» »

SSD za sistemski disk

SSD za sistemski disk

Temo vidijo: vsi
««
113 / 506
»»

SynTax64 ::

 SSD Intel 320 120GB

SSD Intel 320 120GB



poraba 2 meseca starega Intel-ovega SSD.

3man ::

Boobiz je izjavil:

Počasi se tudi jaz odločam za investicijo v kak 60 al 120GB SSD ampak me tole z healthcheckom malo bega. Rajši ne vem kdaj umrem, kot pa da me misel na to skoz spremlja :|. A obstaja kako pravilo kako ga ohranjat pr življenju dlje?

Kaj priporočate v rangu 60 ali 120GB? Iz testov jst ne znam pridt do kakih pametnih ugotovitev, ker zadnje čase to premalo spremljam. Uporaba bi bla predvsem za OS, kak program in kak špil ki preveč masira klasični disk.


Res, da je v tej temi 100 strani ampak, če na hitro preletiš zadnjih 10-15, ti bo prihranjeno beganje med testi ipd... V osnovi imaš kar široko izbiro že v SLO in še cene niso več bistveno različne kot v tujini in ta razlika bo vedno manj pomembna, ker vrednost SSDjem konstantno pada.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: 3man ()

Jst ::

Tako ali tako iz lastnega žepa plačujem 50 EUR internet+tv, mobilno telefonijo/data 30EUR, kupujem org. programe in nekaj iger na leto, tako da mi ni problem dati 140EUR za elektriko na mesec.

Enkrat sem probal šparati, pa sem vse izklapljal in sem ugotovil, da ni vredno. Router ter Server morata biti pokonci, res pa je, da imam prenosnike nastavljene, da grejo spat po 10min*, če so na bateriji.

*odvisno od prenosnika; 10 min imam za prenosnik, kjer programiram.


>Tako močno žarnico [25W] pa vgašaš kajne?

WHAT? Pa kaj ste eni čisto padli v okoljevarstvene bluze? Raje izklopi hladilnik, pa se tuširaj z mrzlo vodo. Pa na štedilniku nič ne kuhaj, moj ima oznako, da porabi do 2200W.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

zee ::

Jaz se tusiram s hladno vodo. V Singapurju.

Zdaj sparam za Intel 320 300 GB za sluzbenega laptopa. Diski na plosce so out pri meni.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zee ()

Jst ::

Od kje so se pa vzeli posti vmes?? Ta slo tech je na momente čuden.

Odgovarjal sem na temo o porabi elektrike.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

kuglvinkl ::

zee je izjavil:

Jaz se tusiram s hladno vodo. V Singapurju.

Zdaj sparam za Intel 320 300 GB za sluzbenega laptopa. Diski na plosce so out pri meni.


Jest tut v delu, ki se nanaša na SSD.

Jst ::

Žal je zame 300GB premalo na prenosniku, kjer programiram. Sedaj imam 7200 500GB disk, pa je manj kot 100GB frej. Uporabljam za backup pa Carbonite (ne delam reklame, ampak je res poceni 50$/leto no data limit). Imam pa tudi v temu prenosniku veliko rama, tako da gre vedno v spanje. Mal je je*a, ko ti ostane 1GB frej od osmih, ti pa začneš nalagat projekt za build in gre swappat. Takrat grem na kavo+cigaret.

winsxs je pri meni velik 76GB at the moment.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

hojnikb ::

Evo zdej sn pa jst tut dobu svojga crucial m4.
Zadevca leti na EeePCju, res pa je da je dost omejen zarad SATAI porta.

Write je nekje 95MB/s, kar je tak max, read je pa okol 130MB, kar predvidevam da je max SATAI porta. Čeprav ICH7 naj bi podpiru SATAII, sam je očitno tuki izkloplen.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

WarpedGone ::

Zadevca leti na EeePCju, res pa je da je dost omejen zarad SATAI porta.

Če bi mel šanso spremenit na Sata2, bi znal bit razočaran nad občuteno ne/pohitritvijo.
Zbogom in hvala za vse ribe

hojnikb ::

Ja, sej sploh ni problem, ker sekvenčne hitrosti tak en k*** kej pomenijo, ker je itk atomček en velek bottleneck :)

Upam sam da sn vse prav potweaku, da ne bo preveč wear-a na celice ;)
#brezpodpisa

kmetek ::

hojnikb: imaš 0009 firmware?

hojnikb ::

Ja, SSD je pršu že z 0009 firmwareom (vsak tak piše na ssdju)
Sicer pa itk nebi meu velik od tega read boosta, ker sn tak omejen na SATAI.
#brezpodpisa

kmetek ::

matična v podpisu?

hojnikb ::

Ne, SSD je prkloplen na EeePC 1005HA.

