» »

Game of Thrones - serija

Game of Thrones - serija

Temo vidijo: vsi
««
99 / 213
»»

ZaphodBB ::

Kakšen BS. Tolkien je v primerjavi z Martinom Shakespeare. En čisto random odlomek.

Tolkien ima res boljši jezik ampak same teme so pa pri njem izjemno črno-bele in površne.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

Smrekar1 ::

ZaphodBB je izjavil:


Tolkien ima res boljši jezik ampak same teme so pa pri njem izjemno črno-bele in površne.


Eja, plus to. Vsebina Gospodarja prstanov je na nivoju klasičnega stripa firme DC Comics. Hudobci so hudobni, dobri so dobri, ostane le opis dogajanja kako dobri premagajo hudobne, kljub temu, da so slednji imeli ogromno premoč.

Martinov komentar na to temo je legendaren:

What was Aragorn’s tax policy? Did he maintain a standing army? What did he do in times of flood and famine? And what about all these orcs? By the end of the war, Sauron is gone but all of the orcs aren’t gone – they’re in the mountains. Did Aragorn pursue a policy of systematic genocide and kill them? Even the little baby orcs, in their little orc cradles?

Povprečno kakovosten Hollywoodski akcijski film narejen nekako po letu 2000 (približno takrat je to postalo moderno) premore več vsebinske globine kot knjiga Gospodar prstanov. Zanimivo, ampak filmi so neprimerno bogatejši, kar je redkost.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Smrekar1 ()

Okapi ::

Ja, pa tega tudi ne vemo, kakšne barve gate ima Aragorn. In iz kakšne tkanine so. A jih sploh ima? Sicer pa je jasno, da mnoge očara kič - preberi si kje, kaj to je.

ZaphodBB ::

The point, you are missing it.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

jtothek ::

Eja, plus to. Vsebina Gospodarja prstanov je na nivoju klasičnega stripa firme DC Comics. Hudobci so hudobni, dobri so dobri, ostane le opis dogajanja kako dobri premagajo hudobne, kljub temu, da so slednji imeli ogromno premoč.


Tolkein je izumil fantazijski žanr. Zdaj če mu kdo očitata premalo provokativnost ali nedodelanost je isto kot da bi kritiziralo Fordov model T ker ni imel airbagov.

Smrekar1 ::

Okapi je izjavil:

Ja, pa tega tudi ne vemo, kakšne barve gate ima Aragorn. In iz kakšne tkanine so. A jih sploh ima? Sicer pa je jasno, da mnoge očara kič - preberi si kje, kaj to je.


Zgornja trditev je sicer načeloma pravilna, ampak daj še prilepi citat, ki opisuje barvo spodnjega perila in tip tkanine za katerega izmed likov iz Pesmi ledu in ognja.

Mimogrede, če se ti zdi opis mesta v dolžini 225 besed "dolgovezenje" si vzami v roke kakšno ne-skrajšano različico klasika, da ne boš samo pametoval.

jtothek je izjavil:


Tolkein je izumil fantazijski žanr. Zdaj če mu kdo očitata premalo provokativnost ali nedodelanost je isto kot da bi kritiziralo Fordov model T ker ni imel airbagov.


Izumil je fantazijski žanr, ne romana. Njegovo pisanje je precej plehko in črno-belo. Seveda pa ima ogromne zasluge tam, kjer jih Martin ne bo nikoli imel - ampak ne zaradi kakovosti pisanja, temveč res bujne domišljije, ki od njegovih dni naprej definira fantazijske svetove. Prej sem napisal, da bo Tolkien ostal večja legenda kot Martin, kajne? No, to je razlog. Poleg tega se mi ne zdi, da mu kdo to dejansko očita, samo primerjamo ga.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Smrekar1 ()

Okapi ::

Da boš lažje razumel.
Tole je Martin.


Tole pa Tolkien.



Če bi delal anketo med ljudmi, bi jih sigurno v dnevni sobi raje imelo prvo sliko. Je veliko bolje naslikana.

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

Smrekar1 ::

Okapi je izjavil:

Da boš lažje razumel.


U, dobra.

Tolkien:


Martin:


Bo zdaj šlo? :)

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

oo7 ::

Riff je izjavil:

no kdo je zdj boljši Tolken ali R.R. Martin, men sta oba dobra pisatelja :D



Knjig nisem prebral filmi Lord of the rings so mi odlični ravno tako Tv serija Game of thrones ampak v videu bi rekel, da je zmagal Tolken.

Smrekar1 ::

oo7 je izjavil:


Knjig nisem prebral filmi Lord of the rings so mi odlični ravno tako Tv serija Game of thrones ampak v videu bi rekel, da je zmagal Tolken.


