» »

debata o Bitcoinu

debata o Bitcoinu

Temo vidijo: vsi
««
«
1 / 270
»»

terryww ::

Pozdrav,

o takšnih in drugačnih kritikah sistema/valute se da brat po netu, tukaj bi rekli kaj o trenutnih uporabnikih in uporabi. Zgleda, da ljudje masovno investirajo svoj denar v valuto, ki seveda nenormalno raste. A kdo uporablja to zadevo kot alternativo investicijskemu zlatu oz drugim investicijam, čeprav najverjetneje samo na kratek rok? Omenja se tudi priložnost za startupe... a že katera ekipa razmišlja v to smer oz že uporablja to valuto?

BALAST ::

All in all, I ran with two GTX285?s for about 4 days, and mined all of 2 BitCoins. Presumably with a single AMD Radeon 6990, for $700 which claims to rake in over 650Mh/s , I could have make 5x that. It's interesting to see that as popular as CUDA is, there are still several problems where AMD's "stream" design beats NVidia's hands-down.
Link
Škoda električne energije za to reč.

genesiss ::

Saj jih ne rabiš generirati.

jype ::

jmakov> A kdo uporablja to zadevo kot alternativo investicijskemu zlatu oz drugim investicijam

Le kot majhen eksperiment.

BALAST ::

@genesis, ne rabiš jih generirat, ampak če nima valuta nobene "omejitve" potem to ni varna naložba.
Predstavljaj si da bodo v Saudski Arabiji v kratkem zgradili 18 jederskih elektrarn.
In če na vsako elektrarno lahko priklopijo 1 miljon grafičnih kartic (najboljših kar se da zdaj trenutno kupit), vsaka na dan pridela 100(Bitcoinsov na uro), ker tudi CUDA začenja biti koristen faktor pri hitrosti "pridelovanja.

Potem bo ta valita padla na biljoninko sedanje vrednosti. (18* 1.000.000* 100) 1.800.000.000(Bitcoinsov na uro)

msjr ::

Edina stvar, ki mi pade na pamet so Douglas Adams, frizerji in listje....

genesiss ::

@BALAST
Valuta ima omejitev:
(21 mil bitcoinov)

Paper avtorja: http://bitcoin.org/bitcoin.pdf

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: bluefish ()

jype ::

msjr> Edina stvar, ki mi pade na pamet so Douglas Adams, frizerji in listje....

Ja, kako se pa to razlikuje od dolarja al pa evra?

msjr ::

Ja, kako se pa to razlikuje od dolarja al pa evra?


Ne preveč. Ampak evro & dolar nimata takih grafov, ki mi grejo zelo na živce, odkar sem v obdobju dotcomov na sestanku videl tak graf in je šlo kmalu vse adijo...

jype ::

msjr> takih grafov

Na kater graf natanko pa ciljaš?

msjr ::

Na kater graf natanko pa ciljaš?


Eh, saj si pogledal link, ki ga je poastal genesis, ne se delat butlja, taka nenormalna rast je čisti balon, nateg ipd.

1024 ::

BALAST je izjavil:


Škoda električne energije za to reč.


U bistvu še sreča, da jih čimveč tko misli.
Fish knows everything.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 1024 ()

Lonsarg ::

A si slep? Kje vidiš ti eksponentni graf, ki preide v balon, ki poči? Jaz vidim graf, kjer je vedno dražje nove bitcoine delat.

@genesis Če bo nekdo tako bajne vsote denarja dal v bitcoin, bo z tem vrednost dodal V bitoin, čist dobra ideja je to, ni pa vir zaslužka valda. Prosti trg je tisti, ki poskrbi, da je vselej vsaj malenkost dražje delat bitcoine kot so vredni.

jype ::

msjr> Eh, saj si pogledal link, ki ga je poastal genesis, ne se delat butlja, taka nenormalna rast je čisti balon, nateg ipd.

Se mi je zdelo, da ne razumeš.

Ta graf kaže količino valute, z njega pa lahko prebereš eksponentno rast zahtevnosti pridelovanja nove valute. Z vrednostjo graf seveda nima nobene zveze.

Za razliko od "običajnih" valut, kjer se lahko centralni upravitelj valute odloči izdati poljubno količino nove valute, se BTCji generirajo po precej dobro zamišljeni shemi.

BALAST ::

No naj nekdo pogleda na ta BORZNI TRACKER, pa naj reče da je pošten posel, če ti rusi ponujajo 3x več prometa od VSEH OSTALIH valut.
Rojeva se nova piramidna shema, kot jo je ustvaril Maddof.