So pa kr nadležni tile eeeji za odpirat, ker morejo disk čist zaklačit not v drobovje ;((

Aja za komp v podpisu tak nebi pršu v poštev SSD, ker plata sploh ne podpira AHCI (no z modanim biosom podpira, sam mi ga še ni uspel enableat), tak da SSD pride z naslednim refreshom kište ;)
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

jest10 ::

hojnikb je izjavil:


Aja za komp v podpisu tak nebi pršu v poštev SSD, ker plata sploh ne podpira AHCI (no z modanim biosom podpira, sam mi ga še ni uspel enableat), tak da SSD pride z naslednim refreshom kište ;)

Kje je problem? Nabaviš SATA3 PCI-E kartico, pa je.

MadMax ::

kmetek je izjavil:

In kaj bi rad, da ga prodaja za 120€? Itaq imaš 5 letno garancijo.

Tam nekih 150 bi še bilo realno, če je še nalepka nerabljena zraven.
=biga, ni nov pa če se na trepalnice obesiš, zato ne more imeti ceno novega.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

hojnikb ::

jest10 je izjavil:

hojnikb je izjavil:


Aja za komp v podpisu tak nebi pršu v poštev SSD, ker plata sploh ne podpira AHCI (no z modanim biosom podpira, sam mi ga še ni uspel enableat), tak da SSD pride z naslednim refreshom kište ;)

Kje je problem? Nabaviš SATA3 PCI-E kartico, pa je.


Problem je ker se mi ne splača, ker gre ta kišta tak v upokoj ko pride ivy ven, tak da se mi zdi zdele kupit sata kartico + SSD za kišto brezveze.
#brezpodpisa

ariel ::

Kaj priporočate:
- uporabljati en INTEL 510 series 120GB 25/S600 ali
- povezati dva OCZ Agility 3 120GB 25/S600 v raid
Potrebujem boljšo zanesljivost delovanja. LP

Izi ::

ariel je izjavil:

Kaj priporočate:
- uporabljati en INTEL 510 series 120GB 25/S600 ali
- povezati dva OCZ Agility 3 120GB 25/S600 v raid
Potrebujem boljšo zanesljivost delovanja. LP
Čudno vprašanje. Ne moreš primerjati en SSD proti dvema. Dva SSDja v raidu bosta vedno neprimerljivo hitrejša od enega ne glede katere firme imaš v mislih. Po drugi strani pa je ena sama elektronska komponenta v vsakem primeru bolj zanesljiva kot 2, ne glede na firmo. Pri dveh komponentah se vedno podvoji možnost da bo kaj crknilo.
Če rabiš največjo zanesljivost vzemi Intel 510 z 250 GB ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()

trnvpeti ::

Izi je izjavil:

ariel je izjavil:

Kaj priporočate:
- uporabljati en INTEL 510 series 120GB 25/S600 ali
- povezati dva OCZ Agility 3 120GB 25/S600 v raid
Potrebujem boljšo zanesljivost delovanja. LP
Čudno vprašanje. Ne moreš primerjati en SSD proti dvema. Dva SSDja v raidu bosta vedno neprimerljivo hitrejša od enega ne glede katere firme imaš v mislih. Po drugi strani pa je ena sama elektronska komponenta v vsakem primeru bolj zanesljiva kot 2, ne glede na firmo. Pri dveh komponentah se vedno podvoji možnost da bo kaj crknilo.
Če rabiš največjo zanesljivost vzemi Intel 510 z 250 GB ;)


Kaj bo hitreje pri dveh v raid?

En ssd bolj zanesljiv, kot pa dva ssdja v raid?
Tudi ta razlaga me zanima.

ABX ::

Logika ti je malo tuja.

Če imaš 2 izdelka bo možnost da se kakšen od teh dveh pokvari višja kot če bi imel samo enega.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Okapi ::

Samo delal boš pa lahko nemoteno naprej, če imaš en sam disk in se pokvari, pa ne.

O.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

Dr_M ::

Raid polj je mnogo, mora povedat, katerega misli. Ce bo raid1, potem bo zanesljivost v vsakem primeru visja, ce bo raid0 pa nizja.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Izi ::

Okapi je izjavil:

Samo podatke boš imel pa rešene, če imaš en sam disk, pa ne.

