» »

SSD za sistemski disk

SSD za sistemski disk

Temo vidijo: vsi
««
205 / 506
»»

lopov ::

Laptop Lenovo T500, letnik 2009 v kombinaciji s Samsung 830 256Gb.



Predvsem me veseli, da je v kombinaciji z integrirano grafiko tako rekoč neslišen :)

casual85 ::

AvtoR je izjavil:

Hvala sem pravkar preveril pri prodajalcu. Pa še čakalna vrsta za 840 je 14 dni...


Tukaj imajo 840 na voljo in sem preveril, da imajo na zalogi.

http://www.chiptrade.si/izdelek_Samsung...
bolje ispasti glup nego iz aviona

hojnikb ::

ja sam je še vedno preeeedrag. Glede na to da je TLC flash, bi mogu bit tam 80-90€ pr nas...
#brezpodpisa

amigo_no1 ::

Zmogljivost : 120GB
Serije Model : 840 Series
hitrost branja do : 530 MB / s
hitrost pisanja do : 130 MB / s

Nigga pls.

hojnikb ::

amigo_no1 je izjavil:

Zmogljivost : 120GB
Serije Model : 840 Series
hitrost branja do : 530 MB / s
hitrost pisanja do : 130 MB / s

Nigga pls.

to je realnost TLC flasha; crap write hitrost..
Čeprav tut ni tak slab v primerjavi z async sandforce pogoni; pri nestisljivih podatkih tut pri teh pogonih pade write na raven 840ke...
#brezpodpisa

AvtoR ::

casual85 je izjavil:

AvtoR je izjavil:

Hvala sem pravkar preveril pri prodajalcu. Pa še čakalna vrsta za 840 je 14 dni...


Tukaj imajo 840 na voljo in sem preveril, da imajo na zalogi.

http://www.chiptrade.si/izdelek_Samsung...


Ja 840 ni problem glede nabave. Itak sem imel srečo in sem dobil 830 za 99€, ki je boljši nakup kot 840!

hojnikb ::

ja za 99€ je 830 odličn nakup (vsaj pri naših trgovinah), negleda na starost pogona ;)
#brezpodpisa

kuglvinkl ::

Vanila 840 podpira FDE, kot piše pri specifikacijah, tko da je tut za corporate use.

Auba ::

Naročil od Intla SSD 180gb sata3 za 126 € iz Agtja. Je ta disk kul?
Živjo :)

kuglvinkl ::

Nope.

hojnikb ::

Auba je izjavil:

Naročil od Intla SSD 180gb sata3 za 126 € iz Agtja. Je ta disk kul?

Ja ta disk je kul ;)
Kok dolg si čaku na njega... Mam jst tut namen kupt ta disk, pa me zanima če bi ga še letos dobu ;)

kuglvinkl je izjavil:

Nope.

Ne seri. Če je disk sandforce, še ne pomen da je zanič..
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

kuglvinkl ::

Kdo je pa kej reku o SF?

Tip naroči, pol pa sprašuje. Glupog li pitanja, glupog li odgovora.

Zgodovina sprememb…

hojnikb ::

kuglvinkl je izjavil:

Kdo je pa kej reku o SF?

Tip naroči, pol pa sprašuje. Glupog li pitanja, glupog li odgovora.

hehe ok. Sn mislu, da je komentar letel na disk in ne na uporabnika..
My bad..
Ja prvo kupit pa potem spraševat je mal bedasto..8-O
#brezpodpisa

mailer ::

Očitno Samsungove 830 skoraj ne proizvajajo več ali pa v zelo majhnih količinah (razen, če niso prodani še predno so narejeni) saj so cene poskočile tudi v tujini v dveh mesecih za cca 25€ za verzijo 128GB. Nova serija 840 basic pa se vsaj po podatkih v pisanju ne more kosati z staro različico.

medenko ::

Samsung je zajebal s tem 840, pomoje ga ne prodaja dobro.

FlyingBee ::

glede na to, da ga je naročil pri AGT ni tako bedasto spraševati ali je SSD kul, ker kaj veš kdaj ga bo dobil pa še premisli se lahko, če mu lahko pomagate z normalnimi odgovori, ampak ste se rajš odločil za še bolj bedasti "nope"

ni neumnih vprašanj, neumni so lahko samo odgovori ... preverjeno

WarpedGone ::

kuglvinkl je izjavil:

Nope.

