» »

Kateri digitalni fotoaparat naj kupim?

Kateri digitalni fotoaparat naj kupim?

Temo vidijo: vsi
««
118 / 133
»»

Matej_K ::

Za osnovo, pa da se začnem spoznavati z tem načinom fotografiranja? Trenutno bolj še v uporabi v auto načinu. Pa kasneje kupim večjega. Za to bo dovolj a ne?
... .. .

koyotee ::

Jaz sem preskočil to in že v štartu kupil 18-105 kasneje pa še 12mm samyang, 30mm sigmo ter 50mm sony. Rad pa bi imel vsaj 200mm. Odvisno seveda kaj boš fotografiral ampak se dobijo teli kit obkektivi za par 10€ na ebayu, zato poglej če se ti splača novega.
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

fujtajksel ::

Matej_K je izjavil:

Za osnovo, pa da se začnem spoznavati z tem načinom fotografiranja? Trenutno bolj še v uporabi v auto načinu. Pa kasneje kupim večjega. Za to bo dovolj a ne?


Sej slike dela nekako ok za svoj denar in velikost, ampak občutek v rokah je pa tako shitty da ga ne bi imel. Pejd si kam pogledat v živo.

Matej_K ::

No na koncu sem nabavil Sony A6000. V sredo že pride domov.
Kakšno SD kartico priporočate za fotoaparat tega ranga, verjetno bolje kakšno hitrejšo. Kdo ujel kakšen good deal danes na Cyber Monday?
... .. .

koyotee ::

Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

koyotee ::

Kupi patona polnilec in patona baterije na foto kliku, ne kupuj na ebayu, ker te bo najverjetne kak kitajec nategnil s fejk baterijami.
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

schurda ::

koyotee je izjavil:

Rabiš to https://www.bigbang.si/pomnilniski-modu...


jst bi vzel SanDisk
https://www.bigbang.si/spominske-kartic...

ali boljše 2x 16GB zaradi varnosti
https://www.bigbang.si/spominske-kartic...

Načeloma na fotkanje hitrost niti ni pomembna. Še celo pri High speed RAW slikanju je problem buffer in ne kartica. Hitre in velike kartice rabijo snemalci videa.
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

blackbfm ::

schurda je izjavil:

koyotee je izjavil:

Rabiš to https://www.bigbang.si/pomnilniski-modu...


jst bi vzel SanDisk
https://www.bigbang.si/spominske-kartic...

ali boljše 2x 16GB zaradi varnosti
https://www.bigbang.si/spominske-kartic...

Načeloma na fotkanje hitrost niti ni pomembna. Še celo pri High speed RAW slikanju je problem buffer in ne kartica. Hitre in velike kartice rabijo snemalci videa.


na mojem fotkiču sandisk ultra enostavno počepne v RAW načinu..pač to je bolj low end kartica..za jpeg še gre

sandisk extreme je tisto pravo z V30 oznako

sentiš ::

Zdravo, zadnje leto se učim in spremljam fotografijo kot hobi, vendar imam na voljo samo telefon, zato se počasi odločam o nadgradnji.
zaradi financ razmišljam, da bi kupila nek budget body, na katerem bi potem uporabljala stare manual leče.

Gledala sem rabljeno robo (na Bolhi) in pri nas se ugodno ne da kaj dosti dobiti vendar nekaj primernega se najde:
- Sony Nex linija (od 150€ dalje)
- Olympus Pen linija (od 60€ dalje)
- Samsung NX11 (160€ z objektivom)
- Panasonic G3 (199€ z objektivom)
- Pentax Q (190€ z objektivom)
To so bodyji cenovnega ranga, ki je meni primeren, da si lahko privoščim še kakšno manual lečo ali dve in adapter.

Moti me, ker nobena od teh kamer nima iskala, zato sem gledala cenovno višje in mi je v oči padel Olympus E-M5. Na Njuškalu (Hrvaška Bolha) se dobi en za okoli 250€. Je to dobra cena in body?

Se da še kje drugje iskati za rabljeno robo? Se lahko zaupa Ebayu? Razmišljam v pravi smeri glede kamere?
Hvala za kakršno koli pomoč!

