» »

Zamenjava graficne: 8800GT z HD7950?

Zamenjava graficne: 8800GT z HD7950?

AgiZ ::

Stara graficna kartica (Nvidia 8800GT) mi crkuje, pa me zanima ce bi imel probleme z zamenjavo z novodobno graficno, in ali se to sploh splaca.

Trenutna konfiguracija:
Intel Core 2 Quad Q6600
Gigabyte GA-P35C-DS3R (PCI-E v1.x)
8GB RAM (4x2GB)
SAMSUNG SSD 830 256GB, 3TB WD Red
PSU: Corsair HX520
Windows 7 x64

Ce pravilno berem po forumu je trenutno HD7950 najboljsa price/performance kartica. Je pa to PCI-E v3.0 kartica. Sistema ne navijam, mi je pa stabilno deloval zadnjih 6 let brez posegov vanj, razen zamenjavo sistemskega diska. Kombiniran s SSDjem in 8GB rama pa deluje dovolj hitro za moje potrebe (vkljucno z igrami, sicer bolj low nastavitve, ampak ok).

Vprasanja:
1. Kdo ve ce bi taka kartica pravilno delovalo v moji maticni, in koliko se to pozna na performancah?
2. glede na Q6600 CPU, je sploh smiselna taka nadgradnja?
3. ce se vam zdi HD7950 najprimernejsa (nocem zapravljati prevec denarja), kateri model je cim bolj tih? Trenutno imam zelo tih racunalnik, pa bi zelel da tak ostane.
4. Imam napajalnik Corsair HX520 (3x 18A 12V, max. combined 40A). To bi moralo biti dovolj za tako kartico, ne?
5. Taka graficna lahko prikazuje sliko na treh (ali stirih) ekranih? Trenutno imam dva, bom si pa se omislil dodatnega

Se analiza 8800GT:
Enkrat prejsnji teden mi je med igro zmrznil racunalnik (blue screen - nvlddmkm.sys). To se je ponovilo vsakic ko sem igral igro vec kot par minut. Tudi ko odprem browser, youtube (torej flash z hardware acceleration, predvidevam) ali ko zazenem OCCT za graficno se zgodba ponovi. Drugace windowsi delujejo normalno, in operacije, ki potrebujejo graficno delujejo, je pa res da je vsake toliko zmrznil racunalnik. Temperatura je vedno v mejah normale (trenutno se ne spomnim koliko je bila ko sem testiral, ampak je bilo tako kot vedno do sedaj, ce se prav spomnim tja do 70 stopinj).
Ko sem v racunalnik povezan remotely (RDP), mi deluje tudi cel dan brez problema, torej ko GPU spet ni obremenjen.
V racunalnik sem dal drugo kartico od prijatelja (GeForce GTS 450), pa deluje stabilno v vseh situacijah.
Ali je problem z pregrevanjem RAMov ali kaj, pa ne vem. Ideje?

Leprechaun ::

Glede q6600 in 7950, na tvojem mestu bi vzel 7770,(v tujini se jih dobi za 77EUR), 7790, morda celo novo r7 260x -http://www.hoh.de/detail/index/sArticle... . Če v kratkem ne nameravaš zamenjati procesorja- matične se ti 7950 ne splača nabavljati, ker bo neizkoriščena (drugače je pa res p/p trenutno)
PCI-E je kompatibilen za nazaj tako, da tudi na PCI-E 1.O delujejo kartice, ki podpirajo PCI-E 3.0.
Napajalnik je dovolj močan za vse zgoraj naštete kartice, tudi 7950.
*************************************************************

Zgodovina sprememb…

jimyboy ::

Ne poslušaj nabuloz, da grafa nebo izkoriščena, seveda bo ! Nabij vse detajle na max neboš imel 80fps ampak 40-50, kar je čisto vseeno. Kupi 270X za 200 EUR ali pa GTX760 za 220 EUR pa maš mir, če imaš procesor navit na vsaj 3GHz.

_koki_ ::

Ti samo vzami 7950 (trenutno res najbolša grafična kartica za ta denar), če poganjaš igre na vsaj 22" zaslonu in ločljivosti 1680x1050 ali višji z veliko vklopljenimi detajli, q6600 je še vedno dovolj zmogljiv procesor, mogoče bi ga le navil na 3Ghz (333x9) oziroma 3.2Ghz (400x8).

Engineer_ ::

seveda se ti splača kupit, če rad igraš igre. V najslabšem možnem primeru boš čez nekaj let kupil nov sistem in boš vanj lahko vgradil to grafično, saj bo še vedno zadosti močna.

