» »

lastna domena z dinamicnim IPjem. Kako?

lastna domena z dinamicnim IPjem. Kako?

.:Toto:. ::

Ziv!

Situacija je taka:
Imam Slack9 (recimo mu slak) racunalnik, na net prek ADSLja prikljucen. Imam dinamicni IP (no, ce se temu lahko tako rece >:D ) in bi si rad postavil svojo domenco. Na no-ip.com sem si registriral, recimo ji mydomain.sytes.net, instaliral daemon in vse dela ok... samo ne tako kot sem si zamislil. :D

Na taistem slaku bi rad poganjal http, ftp itd, ki pa bi bili dostopni kot www.mydomain.sytes.net, ftp.mydomain... Skratka, postavil bi si rad svojo domeno.
Poleg mydomain... bi rad postavil na isti masini se virtual host www.mydomain2.myftp.org,

Kako naj skonfiguriram BIND, da bo tako deloval? Sem sel skozi DNS-howto, naredil priblizno kot tam pravi, ter spisal sledece: (virtual hostinga se nisem lotil, ker niti to ne dela)

Najlepsa hvala v naprej!

#### HOSTNAME ####
slak.mydomain.sytes.net


#### hosts ####
127.0.0.1 localhost
10.10.10.1 slak.mydomain.sytes.net lisa
10.10.10.2 some.mydomain.sytes.net lana

### resolv.conf ####
domain mydomain.sytes.net
nameserver 127.0.0.1
nameserver 193.189.160.11
nameserver 193.189.160.12

### named.conf ####
options {
directory "/var/named";
// query-source address * port 53;
};

zone "." IN {
type hint;
file "mydns/root.servers";
};

zone "mydomain.sytes.net" IN {
type master;
notify no;
file "mydns/mydomain.sytes.net";
};

zone "0.0.127.in-addr.arpa" IN {
type master;
file "mydns/127.0.0";
allow-update { none; };
};

### mydomain.sytes.net ###
$TTL 3D
@ IN SOA mydomain.sytes.net. my.email.com. (
2003080400 ; serial
8H ; refresh
2H ; retry
4W ; expire
1D ; minimum )
NS mydomain.sytes.net ; inet addr of nameserver
localhost A 127.0.0.1
www A @
ftp A @
some A 10.10.10.2

### 127.0.0 ###
$TTL 3D
@ IN SOA mydomain.sytes.net. my.email.com. (
2003080400 ; Serial
28800 ; Refresh
14400 ; Retry
3600000 ; Expire
86400 ) ; Minimum
IN NS mydomain.sytes.net.
1 IN PTR localhost.
  • spremenilo: .:Toto:. ()

[SkA] ::

Okay, po pravici povedano se mi ful ne da poglablat v no-ip.com, poznam ga pa ne. Kljub temu, mogoče te usmerim v pravo smer.

Kolikor je meni znano teli servisi ponujajo hostin dinamičnega vnosa, ki ga ti potem preko klienta osvežiš ob konektu. Kar pomeni da če imaš enkrat IP 1.1.1.1 in se reconnektaš in
tvoj IP rata 1.1.1.2, potem klient (programčič) sporoči DNS strežniku tvoj novi naslov.

Zadeva ponavadi laufa preko DDNS, torej dynamic DNS, ki omogoča hitro osveževanje sprememb. To mora podpirati DNS ki je en nivo višje od tebe. Se pravi če bi imel domeno
mojadomena.si in bi laufal na dynamičnih IPjih je možno v kolikor DNS strežnik za domeno .si podpira DDNS, da osvežuješ NS vpise (torej, vpise ki definirajo authorative name serverje).
Pri tem morajo biti seveda ostali parametri, kot so TTL in podobno, zelo kratki, da jih ostali NSji ne "keširajo" in "venomer" povprašajo za IPje tvoje auth. NSje.

To je teorija, v praksi pa se DNSje ne laufa na dinamičnih IPjih. Bolje boš naredil če plačaš ponudniku z DDNS podporo (ali svoji tehnologiji za osveževanje zapisov) tistih nekaj tisočakov
za letno gostovanje in nato samo nadziral vnose za posamezne hoste. Potem pa nabutaj notri www, ftp itd in jih osvežuj ko se rekonektaš.

[SkA] ::

Ok sm še malce čez tale tvoj no-ip.com preletu. Predvidevam da si plačal za registracijo domene? In da imaš ustrezn klient nastavljen da sporoča vrhovnim DNSjem tvoj novi IP?
In če si, potem zgleda da imaš več ali manj vse normalno nastavljeno (čeprov, TTL na 3D.. ta je mal huda .. dej raj na 8H), RAZEN
... kar mi ni čisto jasno. Vidim da je tvo NS vpis isti kot sama domena, kljub temu ne vidim vpisa IPja zanj. Torej nekaj tu definitivno ne štima.:D

Whops.. spet popravlam.. še en problem. Kaj pa tisti some A 10.10.10.2 ... a ti si ti zarad nas spremenu al maš dejansko tko vpisan? 10.0.0.0/255.0.0.0.0 so rezervirani IPji... Vpiši svoj
zunanji IP.
Drug problem. Kaj pa ko se ti bo zunanji IP spremenil, pa bo v coni še vedno star IP... boš na roke popravljal? |O

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: [SkA] ()

.:Toto:. ::

Oj! Hvala za bliskovito pomoc!

Uporabljam oni zastonj paket, pri katerem, kolikor razumem, client sporoca njihovemu strezniku moj IP. Oni potem popravijo A zapis, da kaze mydomain.no-ip.org na m.o.j.ip. Torej nimam nobene domene zakupljene ali kaj podobnega.