Okapi ::

Jaz sem lani na ebayu kupil en E-M5, nerabljen, brez objektiva za 270 evrov, iz Francije. Ni bilo nobenih problemov. Fotoaparat je drugače za tvoje namene zelo v redu. Samo kar se starih objektivov, moraš razmislit, a se jih splača kupovati, ker kar dobro držijo ceno, kakovost teh cenejših pa pogosto ni ravno na nivoju fotoaparata. So dobra izbira, če jih lahko dobiš brezplačno, od znancev/sorodnikov. Marsikomu se prašijo v kakšnem predalu.

schurda ::

I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

freesty ::

Jaz mam d5200, ki mi lezi v omari. Ga dam ceneje kot najcenejsi na bolhi :)
http://www.youtube.com/watch?v=5hfYJsQAhl0

DrSponge ::

Zdravo,

najprej naj povem da sem res čisti začetnik, kar se tiče fotografiranja (zadnji fotoaparat sem imel 10 let nazaj), zato za prvo uporabo ne potrebujem fotoaparat za 800EUR. Zanima me na kaj moram biti pozoren pri nakupu fotoaparata?
Uglavnem situacija je sledeča: za novo leto imam namen iti za 1 teden v Prago, marca za 1 teden na Portugalsko in oktobra še v Berlin in Varšavo. Poleg tega dosti hodim v hribe. To omenjam zato, ker ne vem ali to kaj vpliva na izbiro fotoaparata (pozimi je v hribih nekako nerodno s seboj nositi velike objektive).

Naj povem da sem študent, tako da je tudi moj budget temu primeren. Recimo nekje okoli 300EUR (mislim da je to za začetek dovolj), lahko tudi kakšen EUR več.
Rad bi nekaj v smislu best price/performance fotoaparat (mogoče je za začetek lahko tudi rabljen)?

hvala

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: DrSponge ()

Matej_K ::

Za ta budget, kakšen sony hx ali pa kar Panasonic TZ70...sam sem pred kratkim kupoval, in je bil ta Panasonic v ožjem izboru. Res pa da za druge namene, me je celo motil tako velik zoom ki ga dajejo na te kompakte, ampak za hribe in potovanja bi bil pa priročen.
... .. .

schurda ::

Ja, Sony WX 500. Preverjena optika, preverjen čip. Ali od tu gor.

https://www.mimovrste.com/digitalni-kom...
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

DrSponge ::

Saj do 400€ bi se še dalo stegniti, ampak to je res max.

Fotoaparata ne bi uporabljal samo za potovanje in hribe. Bi se doma tudi malo poigral in se probal naučiti kaj novega, zdaj ko imam ravno nekaj časa :)

Je to to, kar se da dobiti ali se še najde kaj do 400€? (kot pravim, lahko je tudi rabljen) - v prejšnih postih sem videl, da zelo hvalijo tudi tega: https://www.mimovrste.com/digitalni-kom...

schurda ::

Tega imam sam. Ima vse, kar imajo veliki! :D Če si se pripravljen učiti, potem je to kompakt za tebe. :)

Sam sem ga kupil rabljenega na ebayu za okrog 280EUR mislim, da. Ima "samo" 4x zoom, to pomeni, da moraš potem delati izreze kar v programih, je pa zato optika res vrhunska (Karlova).
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: schurda ()

scenic16 ::

DrSponge ::

schurda je izjavil:

Tega imam sam. Ima vse, kar imajo veliki! :D Če si se pripravljen učiti, potem je to kompakt za tebe. :)

Sam sem ga kupil rabljenega na ebayu za okrog 280EUR mislim, da. Ima "samo" 4x zoom, to pomeni, da moraš potem delati izreze kar v programih, je pa zato optika res vrhunska (Karlova).


Pa je možno kje kupiti še dodatno baterijo in polnilec, za potovanja pa tudi za v hribe je to zelo uporabno?

mailer ::

Recimo nekje okoli 300EUR
V Harveyu imajo RX100 1 za 300€, ima veliko nastavitev in samo 3x zoom, če te to ne moti.
Asus B560-I, Intel 11500, Corsair 16GB 3200MHz

koyotee ::

Pozabi na panasonic tz70 in podobno sranje z 1/2.3" senzorjem, ker je katastrofa.
Canon g7x, sony rx100, glej nekaj v tem stilu.
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

Tadeja321 ::

bigbang ima alcijo sony rx100. mal sm brala, izkusnje itd..zlo fajn ;) zanima pa me kako je stem da je fotoaparat ze starejsi model? se prav so dejasnko komponente od l 2012 al..? to bo moj prvi "pravi" fotoaparat..in za 1x nocem zapravlat prevec denarja za razne dslrje(ne se :)) ..slike bodo zame, bolj kot zoom mi je pomembno da je slika jasna, in pa da so slike dokaj lepe tudi v slabi svrtlobi. tale mi je sploh zarad cene padu v oci..zasledila sem pa se canon eos m10-ceprav za tega nic kaj pametnega ne najdem
na netu :)...

