» »

NAS za domačo uporabo

NAS za domačo uporabo

Temo vidijo: vsi
««
8 / 118
»»

s6c-gEL ::

levaky
Bay Trail podpira max 8 Gb rama.


Imho prermalo za resno uporabo zfs (in še ecc ni).

levaky ::

Z 8GB se da že čist suvereno furat ZFS. Mogoče ni idealno, ampak za domačo rabo in zabasat 1GBps link je to čez glavo.

Po drugi strani gre Microserver do 16GB in to ECC.

Jaz z 8GB brez problema dosegam cca 220MB/s read in 150MB/s write v RAID1 (sekvenčno seveda, ne random).

Matej

lopov ::

AvtoR je izjavil:

Ali uporabljaš Freenas 7 ali 8?

Ne vem na pamet in bi z veseljem povedal, pa je pravkar "nekaj" crknilo, se le vklopi pa ne da nič od sebe, tema. Zdaj moram pa resno najti nadomestilo 8-)

AvtoR ::

Če uporabljaš še FreeNAS 7, ti priporočam prehod na Nas4free. Lahko celo uporabiš config nastavitve od FreeNAS.

cekr ::

levaky je izjavil:

Z 8GB se da že čist suvereno furat ZFS. Mogoče ni idealno, ampak za domačo rabo in zabasat 1GBps link je to čez glavo.

Po drugi strani gre Microserver do 16GB in to ECC.

Jaz z 8GB brez problema dosegam cca 220MB/s read in 150MB/s write v RAID1 (sekvenčno seveda, ne random).

Matej



Ker OS uporabljaš na Microserver-ju?
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

levaky ::

OmniOS + napp-it

Matej

dj_uro ::

Pozdravljeni!
Zanima me, če sploh gledam v pravo smer pri sestavi ''homemade'' NAS sistema...

-ležeče ohišje za PC že imam =)
-CPU: intel celeron G1820 30€
-MB: Gigabyte GA-B85M-D2V 48€
-RAM: Kingston 2GB 1333mhz 19€
-SSD: SanDisk SSD 64GB 40€
-----------------------------------------
137€
-HDD: 4x WD Red 2TB 4 x 84€ = 336€

Na ssd disk pa freenas ali kaj podobnega free =)

hvala za mnenja!
vw-klub.si

AvtoR ::

Za freenas oz nas4free ne rabiš nujno ssdja. Dovolj je že navaden 2gb usb ključek.

GTX970 ::

J2900/J1900 (bay trail) passive raje vzemi.Naj ti pomaga https://geizhals.at .
Glede na p/p je bestbuy J1900 za okoli 65eur.Pazi pri ramih, eni imajo soodim, druge navadne desktop low profile.

ssd:
https://www.mimovrste.com/ssd-diski/int...

In ne upaj na uporabo zfs na 2 gb rama.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: GTX970 ()

dj_uro ::

GTX970 je izjavil:

In ne upaj na uporabo zfs na 2 gb rama.


hvala za predlog!

drugače pa kaj pomeni ta citiran zadnji stavek??
-da ni dovolj 2GB rama?; ni problema, da bo bolj futureproof bom pač vzel 4GB...
zdaj a so sodimm ali ne, bom pač prilagodil plošči...

aja, samo tale j1900 ima samo 2x po sata2 priključka...
potrebujem pa za 4 diske...
vw-klub.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dj_uro ()

dj_uro ::

še tole; ali lahko priklopim 4 enake diske na 2x sata2 in 2x sata3 priklop?

recimo tale MB:
http://geizhals.at/asrock-q1900dc-itx-9...
vw-klub.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dj_uro ()

Dr_M ::

dj_uro je izjavil:

GTX970 je izjavil:

In ne upaj na uporabo zfs na 2 gb rama.


hvala za predlog!

drugače pa kaj pomeni ta citiran zadnji stavek??
-da ni dovolj 2GB rama?; ni problema, da bo bolj futureproof bom pač vzel 4GB...
zdaj a so sodimm ali ne, bom pač prilagodil plošči...

aja, samo tale j1900 ima samo 2x po sata2 priključka...
potrebujem pa za 4 diske...