Igre, ki niso procesorsko požrešne ti bodo delale odlično. Igre ki rabijo procesor pa bodo pač delale malce slabše zaradi q6600. Poizkusi ga naviti na 3 ghz, kot so ti že rekli, pa bo tvoj računalnik dober še za nekaj časa.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Engineer_ ()

Machete ::

Sem imel kakšne dva tedna nazaj tole kombinacijo q6600 + 7950.
BF3 ni delal optimalno, je še vedno rabil bit nekje na medium minus za cirka 30-40fps.
BC2 zlahka na skoraj vse maxed out. Ostale igre Crysis2, cod itd.. pa tudi zlahka vse maxed. Govorim za 1920*1080.
So pa tu še druge stvari predvsem pri BF, kot je nalagalni čas map itd.. ki rabijo dober proc.
Vemi itak 7950, se poza vseeno. Ko nabereš še nekaj € pa zamenjaj še plato, proc in rame (ca 350€ skupaj) in imaš top mašino.

AgiZ ::

7790 izgleda trenutno celo najboljsi price/performance ce gledam po teli strani: http://www.videocardbenchmark.net/gpu_v...

Je pa res kar pravite. Ce kupim 7950, imam potem mir za naslednjih x let ce/ko zamenjam sistem, in obdrzim kartico. Je razlika v ceni (7790 - ~105€ vs. 7950 - ~190€, gledano po hoh.de), ampak je tudi razlika v performancah:
http://www.videocardbenchmark.net/gpu.p... - 3054 Average G3D Mark
http://www.videocardbenchmark.net/gpu.p... - 4627 Average G3D Mark
Za primerjavo, moja trenutna :)
http://www.videocardbenchmark.net/gpu.p... - 756 Average G3D Mark

Je pa res da je 7950 veliko bolj pozresna kartica kot 7790. Verjetno se temu primerno bolj tudi greje. Sicer imam dosti v redu ventilacijo v kisti, ampak bi znala biti toliko bolj glasna. Ali se pac motim? Katero tiho 7950 in/ali 7790 priporocate?

Trenutno imam dva zaslona (en 1920x1200, drugi manjsi), si pa bom omislil se enega mogoce v prihodnje dva, zato moram paziti tudi na prikljucke.
Ali sem pravilno prebral da naenkrat lahko uporabljam samo dva prikljucka (dvi+hdmi, dvi+dvi, hdmi+hdmi....), ostali monitorji pa morajo biti na Display Portih, torej rabim kartico z 2x DP, in 2x nekaj drugega (dvi, hdmi,... - vseeno).

Engineer_ ::

battlefield3 je procesorsko zelo požrešna mašina, zato ne moreš dat grafičnih nastavitev na max. Sem pa skoraj prepričan da dela praktično isto če je na medium ali na ultra high, ker pač procesor zavira.

Ampak vseeno, če zdaj kupi slabo grafično jo bo moral kupiti spet če bo kupil nov sistem čez 1 ali 2 leti, če pa kupi dovolj močno grafično pa bo delala tudi čez 5 let.

Pač stvar odločitve, saj si tudi sam ugotovil da je boljša grafična dejansko 1x dražja. Morda se ti splača čez 2 leti kupit novo grafično.
Napiši še kdaj misliš kupit nov sistem? Če imaš kaj v načrtih morda.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Engineer_ ()

_koki_ ::

Seveda je bolj požrešna kartica od 7790, saj ima pa 2x toliko stream procesorjev, praktična razlaga za laike - 7950 je pri istih frekvencah = kot dve 7790 skupaj. Če sešteješ koliko staneta dve 7790 skupaj = več kot ena 7950!

Leprechaun ::

Sam sem imel q6600 (navitega na 3,6ghz) in 7870XT. Grafika je večino časa delala na 60-75% (GPU usage), pri redko kateri igri je prišla do 90% ali 100% (še to samo redki skoki)(fps- ji so bili 30+) , tako, da ne pričakuj preveč, je pa res, da 7950 trenutno nudi dober p/p.

Če novega sistema ne nameravaš kupiti v roku 1 leta pa se po mojem mnenju preprosto ne splača nabavljati 7950, ker boš čez leto za ta denar dobil hitrejšo in novejšo grafično.
Na tvojem mestu bi vzel 7770 (76EUR), čez leto jo boš lahko na bolhi prodal za podoben denar, ali 7790. Nove serije R7 pa ne poznam, tako, da ti glede njih težko kaj napišem.
Je pa res, da je na koncu vse odvisno od tebe in od tega ali te moti, da moraš v igrah izključiti kakšne "bonbončke", ter od debeline denarnice :).