schurda ::

@stasa: ja, to je 1. serija (M1) in potem gredo do 5. , ki je že čez 1k€. Objektiv f/1.8 ti omogoča, da tudi v slabi svetlobi lahko slikaš in vendar je tudi pri tej zaslonki neverjetno oster.
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

dj_uro ::

fantje...počasi sem se naveličal vlačit s seboj svojega Nikona D600...
Kaj mi priporočate kot nadomestek? (predvsem lažji, manjši) - lahko tudi počakam prihajajoče novosti, če bodo izboljšave...
trenutno imam Nikkorja f.4 24-120mm in f1.8 50mm
Slikanje overall, nothing special... Kakšno potovanje, kakšni spomini, malo na sprehodih s psi ipd...
Vse po malem pa nič =)

Hvala v naprej za odgovore!
vw-klub.si

koyotee ::

Sony rx100
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

schurda ::

Če pa iščeš več zuma, potem HX90 ali WX500.
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

FireSnake ::

Sony rx100 ima modele od 1 do 5.

Cena tudi strmo narašča.

Glede na WX500, ali se to sploh izplača?
(po moje ne)
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

lambda ::

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lambda ()

kingsix ::

Imam Sony RX100 IV in Sonly alpha 6000 - oba odlična. A6000 pomoje sploh nima konkurence za to ceno (cca 550EUR s 16-50mm). Imel sem tudi Nikon D5500.. z razlogom pišem v pretekliku.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kingsix ()

N0t0ri0us ::

Imam rx100 I, če te zanima piši - prodam. Star leto in 4 mesece, narejenih 6000 fotografij

Zgodovina sprememb…

FireSnake ::

Malo sem preletel temo in na koncu naročil WX500.

Za vsakodnevno uporabo in žurke bo OK :D
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Brainstorm ::

Ima mogoče kdo Canon PowerShot G9 X Mark II ali kateri kompakt bi bil podoben temu za okoli 380EUR?

Zgodovina sprememb…

FireSnake ::

Za Sony WX500 so tele kartice:
Memory Stick Duo™; Memory Stick PRO Duo™; Memory Stick PRO Duo™ (High Speed); Memory Stick PROHG Duo™; Memory Stick Micro™; Memory Stick Micro™ (Mark 2); SD Memory Card; SDHC Memory Card; SDXC Memory Card (UHS-I); microSD Memory Card; microSDHC Memory Card; microSDXC Memory Card3

Ali lahko kupim tole?

Pa nikjer ne piše, kkašna je MAX velikost, ki jo lahko dam notri .... razmišljam o 128GB (ne samo 64GB)
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

schurda ::

Micro?
64GB?

8GB največ 16GB navadna bo čisto OK. Sej menda ne boš slikal RAW po 1000 in več posnetkov na dan??
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

FireSnake ::

Gre se mi za to, če je kompatibilna?

Da jo lahko kasneje uporabim še za kaj drugega.

Tudi ko gledam slike bi rad, da je zadeva čim bolj odzivna.

Adapter iz Micro na SD že imam.


Lahko bi naročil tudi tole:
https://www.ebay.com/itm/SanDisk-16GB-3...

Ali je hitrost brez in z adapterjem ista?
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

schurda ::

Mislim, da si ob tej poplavi številk skrenil s poti. Mogoče bi bilo dobro, da si razjasniš zakaj bo fotič namenjen.

Če si profi fotograf in delaš športne posnetke v burstu po 10/s v RAW-ju ali profi video potem sigurno rabiš 128 GB pro kartico.

Če delaš vsak dan par posnetkov in jih gledaš na zaslonu, ali daš na splet, potem je 5MP velika slika overkill. (Že 1.5 MP na 4 metrskem zaslonu ni nič slabša od 20MP - pokazal profi fotograf). Taka slika je velika okrog 1.5 MB in jih na mojo 4GB kartico spravim okrog 3000. En video posnetek je dolg okorg 20-40 MB, se pravi, da jih gre na kartico 100. In kartica potrebuje nekaj mesecev, da se napolni.

