» »

NAS za domačo uporabo

NAS za domačo uporabo

Temo vidijo: vsi
««
114 / 118
»»

Lonsarg ::

Kupis lepo Intel NUC, se skesiras za SSD diske dovolj velike da prezivis z 1x M.2 + 1x2.5. Pa bos imel fanless mikro zadevco ;)

Nebomgabiksa ::

NUC ima težavo ravno teh 15mm (5TB disk).
Synology (eg. DS223) in QNAP (eg. TS-264) podpirata Dropbox sinhronizacijo.

Razmišljam...

GupeM ::

Če hočeš nekoliko močnejšo zadevo, glej Synology + verzije. DS223+ (še) ni, lahko pa malo počakaš, če bo. DS223 je izšel pred kratkim.

Nikakor pa ne kupuj J ali Play verzij. Jaz imam sicer DS216j, pa je za storage in za download station povsem ok, kaj več je pa že (lahko) problem. Ker imam za druge zadeve dedicated mašine, mi je J verzija povsem zadovoljiva. Ko pa ne bo več updateov, bom pa mogoče nadgradil. Zaenkrat pa bo kar tale ostal.

Lonsarg ::

Nebomgabiksa je izjavil:

NUC ima težavo ravno teh 15mm (5TB disk).
Ja to je res, če greš v NUC boš moral menjati diske in iti na SSD (4/8TB SSD se dobijo tako v M.2 formatu kot tudi v 7mm 2.5" formatu).

Skratka gre za vprašanje denarja :) Ti pa edino SSD ti omogoča čisto fanless zadevo, HDD je namreč glasen in ti ne pomaga dosti če je ostali del računalnika fanless.

Nebomgabiksa ::

Hja, 8TB SATA SSD je 450EUR, kar niti ni deal breaker.
M.2 je dupla cena oz. pol manjša kapaciteta.
In dejansko uporabim NUC, ki ga imam :-)

Po drugi strani pa je Synology Disk Station DS220+ 350EUR in je diskovje smešno poceni.
Ni pa ne tih (HDD), ne fanless... Varnost podatkov je na strani NAS-a.

Zgodovina sprememb…

klinker ::

Jonsbo N1 se mi zdi super ohisje za diy nas.

floyd1 ::

Ni pa ne tih (HDD), ne fanless...

Iz Syno 220+ slišim izključno HDD-je. Ventilator je razmeroma tih, bi ga pa seveda slišal, če bi imel le ssd-je v škatli. Malo nazaj smo v tej temi diskutirali tudi o izklopu ventilatorja (se da, oz. se je dalo z malo čaranja).

trololololo ::

barakus ::

Pa smo ga dočakali! Osvežitev pa rahlo razočaranje, pomoje ni smiselno upgrejdati iz DS220+.

trololololo ::

barakus je izjavil:

Pa smo ga dočakali! Osvežitev pa rahlo razočaranje, pomoje ni smiselno upgrejdati iz DS220+.


če imaš ds220+ definitivno NE. razn če greš tier višje na drug CPU.
v tej seriji je edino kar je spodobno za home userje je tudi pravkar izdan ds223j, ki je pa še kar ok. glede na ceno in kaj dobiš za to izključno govorim. vse drugo je bolj ali manj razočaranje.

Nebomgabiksa ::

Lonsarg je izjavil:

Nebomgabiksa je izjavil:

NUC ima težavo ravno teh 15mm (5TB disk).
Ja to je res, če greš v NUC boš moral menjati diske in iti na SSD (4/8TB SSD se dobijo tako v M.2 formatu kot tudi v 7mm 2.5" formatu).


Hvala za brco v drugo smer :-)
Glede na to, da imam NUC i5 7th Gen s 16GB RAM in 256GB M2, na katerem vse želeno itak že špila, je najbolj racionalna odločitev 8TB SATA SSD (in prodam 5TB HDD in 2TB zunanji HDD).

Lonsarg ::

Ja sem omenil, ker sem tudi sam to naredil. Prej vedno HDD v raid, sedaj lepo single SSD v NUC in mi je res luksuz. Jaz sem se sicer zaenkrat zadovoljil z 4TB SSD, pa potem kake nanizanke arhiviram na zunanji HDD disk da pridem z prostorom čez.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

RockyS ::

Kako pa so kaj alternative tem NUCom, npr minisforum https://www.minisforum.com/ ?

Iščem nekaj kar lahko namestim za TV (montiran na steno), za plex (4k) in seedbox itd..