Za ZFS moras met vsaj 1GB rama za vsak TB prostora. Pa zelo priporocljiv je ECC ram.
Sicer se da tudi z manjso kolicino rama, ampak ni priporocljivo, sploh ce si zacetnik.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

KuhaR ::

Imam ASROCK Q1900-ITX 4xsata(80€), 2x2GB SODIMM ram(15€) in GIGABYTE Ohišje i3140, mini ITX, 160W (56€) skupaj za 155€. Gor laufa NanoBoot-5.0.4528 X64 in Synology DSM 5.0-4528 Update 2. Zadeva dela kot urca, torenti in strimanje. Gor je priključen še mrežni tiskalnik ter oblačno shranjevanje. Ti močno priporočam tako konbinacijo, plata ima tudi PCI-e x-1 v katerega lahko vtakneš kartico z še dvema sata priključkoma. Nikoli prej nisem imel NAS in sem za sestavo vsega skupaj porabil 30min časa po navodilih iz Xpenology. http://www.xpenology.nl/hardware-instal...
Vodno hlajen že od 1999.
Ryzen 9 5950/MSI MAG B550 Tomahawk/32GB3600 cl14/RX7900XT

AvtoR ::

Za zfs je minimum 6gb (še raje 8 gb) , za ufs bo pa 2gb polna kapa!

levaky ::

Dr_M je izjavil:


Za ZFS moras met vsaj 1GB rama za vsak TB prostora. Pa zelo priporocljiv je ECC ram.
Sicer se da tudi z manjso kolicino rama, ampak ni priporocljivo, sploh ce si zacetnik.


Ta mit kar noče umreti! 1GB/1TB velja, če želiš imeti deduplikacijo, kar pa se pri današnjih poceni diskih ne splača, ker se bolj splača dokupiti še 1 disk, kot pa dražjo plato, več rama, boljši CPU.

ZFS ima 8GB rama popolnoma dovolj, meni je več kot 1 leto služil tudi z 3GB rama in ni bilo kakšne hude panike. Ok, morda res zadeva ni zabila 1GBps linije, ampak tam nekje 60-70MB/s je pa vseeno šlo.

Bolj kot kaj drugega, je potreben ECC ram. Sicer dokler je ram OK, ni problema, ampak če se slučajno zgodi, da se ram pokvari pa adijo podatke, ker ni nikjer nobenega mehanizma, ki bi lahko ugotovil, da so podatki iz rama napačni.

Matej

Dr_M ::

Mit ki je prisotem v dokumentacijah? Ja, pisi razvijalcem ZFSja, da so bedaki, ker pisejo slabo dokumentacijo.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

levaky ::

Res? Kje? Jaz sem zasledil to potrebo samo pri dedup, sicer pa 8GB načeloma zadošča(minimum).

Matej

dj_uro ::

kako pa recimo synology shaja s samo 1-2gb?

drugače pa hvala vsem gor za predloge! =)
vw-klub.si

l0g1t3ch ::

dj_uro je izjavil:

kako pa recimo synology shaja s samo 1-2gb?

drugače pa hvala vsem gor za predloge! =)


Zato ker kolikor vem uporablja ext4 za file system.

rognaj ::

Če kdo rabi ohišja: http://www.mini-itx.com/store/nas

Klemzz ::

Na telekomovi strani sm vidu da prodajajo Synology DS214se z dvema 2TB WD Green diskoma za 336€ na obroke, po netu sm gledu da samo NAS pride 137e, disk pa po komadu pride cca. 130e. Se splača uzet?

trnvpeti ::

130eur ds214se, dva diska 2T pa dobis za 150eur skupaj

130eur za en disk 2t green, telekom se heca, kot vedno :)

Klemzz ::

Narobe si prebrau, Synology DS214se z dvema diskoma (2x2TB) pride 336e. Zdej gledam mal WD 2TB diske so 90e po komadu, prej sm sam na ceneje.si pogledu in je vrgl cene 130e. To je pa pol tam tam cena, pa še na obroke dobiš.

trnvpeti ::

green WD(cene v slo,recimo pcplus-zanimivo, da ceneje.si ne najde)
2t 80e
3t 100e(to se najbolj splaca)
4t 150e
5t 200e
6t 240e

dottor ::

Čeprav za NAS uzameš al WD RED alpa Seagate NAS.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

Sc0ut ::

Niti slucajno green, kar red.
1231 v3, Z97 A, 16GB ram 1600mhz, 3070 RTX, HX850

trnvpeti ::

dottor je izjavil:

Čeprav za NAS uzameš al WD RED alpa Seagate NAS.

zakaj?

hojnikb ::

trnvpeti je izjavil:

dottor je izjavil:

Čeprav za NAS uzameš al WD RED alpa Seagate NAS.

zakaj?

verjetno zato, ker imajo vkloplen TLER.

green WD(cene v slo,recimo pcplus-zanimivo, da ceneje.si ne najde)

nis plačal :))
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

trnvpeti ::

ERC ali CCTL ne veljata?

trnvpeti je izjavil:

dottor je izjavil:

Čeprav za NAS uzameš al WD RED alpa Seagate NAS.

zakaj?

red ima 3leta garancije
green ima 2
to se splaca dati 20% vec

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: trnvpeti ()

hojnikb ::

ERC ali CCTL ne veljata?

