» »

BIOS ne zazna USB

BIOS ne zazna USB

ludopazivi31 ::

Ko hočem instalirat Windows 10 z usb ključka mi v BIOSU ne zazna USBja da je ustavljen če prav je USB Boot vklopljen oz ENABLED. Prosim za pomoč.
LP

popster ::

probaj na drugem pcju ce imas sploh prav formatiran ključek?

Han ::

Uporabi USB 2.0 priključek.

facepalm ::

..in 2.0 kljucek

SimplTech ::

Imel se precej podoben problem. Nikakor mi ni uspelo zagnat instalacije preko USBja, dokler nisem izdelal boot USB ključa s pomočjo programa RUFUS in nastavitvijo formata GPT for UEFI.

Precej podroben vodič najdeš tukaj: link. Glej točko 6.

Apple ::

Poskusi še kakšen drug USB port.

Meni je na enem prenosniku samo iz enega hotelo bootat...
LP, Apple

ludopazivi31 ::

hmm usb je sigurno pravilno formatran... edino je lahko to da probam v drugih portih saj mam usb 3.0 zdej nevem točno kakšen je ključek , ker nepise gor...

MIHAc27 ::

USB3 v BIOS-u pogosto ni aktiven, ker rabiš gonilnik. USB2 pa je...
Sam ključek ne bi smel biti problem, ker us3.0 ključek dela tudi na 2.0.

Če je ustrezno usb formatiran (in drugje boota kot mora) je eno še dokaj pogosto... V BIOS-u je fino prenastavit UEFI boot na Legacy oz. Hybrid mode (malo različno poimenovano, v bistvu pa ista stvar)

R1710 ::

MIHAc27 je izjavil:

USB3 v BIOS-u pogosto ni aktiven, ker rabiš gonilnik. USB2 pa je...
Sam ključek ne bi smel biti problem, ker us3.0 ključek dela tudi na 2.0.

Če je ustrezno usb formatiran (in drugje boota kot mora) je eno še dokaj pogosto... V BIOS-u je fino prenastavit UEFI boot na Legacy oz. Hybrid mode (malo različno poimenovano, v bistvu pa ista stvar)

Ti bi dal Windows 10 na Legacy. Zakaj?

Han ::

Katera plata?

USB 3.0 ključ ima poleg 4 kontaktov na plastiki v notranjosti odprtine še 5 pozlačenih kontaktov.

milci58 ::

Eno pomoč rabim.Imam en rezervni računalnik ki ima sledečo plato plato GIGABYTE GA-8I945GZME-RH.Problem je ko hočem naložiti operacijski sistem elementaryOS 7 iz ključa vendar mi ga v biosu ne prepozna.Enkrat mi ga je že sedaj pa enostavno ne vem zakaj mi ga ne pokaže.Sem pa namestil iso z rufusom.Prosim če mi lahko kdo mal bolj podrobno napiše v čem je problem.

bbbbbb2015 ::

milci58 je izjavil:

Eno pomoč rabim.Imam en rezervni računalnik ki ima sledečo plato plato GIGABYTE GA-8I945GZME-RH.Problem je ko hočem naložiti operacijski sistem elementaryOS 7 iz ključa vendar mi ga v biosu ne prepozna.Enkrat mi ga je že sedaj pa enostavno ne vem zakaj mi ga ne pokaže.Sem pa namestil iso z rufusom.Prosim če mi lahko kdo mal bolj podrobno napiše v čem je problem.


Problem je lahko več stvari. Spisek je sledeč:

a) lahko imaš vklopljen Fast boot opcijo. Le-ta ne inicializira vseh I/O portov (še posebej ne vseh USB portov). To opcijo izklopi, torej prestavi na slow boot. To prestavi na slow boot.

b) USB ključek je formatiran tako, da ga BIOS ne prepozna kot bootable. Tipično je to problem s starimi BIOSi. Dostikrat je USB inicializiran kot GPT (za UEFI BIOS), motherboard pa to ne prepozna kot bootable. Lahko imaš sicer UEFI BIOS, samo je izklopljen oz. prestavljen na legacy. Prestaviti moraš boot bios na UEFI ali mixed (UEFI/Legacy).

c) BIOS sicer ima vklopljen UEFI ali Legacy/UEFI, samo moraš v BIOSu izrecno nastaviti, naj boota iz GPT USBja. To imajo problem IBM/lenovo x serverji

d) USB ključek je lahko formatiran sicer kot MBT, vendar je file sistem exFAT (BIOS pa prepozna samo FAT kot bootable) - to so imeli problem motherboardi tam, ko so prišli ključki nad 32GB, ki so tipično imeli exFAT, namesto FAT file sistema

e) včasih je preprosto bug (v BIOSu), ker ne prepozna (nove!) GPT instalacije. Poglej, če je možno BIOS upgradati, vendar imam primer starega Intel motherboarda, naj bi bil UEFI BIOS, če ročno izberem boot particijo na USB ključku, jo boota, sicer je pa sam od sebe noče bootat. Motherboard nima več popravkov, tako da je to pač na žalost dead-end.

f) lahko imaš vklopljen 'secure boot', oziroma natančneje UEFI Secure boot. Če imaš UEFI komponente podpisane in OS podpisan, ti bo OS bootal, sicer ti ga ne bo, USB ključek pa ne bo prepoznal, da je možno bootati ga. To pomaga izklopiti securew boot. Samo moraš vedeti (to se sedaj točno ne spomnim, kako je to bilo z Windows 11), če secure boot izklopiš, ti windows 11 ne bo pustil instalirati,ampak ti bo napisal napako.

Zgodovina sprememb…

Han ::

Pod particijsko shemo, ki mora biti MBR, razkrij v RUFUS napredne možnosti in odkljukaj zadnji dve postavki.

Za boot izberi Hard Disk, ki ima pred besedno zvezo znak +, šele nato vidiš USB ključ...

Zagon s ključa lahko traja do 5 minut.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Han ()

milci58 ::

Ne v biosu nimam možnost uefi.

Han ::

Seveda ne, ker je plata letnik 2006. Pozabi, kar je napisal moj predhodnik...

milci58 ::

Ja sam sem pa že enkrat naložil iz usb-ja zakaj sedaj ne gre nimam pojma.

Han ::

Preberi moj odgovor... Če ne bo zaleglo, imaš nekompatibilen ključ. - Če je le možno, naj bo USB 2.0.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Han ()

bbbbbb2015 ::

milci58 je izjavil:

Ne v biosu nimam možnost uefi.


Potem lahko nalagaš samo OS tam letnika do 2012-2014. Moderne instalacije so vse GPT.

Han ::

Na to plato lahko naložiš tudi Windows 11, na MBR particijo.

milci58 ::

Ma ne samo elementaryOS 7 hočem naložit da ga mal spoznam.

Lahko bi bil usb ključ,bom probal usb2.0.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: milci58 ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

nov SSD disk v prenosnik

Oddelek: Pomoč in nasveti
441939 (838) turist1
»

Nov prenosnik med inštalacijo ne zazna ssd diska

Oddelek: Pomoč in nasveti
385290 (4314) solatko
»

SSD upgrade: BIOS najde disk, windows inštalacija ne (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
6518869 (1107) Mare2
»

UEFI - kako ponovno namestiti windows 8

Oddelek: Pomoč in nasveti
3610533 (8047) krepki
»

NOV prenosnik - Toshiba Satellite --- pomoč lepo prosim!

Oddelek: Pomoč in nasveti
426941 (5485) Matej Marinč

Več podobnih tem