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: RockyS ()

Vanadium ::

Malo se pozanimaj kako je s plexom in AMD procesorji... za vsak slučaj, vem da je (vsaj bilo je nisem nič gledal zadnje leto ali dve) problem če hočeš transcodat...

klinker ::

Ma te skatlice od minisforuma so po moje premocne za NAS/multimedio. Procesor je itak vsak dober, glavno da ima graficni cip prave kodeke in vse spila.

PrimozR ::

Vanadium je izjavil:

Malo se pozanimaj kako je s plexom in AMD procesorji... za vsak slučaj, vem da je (vsaj bilo je nisem nič gledal zadnje leto ali dve) problem če hočeš transcodat...

Nimaš QuickSynca, to je pa to.

vrossi46 ::

Sem si nabavil QNAP TS-133,pa me zanima kateri SSD lahko montiram not?
Mi je dovolj do 1TB, če ni velika razlika v ceni lahko tudi 2TB ;)
Hvala

trololololo ::

vrossi46 je izjavil:

Sem si nabavil QNAP TS-133,pa me zanima kateri SSD lahko montiram not?
Mi je dovolj do 1TB, če ni velika razlika v ceni lahko tudi 2TB ;)
Hvala


glej da ni QLC, ker boš preklinjal. mogoče tudi da ni dramless ...

vrossi46 ::

trololololo je izjavil:

vrossi46 je izjavil:

Sem si nabavil QNAP TS-133,pa me zanima kateri SSD lahko montiram not?
Mi je dovolj do 1TB, če ni velika razlika v ceni lahko tudi 2TB ;)
Hvala


glej da ni QLC, ker boš preklinjal. mogoče tudi da ni dramless ...


OK., se pravi katere,kak link,ker se ne razumem preveč v to ;)

trololololo ::

vrossi46 je izjavil:

trololololo je izjavil:

vrossi46 je izjavil:

Sem si nabavil QNAP TS-133,pa me zanima kateri SSD lahko montiram not?
Mi je dovolj do 1TB, če ni velika razlika v ceni lahko tudi 2TB ;)
Hvala


glej da ni QLC, ker boš preklinjal. mogoče tudi da ni dramless ...


OK., se pravi katere,kak link,ker se ne razumem preveč v to ;)


lahk ti svetujemo, ampak zanima me zakaj bi rad SSD v Qnap TS-133? A je kak posebni razlog? Tvoj QNAP je čist low-entry model in še navadnega diska ne izkoristi, kaj šele SSD...

d4vid ::

To je res neumnost rinit ssd noter. Gigabitno mrežo ti zabije že navaden disk, tako da ne pridobiš nič prot HDDju. Vzami navaden disk, ki bo za ceno 1TB ssdja precej večji.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

GupeM ::

Mogoče ga moti glasnost oz. zvok navadnega diska. Zaradi surovega prenosa podatkov je res (skoraj) brezveze imeti SSD.

issak ::

klinker je izjavil:

Jonsbo N1 se mi zdi super ohisje za diy nas.


N2 meni izgleda še boljši, trenutno imam Cooler Master Elite 130, ampak ima precej slabo za diske, gledam tegale N2, pa še v beli barvi je na voljo. Super je tudi da ne rabiš napajalnika s 6 SATA priključki, ker so dragi, ohišje ima backplane in se napaja z dvema molex kabloma.
Desktop: i7-12700F | 7900XTX | Asrock H670M-ITX/ax | 32 GB RAM | Dell G3223Q
Server: G4560 | 16GB RAM | 3x4TB
OLKB Planck | Logitech G Pro X Superlight | Sennheiser HD660S2

vrossi46 ::

GupeM je izjavil:

Mogoče ga moti glasnost oz. zvok navadnega diska. Zaradi surovega prenosa podatkov je res (skoraj) brezveze imeti SSD.


Ja res je ,najbolj me moti glasnost HDD-ja in verjetno se tudi HDD bolj segreva kot SSD in s tem je tusi ventilatorček tišji,ali se motim?

trololololo ::

vrossi46 je izjavil:

GupeM je izjavil:

Mogoče ga moti glasnost oz. zvok navadnega diska. Zaradi surovega prenosa podatkov je res (skoraj) brezveze imeti SSD.


Ja res je ,najbolj me moti glasnost HDD-ja in verjetno se tudi HDD bolj segreva kot SSD in s tem je tusi ventilatorček tišji,ali se motim?


Načeloma da. Odločitev je tvoja. Bo pa stalo.

SSD:
Cruical mx500
https://geizhals.eu/crucial-mx500-1tb-c...

samsung 870 EVO
https://geizhals.eu/samsung-ssd-870-evo...

Oba sta navadna diska in nista namenjena za NAS sisteme, vendar bi morala tudi v nasu čisto normalno delovat.

