» »

Blokada faze v eno smer

Blokada faze v eno smer

prescott ::

Povezal bi rad stikalo in pametno vticnico (schuko) na taki nacin, da eno mora biti "vklopljeno" da luc sveti.

Problem je, da je schuko kabel v eni kombinaciji lahko ziv, kar ni ok.

Obstaja kaksna elektricarska stvar, ki bi po žici spuscala fazo samo v enosmer od tiste tocke dalje?

starfotr ::

Reče se ji stikalo.

Slikaj ti to čudo.

prescott ::

starfotr je izjavil:

Reče se ji stikalo.

Slikaj ti to čudo.



Upam da je sedaj bolj jasno :-)

Mogoce je manj razumljivo kje lahko spajtla... Mislim na kontaktih od moskega schukota!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: prescott ()

Baja ::

nisem štromar ampak mislim da iščeš rele.

All ::

Tole je recept za iskre delat ????? pa ksnga na urgenco poslat.
Definitvno ne pocni tega sam! Ne na tak nacin!

prescott ::

All je izjavil:

Tole je recept za iskre delat ????? pa ksnga na urgenco poslat.
Definitvno ne pocni tega sam! Ne na tak nacin!

Te razumem, zato sprasujem!

Baja je izjavil:

nisem štromar ampak mislim da iščeš rele.

Kaksen rele? Kaksen link? Tudi jaz nisem stromar :-)

Mogoce sem slabo oznacil kje lahko spajtla...

Mislil sem samo na kontaktih moske strani schukota...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: prescott ()

jype ::

Ne tega tako zvezat, ker lahko koga ubije. Načeloma sicer lahko izumljaš toplo vodo, ampak tega nikakor ne počni, če nisi štromar, ker boš med izumljanjem delal napake, ki so lahko nevarne, če ni vse skupaj zvezano na 4,5V baterijo Zmaj.

Kupi kabel s stikalom, ali pa kupi tako vtičnico, ki ima gor stikalo, ki vklaplja vtičnico.

prescott ::

jype je izjavil:

Ne tega tako zvezat, ker lahko koga ubije. Načeloma sicer lahko izumljaš toplo vodo, ampak tega nikakor ne počni, če nisi štromar, ker boš med izumljanjem delal napake, ki so lahko nevarne, če ni vse skupaj zvezano na 4,5V baterijo Zmaj.

Kupi kabel s stikalom, ali pa kupi tako vtičnico, ki ima gor stikalo, ki vklaplja vtičnico.

Vse skupaj je podometno, razen pametna vtičnica na schuko ki je v stekeru in kabel ki štrli ven iz TEM polnila tik ob pametni vtičnici.

Zadeva trenutno deluje, ampak je priklopljeno na začetku stikala (na sliki zgoraj) in ne na koncu, tako da mora biti obvezno pametna vticnica vklopljena, da ima stikalo sploh kaksno delo (in to me moti!)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: prescott ()

Unilseptij ::

Kar rabiš je izmenično stikalo, kjer boš preklapljal med obema fazama. Tako kot si narisal pa ne veži.

prescott ::

Unilseptij je izjavil:

Kar rabiš je izmenično stikalo, kjer boš preklapljal med obema fazama. Tako kot si narisal pa ne veži.

Smatram da je izmenicno=menjalno stikalo pri TEM? To razumem, ampak drugo stikalo ni stikalo ampak pametna vtičnica na wifi!

Ce gremo nazaj k mojemu prvotnemu vprasanju, obstaja kaksna stvar/čip ki spušča fazo samo v eno smer in ne v obe? To je vse kaj potrebujem, da bo perfect!

Baja ::

Unilseptij ::

prescott je izjavil:

Unilseptij je izjavil:

Kar rabiš je izmenično stikalo, kjer boš preklapljal med obema fazama. Tako kot si narisal pa ne veži.

Smatram da je izmenicno=menjalno stikalo pri TEM? To razumem, ampak drugo stikalo ni stikalo ampak pametna vtičnica na wifi!

Ce gremo nazaj k mojemu prvotnemu vprasanju, obstaja kaksna stvar/čip ki spušča fazo samo v eno smer in ne v obe? To je vse kaj potrebujem, da bo perfect!