Če povečam resolucijo na max, kaj se zgodi? Vse bo šlo bolj počasi, več prostora bo zavzelo. Kvaliteta? Ne. Kvaliteta ni več stvar resolucije.
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

PARTyZAN ::

Ja, je. Tvoj profi fotograf ti je kazal fotografijo na kaj, zanič HD zaslonu? To pomeni, da je bila fotografija že povečana, da je je zasedla celotno višino ali širino. Zdaj je 4k že praktično mainstream, čez leta pa bo ločljivost še rasla. In takrat se boš po glavi tepel, da si se za par prihranjenih evrov letno odločil za pohabljanje spominov na dolgi rok.

nejcek74 ::

schurda je izjavil:

Že 1.5 MP na 4 metrskem zaslonu ni nič slabša od 20MP - pokazal profi fotograf


Ta stavek je nesmiseln. Velikost zaslona v metrih nima veze, pomembna je velikost v tockah, v koncni fazi pa lahko se oddaljenost gledalca od zaslona. Tako da, lahko da imas prav, lahko pa tudi ne. :)

PARTyZAN ::

No, to upam, da je samoumevno :). V končni fazi je lahko 640x480 fotografija čisto OK na 70" 8k zaslonu ... če jo gledaš z razdalje 20m.

schurda ::

Tudi na 13x18 fotografiji nisem opazil pixlov, pa naj sem se še tako trudil. 8-)
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

PARTyZAN ::

Takeaway je samo to: storage je poceni. Profesionalci imajo nekaj malega več stroškov pri nakupu parih hitrih CF kartic, po obdelavi pa je zapečena (ne RAW) fotografija v polni ločljivosti, še vedno dovolj majhna, da imaš praktično vse svoje izvožene galerije spravljene na dobrem starem trdem disku (ali več teh).

Pa ne pozabit na backup :).

schurda ::

PARTyZAN je izjavil:

No, to upam, da je samoumevno :). V končni fazi je lahko 640x480 fotografija čisto OK na 70" 8k zaslonu ... če jo gledaš z razdalje 20m.


Ja, ko dojameš.

PARTyZAN je izjavil:

Takeaway je samo to: storage je poceni. Profesionalci imajo nekaj malega več stroškov pri nakupu parih hitrih CF kartic, po obdelavi pa je zapečena (ne RAW) fotografija v polni ločljivosti, še vedno dovolj majhna, da imaš praktično vse svoje izvožene galerije spravljene na dobrem starem trdem disku (ali več teh).

To je vse res.

Pa ne pozabit na backup :).

:D
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: schurda ()

FireSnake ::

Zakaj tu gori vse še bolj zakomplicirate?

It was a simple yes or no question.

Ukvarjam se s športom in burst mi bo prav prišel.

Kakor koli: v tisti poplavi kratic sem našel tudi SDXC, torej mora brez problema delovati.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

MrStein ::

schurda je izjavil:

Tudi na 13x18 fotografiji nisem opazil pixlov, pa naj sem se še tako trudil. 8-)

Saj na 640x480 sliki tudi ne vidiš pikslov, če ga prikazuješ na CRT televiziji iz osemdesetih (Iskra). Pa na novem monitorju tudi ne, če gre za kako fotko.
Ko pa zraven daš hires fotko istega motiva na dobrem 4K displeju, pa se ti odpro oči.

FireSnake, vzemi SDXC. Prej preveri, kolik max velikost gre not, pa da ni kakih fint*

* - znanec je imel fotoaparat Sony, ki je sprejemal MemoryStick in SD kartice, a določene stvari so delale samo z MS (mislim da snemanje videa).

Če greš na MS, pa bo verjetno vsak moderen MS deloval, je pa res, da so ta standard zakomplicirali do amena (da preostalih 20 različnih standardov za flash kartice ne omenjam)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

MrStein ::

PS: Deloval bo vsak MS, razen klasične polne velikosti. Torej samo "Duo" (ki pomeni "polovična velikost", ne vem kaki genij je ta imena izbiral) ali "micro" (še manjši, skoraj sigurno potrebuje mehanski adapter na velikost "Duo")
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

FireSnake ::

Torej bo dejansko delovalo vse kar sem zgoraj naštel :)

Edit: Našel: zanimivo povezavo.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

fujtajksel ::

FireSnake je izjavil:

Gre se mi za to, če je kompatibilna?
Da jo lahko kasneje uporabim še za kaj drugega.
Tudi ko gledam slike bi rad, da je zadeva čim bolj odzivna.
Adapter iz Micro na SD že imam.
Lahko bi naročil tudi tole:
https://www.ebay.com/itm/SanDisk-16GB-3...
Ali je hitrost brez in z adapterjem ista?