Čist za NAS imaš: Samsung Datacenter SSD PM893
https://geizhals.eu/samsung-oem-datacen...

vilonja ::

Mene pa zanima, kako najbolj varno dostopati do synology nas izven LAN. Trenutno sem si naštimal openVPN server na NASu in odprl port 1194 na routerju.

Za Synology Photos app na telefonu uporabil kar lokalni naslov 192.168.1.15:2000 NAS-a (port sem spremenil iz 5000 na 2000) in uvozil vpn konfiguracijo in Synology Photos app dela, ko sem povezan na vpn. Problem se pojavi, če želim ustvariti link za sharanje in ga poslati nekomu. Problem je, ker bi potem on potreboval tudi vpn konfiguracijo.

Potem sem probal odpreti port 2000 na routerju in potem lahko normalno prek ddnsa iz kjerkoli dostopam do NAS-a, samo ne vem koliko je to kaj varno. Tudi če ustvarim share link, ga lahko kdorkoli odpre in uploada slike gor.

Naj rajši potem uporabim quickconnect, če želim, da je zadeva varna. Samo me malo odvrača, ker so hitrosti nižje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: vilonja ()

trololololo ::

vilonja je izjavil:

Mene pa zanima, kako najbolj varno dostopati do synology nas izven LAN. Trenutno sem si naštimal openVPN server na NASu in odprl port 1194 na routerju.

Za Synology Photos app na telefonu uporabil kar lokalni naslov 192.168.1.15:2000 NAS-a (port sem spremenil iz 5000 na 2000) in uvozil vpn konfiguracijo in Synology Photos app dela, ko sem povezan na vpn. Problem se pojavi, če želim ustvariti link za sharanje in ga poslati nekomu. Problem je, ker bi potem on potreboval tudi vpn konfiguracijo.

Potem sem probal odpreti port 2000 na routerju in potem lahko normalno prek ddnsa iz kjerkoli dostopam do NAS-a, samo ne vem koliko je to kaj varno. Tudi če ustvarim share link, ga lahko kdorkoli odpre in uploada slike gor.

Naj rajši potem uporabim quickconnect, če želim, da je zadeva varna. Samo me malo odvrača, ker so hitrosti nižje.


- na firewallu od Synology zablokiraj vse regije, ki niso Slovenija (razen če imaš koga od zunaj SLO, dodaj še tisto).
- vklopi reverse proxy
- vklopi 2FA na računih, kompleksna gesla na vseh računih
- lahko tudi syncaš mapo z zunanjo storitvijo npr. dropbox, google drive (Cloud Sync) in sharaš link od tam (maš v tem primeru lahko potem vse zaprto)..

tin01 ::

Mogoče kdo ve, kako rešiti to težavo.
Kupil sem rabljen NAS (Zyxel NSA 325 v2) in dela.
Deluje na Andridu (Kodi), problem ima s povezavo v Windows 10 računalnik.
Probal sem instalirati SMBv1, vidim ga v "network", ne moram pa dostopati na datoteke z Explorerjem.
Z Zyxelovim programom to sicer gre...
Vem, da je stara škatla, FW je 4.81

Hvala za pomoč.

T

zavajon ::

Boš moral SMB v1 omogočiti v windowsih tako:
https://www.cayintech.com/support/faq_p...

tin01 ::

zavajon je izjavil:

Boš moral SMB v1 omogočiti v windowsih tako:
https://www.cayintech.com/support/faq_p...


Mogoče sem malo nerodno napisal - to sem naredil, še vedno nič.

errhec ::

Lahko uporabiš FTP ?
dd

tin01 ::

Na FTP pa nisem pomislil... Probam in javim.

T

tin01 ::

errhec je izjavil:

Lahko uporabiš FTP ?


Hvala ! FTP in Filezilla delata bp.

T

errhec ::

Pripni ga v explorer. Pa ga lahko uporabiš kot mrežni disk.
dd

tin01 ::

errhec je izjavil:

Pripni ga v explorer. Pa ga lahko uporabiš kot mrežni disk.


Ne gre. Javi error.

sbawe64 ::

Kakšen error ?
2020 is new 1984
Corona World order

MrStein ::

Error-ji v Windows so precej neuporabni, sploh pri SMB. :D

Ponavadi napiše "network path not found", potem pa ugibaj, kaj je narobe.

(seveda naj še vedno pripne napako; samo pravim, da pogosto to ne pomaga nič)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

Bostjan_321 ::

Poganja kdo docker na synologyu ? Vam dela port mapping ali je nek bug oz. sem jaz spregledal nekaj očitnega ?