Saj to pustiš... Izmenično stikalo zvežeš tako, da en pol zvežeš na fazo, drugega pa na vtičnico. Nulo vežeš naprej na žarnico. Tako boš s stikalom vedno ime vklopljeno bodisi vtičnico ali pa direktno, nikdar pa obe hkrati. Nič ne obstaja, kar bi "spuščalo fazo samo v eno smer".

prescott ::

Unilseptij je izjavil:

prescott je izjavil:

Unilseptij je izjavil:

Kar rabiš je izmenično stikalo, kjer boš preklapljal med obema fazama. Tako kot si narisal pa ne veži.

Smatram da je izmenicno=menjalno stikalo pri TEM? To razumem, ampak drugo stikalo ni stikalo ampak pametna vtičnica na wifi!

Ce gremo nazaj k mojemu prvotnemu vprasanju, obstaja kaksna stvar/čip ki spušča fazo samo v eno smer in ne v obe? To je vse kaj potrebujem, da bo perfect!


Saj to pustiš... Izmenično stikalo zvežeš tako, da en pol zvežeš na fazo, drugega pa na vtičnico. Nulo vežeš naprej na žarnico. Tako boš s stikalom vedno ime vklopljeno bodisi vtičnico ali pa direktno, nikdar pa obe hkrati. Nič ne obstaja, kar bi "spuščalo fazo samo v eno smer".

Imas popolnoma prav, funkcionalno je isto kar iscem, hvala lepa! Ni mi jasno kako se tega nisem sam spomnil, moj stromar je kriv, ker me je zmedel in ni hotel sploh debatirat.

Baja ::

a ne dela rele prav tega avtomatsko? ko je tok gre štrom po eni liniji, ko ga ni po drugi.

torej, ko izklopiš vtičnico, preklopi na fazo stikala in posledično ni toka v šuku vtičnici.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Baja ()

jype ::

prescott je izjavil:

me je zmedel in ni hotel sploh debatirat.
Jaz ga razumem - če je videl tvojo skico in je dober štromar, so mu v glavu tulili klaxoni.

All ::

Sploh ta z vtikacem je dobra......za strelat!
Obstajajo druge resitve, ki delajo na wifi in fizicno stikalo.
Sam niso pa 10€

int47 ::

Za tole obvezno uporabi rele z vsaj dvema preklopnima kontaktoma (preklapljaj L in N) in najdi nekoga, ki ve, kaj dela.
-Vtikač (in verjetno tudi pametno vtičnico) lahko vklopiš na dva načina. Zato se ne moreš zanašat, da veš, kje sta L in N.
-Če bi uporabil N iz vtikača in enopolni preklop za "L", bo kljub stikalu lahko na "N" nepriključenega vtikača napetost, če bo pametna vtičnica vklopljena (porabnik prevaja).

Če imaš 3F instalacijo, uporabi isto fazo za oba vira. Večina relejev ima 230V(250V) kontakte. Medfazna napetost je 400V.

Unilseptij ::

Int47 ima prav... vsekakor sem jaz gledal samo z vidika, kako bi lahko delovalo, ne pa tudi z vidika varnosti. Samo s stikalom ne boš mogel preprečiti, da bi se v določenih okoliščinah na vtikaču lahko pojavila napetost in je torej zadeva lahko smrtno nevarna. Prav tako lahko pri direktno spojenih nulah dobiš kratek stik, če narobe obrneš vtikač. Ne vidim niti, kako bi lahko pomagal rele... ob predpostavki, da je zahteva, da vse skupaj deluje z enim preklopom tipke. Ali si sigurno prav narisal, ne predstavljam si, kako imaš zvezano sedaj.

prescott ::

Unilseptij je izjavil:

Int47 ima prav... vsekakor sem jaz gledal samo z vidika, kako bi lahko delovalo, ne pa tudi z vidika varnosti. Samo s stikalom ne boš mogel preprečiti, da bi se v določenih okoliščinah na vtikaču lahko pojavila napetost in je torej zadeva lahko smrtno nevarna. Prav tako lahko pri direktno spojenih nulah dobiš kratek stik, če narobe obrneš vtikač. Ne vidim niti, kako bi lahko pomagal rele... ob predpostavki, da je zahteva, da vse skupaj deluje z enim preklopom tipke. Ali si sigurno prav narisal, ne predstavljam si, kako imaš zvezano sedaj.


