» »

Ugotovitve glede freelance dela in samoprijave

Ugotovitve glede freelance dela in samoprijave

matixxx ::

Živjo, tukaj sem vas nekaj tednov nazaj spraševati kako z dohodki iz freelance dela. Odgovori so bili, da kakor fizična oseba ne smem delati prijave dohodnine in da moram za to imeti odprt sp, dopolnilno dejavnost oziroma nekaj pač.

Bral sem na ostalih forumih in vprašal tudi na furs in odgovor je sledeč. Lahko narediš samoprijavo enkrat letno in imaš 10% avtomatskih stroškov od ostalih 90% pa plačaš dohodnino. Razlika med fizično in pravno osebo je v tem da fizična ne mora uveljavljati ostalih stroškov in se dohodnina obračunava od 90% zaslužka.

No mogoče je pa res, da česa ne razumem še točno in je stvar drugačna.. Ne vem..
  • spremenilo: matixxx ()

Isotropic ::

vpraš še na kako drugo izpostavo furs, da bo drugo mnenje.

perci ::

Zamesal si vse kar se je sploh zmesat dalo.

Za zacetek: samoprijava je "ovadenje" samega sebe, da si storil prekrsek in da bos nepravilno odmerjen davek primerno odmeril ter plačal se obresti in kazenske tocke. In furs te ne bo kaznoval.

Glede ostalega te pa sploh ne razumem, razumem pa zakaj ti na furs niso mogli pametno odgovoriti.

Kaj sploh delas povej, da ti bomo znali pomagat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: perci ()

matixxx ::

Freelance dela.

Nerazumem kaj sem zamešal. Odgovor je bil da zakaj ni dobro tega delati kakor fizična oseba, baje da ker si lahko uveljavljaš edino 10% stroškov, ostalo je pa davčna osnova.

Letos bom kakor kaže zaslužil manj kakor je davčne olajšave, tako, da mislim da ne bi smelo biti nobenih obresti, doplačil, kazenskih točk. Ne vem.







Kaj potemtakem storim?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: matixxx ()

perci ::

Kakšna dela??? Freelance ni nič. In vse.

Predvsem nekdo, ki se ukvarja z dejavnostjo, mora to tudi registrirati.

matixxx ::

Dela preko oDesk. Marketing, data entry. Občasna dela, kar se pač dobi..

perci ::

Aha.

Ja, to je varianta da delaš prek podjemne pogodbe pod pogoji, ki si jih napisal, ki pa, kot si že sam ugotovil, niso ful ugodni. No, odvisno koliko boš zaslužil, ker ti dohodki ti gredo potem v letno odmero dohodnine. Če boš zaslužil relativno malo, davka praktično ne boš plačal, le založil med letom. Aja, tudi prispevke se plača.

Vprasanje je tudi, če v tvojem primeru ne gre za odvisno razmerje...

A bo tko izgledal, da boš en mesec delal eno, drug mesec pri drugi firmi, tretji spet drugje? Al boš celo leto pri eni firmi delal iste stvari?

matixxx ::

Ponavadi je lahko vsak dan ali drugi dan za nekoga drugega. vendar se dogovarjam z enim za večmesečno sodelovanje cca 350e na mesec. Res ne bi mogel enostavno narediti samoprijave? Sem pa študent in bi vseeno plačal zdravstveno/socialno??

opeter ::

matixxx je izjavil:

Ponavadi je lahko vsak dan ali drugi dan za nekoga drugega. vendar se dogovarjam z enim za večmesečno sodelovanje cca 350e na mesec. Res ne bi mogel enostavno narediti samoprijave? Sem pa študent in bi vseeno plačal zdravstveno/socialno??


Legalno ti v tem primeru ostane samo avtorska/podjemna pogodba, če že nočeš odpreti espeja ali deooja (kar se seveda za 350 € na splača).
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Obdavčitev freelance dela pri nas

Oddelek: Loža
274868 (3557) jype
»

Freelance (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5014675 (12402) djmisq
»

Kako najceneje ponuditi storitev? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5010987 (8872) Invictus
»

Freelancer-dohodnina

Oddelek: Loža
82152 (1895) Vikking
»

[Paypal] Davki

Oddelek: Loža
338071 (6203) Invictus

Več podobnih tem