Konkretno tale polemika bolj sodi v knjige. Filmi LOTR so sicer res fenomenalni :)

jtothek ::

Smrekar1 je izjavil:

Okapi je izjavil:

Da boš lažje razumel.


U, dobra.

Tolkien:


Martin:


Bo zdaj šlo? :)


Zdaj če povzamem kar ti želiš povedat. Martin je boljši ker je dodal večjo kompleksnost zgodbe? Noben ne pravi, da ni. Itak, da je lahko, če je imel za podlago Tolkiena in ducate drugih fantazijskih in ostalih avtorjev, ki so za njega orali ledino in praktično osnovali žanr, Martin pa je lahko na tej osnovi dodal svoje ideje. Iphone je tudi boljši kot Nokia 3310. Razvoj je šel dalje. TV oddaje so tudi danes boljše in bolj kompleksne kot pred 50 leti, ampak tudi samo za to ker so imele predhodnike, ki so postavili temelje. Zdaj pa da kritiziraš Tolkiena, da pred sto leti ni dodal več intrig v svoje knjige pa je tudi malo naivno.

ZaphodBB ::

Zdaj če povzamem kar ti želiš povedat. Martin je boljši ker je dodal večjo kompleksnost zgodbe? Noben ne pravi, da ni. Itak, da je lahko, če je imel za podlago Tolkiena in ducate drugih fantazijskih in ostalih avtorjev, ki so za njega orali ledino in praktično osnovali žanr, Martin pa je lahko na tej osnovi dodal svoje ideje. Iphone je tudi boljši kot Nokia 3310. Razvoj je šel dalje. TV oddaje so tudi danes boljše in bolj kompleksne kot pred 50 leti, ampak tudi samo za to ker so imele predhodnike, ki so postavili temelje. Zdaj pa da kritiziraš Tolkiena, da pred sto leti ni dodal več intrig v svoje knjige pa je tudi malo naivno.

Nič ne kritizira, pove kot je. Ti in okapi trdita, da je Nokia 3310 boljši telefon...
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

Smrekar1 ::

jtothek je izjavil:


Zdaj če povzamem kar ti želiš povedat. Martin je boljši ker je dodal večjo kompleksnost zgodbe? Noben ne pravi, da ni. Itak, da je lahko, če je imel za podlago Tolkiena in ducate drugih fantazijskih in ostalih avtorjev, ki so za njega orali ledino in praktično osnovali žanr, Martin pa je lahko na tej osnovi dodal svoje ideje. Iphone je tudi boljši kot Nokia 3310. Razvoj je šel dalje. TV oddaje so tudi danes boljše in bolj kompleksne kot pred 50 leti, ampak tudi samo za to ker so imele predhodnike, ki so postavili temelje. Zdaj pa da kritiziraš Tolkiena, da pred sto leti ni dodal več intrig v svoje knjige pa je tudi malo naivno.


OK, ampak v tem primeru ju v principu sploh ne moremo nikakor primerjati. Oziroma lahko samo tako, da postavimo kompleksen model, ki bo te stvari matematično kompenziral. To je težko postaviti ko imaš opravka z objektivno merjenimi količinami, pri literaturi, ki jo vsak dojema po svoje, je to povsem nemogoče.

ZaphodBB je izjavil:


Nič ne kritizira, pove kot je. Ti in okapi trdita, da je Nokia 3310 boljši telefon...


Morda bi bilo dobro izpostaviti, da seveda obstajajo povsem objektivni razlogi zakaj je Martinovo pisanje lahko boljše od Tolkienovega, ki niso ne Tolkienova krivda in ne Martinova zasluga. Vseeno ne moremo reči, da je Tolkienovo pisanje boljše zato, ker je Martin boljši zato, ker je stal na ramenih velikanov in se delati, kot da nismo izjavili kapitalne neumnosti.

Okapi je vsaj poskušal izpostaviti nekaj, kar meni, da je slabo pri Martinu: preveč podrobni opisi. Če bi bili tako podrobni kot je namignil (barva in kroj spodnjega perila) bi se z njim strinjal. Menim pa, da je to prej posledica njegovega nerazumevanja kaj ti opisi v bistvu pomenijo. Če bo kdaj izpostavil kakega mu bom obrazložil :)
Še to - Okapi, opis mesta v dolžini 225 besed ni nobeno dolgovezenje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Smrekar1 ()

oo7 ::

George R.R. Martin: I admire Tolkien greatly. His books had enormous influence on me. And the trope that he sort of established--the idea of the Dark Lord and his Evil Minions--in the hands of lesser writers over the years and decades has not served the genre well. It has been beaten to death. The battle of good and evil is a great subject for any book and certainly for a fantasy book, but I think ultimately the battle between good and evil is weighed within the individual human heart and not necessarily between an army of people dressed in white and an army of people dressed in black. When I look at the world, I see that most real living breathing human beings are grey.