Baraba
:)
Zbogom in hvala za vse ribe

Dr_M ::

Kje so zdej tisti, ki so govorili o groznem padcu cen Samsunga 830?
Zadeva se noro drazi.

In ja, so neumna uprasanja.:)

btree ::

Auba je izjavil:

Naročil od Intla SSD 180gb sata3 za 126 € iz Agtja. Je ta disk kul?

AGT ni kul, se lahko zgodi, da boš čakal par mesecev.

Spock83 ::

Dr_M je izjavil:

Kje so zdej tisti, ki so govorili o groznem padcu cen Samsunga 830?
Zadeva se noro drazi.

In ja, so neumna uprasanja.:)


Seveda, če ni zaloge, povpraševanje po 830 pa je še visoko.

FlyingBee ::

In ja, so neumna uprasanja.:) : Kje so zdej tisti, ki so govorili o groznem padcu cen Samsunga 830?

Dr_M ::

FlyingBee je izjavil:

In ja, so neumna uprasanja.:) : Kje so zdej tisti, ki so govorili o groznem padcu cen Samsunga 830?


Evo, pravi se je oglasil.

kuglvinkl ::

hehe :)

Ja, pogoltniti bo treba kuglo. 840 ali 840 Pro, če vam ne diši Vertex 4, m4, ali SF.

+ friendly hint. Gadgetov se načeloma ne kupuje decembra, če ni nuja. konec janarja je bolj prijazno do denarnice.

Okapi ::

??? Na Amazon.de 830 še vedno imajo - 128 GB za okoli 100 evrov, 256 GB za 180 evrov (s poštnino).

O.

FlyingBee ::

ok, v Slo. so padale cene pred prihodom tako da je bilo takrat za izkoristit, zdaj si delajo zalogo 840 in pro varijanto, pa so nas končne kupce tako kot še pri prenekateri stvari v naši deželici potegnili za nos

sicer pa new kidz on the block nič slabega nočejo :-)

Auba ::

FlyingBee je izjavil:

glede na to, da ga je naročil pri AGT ni tako bedasto spraševati ali je SSD kul, ker kaj veš kdaj ga bo dobil pa še premisli se lahko, če mu lahko pomagate z normalnimi odgovori, ampak ste se rajš odločil za še bolj bedasti "nope"

ni neumnih vprašanj, neumni so lahko samo odgovori ... preverjeno



Hm na AGT-ju so mi rekli, da je rok dobave 3 do 5 dni. Bomo videli. Ko sem komponente za cel računalik naročil, sem čakal okrog 1 meseca.
Živjo :)

amigo_no1 ::

Po 1 mesecu bo+ popizdil in skeslal naročilo, to se bo zgodilo ;).

Auba ::

Ja upajmo, da bo v razumnem roku. Drugače pa nevem. :) Kje ja taka kaka spletna trgovina, da ima ugodne cene pa razumne dobavne roke?
Živjo :)

pol3ni ::

No pa ga imam. Samsung SSD 830 256 gb.
Zanima me če je tole o.k.Imam pa matično M4A87TD,procesor Phenom 1055T - 6 jeder
windows 7 64 bit

 ssd

ssd

hojnikb ::

pr enaa vidim da je intel z 3% popustom 135€.
A so ti kej bol zanesljivi kot agt ? Ker na strani jim piše, da je na zalogi:|
#brezpodpisa

gruntfürmich ::

amigo_no1 je izjavil:

Zmogljivost : 120GB
Serije Model : 840 Series
hitrost branja do : 530 MB / s
hitrost pisanja do : 130 MB / s

Nigga pls.