Madoffovi vlagatelji so menili, da so sredstva pri njemu varno vložili, saj je šlo za človeka, ki je bil ena najuglednejših osebnosti na Wall Streetu. Bernard Madoff je bil eden od ustanoviteljev elektronskega borznega trga NASDAQ, nekaj časa celo njen predsednik, poleg tega, pa je zasedal pomembne položaje v različnih humanitarnih organizacijah. Prav ogromno zaupanje, ki sta ga Madoff in njegov hedge sklad Bernard L. Madoff Investment Securities uživala med vlagatelji je tisto, kar je to afero ločilo od ostalih.


Afera bo v prihodnjih letih in desetletjih zagotovo vplivala na borzna dogajanja in način vlaganja, obenem, pa je poučen primer za vsakogar med nami, ki je včasih pripravljen dati >>roko v ogenj<< za nekoga ali nekaj in se lahkomiselno loteva vlaganja v vrednostne papirje.

jype ::

BALAST> pa naj reče da je pošten posel

Popolnoma pošten posel je. Če hočeš kupit, kupiš - če nočeš, ne kupiš. Vrednost je izključno stvar dogovora med prodajalcem in kupcem.

BALAST ::

stvar dogovora med prodajalcem in kupcem

Če ni strogega nadzora bo šlo vse k vragu. Že samo da se en heker spravi na centralni valutni strežnik, kupi npr. tretjino količino valute "ki praviš da je omejena" s tem poveča vrednost, in jo naslednji trenutek proda pod različnimi računi (neizsledljivi medsebojni transferji)...

Mislim da bo veliko investitorjev razočaranih še pred koncem poletja.

jype ::

BALAST> Če ni strogega nadzora

Čemu pa potrebuješ nadzor? Kriptografsko je reč razmeroma dobro utemeljena. Goljufanje skozi tehnične aspekte valute je predrago.

BALAST> Že samo da se en heker spravi na centralni valutni strežnik, kupi npr. tretjino količino valute "ki praviš da je omejena" s tem poveča vrednost, in jo naslednji trenutek proda pod različnimi računi (neizsledljivi medsebojni transferji)...

Tega ne more, ker _centralni valutni strežnik ne obstaja_.

BALAST ::

Čemu pa potrebuješ nadzor? Kriptografsko je reč razmeroma dobro utemeljena. Goljufanje skozi tehnične aspekte valute je predrago.

Verjetno ne boš slepo verjel centralnemu strežniku, kjer so zaupne informacije kripterane in jih še borza ne ve. To kliče po "akumuliranju valute" in če sistem odpove oz. se izgubijo podatki "tudi če jih hacknejo", se stvar NE MORE IZENAČIT, ker ni več podatkov o lastnikih.

Tega ne more, ker _centralni valutni strežnik ne obstaja_.

Kaj se slepiš, tudi torrente se da sesut.

jype ::

BALAST> Verjetno ne boš slepo verjel centralnemu strežniku, kjer so zaupne informacije kripterane in jih še borza ne ve. To kliče po "akumuliranju valute" in če sistem odpove oz. se izgubijo podatki "tudi če jih hacknejo", se stvar NE MORE IZENAČIT, ker ni več podatkov o lastnikih.

Centralnega strežnika ni, lastništvo lahko dokazuješ samo s posedovanjem ustreznih zasebnih ključev, s katerimi edino lahko podpišeš transakcijo, ki lastništvo prenese na nekoga drugega (in za to potrebuješ njegov javni ključ), podatkov o lastnikih seveda ni, ker je valuta anonimna, vedno pa lahko valuto, ki pripada tvojim zasebnim ključem, preneseš na kogarkoli želiš.

BALAST> Kaj se slepiš, tudi torrente se da sesut.

Huh? O kriptografiji pa ti ziher veliko veš, ko maš tako pametne pripombe, ane?

BALAST ::

Nekaj osnov poznam, ampak sem trdno prepričan da zadeva ni "čista".
Navsezadnje lahko valuto razvrednoti že splošna prepoved s strani ene izmed elit.

Si predstavljaš da bi "lastniki kapitala oz. veliki kapitalisti" dovolili da se jim pred nosom pretaka neka valuta, s katero lahko kupiš vse od drog do orožja.

jype ::

BALAST> Navsezadnje lahko valuto razvrednoti že splošna prepoved s strani ene izmed elit.

Ne, ne more je. Kako bi pa tako prepoved lahko izvedli?

BALAST> Si predstavljaš da bi "lastniki kapitala oz. veliki kapitalisti" dovolili da se jim pred nosom pretaka neka valuta, s katero lahko kupiš vse od drog do orožja.

Si, ja.

Lonsarg ::

BALAST ne razumeš. VSE valute so navidezne, VSE se da sesuti. Jaz trdim da se da EURO še lažje sesuti, kot se da Bitcoin!