ZaphodBB ::

Če smo že ravno OT...

Moj Nexus 6p je neprimerljivo boljši telefon on iPhona 1 - čeprav je bil iPhone 1 neprimerljivo revolucionarnejši in moj Nexus je definitivno njegov potomec.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

oo7 ::

Pa je bilo kdaj razloženo od kje so prišli velikani se ne spomnim.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: oo7 ()

Smrekar1 ::

oo7 je izjavil:

Pa je bilo kdaj razloženo od kje so prišli velikani se ne spomnim.


Kateri velikani? Literarni velikani ali tisti, ki nastopajo v knjigah o katerih je govora? :)

oo7 je izjavil:

George R.R. Martin: I admire Tolkien greatly. His books had enormous influence on me. And the trope that he sort of established--the idea of the Dark Lord and his Evil Minions--in the hands of lesser writers over the years and decades has not served the genre well. It has been beaten to death. The battle of good and evil is a great subject for any book and certainly for a fantasy book, but I think ultimately the battle between good and evil is weighed within the individual human heart and not necessarily between an army of people dressed in white and an army of people dressed in black. When I look at the world, I see that most real living breathing human beings are grey.


Ja, saj. Tolkien je pisal o boju med Dobim in Zlom. V realnosti čisto Dobro ne obstaja v merljivi meri, čisto Zlo pa zgolj v res redkih, praviloma osamljenih primerih. Martin ima tule povsem prav, tema je lahko zanimivo gonilo knjige, ampak neskladna z realnostjo. To ne pomeni, da je bil Tolkien zanič pisatelj, kot se mi zdi, da tule eni menijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Smrekar1 ()

oo7 ::

Smrekar1 je izjavil:

oo7 je izjavil:

Pa je bilo kdaj razloženo od kje so prišli velikani se ne spomnim.


Kateri velikani? Literarni velikani ali tisti, ki nastopajo v knjigah o katerih je govora?


Ki nastopajo.

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

Smrekar1 ::

oo7 je izjavil:


Ki nastopajo.


V seriji ne, v knjigi naj bi bili neka starodavna bitja na pragu izumrtja. To je nekako to :)

jest10 ::

Smrekar1 je izjavil:


Ja, saj. Tolkien je pisal o boju med Dobim in Zlom. V realnosti čisto Dobro ne obstaja v merljivi meri, čisto Zlo pa zgolj v res redkih, praviloma osamljenih primerih. Martin ima tule povsem prav, tema je lahko zanimivo gonilo knjige, ampak neskladna z realnostjo. To ne pomeni, da je bil Tolkien zanič pisatelj, kot se mi zdi, da tule eni menijo.

No v Silmarillionu ni glih vse črno-belo.

ZaphodBB ::

No v Silmarillionu ni glih vse črno-belo.

V resnici je. Imaš tragične like vendar je situacija še vedno jasna.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

Smrekar1 ::

jest10 je izjavil:


No v Silmarillionu ni glih vse črno-belo.


Priznam, ga nisem bral. Načeloma bom verjel Zaphodu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Smrekar1 ()

jest10 ::

ZaphodBB je izjavil:

No v Silmarillionu ni glih vse črno-belo.

V resnici je. Imaš tragične like vendar je situacija še vedno jasna.

Imaš "bele", "črne" in tiste vmes, ki so enkrat na eni enkrat na drugi strani.

ZaphodBB ::

jest10 je izjavil:

ZaphodBB je izjavil:

No v Silmarillionu ni glih vse črno-belo.

V resnici je. Imaš tragične like vendar je situacija še vedno jasna.

Imaš "bele", "črne" in tiste vmes, ki so enkrat na eni enkrat na drugi strani.

Seveda, ampak še vedno obstaja dobra in slaba stran.

V ASOIAF imaš pa samo interese. V tem vidiku ASOIAF precej lepše odseva resnični svet.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

Okapi ::

Bistvo umetnosti ni lepše (v pomenu "bolj natančno") odsevanje resničnega sveta. Po tej logiki je Dnevnik ob 19.00 umetnost. In fotografija boljša od impresionistične malarije.

O.

Zmajc ::

GAME OF THRONES - SERIJA

Če smo že pri Tolkienu ... ni ravno izumil mitoloških in fantazijskih bitij, vsa ta so v foklori in bajkah obstajala že prej.