Vem, da kakor deluje sedaj (torej so vsi servisi na mydomain.no-ip.com) je ena od resitev. Pa se enostavna povrhu. Samo zanima me KAKO naredit potem se en nivo nizje aka xxxx.mydomain.no-ip.com .

Vidim da je tvo NS vpis isti kot sama domena, kljub temu ne vidim vpisa IPja zanj. Torej nekaj tu definitivno ne štima.


Prvo sem dolzan pojasnilo: ne sanja se mi kaj dosti o DNS. Sem ze veliko prestuiral, so mi jasni vsi principi, ampak s temi configi si nisem na cistem.

Tako si predstavljam zadevo:
- no-ip.com je domena, ki jo nadzirajo "oni"
- meni dodelijo nekaj.no-ip.com in oni laufajo skripto ki s pomocjo deamona na mojem racunalniku popravljajo vnos v njihovih zone fajlih.
- torej imam jaz avtoriteto nad poddomeno nekaj.no-ip.com ?
- torej na nekaj.no-ip.com zazenem imenski streznik za mojo domeno. Ki se nahaja na nekaj.noip.com. Njegov IP pa se spreminja. (Ej, kje pa bi mogel vnest IP on NS ??)


Kaj pa tisti some A 10.10.10.2 ... a ti si ti zarad nas spremenu al maš dejansko tko vpisan? 10.0.0.0/255.0.0.0.0 so rezervirani IPji... Vpiši svoj
zunanji IP.


Aha, sem ga polomu. Ne nisem spremenu nic, razen "some". To je eden od racunalnikov v lokalni mrezi. Ta masina, slak je tudi router. Pa sm mislu da bo posledica some.mydomain.noip.com kazala na racunalnik SOME z lokalnim 10.10.10.1, ker je za NATom. Greska!

Kaj pa ko se ti bo zunanji IP spremenil, pa bo v coni še vedno star IP... boš na roke popravljal?


Oprosti, ampak mi zal ni jasno kaj oz. kje se to vpise in kje bi moral popravljat? Mislis, ce bi imel pravilno napisan NS, bi potem moral oni IP popravljat?


Ej, HVALA za ves trud in potrpljenje!

A morda kdo pozna kako dobro literaturo (tako ki ima polno examplov, prakticnih, ce se da) o doticni tematiki?
Zaenkrat sem predelal DNS-howto, DNS and BIND knjigo, pa en regiment manjsih howtojev... pa je se vedno megleno :)

[SkA] ::

Hellow, se opravičujem za late reply, bil v službah :D

Uporabljam oni zastonj paket, pri katerem, kolikor razumem, client sporoca njihovemu strezniku moj IP. Oni potem popravijo A zapis, da kaze mydomain.no-ip.org na m.o.j.ip. Torej nimam nobene domene zakupljene ali kaj podobnega.


Tuki je potem problem. Oni imajo zapis za host record, med tem ko rabiš ti zapis za pod domeno. Zato pa pravim da bo lažje če samo hoste vpišeš notri. Pač www,ftp,.. imajo vsi isti IP.
Če je to pri njih seveda možno.

Vem, da kakor deluje sedaj (torej so vsi servisi na mydomain.no-ip.com) je ena od resitev. Pa se enostavna povrhu. Samo zanima me KAKO naredit potem se en nivo nizje aka xxxx.mydomain.no-ip.com .


To izvedeš z ustreznim vnosom v mydomain.no-ip.com zone file, ki ga imajo pa pod kontrolo seveda oni.

Lej..glede tistega ostalega. Problem je tak. Ti boš svoj IP menjal. Kar pomenid a se bo menjal IP tvojih hostname vnosov (www, ftp itd). Če imaš ti inštaliran BIND kot nameserver, se bo tudi nameserverju spreminjal IP. Kar pomeni slednje. Za nameserver bodo kao poskrbeli oni (izuzet kar sem prej napisu), vendar boš še vedno potem, ker imaš za hoste sam vnose v svoji coni, mogel ti poskrbeti za ustrezne IPje in hoste. Se pravi da ko se boš rekonektu da bo v tvoji poddomeni some dobil ustrezen IP. Kar pomeni da si boš mogel nastaviti lasten DDNS, ga zavarovati ustrezno in ga ustrezno uporabljati.

Glede branja pa, na hitro mogoče ti tole dvoje kej pomaga:
Klik 1
Nekdo ki ima podobna vprašanja kot ti

.:Toto:. ::

Hvala Ska! Bom jutri zjutraj pogledal linke!

sgdjkdlsugi4 ::

Avtoriteta cez poddomeno domene ni mogoca, zato pa ti take zastonj variante nebodo delovale. Kupi si domeno, imej pa obvezno en sekundarni dns streznik ( www.xname.org ).
Nato si probaj nekje zrihtat CNAME record na tvoj hostname, ki si si ga registriral na no-ip.org, z majhnim TTL-om. Primer : dns.lala.com CNAME poddomena.no-ip.org. Potem pa domeni, ki si jo kupil pac dodeli primarni streznik dns.lala.com in sekundarnega od xname.org . CNAME zapis je uporaben, ker ni staticen kot A zapis, torej ko se ti bo updatal Ip, bo ta CNAME zapis takoj kazal na njega (zato nizki TTL).


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Dodajanje TXT, CNAME in MX vrednosti k obstoječim vrednostim?

Oddelek: Omrežja in internet
8991 (756) pirx
»

Kako skriti IP?

Oddelek: Izdelava spletišč
101465 (1199) Tic
»

statični IP

Oddelek: Omrežja in internet
355999 (5141) Bakunin
»

no-ip DUC in Serv-U!!!

Oddelek: Omrežja in internet
71517 (1476) pivmik
»

DC++ problem

Oddelek: Programska oprema
273411 (3001) Tr0n

Več podobnih tem