Tako je sedaj.

V katerih dolocenih okoliscinah je smrtno nevarno oz napetost?

prescott ::

 to je smrtno nevarno lahko?

to je smrtno nevarno lahko?

Unilseptij ::

Nariši še, kako boš zvezal nule. Vsekakor mora stikalo v celoti odklopiti vtikač, tako fazo kot nulo.

prescott ::

Unilseptij je izjavil:

Nariši še, kako boš zvezal nule. Vsekakor mora stikalo v celoti odklopiti vtikač, tako fazo kot nulo.

Nerazumem... Pri enopolnem stikalu ne gre N izklopit in pravtako pri menjalnem stikalu (pri obeh samo L)...

Za to bi potrebovali dvopolno-menjalno?

Drugace N ne pajtla ali se motim?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: prescott ()

gavrin ::

Tako kot je prescott narisal bo delalo (druga slika) in ne bo nobenega streslo na moški strani vtičnice. Nule ni treba prekinjat.
Lahko daš pa 1-0-2 stikalo da imaš še položaj da v nobenem primeru ne dala.
Pišem kot štromar po profesiji...

TheBlueOne ::

Sem se fino nasmejal. :) Da bi tok sel v eno smer, da ne spajtla...

Bi bilo pocasi treba narediti kaksen post o logicnih komponentah v elektroniki, ker je kar nekaj vprasanj.

Drugace lahko imas stikalo, ki nekaj vklopi in istocasno nekaj izklopi. Ko ga aktiviras potem lahko istocasno prekines vod, ki gre na vticnico in obratno.

Je pa to vse tako tako...

prescott ::

gavrin je izjavil:

Tako kot je prescott narisal bo delalo (druga slika) in ne bo nobenega streslo na moški strani vtičnice. Nule ni treba prekinjat.
Lahko daš pa 1-0-2 stikalo da imaš še položaj da v nobenem primeru ne dala.
Pišem kot štromar po profesiji...

Ima TEM taksno stikalo?

TheBlueOne je izjavil:

Drugace lahko imas stikalo, ki nekaj vklopi in istocasno nekaj izklopi. Ko ga aktiviras potem lahko istocasno prekines vod, ki gre na vticnico in obratno.

To je menjalno stikalo?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: prescott ()

TheBlueOne ::

Tudi menjalno stikalo bi delovalo ja. Tudi jaz bi vzel 1 0 2 (garvinov predlog), da ni moznosti, da nekje med kontaktoma povezes oba.

mirator ::

prescott je izjavil:

Povezal bi rad stikalo in pametno vticnico (schuko) na taki nacin, da eno mora biti "vklopljeno" da luc sveti.

To drži, da mora biti ena stvar vklopljena, da bo luč svetila. Če bi bil podan smisel takšne vezave, bi lahko bil dan kakšen pameten nasvet, sicer pa kot so že mnogi komentirali, ne počni tega.

feryz ::

TheBlueOne je izjavil:

Sem se fino nasmejal. :) Da bi tok sel v eno smer, da ne spajtla...

Bi bilo pocasi treba narediti kaksen post o logicnih komponentah v elektroniki, ker je kar nekaj vprasanj.
Kaj točno je tebi smešno!?
Njegovo vprašanje?
Ali tvoj odgovor, ki vrne tole:
https://www.google.si/search?q=logi%C4%...

ginekk ::

Smešno je govorit o izmenični napetosti oziroma toku "da bi šel v eno smer". Je pač izmeničen, plus in minus se sinusno "izmenjujeta" z določeno frekvenco.

TheBlueOne ::

feryz je izjavil:

TheBlueOne je izjavil:

Sem se fino nasmejal. :) Da bi tok sel v eno smer, da ne spajtla...