Pa še to ...Tolkien je isti kot Gearoge Lucas za oba obstajajo samo črno-bele zgodbice za otroke.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Zmajc ()

ZaphodBB ::

Okapi je izjavil:

Bistvo umetnosti ni lepše (v pomenu "bolj natančno") odsevanje resničnega sveta. Po tej logiki je Dnevnik ob 19.00 umetnost. In fotografija boljša od impresionistične malarije.

O.

Ja ker v Dnevniku so totalno zmaji in možje brez obraza...
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

Smrekar1 ::

Okapi je izjavil:

Bistvo umetnosti ni lepše (v pomenu "bolj natančno") odsevanje resničnega sveta. Po tej logiki je Dnevnik ob 19.00 umetnost. In fotografija boljša od impresionistične malarije.


Precej globoko si že zabredel, pomoje bi bilo boljše da nehaš. Če se ti zdi, da Martin pretirava z opisi pa bržkone nisi dojel poante teh opisov.

Poanta namreč ni ta, da veš kako določena zadeva izgleda, kot bi bilo razumeti iz tvojih pisarij.

Zmajc je izjavil:


Če smo že pri Tolkienu ... ni ravno izumil mitoloških in fantazijskih bitij, vsa ta so v foklori in bajkah obstajala že prej.


Tolkien jih je zelo predelal, nekaj tudi izumil ipd. Ni oče fantazije, je pa oče moderne fantazije.

Pa še to ...Tolkien je isti kot Gearoge Lucas za oba obstajajo samo črno-bele zgodbice za otroke.


Vojna Zvezd je kompleksnejša. Saruman se ne spreobrne in po hudem notranjem boju v ključnem trenutku izda Saurona, denimo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Smrekar1 ()

Okapi ::

Poanta namreč ni ta, da veš kako določena zadeva izgleda, kot bi bilo razumeti iz tvojih pisarij.
Ne, poanta je, da je knjiga debelejša, in da ljudje, zlasti mladina, ki ne ve, kaj je dobra literatura, mislijo, da je Martin vrhunski pisatelj. V resnici je nekje na ravni Karla Maya.

LuiIII ::

Naj Martin najprej zaključi tole zgodbo in bomo potem lahko ocenjevali zadevo kot celoto. Osebno mislim, da je ne bo dokončal v obstoječem slogu, ker mu je ušla izpod rok oz. računalnika.

Smrekar1 ::

Okapi je izjavil:

>Ne, poanta je, da je knjiga debelejša, in da ljudje, zlasti mladina, ki ne ve, kaj je dobra literatura, mislijo, da je Martin vrhunski pisatelj. V resnici je nekje na ravni Karla Maya.


Poanta je, da bi Okapi na vsak način rad trolal, pa mu ne uspe :))

Kurzweil ::

Zadnja epizoda to sezono bo najdaljša do sedaj. Dolga bo 69 minut, kar je 15 minut več, kot recimo zadnji (2. del 6. sezone).

bili_39a ::

Okapi je izjavil:

Poanta namreč ni ta, da veš kako določena zadeva izgleda, kot bi bilo razumeti iz tvojih pisarij.
Ne, poanta je, da je knjiga debelejša, in da ljudje, zlasti mladina, ki ne ve, kaj je dobra literatura, mislijo, da je Martin vrhunski pisatelj. V resnici je nekje na ravni Karla Maya.


Veš kaj! Karla Maya pa kar pusti pri miru v tej debati. Je v drugi ligi kot Martin. Približno toliko podcenjen, kot je Martin precenjen (pri nekaterih).

Okapi ::

Saj s tem, ko sem Martina primerjal z Mayem, sem Martina pohvalil, kot zelo dobrega žanrskega pisatelja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

bili_39a ::

Aja :) Se v bistvu strinjam.

Mimogrede, dobra primerjava s tistima slikama zgoraj. Čeprav bi Martinu pripisal bolj kak razburkan morski pejsaž.

nurse013 ::

No, samo May je prehodil ameriko
:)
you gotta be kidding me...

Malajlo ::

May je Amerike bolj malo videl... Predvsem pa divjega zahoda sploh ne.
In 1908, Karl and Klara May spent six weeks in North America. They travelled through Albany, New York, Buffalo, New York, the Niagara Falls and visited friends in Lawrence, Massachusetts.

Smrekar1 ::

Malajlo je izjavil:

May je Amerike bolj malo videl... Predvsem pa divjega zahoda sploh ne.
In 1908, Karl and Klara May spent six weeks in North America. They travelled through Albany, New York, Buffalo, New York, the Niagara Falls and visited friends in Lawrence, Massachusetts.


