» »

Mikrotik vs Ubiquiti (za domače omrežje)

Mikrotik vs Ubiquiti (za domače omrežje)

cjen ::

Pozdravljeni,

//obstoječe stanje
Ker se v hiši prenavljajo inštalacije so se pojavile nekatere dileme.
Trenutno stanje:
-Optika T-2 300/50 (zaradi GPON je trenutno 100/20)
-Router: Asus RT-AC56U
-Switch HP 1410-8G
-ostale žične in brezžične naprave (zaradi NASa so potrebni relativno veliki prenosi)

//novo stanje
Iz prejšnjih, »provizoriš« napeljav, se bo uredilo kanale ter vso hišno elektroniko pospravilo v »rack« omaro.
Ker bo router po novem v kovinski »rack« omari, ki bo kot taka na relativno neugodnem vogalu hiše (edina možna lokacija), si bo potrebno omisliti vsaj 2 access point-a. Na routerju pa posledično izklopiti oddajanje brezžičnega signala.
Hkrati pa bo sedaj dosti več kablov povezanih na switch, kar pomeni da bi si moral omisliti še dodaten switch.

//rešitev? (bistvo post-a :D)
Glede na to, da bi moral kupiti nov 16-24portni switch in na routerju izklopiti wireless signal, sem razmišljal o nabavi novega routerja/switcha…konkretno: MikroTik CRS125-24G-1S-RM (in prodaji Asusa+HPja).
Glede dostopnih točk pa sem mislil uporabiti kar 2x: UBIQUITI UniFi UAP AC LR Dual Band 450+867Mbps.

Zanima me, kakšno mnenje imate o Mikrotik routerju in kakšno v zvezi z Ubiquiti.
Dostopne točke se mi zdijo zelo drage + moti me, ker nimajo standardnega POE priklopa, ampak ima ubiquiti neko svojo passive 24V varianto.
Všeč mi je koncept UNIFI, ki omogoča avtomatsko preklapljanje uporabnikov med AP.
Bi mi priporočali tako kombinacijo, ali bolj priporočate kakšen Ubiquiti Switch/router za lažje upravljanje z AP in switchem (prek istega vmesnika).
Isto me zanima za Mikrotik opcijo (vse mikrotik).

Omrežje bom postavljal sam tako, da bi še vseeno bilo odlično, če zadeva ne bo prezahtevna za vzpostavitev. Nasplošno obvladam računalnike, pri mrežnih rešitvah pa me včasih kaj zanese, vendar na koncu vedno vse deluje tako kot mora :D.
Nejc

pdvsl ::

if it ain't broke, don't fix it

cjen ::

ce bi prebral post, bi videl, da zadeva kot taksna ni mogoca (kablov pa tudi ne bom imel zmetanih, glede na to da imam priloznost zdaj ko se zadeva prenavlja, spraviti vse v neko omaro)
Ce bi kaj pametnejsega in v kontekstu napisal, bi me pa tudi zelo veselilo,
hvala

čuhalev ::

Tudi Mikrotik dostopne točke imajo takšno izvedbo POE. Sicer pa izbran CRS ni napajalni model, tako da ti je vseeno.

Mislim, da moraš za Unifi poganjati nekje neko njihovo strežniško aplikacijo spisano v Javi.

miki133 ::

Sem bil tudi sam v dilemi ali kupim ta L3 switch, pa sem se po branju nekaj pritožb glede zmogljivosti routanja premislil in sem vzel drug model Mikrotika.

flisko ::

crs je jajc,brzina ti bo šla tam do ene 170 mbit/s pol ga pa zmatra,vzemi ubiqitija.
edino ccr leti tak ko treba

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: flisko ()

pdvsl ::

rt-56u je bolj zmogljiv od skoraj vseh Mikrotikov, ne vem zakaj bi ga menjal

cjen ::

@miki133: katerega si potem kupil? Se obnese?

To me je že od začetka matralo, kajti asus ima boljši CPU, vendar velikokrat se zgodi v računalništvu da boljši hardware ni nujno boljša uporabniška izkušnja, po drugi strani pa potrebujem vsaj 16 portni switch, ki tudi ni poceni....kakorkoli.
Če je ASUS dovolj dober, ga ne bom menjal.
Ampak potem potrebujem managable switch (16portni). Kaj predlagate, v kombinaciji s kakšnima dobrima AP. (katerima?)

miki133 ::

Vzel sem RB3011UiAS-RM, za moje potrebe je v redu,
pogrešam le več portov - so že vsi polni, nikoli dovolj :)

XS!D3 ::

Tudi jaz bi rabil nek managed switch za podobno situacijo. Gledam Zyxel GS1900-24E (na Amazonu nekih 80€, s poštnino še vedno slabih 100€). Če ima kdo praktične izkušnje z njim, bi bil zelo vesel feedbacka. Načeloma bi bilo 16 portov dovolj, vendar tega modela s 16 porti očitno ni več za dobit (ali pa je kaka stara zaloga in cena višja od 24 portnega).

Sem imel precej slabo izkušnjo s TP-Linkom SG108E, kjer se ni dalo portov vržt iz privzetega VLANa 1 , poleg tega je managment delal iz bilo kakterega VLANa, če si si le nastavil pravi IP, na koncu sem imel še težave s samim linkom, ki jih z drugim switchom ni bilo (dopuščam, da je bil defekten switch, ampak so bile moteče že omejitve glede konfiguracije VLANov). Trenutno kot switch uporabljam router z OpenWRT, kjer vse dela BP, vendar bom rabil več portov, se pa ne bi rad spet nasral z nekim poceni switchom, ki deluje na pol. Za router imam zaenkrat kar pfSense v virtualki na ESXi in super funkcionira že par let.

NoName ::

Js mam od Zyxla sicer XGS2210, ki je mal sitn za konfiguracijo (gre za "smart" in ne "managed" switch), pa kar se tiče SFP in SFP+ modulov, je dosti sebičen, saj praktično karkoli sem vrgu vanj, ni delalo :( Edino eni zlo zlo dragi branded SFP+ moduli, pa dva direct attach kabla od Mikrotika. Je pa res, da ko ga enkrat skonfaš, načeloma dela... Pogrešam le L3_L4 LACP, enotno konfiguracijo IPv4 in V6, pa še kake malenkosti, ampak to povečini v home okolju niso pomembni.
I can see dumb people...They're all around us... Look, they're even on this forum!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kateri AP (access point)?

Oddelek: Kaj kupiti
223777 (1724) ToniT
»

Wifi router s POE porti (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
818723 (5701) rdecaluc
»

Internet po hiši (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
6813054 (7844) XS!D3
»

Network switch (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
6015120 (13036) Poldi112
»

Domače omrežje - precej veliko

Oddelek: Omrežja in internet
488628 (6927) SeMiNeSanja

Več podobnih tem