še vedno 2× boljši od legendarnih x25-m:D
ampak bolje bi bilo videt branje 4k pri vseh treh (830, 840, 840pro) pogonih...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Izi ::

Sem mislil, da je Slo-Tech na malo višjem nivoju, pa so nekateri tukaj kot branjevke na trgu. Pograbijo prvo nepomembno številko in delajo neke zaključke.
Dejanske hitrosti SSD-jev v praksi so v ODEBELJENIH številkah:

Samsung SSD 840 Pro (256GB)
Sequential Read: 540MB/s
Sequential Write: 520MB/s
Random Read: 100K IOPS
Random Write: 90K IOPS

Samsung SSD 840 (250GB)
Sequential Read: 540MB/s
Sequential Write: 250MB/s
Random Read: 96K IOPS
Random Write: 62K IOPS

Samsung SSD 830 (256GB)
Sequential Read: 520MB/s
Sequential Write: 400MB/s
Random Read: 80K IOPS
Random Write: 36K IOPS

830 nima za burek proti seriji 840, kar se tiče hitrosti. Tudi navadni 840 ga poje za zajtrk, da 840 Pro niti ne omenjamo.
Že 100-krat je bilo omenjeno, da zaporendno branje nima nič skupnega z dejansko hitrostjo SSD-ja v praksi. V praksi ko SSD dejansko deluje kot sistemska enota so važne samo nakjučne (random) hitrosti in tukaj je 830 daleč zadaj za serijo 840.
Navadni 840 je pri branju hitrejši za okoli 20%, pri pisanju pa je dejansko še enkrat hitrejši kot 830.
840 Pro pa je pri branju tudi za okoli 20% hitrejši, pri pisanju pa je že skoraj 3-krat hitrejši od 830.

830 in 840 imata enako 3 leto garancijo proizvajalca, 840 Pro pa ima 5 letno garancijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()

amigo_no1 ::

Izi ::

gruntfürmich je izjavil:

še vedno 2× boljši od legendarnih x25-m:D

Pravzaprav so moderni SSD-ji že kar 2 do 3-krat hitrejši pri branju in med 5 do 10-krat hitrejši pri pisanju od legendrnih x25-m:
Random Reads: 35.000 IOPS
Random Writes: 6.600 IOPS (80GB) in 8.600 IOPS (160 GB)

gruntfürmich ::

gledam, da 840 PRO gladko presega 30MB/s pri 4k branju, kar je izreden rezultat, IMHO.
830-ka je težko šla čez 20MB/s...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

Nemixxx ::

Kaj se pol splača shranjevati na SDD disk razen windowsa ? Igre? ... Mogel bi si počas nabavit en tak disk ,ker tale zadeva ni slaba .
|Intel Core i5 2500k 3.30Ghz-OC-[4.60ghz]|Noctua NH-U9B SE2|
|GA-P67A-UD3-B3|R9 290x 4gb|Kingston Blue HyperX 12GB 1600Mhz|

darkolord ::

Če maš 256GB lahko tut kšne igre, ja. 128 je žal premalo :\

mailer ::

Windows 7 64bit naj bi zavzel okoli 16GB prostora (clean install) z ostalimi programi (nujnimi) po mojem mnenju več kot 25GB nebi smelo biti, tako da bi po eni strani zadostovalo že 64GB varianta.

Izi ::

Za sam sistem in osnovne programe je že 40 GB vrh glave dovolj. Jaz imam za HTPC (domači kino) en 40 GB SSD in je pravzaprav vedno na pol prazen. Filmi so pa na disku, ki je zraven.
64 GB bi se jaz izogibal, za HTPC je prevelik, za vse ostalo premajhen.
Na 80 GB lahko poleg sistema in vseh programov namestiš tudi kakšni 2 igri. Kaj več pa ne gre, ob današnjih igrah ki vsaka zasede že preko 20 GB.
Na 120 GB pa pravzaprav lahko daš že vse razen filmov.
je pa treba računalti, da ga ne zapolniš čisto do konca, saj se potem zna opazno upočasniti, pa še hitreje se bo iztrošil, če boš potem stalno uporabljal samo tis nekaj prostih celic na koncu.
Če ga misliš imeti več kot 5 let potem je najbolje, da vedno vzameš vsaj še enkrat večjega kot dejansko misliš, da boš potreboval prostora. Najdlje in najbolj optimalno bo SSD deloval, če bo vedno napol prazen. Tak bo zdržal tudi 20 let ali več.

Ales ::

Izi je izjavil:

je pa treba računalti, da ga ne zapolniš čisto do konca, saj se potem zna opazno upočasniti, pa še hitreje se bo iztrošil, če boš potem stalno uporabljal samo tis nekaj prostih celic na koncu.