TLER je samo WDjovo ime za to tehnologijo.
V principu je red samo green z vklopljenim TLER/ERC/CCTL or whatever u wanna name it.


red ima 3leta garancije
green ima 2
to se splaca dati 20% vec

absolutno.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

trnvpeti ::

s tem, da synology uporablja sw raid, ki tudi skrbi za recovery

dottor ::

3TB razlika med GREEN in RED je ~10€ če se ne motim... Je pa trenutno glede na cena/prostor najbolj smiselno uzet 3TB diske.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

Klemzz ::

Kako se pa drugač obnese tale DS214se? Plex streamanje, torrenti? Bo zdržal al počepnal? Kar se cene tiče na dve leti 30-40e več mi je useen.

matjash ::

Pa še eno vprašanje iz moje strani.

Dosti časa že razmišljam o NAS-u, potrebe pa so tako za delo, kot za dom.

Kar sem na hitro prelistal celotno temo, mi je najbolj padel v oči HP MicroServer N54L. Na omenjeni server bi rad dodal 2x3TB diske v raid 1, na njih bi imel pomembne podatke in en disk 1.5TB za HD filme, kjer mi backup ni pomemben. Za filme trenutno uporabljam PLEX na lg televizorju in mi deluje dosti bolje od privzetega DNLA, tako da bi rad poganjal na serverju tudi plex. Torrenti in pa mogoče kakšen antivirus, ker bi imel na njem veliko podatkov, ki mi jih dajo zunanji ljudje. To pa bi bila tudi neka njegova osnovna naloga. Je 4GB rama zadosti?

Če je možno bi pa rad poganjal tudi PHP, MySQL, Apache kot testni strežnik za razvoj internetnih strani. Ima kdo izkušnje s tem? Ali obstaja kakšna druga alternativa v tem cenovnem razredu?
... bolje pozno kot nikoli.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: matjash ()

levaky ::

Mislim da bi z N54L šlo. Rama rajši več, odvisno kateri sistem želiš poganjati gor, a kljub vsemu bi jaz vrgel notri vsaj 8GB rama...

Če bo gor tekel FreeNAS, zna biti da celo že obstaja kak *AMP paket za njihov jail. Plex skoraj sigurno obstaja, ostalim zahtevam bo pa tudi ugodil. Edino ne vem kako je z antivirusom.

Matej

SimplTech ::

Poglej v smeri namestitve Xpenology na N54L. Katere pakete lahko namestiš lahko namestiš si lahko ogledaš na uradni strani on Synologyja (link)

Imaš paket za antivirus, Plex, PHP in še cel kup paketov, ki jih razvija skupnost.

matejmesar ::

Da se pridružim temi. Xpenology bi uporabil na combo nas/htpc. Torej bi potreboval poleg media serverja tudi en client-player, nekaj v smislu xbmc. Ali je to možno? Ali bi bil kak drug os bolj primeren?

LPM

wini ::

Raspberry PI in si namestiš openelec ... in predvajam iz xpenology vse brez težav

matejmesar ::

Hvala, tako imam narejeno sedaj. Imam pa namen zamenjati nas (samogranja z J1900 veretno) in bi rad imel vse na eni napravi. RPi mi namreč deluje dokaj okorno, možno da je vzrok v obstoječem media serverju (starejši celeron)

matjash ::

Sedaj sem v principu ali vzeti hp microserver gen 7 z 2x3tb wd red za cca 430€

ali gen 8 + 4gb ram (skupaj 6gb) + 2x2tb wd red, ki znese s poštnino cca 478€

Gen 8 mi je všeč, ker lahko menjam procesor, če kdaj naletim na kako poceni varianto.