Ti naivno vrjameš v vsemogočnost "pravih" valut in ti sploh ne gre v glavo, kak se je en kr zmislu bitcoin.

Jaz bitcoin dojemam kot satiro na državne valute, da se mal pokaže naivnežem kot si ti, da je tudi tvoj denar na računu sam kos digitalne informacije, ki jo lahko ena krizica lepo zbriše in si broke.

BALAST ::

Ti naivno vrjameš v vsemogočnost "pravih" valut

Če sem skeptik, še ne pomeni da sem trdno prepričan v "dlje obstoječe" valute.

Vem tudi da nisem noben čuvaj "naučenih vrednot", ker se te hitro spreminjajo.
Ampak če pogledaš, da se anonimno pretakajo miljoni "recimo" dolarjev, bi lahko to zrušilo eno valuto čez noč.

Npr. bogat kitajec kupi "miljardo Bcoins" s svojo valuto "Yuan", in jo proda, tudi če je malce v minusu, v valuti "USD", ta transakcija ne beleži da je neka količina "Yuanov" poniknila in se prikazal na drugem koncu v "USD". Pride zraven še FOREX analitik, pa bo kaos nepredstavljiv.

jype ::

BALAST> Npr. bogat kitajec kupi "miljardo Bcoins" s svojo valuto "Yuan", in jo proda, tudi če je malce v minusu, v valuti "USD", ta transakcija ne beleži da je neka količina "Yuanov" poniknila in se prikazal na drugem koncu v "USD". Pride zraven še FOREX analitik, pa bo kaos nepredstavljiv.

Jah, pač bo - države se bodo eventuelno morale sprijaznit s tem, da valut, v katerih ljudje opravljajo promet, ne nadzorujejo.

Ker je plačilo samo kriptografski podpis transakcijskega bloka, si niti v sanjah ne morem predstavljat, kako bi lahko kdorkoli, tehnično ali politično (na zahodu) izvajal kakršnekoli omejitve.

Pa jaz sem skeptičen do te valute kot do resne alternative vsemu ostalemu, teoretičnih pomanjkljivosti pa kljub dolgotrajnemu razmišljanju še vedno nisem odkril.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

terryww ::

BALAST je izjavil:


Npr. bogat kitajec kupi "miljardo Bcoins" s svojo valuto "Yuan", in jo proda, tudi če je malce v minusu, v valuti "USD", ta transakcija ne beleži da je neka količina "Yuanov" poniknila in se prikazal na drugem koncu v "USD".

v čem je problem?

BALAST je izjavil:



Pride zraven še FOREX analitik, pa bo kaos nepredstavljiv.

um... zakaj?
It is the night. My body's weak.
I'm on the run. No time to sleep.

msjr ::

jype> Se mi je zdelo, da ne razumeš.


Ne, nič mi ni jasno, sicer pa, da ne bo kdo jokal potem, kako so ga nategnili.

Balon? Neeeeeee.....



Balon? Eh sploh ne.

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: bluefish ()

jype ::

Seveda je to balon, ampak tisti graf zgoraj ne govori o tem. Poglej letnice.

msjr ::

Lej, kakor hočeš, jest ne mislim nobenga prepričevat. Meni zadeva smrdi in to je to.

vorantz ::

Par tednov nazaj me je pograbil ta gold rush :D
Za hec sem pognal gpu miner na mojem radeonu 4770. Po prvem dnevu sm preračunal povprečje, ki sm ga dosegal in že sm videl kako bom v mescu na hitro zaslužil 100€ iz nič (grafična bi mi pokurla max 5€ za mesec laufanja tko, da ni bilo slabo).
Vmes sem seveda počasi spoznaval kako zadeva deluje itd.

2 dni kasneje pa se je zvišala težavnost in pridelovanje je padlo (vsem) za 40%
Takrat sem šele pogruntal dokončno kako je s tem.

Cilj je povprečno vsake 10 minut preračunat en blok, se pravi več ljudi (oz več kalkulacijske moči) kot je, večja težavnost preračunavanja je.
Tako, da rabiš seveda zmeraj več moči, da dobiš lep kos pogače.
Potem se pa lepo vse vrti v krogu dokler ne ostanejo samo ljudje, ki investirajo zmeraj več v pridelovanje s čimer odpade nekdo z običnim računalnikom (sicer počasi tudi nekdo z monstrumom z nekaj grafičnimi :D)

Najbolj mi je žal, da se nisem lotil zadeve enkrat na začetku, ko si lahko sam to delal in bi s trenutnimi cenami sedel na lepem kupu denarja.


