijskim in x orožjem, prakse pa ni bilo, ker so bile zaščitne maske neuporabne. :)

Prvo pomoč smo se učili kot civili, ko smo delali izpit za avto.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Poldi112 ()

Vazelin ::

Vlada pripravlja 3mlrd eur vreden reševalni paket.
I got 99 problems but 4 usd XTZ ain't one...

T-h-o-r ::

šit, zakaj nism januarja dooja odpru
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

MrStein ::

FormerUser je izjavil:

@friendbreez
Torej zgolj natolcuješ. OK.

Je pa vlada razrešila vodjo NIJZ, Nino Pirnat.

V bistvu jo so prestavili na drugo delovno mesto.

imagodei je izjavil:

Ko bomo prebrodili tole koronakrizo, se bomo prebudili v neprepoznavno Slovenijo, mark my words.

To smo slišali leta 2004-2008, pa spet 2012 in .... No, je Slovenija "neprepoznavna" ? Ni, je kar čisto enaka kot prej. In v 2022 (ko bo spet "novi obraz") bomo take vprašali, kje je zdaj tista diktatura? Distopija? In taki se bodo delali, kot da se ne spomnijo...

kot vedno
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

vostok_1 ::

Koliko te finančne pomoči bo romalo podjetjem pri koritu?
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

jernejl ::

imagodei je izjavil:

Nihanja navzdol? Pri kumulativnem številu okuženih? Človek vsakdan kaj novega izve.
Naj ti zgolj pojasnim, da si neumnost o nihanju kumulativnega števila okuženih navzdol izjavil ti, ne jaz.
Dnevno število novih primerov pa seveda marsikje niha navzgor in navzdol. Tudi pri nas je šlo nekaj dni navzdol in to niti slučajno ni kak unikum v svetu, kot si ga želel predstaviti.

Uradni podatki pa, tako sedaj vemo, je vseeno ali držijo ali pa ne.
Če na uradne podatke ne moreš narisati lepo prilegajoče eksponentne krivulje, to ne pomeni, da ne držijo. Pomeni zgolj, da počneš nesmiselne stvari, kot ti je tudi strokovnjakinja že pojasnila v odstavku, ki si ga citiral.
Torej ja, vseeno je ali držijo ali ne, ker v vsakem primeru tega, kar bi ti rad iz njih razbral, od tam ni mogoče razbrati.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jernejl ()

marS ::

vostok_1 je izjavil:

Koliko te finančne pomoči bo romalo podjetjem pri koritu?

Ne vem...ma ni važno...sej če oni model ne bi odstopu bi bla druga podjetja pr koritu pa bi romalo drugim...nič novega...tko to laufa :D
...no more heroes...
https://ilbis.com/

showsover ::

Vojaki (profesionalni se posebej) zagotovo imajo tudi osnovno usposabljanje za prvo pomoc;
sem nekoc predaval nabornikom (kot bolnicar), znanje primerljivo nekje z znanjem prve pomoci soferja,
je pa 'kontekstno usmerjeno'.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: showsover ()
««
6 / 466
»»