Kolikor vem so vsi Mayevi opisi pokrajine več ali manj izmišljeni. Zato je pa Okapiju tako všeč - umetnost, ki pokaže realno stanje po njegovo ne more biti umetnost :)

Poglej recimo to skropucalo:

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

oo7 ::

Še slabih 14 ur, do nove epizode:D

Mato989 ::

SPOLER SPOILER SPOILER!




Našel sem fanfilm od TOJ scene.... morda je že kdo videl drugače pa zanimivo mi je, da se na koncu zna zgodit da bo amaterski fanmade film bolj realen do knjige kot pa original :(

bili_39a ::

Smrekar1 je izjavil:



Kolikor vem so vsi Mayevi opisi pokrajine več ali manj izmišljeni. Zato je pa Okapiju tako všeč - umetnost, ki pokaže realno stanje po njegovo ne more biti umetnost :)

Poglej recimo to skropucalo:



Kakšno realno stanje? A Martin opisuje realne like? Lahko, da jih ima nekaj za vzor, ampak v knjigah in filmih ne obstaja takšna zadeva.

Vedno imaš samo umetnikovo vizijo.

BTW, tale slikca, ki so jo prilepil je bolj Martinova kot Tolkienova.

Smrekar1 ::


BTW, tale slikca, ki so jo prilepil je bolj Martinova kot Tolkienova.


Me veseli, ker je bila tudi mišljena kot taka :)

Fif55 ::

V temi GoT-serija se kregate kako pisatelji pišejo knjige, medtem ko GoT knjige tema samega, irony ^^

Komaj čakam kaj se bo zgodili v tem delu. Sicer vsi nekak vemo kam gredo stvari, katera bo ending bitka in kdo bo sedel na železnem prestolu. Ampak kaj se bo vmes zgodilo pa bo res zanimivo! Sploh ko glavni akterji padajo kot muhe xD

vostok_1 ::

Predvsem me moti pri RRju ker je bolj pesimist kot optimist, good and evil aside.

oo7 ::

Dobra epizoda ni kaj :)


SPOILER!!!!!!!!!!!



SPOILER!!!!!!
Arya Stark bo kmalu hitman :)
Kam bo zdaj šel Jon? Bo šek z divježeim?
Olly in Allistar dobila kar sta zaslućila.
Bogi rickon v rokah Ramsaya ):
Tower of joy samo delna zgodba bo treba počakati še 1 epizodo.
Vrabec pa že ščuva kralja.

Mato989 ::

JE TOJ 7 vs 3 ali so unčli številko? :)

oo7 ::

Mato989 je izjavil:

JE TOJ 7 vs 3 ali so unčli številko? :)


Mislim, sa je bilo 6 vs 2 če se prav spomnim.

martincek1 ::

Prosim, če se zadržite glede primerjav SERIJA - KNJIGA iz flashbacka pri Tower of Joy, dokler ne bo stvar tudi v seriji prikazana oz razčiščena. Sploh Mato989.

oo7 ::

Borba je bila super. Ned Stark je imel srečo drugače bi se končalo čisto drugače.

Lion29 ::

super epizoda, spet

Koncno izvemo kdo so Varysove male pticke
mi je vssec, da niso prevec dramatizirali Jon-ovega obujenja od mrtvih
Rickon is back - zal v rokah Ramsaya (dober zaplet)... skoda edino, da niso pokazali, kako jo je njegov direwolf skupil (ocitno niso tko zelo mocni)
Bran nadaljuje svoje solanje - izvemo da bo moral vedeti vse, o vsem... veliko breme
Sam is back - jaz sem ze mislil, da je tip ze dolgo v kingslandingu kot meister
Aria pridno trenira.. koncno izvemo koga je imela na spisku... po mojem nekdo manjka... definitivno je Hound ziv
Lannisterji, scena prica, da so izgubili popolno obast odkar je Cersei bila ponizana - ampak spet spletkarijo in postavljajo nove temelje (z Varysovimi malimi ptickami)
Daenerys bo spet malcek trpela... pricakujem, da ji bo Drogon prisel na pomoc
Ramsay gradi podporo, da bo zavzel north
Jon - "I am done with the Watch"... napovedal, da bodo vsi jebali jeza, sploh Ramsay

ma ni da ni.... zanima me kaj se dogaja z White Walkerji, kje so... in zanima me, kaj pocne Little Finger... tip na veliko spletkari

aja... pa full me je motila casa vina od Tyriona, ki je bila random polna, odvisno od zornega kota :D
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lion29 ()
««
99 / 213
»»