Position löschen! HP ProLiant Microserver Gen8 712317-421 HP ProLiant Microserver Gen8 712317-421
Artikelnr. 90528906; 8,44kg
Bestellartikel
Versand in ca. 1-2 Wochen
240,82 € 240,82 €
Position löschen! Lenovo 4GB DDR3 U-DIMM Lenovo 4GB DDR3 U-DIMM
Artikelnr. 90481412; 0,06kg
kurzfristig verfügbar
Versandfertig in 1-2 Werktagen
52,80 € 52,80 €
Position löschen! WD Red WD20EFRX 2TB WD Red WD20EFRX
2TB
Artikelnr. 90472480; 0,75kg
auf Lager und sofort lieferbar
sofort versandfertig
92,17 € 184,34 €
Warenwert (inkl. MwSt) 477,96 €


sej sem pravi ram izbral?
... bolje pozno kot nikoli.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: matjash ()

levaky ::

Če bo zadeva samo NAS pa LAMP stack, mislim da bi tudi tisti v NL54 bil ok.
Ram, MISLIM DA, mora biti ECC unregistered.

Matej

matjash ::

Odločitev je padla.

HP microserver gen 8 4gb rama + 1 tb disk za 336,5€.

Odločil sem se za to varianto, ker že imam doma 1 tb disk in ga bom preprosto backupiral v raidu.
Zaenkrat bom dodal še 2tb disk za media share. Ko bo pa več financ pa nadgradim diskovno polje in dokupim 4/8 gb rama.
Prepričal me je z nadgradljivostjo procesorja in hitrejšim procesorjem, če bi se hotel kaj poigrati z virtualizacijo.

Odločil sem se da bi naložil esxi in nanj xpenology, ker mislim da je manj potraten kot freenas. Za web bi si izbral pa kakšno distribucijo linux server z *amp dodatkom. Še kakšni drugačni predlogi?

Levaky mi lahko prosim poveš kakšna je običajna praksa za namestitev os. Je to na sd-micro ali preko usb? Žal so v gen 8 odvzeli ext-sata, kjer bi lahko porabil kak manjši star disk za sistem. Je kaj narobe, če se sistem namesti kar na vnaprej pripravljeno raid polje?
... bolje pozno kot nikoli.

sajmon ::

matjash je izjavil:

Odločitev je padla.

Odločil sem se da bi naložil esxi in nanj xpenology, ker mislim da je manj potraten kot freenas. Za web bi si izbral pa kakšno distribucijo linux server z *amp dodatkom. Še kakšni drugačni predlogi?



Za web lahko preveriš še server nginx

njyngs ::

Tudi jaz sem sit svojega počasnega Synology DS212j, ki ne zmore niti prex-a... iščem alternativo v obliki homemade križanca med NAS-a in HTPC.

Sem pregledal zgoraj malo o celeronih itd, ampak me vseeno bolj vleče en i3:
- ASUS H81I-PLUS
- INTEL Core i3 4130T
- 4GB ram (predvidevam, da bo povsem dovolj)
- KINGSTON 60GB SSD
- verjetno kak "be quiet!" napajalnik cca 300W
- Fractal Design NODE 304 (četudi bi kaj manjšega, ampak, če bi kdaj razširil RAID bi bilo premalo prostora)
- 2x obstoječa 3TB WD Red v RAID1

Laufal bom PLEX, torrent, NAS, "music player", mogoče tudi kaki Steam game kdaj pa kdaj.

Kateri OS izbrati? FreeNAS mi smrdi zaradi ZFS. Malo out of the box: Bi prišel v poštev mogoče kak Win8.x? Razmišljal sem tudi o prestavljanju podatkov v svoj High end PC, ampak bo tole požrlo preveč energije, četudi bi mel sleep + wake na network zahtevo...

Vglavnem namen mi je čim več dobiti iz naprave in se nočem omejevati z nekimi FreeNAS-i itd. Že sam Synology mi po pravici povedano niti malo ne odgovarja, ker je preveč lesen in omejen. Seveda bom pa vesel čim več mnenj in predlogov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: njyngs ()

GTX970 ::

j1900/2900.

PrimozR ::

Imaš še NAS4free in OpenMediaVault (Linux based). Z Windows boš verjetno težko naredil kak software raid, se boš moral zanašati na hardwerske kontrolerje, česar pa jaz ne bi počel :)

Kako te pa FreeNAS omejuje, sploh če zdaj uporabljaš Synology. Pa lepo da ti ZFS smrdi, brez ECC-ja ga itak ni pametno uporabljati.

cen1 ::

To kar ti iščeš sploh ni NAS amapk samo malo močnejši HTPC z raid1. Če hočeš uporabljat tudi Steam je Windows edina izbira, razen če te nabor iger na Linuxu zadovoljuje.

cekr ::

Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

m0LN4r ::

Laufa kdo tukaj FreeNAS iz USB ključka? Kako se kaj obnese?
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

cen1 ::

Odlično. Zakaj se ne bi?
««
8 / 118
»»