Kar se pa uporabnosti tiče...zanimiva ideja, ampak s trenutnim brutalnim nihanjem cen je to zelo težko uporabit v resnih trgovinah.
Seveda bo pa balonček prej al slej explodiral in folk bo ostal s farmami grafičnih, ki nimajo kaj delat :))

1024 ::

vorantz: ne mors gledat sam difficultya ampak tut vrednost btcja.

usd per day for selling all revenue from 100 mhps of mining:

...



...



Danasnji value je 2.1-2.3eur na 100mhash na dan (ce prodajas sproti vsak dan). (Navita 5770 izpljune 225mhash/s).
Včeraj je biu cca 10usd btc, danes je 14usd.

...



Cena drajva difficulty. Če ne bo profitabilno, bo folk nehal, šel diff dol in bo spet profitabilno :)
Fish knows everything.

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: bluefish ()

jest10 ::

In ta ekstra, full, cool, super denar lahko uporabim kje in kako?

jype ::

jest10> In ta ekstra, full, cool, super denar lahko uporabim kje in kako?

Povsod, kjer ga kdo sprejme.

http://bitcoindirectory.net/

jest10 ::

Se pravi praktično nikjer

jype ::

Tako je.

Lonsarg ::

Prodaš ga za EUR, ni treba direkt uporabit. Drgač pa preko freenet si lahko z uporabo bitcoina povsem anonimno pedofili prodajajo slike.
En primer hehe

jype ::

To si lahko tudi z uporabo iraških dinarjev.

Pa jedrske konice tudi!

1024 ::

jest10 je izjavil:

Se pravi praktično nikjer


Niso vsi, so pa pomembnejši, tukaj:

https://en.bitcoin.it/wiki/Trade
Fish knows everything.

BALAST ::

So se že zapičili v SilkRoad in ga bodo kmalu ugasnili.

Nakup droge z Bitcoinsi nad zemljo ne bo več mogoč, prej v podzemlju...

Lonsarg ::

@BALAST v tem članku je omenjeno sam zaprtje spletne strani z prodajo drog. Bitcoin drugače kot posrednik ni omenjen. So pa carji, da tako stran postavjo lol. Ampak ja, do Freeneta ne zna vsak dostopat:)

Bojevnik ::

Trenutna vrednost je že 26.51. Tko da če kdo misli investirati naj pohiti:D

jype ::

Bojevnik> Trenutna vrednost je že 26.51. Tko da če kdo misli investirati naj pohiti:D

Zdaj je najslabši čas (in največji rizik) za tako investicijo. Investira se po velikih padcih ali ob zmerni in počasni rasti.

Ja, z investicijo danes lahko hitro zaslužiš ogromno in ja, z investicijo danes lahko tudi hitro izgubiš večino vrednosti investicije.

vorantz ::

Glede na to, da jih je bilo lahko pridelovat na začetku sedijo early addopterji (recimo iz cajta ko je bila reč vredna 1$) dobesedno na zlati jami :P
Dokler seveda balon ne raznese...

jype ::

vorantz> Glede na to, da jih je bilo lahko pridelovat na začetku sedijo early addopterji (recimo iz cajta ko je bila reč vredna 1$) dobesedno na zlati jami :P

Ampak samo v primeru, da v pravem trenutku prodajo.

vorantz> Dokler seveda balon ne raznese...

Ampak samo v primeru, da prodajo kmalu po takem dogodku, bodo dejansko kaj izgubili.

vorantz ::

Se razume :)

Seveda pa je nekako težko vedet kdaj bodo ti optimalni trenutki.

poweroff ::

Minanje - se pravi ustvarjanje nove valute je seveda balon, ampak to ni namen BTC-ja. Namen je imeti popolnoma anonimno valuto. Metoe generiranja so pa super zamišljene. Po eni strani privlačijo ljudi, po drugi strani pa se en da inflatorno "tiskati novih kovancev".
sudo poweroff

1024 ::

Bojevnik je izjavil:

Trenutna vrednost je že 26.51. Tko da če kdo misli investirati naj pohiti:D


Update: ~32usd/btc.

Drgac pa kr problem je spravt druge valute v BTC. Če bi biu ta flow hitrejši in lažji, bi bla cena še višja.
Fish knows everything.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 1024 ()

terryww ::

za SEPA prenose bojda okoli 3 delovne dni...
It is the night. My body's weak.
I'm on the run. No time to sleep.

genesiss ::

Jaz sem v četrtek zvečer nakazal, v ponedeljek je blo pa gor (SEPA, MTGOX).

1024 ::

Četrtek zvečer = petek, čez vikend banke ne delajo. 2 dni.
Fish knows everything.
««
«
1 / 270
»»