Drugače pa tudi sam prodajam novo 7950 Powercolor v2 (na hoh.de je 184EUR) za 190EUR.
*************************************************************

Zgodovina sprememb…

AgiZ ::

Glede na to da mi trenutni sistem zadostuje, ga bom verjetno uporabljal dokler ponovno kaka komponenta ne crkne, ali pa bo teh 8GB rama premalo (virtualizacija pozre ogromno). V glavnem, zaenrkat nimam nekih potreb po nadgradnji ostalih komponent.
Tako da se nagibam k 7790. Denar sicer ni ovira, ampak ne vidim potrebe, glede na to da bo toliko vec gretja in porabe energije, poleg tega pa tudi vec denarja.
Temperature in porabo elektrike si moram pogledat in kater model bi kupil (predvsem tihega).

Me pa vsako leto preseneca, da tak racunalnik, ki je res bil malo drazji 6 let nazaj, se vedno zadovoljivo deluje tudi sedaj. Racunalniska tehnologija se ne razvija vec toliko, kot se je vcasih, ko je bilo potrebno kupiti racunalnik vsaki dve leti ;)

x45 ::

Ti kr kartico najprej menjaj, pa boš videl, potem pa ostalo. lak se stegneš do 7850.
AMD x4 965 BE, 8 gb ddr3 1600, SSD Samsung, 960 GT
Xeon x3430, 8 GB DDR3, Matrox grafa

Sssaga ::

Frend ma Q6600 navit na 3 Ghz + HD 7770 in je dovolj za 1080p Ultra v F1 2010-F1 2013, medtem ko Metro, Crysis, Battlefield... verjemi, HD 7770 je PREMALO!!! Testirano. Ti stari quadi niso še za v smeti. Recimo 7850 je kr konkretno boljša od 7770, tko da mogoče to vzemi raj.

Siddh ::

q6600 je na nivoju druge in tretje generacije i3, to pa je dovolj za kakšno 7950 grafično. Je pa res, da je per-core performance q6600 manjši.


Riff ::

drugače pa če se tale 8800gt ne pregreva moja 8800gts ma v idle okol 58°C v igrah pa malo čez 80°C, če pa ti izriše kakšno packo potem pa pomaga peka grafične in si zmagal za eno leto, moja že bila 5x v pečici


Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Riff ()

AgiZ ::

Ne dela nobenih artefaktov ampak enostavno blue-screena ko jo obremenim.
Tako da ne verjamem da bi to pomagalo. Bom pa poskusil. Eno graficno sem ze "zapeku", pa je delovala potem se vsaj kako leto.

Sem narocil Asus 7790. Ko dobim, porocam :)

Najlepsa hvala za vsa mnenja!

Brias ::

skoda skoda ... vsaj 7850 :(

AgiZ ::

Ok, ce bi sel v 7850 (in skenslal trenutno narocilo), je ta vsaj 40€ drazja kot trenutno narocena 7790 (celo v slo, enaa za ~130). Baje je Asus 7790 ena tisjih.
Ce bi vedel katera je tiha 7850 za ok ceno, bi magar tudi to kupil. Kaksen predlog?

Isotropic ::

AgiZ je izjavil:


Se analiza 8800GT:
Enkrat prejsnji teden mi je med igro zmrznil racunalnik (blue screen - nvlddmkm.sys). To se je ponovilo vsakic ko sem igral igro vec kot par minut. Tudi ko odprem browser, youtube (torej flash z hardware acceleration, predvidevam) ali ko zazenem OCCT za graficno se zgodba ponovi. Drugace windowsi delujejo normalno, in operacije, ki potrebujejo graficno delujejo, je pa res da je vsake toliko zmrznil racunalnik. Temperatura je vedno v mejah normale (trenutno se ne spomnim koliko je bila ko sem testiral, ampak je bilo tako kot vedno do sedaj, ce se prav spomnim tja do 70 stopinj).
Ko sem v racunalnik povezan remotely (RDP), mi deluje tudi cel dan brez problema, torej ko GPU spet ni obremenjen.
V racunalnik sem dal drugo kartico od prijatelja (GeForce GTS 450), pa deluje stabilno v vseh situacijah.
Ali je problem z pregrevanjem RAMov ali kaj, pa ne vem. Ideje?

lahko tut, da je problem v driverjih. z zadnjima dvema izdajama so bli problemi.

AgiZ ::

Sem poskusil tudi driverje, stare 2 leti. Prav tako sem deinstaliral in rocno odstranil vse sledi driverjev... nic ni pomagalo.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

GPU do 100€, le 300W PSU

Oddelek: Kaj kupiti
17908 (669) hojnikb
»

Iščem novo grafično kartico za do 250€

Oddelek: Kaj kupiti
141804 (1501) Sergio4
»

Grafična kartica (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
5311454 (10600) freesty
»

Katero grafično? (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
849982 (8204) fruchty
»

rad bi zamenjal grafično kartico

Oddelek: Pomoč in nasveti
302073 (1450) opeter

Več podobnih tem