To ne drži. Firmware na SSD-ju uporablja algoritme prav za to, da se ne uporablja vedno istih celic. Podatki se razmeščajo tudi če je disk skoraj poln, v ozadju jih enota sama prestavlja po potrebi. Seveda pa se vse skupaj lahko upočasni, če je preveč poln.

Sicer pa...

Danes dobil Samsung SSD 830 256GB iz Nemčije. Zadnji kos iz konkretno te štacune, žal, sicer bi jo priporočil. Kupljeno v petek, poslano isti dan, prišlo danes. Poštnina pavšal 8,2 EUR, ceneje nisem našel nikjer. Cena s poštnino vred, brez DDV, 145,29 EUR.

Če bi kupil še par dni prej, bi bil še cca. 4-5 EUR cenejši... Tudi v tujini so cene poskočile, pa zgleda da jih je res povsod vse manj. Tako da, kdor še želi prav ta model, naj pohiti.

V glavnem, meni so bili najpomembnejši real life testi hitrosti in zanesljivost. Pogoj je bil tudi da nima Sand Force krmilnika.

Samsung 830 je prevagal nad:
- Intel 330, ker ima ta SandForce krmilnik, ki mi ob polni enkripciji diskov ni ok. So pa cenovno kar ugodni trenutno. Iz istega razloga zame odapdejo vsi SSD, ki uporabljajo SandForce
- Samsung 840, ker ta uporablja TLC čipovje in bi se mogoče splačal le, če bi bil zato cenejši. Trenutno še ni...
- Samsung 840 Pro, zaradi cene, sicer bi se odločil zanj
- OCZ Vertex 4, ker OCZ-ju enostavno ne zaupam preveč in mi hitrost ne pomeni toliko, pa še cena je kar konkretno višja.

kuglvinkl ::

Ales, lep povzetek, kateri pogon se splača.

hojnikb ::

Ales je izjavil:

Izi je izjavil:

je pa treba računalti, da ga ne zapolniš čisto do konca, saj se potem zna opazno upočasniti, pa še hitreje se bo iztrošil, če boš potem stalno uporabljal samo tis nekaj prostih celic na koncu.

To ne drži. Firmware na SSD-ju uporablja algoritme prav za to, da se ne uporablja vedno istih celic. Podatki se razmeščajo tudi če je disk skoraj poln, v ozadju jih enota sama prestavlja po potrebi. Seveda pa se vse skupaj lahko upočasni, če je preveč poln.

Sicer pa...

Danes dobil Samsung SSD 830 256GB iz Nemčije. Zadnji kos iz konkretno te štacune, žal, sicer bi jo priporočil. Kupljeno v petek, poslano isti dan, prišlo danes. Poštnina pavšal 8,2 EUR, ceneje nisem našel nikjer. Cena s poštnino vred, brez DDV, 145,29 EUR.

Če bi kupil še par dni prej, bi bil še cca. 4-5 EUR cenejši... Tudi v tujini so cene poskočile, pa zgleda da jih je res povsod vse manj. Tako da, kdor še želi prav ta model, naj pohiti.

V glavnem, meni so bili najpomembnejši real life testi hitrosti in zanesljivost. Pogoj je bil tudi da nima Sand Force krmilnika.

Samsung 830 je prevagal nad:
- Intel 330, ker ima ta SandForce krmilnik, ki mi ob polni enkripciji diskov ni ok. So pa cenovno kar ugodni trenutno. Iz istega razloga zame odapdejo vsi SSD, ki uporabljajo SandForce
- Samsung 840, ker ta uporablja TLC čipovje in bi se mogoče splačal le, če bi bil zato cenejši. Trenutno še ni...
- Samsung 840 Pro, zaradi cene, sicer bi se odločil zanj
- OCZ Vertex 4, ker OCZ-ju enostavno ne zaupam preveč in mi hitrost ne pomeni toliko, pa še cena je kar konkretno višja.

Ja 830 je kul, že zaradi tega ker ma 27nm toggle MLC flash, ki bi mogu v teoriji zdržat več časa kot 21nm MLC, ki je v 840.
Sam zadeva je pač last gen, in samsung jih bo slej ko prej nehu proizvajat (če že niso nehal) in bo pač treba izbrat kako drugo alternativo.

