» »

[Ubuntu] FTP in printer sharing

[Ubuntu] FTP in printer sharing

black ice ::

Nekaj podobnega sem že objavil v eni izmed Ubuntu tem, vendar ni bilo nobenega odgovora, zato sem odprl novo temo.

Imam nameščen Ubuntu Server 11.04 s programom vsftpd. Sedaj bi rad dodal uporabnika, ki bi bil samo za omejen dostop preko ftpja brez shell dostopa. Kakšen je ukaz?
sudo adduser -s --no-home-directory?
Kako pa potem nastavim "home direktorij" do katerega bi rad da ima uporabnik dostop?

Nameščeno imam tudi sambo, vendar samo za file sharing. Kolikor sem do sedaj uspel razbrati se samba uporablja za deljenje printerjev z Win mašinami, CUPS pa za deljenje z Unix mašinami. Želim namestiti oboje, ker v kratkem na lastnih mašinah planiram prehod na open source, na ostalih bo še vedno Win.

Do sedaj sem našel samo tutoriale za Dapper Drake (6.06) verzijo. Je kje mogoče najti kakšen novejši tutorial?

black ice ::

Bump.

5er--> ::

Kaj bi naredil jaz:
1. Normalno bi dodal uporabnika:
http://www.howtogeek.com/howto/ubuntu/a...
sudo adduser thegeek

2. vendar bi mu omejil ssh dostop:
http://ubuntuforums.org/showthread.php?...

Home directory je v tem primeru tisti, ki mu ga podeliš ko ustvarjaš uporabnika.

Icematxyz ::

Imam nameščen Ubuntu Server 11.04 s programom vsftpd. Sedaj bi rad dodal uporabnika, ki bi bil samo za omejen dostop preko ftpja brez shell dostopa. Kakšen je ukaz?
sudo adduser -s --no-home-directory?
Kako pa potem nastavim "home direktorij" do katerega bi rad da ima uporabnik dostop?


Lahko te usmerim v pravo smer. Ker uporabljaš vsftpd imaš na voljo podporo za vsftpd navidezne uporabnike ("virtual users"). Se pravi sploh ne potrebuješ sistemskega uporabnika za dostop do FTP strežnika. Preberi si sledeče povezave in v grobem bi ti morala biti zadeva dovolj jasna, da boš prišel do cilja.

Virtual users, virtual users 2, spletni vodič ...

black ice ::

Hvala Icematxyz. Nisem vedel za to možnost (sem še relativno nov v open source sceni).
Približno mi je jasno, kako bi naj delovalo, le zatakne se mi pri ustvarjanju PAM datoteke. Sledil sem temu vodiču:klik

Kakšno končnico ima datoteka vsftpd-virtual v direktoriju /etc/pam.d?

PS: Če koga zanima so potrebne določene priredbe ukazov, ker je zgornji vodič iz leta 2008.
Namesto
apt-get install db4.2-util
uporabimo
apt-get install db4.8-util

in namesto
db_load -T -t hash -f virtual-users.txt /etc/vsftpd/virtual-users.db
tole
db4.8_load -T -t hash -f virtual-users.txt /etc/vsftpd/virtual-users.db

Zgodovina sprememb…

black ice ::

Rešil težavo z ustvarjanjem datoteke.
Je možno dodati več virtualnih uporabnikov z različnimi root direktoriji?
Recimo en uporabnik bi imel root direktorij /home/samba/*, drug /var/www/*

Icematxyz ::

Kakšno končnico ima datoteka vsftpd-virtual v direktoriju /etc/pam.d?


Ime določa "pam_service_name=" v vsftpd nastavitveni datoteki.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

Icematxyz ::

Je možno dodati več virtualnih uporabnikov z različnimi root direktoriji?


Mislim da bi šlo ("powerful per-user configurability"). V glavni nastavitveni datoteki spremeni:

user_sub_token=$USER
local_root=/var/www/virtual/$USER


V:

user_config_dir=/etc/vsftpd/users

Potem pa moraš ustvariti za vsakega uporabnika nastavitveno datoteko v /etc/vsftpd/users/ime_navideznega_uporabnika. V to datoteko pa vpišeš vsaj to:

local_root=lokacija_mape

Kaj mora biti v glavni in kaj v uporabnikovi nastavitveni datoteki pa predelaj sam.

man vsftpd.conf


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

VSFTPD, deluje samo do prvega reštarta

Oddelek: Programska oprema
6810 (710) 5er-->
»

Vsftp

Oddelek: Operacijski sistemi
51298 (1205) trnvpeti
»

virtual host na apache ( http://neka.domena:1111 )

Oddelek: Omrežja in internet
132145 (1960) _blind_
»

FTP server, kako skriti ostale mape?

Oddelek: Operacijski sistemi
61257 (1131) BigWhale
»

SSH dostop določenemu userju

Oddelek: Operacijski sistemi
71088 (964) Gandalfar

Več podobnih tem