Kompatibilne naj bi bile. Ta večje so bile ponavadi malo hitrejše, lahko poiščeš kakšne benchmarke hitrosti branja in zapisovanja. Razlika se je včasih poznala pri kakšnih hujših fotoaparatih, medtem ko ta navadni ponavadi ta hitrejših kartic niso znali izkoristit. Prej si opazil razliko pri kopiranju na računalnik, seveda spet le če imaš hiter čitalnik.

schurda je izjavil:

Mislim, da si ob tej poplavi številk skrenil s poti. Mogoče bi bilo dobro, da si razjasniš zakaj bo fotič namenjen.

Če si profi fotograf in delaš športne posnetke v burstu po 10/s v RAW-ju ali profi video potem sigurno rabiš 128 GB pro kartico.

Če delaš vsak dan par posnetkov in jih gledaš na zaslonu, ali daš na splet, potem je 5MP velika slika overkill. (Že 1.5 MP na 4 metrskem zaslonu ni nič slabša od 20MP - pokazal profi fotograf). Taka slika je velika okrog 1.5 MB in jih na mojo 4GB kartico spravim okrog 3000. En video posnetek je dolg okorg 20-40 MB, se pravi, da jih gre na kartico 100. In kartica potrebuje nekaj mesecev, da se napolni.

Če povečam resolucijo na max, kaj se zgodi? Vse bo šlo bolj počasi, več prostora bo zavzelo. Kvaliteta? Ne. Kvaliteta ni več stvar resolucije.


Resolucija seveda je važna. Pri 15" zaslonu prenosnika na 4K zaslonu (8MP) na normalni razdalji pikslov ne ločim več, medtem ko so pri FHD (2MP) še moteči. Pri kakšnem 30" zaslonu bi tudi višja resolucija prišla prav, da lahko pogledaš od bližje namesto da bi zoomal. In če narediš poster ali močno cropaš tudi kvadratki radi postanejo moteči (če bo pri tem ostalo kej ostrine je seveda stvar kvalitete objektiva itd). Ni nujno da slika na normalni razdalji ni dovolj dobra, ampak eni smo alergični na kvadratkaste približke sveta ;)

lejko0 ::

Kaj menite o DSLR vs high-end smartphone kar se tiče 4k videa? Najdem namreč kar nekaj YT virov, ki pravijo, da bistvene razlike ni (sploh, če imamo dobre svetlobne pogoje). Iščem pa najbolj optimalno rešitev za snemanje overhead videov. Za to bi potreboval eno kamero nameščeno nad objektom (to bi bil pomoje kar iphone 8 plus) in eno kamero, s katero bi lovil detajle v smislu (@1min1sec).
Bi tu potreboval DSLR z marco lečo --> želel bi doseči čim večji blur ozadja. Kaj mi priporočate?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: lejko0 ()

fujtajksel ::

Bistvena razlika je, ampak vprašanje če je pomembna zate. Telefonski objektivi so čudež glede na to kaj stlačijo v tako majhno škatlico, ampak optika je fiksna in je precej softversko obdelana da rata uporabna. Vsak telefon ima svoje finte, malo jih omogoča ročne nastavitve, kakšnih zadev sploh ne moreš prestavit na ročno, zaslonka je de fakto fiksna itd.
Eni tudi dosti dobro naredijo bližnje posnetke, seveda na širokem kotu. Pri daljših DSLR macro objektivih imaš v kadru manj ozadja ki je relativno bolj zablurano, pa zaslonko imaš za nastavit. Čeprav pri makru je pogosto večji problem dobit dovolj globinske ostrine ;)

MrStein ::

fujtajksel je izjavil:

[
Resolucija seveda je važna. Pri 15" zaslonu prenosnika na 4K zaslonu (8MP) na normalni razdalji pikslov ne ločim več, medtem ko so pri FHD (2MP) še moteči. Pri kakšnem 30" zaslonu bi tudi višja resolucija prišla prav, da lahko pogledaš od bližje namesto da bi zoomal. In če narediš poster ali močno cropaš tudi kvadratki radi postanejo moteči

Ja, kot recimo tista slika v dvigalu v EuroParku. :P

Pač ko amaterji delajo stvari...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!
««
118 / 133
»»