Intel 330, ker ima ta SandForce krmilnik, ki mi ob polni enkripciji diskov ni ok. So pa cenovno kar ugodni trenutno. Iz istega razloga zame odapdejo vsi SSD, ki uporabljajo SandForce

a to maš svojo enkripcijo al ti pač ni kul ta enkripcija, ki jo uporablja sandforce hardwaresko ?
#brezpodpisa

kuglvinkl ::

830 je little bit over engineered. Tko, da je jasno, da so jih nehgal delat.

hojnikb ::

Upajmo sam da bo MDX kontroler in tud pogoni sami tako dobri kot njihov predhodnik :D
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Ales ::

Uporabljam LUKS enkripcijo, z uporabo dm-crypt. Podpira tudi TRIM, kar sicer lahko nekoliko zmanjša varnost, a je zame to še vedno ok. Predvsem se mi gre za zaščito podatkov v primeru kraje, nimam pa tako pomembnih informacij, da bi se nekomu izplačal poglobljen napad na moj laptop.

SandForce HW enkripcija mi osebno ne ustreza, ker moj BIOS ne podpira ATA gesla. Pa tudi če bi:
- implementacija ATA gesel v različnih BIOS-ih ni ravno brez težav
- moral bi zaupati SSD firmwaru, da je implementacija enkripcije korektno izpeljana. Da se npr. ATA geslo uporablja za generacijo ključa za enkripcijo, da ni hash ATA gesla kje shranjen, itd. Intel menda sharnjuje hash na SSD, ostali SandForce izdelki pa vprašanje (Intel ima swoj firmware SW za SandForce)
- nedavno odkrit bug v SandForce enkripciji ne vzbuja ravno zaupanja. Kako se je to lahko zgodilo, ne da bi napako opazili prej? Ne rečem, tudi 128-bit je zame dovolj, ampak ko potegnem črto pod vse skupaj, imam več zaupanja v odprtokoden pristop.

Če kdo razmišlja o Samsungu in HW enkripciji - Samsung 830 je, kolikor vem, ne omogoča pri retail varijantah, Samsung 840 in 840 Pro pa jo. Nisem pa raziskoval, kako je implementirana. Sklepam, da je lahko ok, ker je starejši Samsung 470 (PM810) glede enkripcije certificiran po standardu FIPS 140-2.

hojnikb ::

Hmm tale dm-crypt zgleda kr zanimiv. Do zdej sploh nisn vedu, da obstaja SW enkripcija z trim-om ;)

Kar se tiče sandforce; tale lapsus z hardwareskim bugom za enkrpicijo res ni kul in vprašanje kaj vse je še narobe z njim (da ni stvar še kje exploitable na hardware ravni ;( )pa tudi z kontrolerjom nasplošno.

Upam da bo third gen, zdej ko so se spral skup z LSI bol stestiran in da bo fw spisan kot se spodobi..

Also; a ma kdo od kje kake informacije, kak algoritem uporablja sandforce za stiskanje podatkov ? Najverjetneje more bit kej preprostega, da je lahko implementirano v hardware-u, ali pač ?
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Dober dan ::

Pozdravljeni, ali se splača kupiti samsung 840 basic 120gb za 80€. Zadeva naj bi bila nova in z garancijo. Ali je bolje, da se stegnem raje do 830ke ali česar koli drugega? Zanima me predvsem zaradi hitrosti in ipd.

nobodyelse ::

Hej

Mam tole plato: http://www.gigabyte.com/products/produc...

http://www.funtech.si/si/vsi-oddelki/ko... tole sploh ne pase na mojo plato? Ali pac?

Ty

Dober dan ::

Zakaj pa po tvojem mnenju naj ne bi pasalo?

nobodyelse ::

Disk ima sata3 prikljucek, plata pa ima
6 x SATA 3Gb/s connectors (SATA2_0, SATA2_1, SATA2_2, SATA2_3, SATA2_4, SATA2_5) supporting up to 6 SATA 3Gb/s devices

To so torej sata3 prikljucki?

Pac noob sem glede tega in raje preverim :)
««
205 / 506
»»