Poskusil sem z GUI konfiguracijo in preko YAML pa je rezultat vedno isti. Kontejner posluša na portih 8080 in 6881 namesto na 60080 in 60881. Torej očitno ignorira port mapping nastavitve.



OrkAA ::

Zamenjaj vrstni red stevilk, pa bo tako kot zelis.

l0g1t3ch ::

OrkAA je izjavil:

Zamenjaj vrstni red stevilk, pa bo tako kot zelis.


Porti bodo že prav:

https://yuminlee2.medium.com/docker-por...
https://docs.docker.com/network/

-p 8080:80 Map TCP port 80 in the container to port 8080 on the Docker host.


Očitno ima synology bug. Kaj pa vidiš preko SSH-ja na synologyu?

OrkAA ::

Ah sori, sem napacno prebral.

Problem imas, ker si (vsaj v yaml) nastavil "network_mode: host". To pomeni, da ti kontejner priklopi direktno na omrezje od hosta in ne dela nobenega port forwardinga.

Bostjan_321 ::

Hvala, deluje sedaj.

d0rK ::

Ne najdem boljse teme tako da bon kar tukaj vprasal...

Kaj se trenutno splaca kupit na podrocju HDD? V USB skatli zraven NUCa imam 1x 6 in 2x 3tb. Nobene posebne kapacitete torej. Pa.ms mika da bi skenslal to celo glasno skatlo in vzel npr 18tb disk. Kaj vzeti? Vec manjsih in jih dat v raid ne vem ce se mi splaca za tv serije in filme.

bozicek ::

Če ti je vseeno za podatke, cim večjega pa naj guli dok guli
Za filme in serije se meni osebno jebe in so na svojem disku. Če odleti, pa naj odleti.
Slike in dokumeni pa v raid

Po backblaze statistiki trenutno najmanj odletijo WD in Toshiba.
Ampak so dokaj mladi diski na lestvici
HGST ima pa nizek indeks glede na starost
Recimo 4TB so v povprečju stari 80 mesecev in imajo 0,4% smrtnost

Tukaj je chart pa malce sam poglej in se odloči

https://www.backblaze.com/blog/backblaz...
Darila letos samo za poredne

Tiger ::

Za HDD za hrambo podatkov se menda priporoča: Seagate serijo Ironwolf, pri WD pa seriji RED Plus (ti niso SMR) ali Gold (so precej dragi, bolj primerni za podjetja).

PrimozR ::

https://www.mindfactory.de/product_info...

Pride po 2 TB vse tam do 10, 8 TB, morda tudi 6 TB. V 20, 18 in 16 TB variantah je v samem vrhu cene na terabajt (med najbolj ugodnimi). Vsaj med diski, ki niso SMR seveda.

AgiZ ::

Zakaj bi sploh gledal na vzdržljivost diskov?
Vsi so dovolj dobri. Vsi bodo tudi zanesljivo odpovedali. Raje poskrbi, da bo sistem tako zasnovan, da ti odpoved diska (ali več teh) ne bo delala preveč sivih las. Torej podvojeni primarni diski, backup sistemi, dodatne lokacije. Pač po zmožnosti, in kolikor so ti podatki pomembni.

NeeV ::

Narediš si DIY NAS z zadnjo i3 generacijo, noctua low profile hladilnikom, mITX matično, nekaj diski, Unraid in to zadegaš v kak Jonsbo N2 ali Fractal Node 304 :)

Dokaj cenovno ugodna rešitev, kadarkoli lahko nadgradiš, neslišen, imaš odprt sistem in precej močnejši, kot katerikoli Synology ali QNAP na trgu. Pa še za plex server podpira hardware transcoding zaradi integrirane intel grafične

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: NeeV ()

Vanadium ::

Za ohišje če ga kje dobiš je tudi tole dobra opcija:

https://www.amazon.co.uk/dp/B0BXD8QSQK?...

Drugače pa tudi sam naslednji nas sam sestavim s podobnimi komponentami kot si napisal

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vanadium ()

klinker ::

Mater eni ne znate brat in takoj panic mode in porabit 2 jurja, namesto 300EUR ;((

d0rK je izjavil:

Vec manjsih in jih dat v raid ne vem ce se mi splaca za tv serije in filme.



PrimozR je izjavil:

https://www.mindfactory.de/product_info...

Pride po 2 TB vse tam do 10, 8 TB, morda tudi 6 TB. V 20, 18 in 16 TB variantah je v samem vrhu cene na terabajt (med najbolj ugodnimi). Vsaj med diski, ki niso SMR seveda.


Tako je, glej da je CMR in naceloma ne bos zgresil.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: klinker ()
««
114 / 118
»»