Bi bilo pocasi treba narediti kaksen post o logicnih komponentah v elektroniki, ker je kar nekaj vprasanj.
Kaj točno je tebi smešno!?
Njegovo vprašanje?
Ali tvoj odgovor, ki vrne tole:
https://www.google.si/search?q=logi%C4%...


Celoten dialog je zanimiv. To, da gre tok v eno smer tudi, se posebej, ker me spominja name pred dobrim desetljetjem.

Te logicne komponente, ki so med prvimi zadetki, so pravtako zanimive, ampak sem za te zadeve imel bolj v mislih kaksne bolj oldschool zadeve, kakor releji ipd... Pa ne mislim, da je ravno ontopic, bolj zaradi pogostosti teh tezav in nepoznavanja, kaj obstaja ipd. Drugace, ko prides dovolj dalec v materijo, tudi google iz prve ni nujno uporaben, se posebej, ko tezko artikuliras svoje zelje.

Recimo z ustreznimi komponentami v kombinaciji z obstojecim stikalom, bi se zadeva lahko preklopila avtomaticno brez neke nevarnosti. Samo komponente je treba poznati.

Zgodovina sprememb…

mirator ::

Prvo kot prvo gre za električno inštalacijo, ki mora biti izvedena skladno s predpisi. To pa pomeni, da mora biti povsem jasno, katera varovalka ščiti napajalni kabel porabnika. Ni nam jasno, ali gre za prevezavo v istem prostoru v istem tokokrogu ali za dva različna tokokroga. Potem je tukaj, ker pač gre za domačo inovacijo oz. improvizacijo, vprašanje ali gre za isto fazo. V vsakem primeru, sicer v neskladju s predpisi, je potrebno obstoječe enopolno stikalo zamnejati z dvopolnim (izklop faze in nule) in stalna nula odpade. Za žarnico je sicer vseeno iz katere strani je nula.
Zdi pa se mi, da nas sprašuje najstnik, ki bi rad izigral svoje starše, zato mu svetujem, naj nikar ne počne tega.

Unilseptij ::

prescott je izjavil:

Unilseptij je izjavil:

Nariši še, kako boš zvezal nule. Vsekakor mora stikalo v celoti odklopiti vtikač, tako fazo kot nulo.

Nerazumem... Pri enopolnem stikalu ne gre N izklopit in pravtako pri menjalnem stikalu (pri obeh samo L)...

Za to bi potrebovali dvopolno-menjalno?

Drugace N ne pajtla ali se motim?


Če imaš vse nule zvezane skupaj potem lahko pri vklopljenem stikalu samo narobe obrneš vtikač in imaš kratek stik. Nariši celotno shemo, drugače vsak lahko samo ugiba. Kako je sploh zvezana vtičnica in vtikač, ki imata oba po dve povezavi?

Nula je lahko na drugačnem potencialu kot zemlja in lahko trese. Sicer ne delam z instalacijami ampak kolikor vem ni po predpisih, da je nula neposredno povezana (ob prižganem stikalu in izključenem vtikaču) na ohišje oziroma v tvojem primeru na izpostavljen del vtikača.

Zgodovina sprememb…

FX6300B ::

Zato pa potrebuje dvojno menjalno stikalo ali kako se temu že reče ko sta vbistvu 2 stikali ampak samo 1 tipka.. eden v uporabi za fazo drugi za nulo

nekaj v tem smislu https://www.conrad.si/Preklopno-stikalo...

pa tekele mislim da se tudi dobi da so dvojni

May the force be with you!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: FX6300B ()

int47 ::

Samo v premislek:
Glede na to, da je en vir pametna vtičnica, je prescott verjetno iskal nekaj, kar bi delovalo avtomatsko. Brez posredovanja uporabnika.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Elektricna poraba naprav , elektricna stikala in podobna vprasanja

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
193829 (1919) radoha62
»

Vezava menjalnega stikala

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
1639636 (9892) SonoR
»

Dve menjalni in križno stikalo - potrebujem pomoč

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
3923253 (10528) starfotr
»

navadno stikalo v menjalno

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
113297 (2979) FX6300B
»

trifazni elektromotor -vezava na podaljšek

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
3921847 (21323) Vikking

Več podobnih tem