O.
To je pa odvisno od načina RAID.
V RAID 0 je dvakrat več možnosti, da izgubiš vse podatke, za nagrado pa dobiš dvakrat večjo zaporedno hitrost in ne izgubiš nič prostora.
V RAID 1 pa podatkov tako rekoč ne moreš izgubiti, za kazen pa izgubiš polovico prostora in imaš enako hitrost kot na eni sami enoti.

Plačati dva SDD ja s 120 GB in imeti na koncu samo 120 GB je neumnost, zato se na SSD vedno uporablja samo RAID 0. Še največji bogataši si ne privoščijo RAID 1 na SSD-jih ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()

ABX ::

Izi je izjavil:


V RAID 1 pa podatkov tako rekoč ne moreš izgubiti, za kazen pa izgubiš polovico prostora in imaš enako hitrost kot na eni sami enoti.


Majhno popravilo.
Če je raid dovolj pameten je read hitrost x2, write pa ostane x1. Ker ko bere lahko razbije request na 50/50 čez oba diska.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Isotropic ::

V RAID 1 pa podatkov tako rekoč ne moreš izgubiti

dokler ne fases virusa

ABX ::

Požar je tudi pogosti pojav.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Izi ::

Isotropic je izjavil:

V RAID 1 pa podatkov tako rekoč ne moreš izgubiti

dokler ne fases virusa

Po mojem občutku je bolj realna možnost, da v bližino udari strela in ti skuri celoten računalnik z obema SSDjema >:D

ST-777 ::

Izi je izjavil:

je bolj realna možnost, da v bližino udari strela
Kvalitetna prenapetostna zaščita zelo zmanjša možnost udara strele. Takšna zaščita se dobi že za 15€: http://www.enaa.com/oddelki/racunalnist...

kuglvinkl ::

To ni res ;) VerjeztnVerjetnost udara strele se prav nič ne zniža. Škoda iz tega naslova pa ja.

ST-777 ::

Točno kuglvinkl, treba se je natančno izražati, ko je govora o tehniki. :-)

Tarzan ::

ST-777 je izjavil:

Točno kuglvinkl, treba se je natančno izražati, ko je govora o tehniki. :-)

Kot tehniko smatrš strelo ali verjetnost? :D

ST-777 ::

Tarzan, kot tehniko smatram prenapetostno zaščito, ki sem jo omenil v postu. ;)

ariel ::

Cenovno sta obe varianti podobni. Skrbi me predvsem izguba podatkov.
Iz povzetega sodeč je potem boljše v ta namen povezati dva OCZ Agility 3 120GB 25/S600 v RAID 1.

gruntfürmich ::

kuglvinkl je izjavil:

To ni res ;) VerjeztnVerjetnost udara strele se prav nič ne zniža. Škoda iz tega naslova pa ja.

seveda se! vsak ki pozna murfijeve zakone ve, da ko kupiš neko zaščito, do dejanja nato nikoli ne pride...:D
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

LuiIII ::

Dobra, dobra, pa še res je, ker pri streli pogosto sploh ne opaziš, da je udarila, dokler vse dela. Iz tega naslova verjetno pride Murphy.

kuglvinkl ::

ariel je izjavil:

Cenovno sta obe varianti podobni. Skrbi me predvsem izguba podatkov.
Iz povzetega sodeč je potem boljše v ta namen povezati dva OCZ Agility 3 120GB 25/S600 v RAID 1.


za sistemski disk RAID1 nima smisla. Če odleti pač odleti. Who cares.

trnvpeti ::

kuglvinkl je izjavil:

ariel je izjavil:

Cenovno sta obe varianti podobni. Skrbi me predvsem izguba podatkov.
Iz povzetega sodeč je potem boljše v ta namen povezati dva OCZ Agility 3 120GB 25/S600 v RAID 1.


za sistemski disk RAID1 nima smisla. Če odleti pač odleti. Who cares.

nima smisla ce odleti?
ali je bolje, da dela se naprej?

Okapi ::

Skrbi me predvsem izguba podatkov.
V bistvu je tako, da za podatke ni treba imeti SSD v raidu, ampak je dovolj, če ti program v ozadju sproti dela backup na navaden disk. Raid imaš za to, da ne izgubljaš časa z vnovičnim nameščanjem sistema in vzpostavljanjem prvotnega stanja ob okvari sistemskega diska. Skratka, odločit se moraš, ali ti je ura ali dve izpada vredna tistih 150 evrov ali kolikor boš pač dal za drugi SSD.

O.

trnvpeti ::

Okapi je izjavil:

Skrbi me predvsem izguba podatkov.
V bistvu je tako, da za podatke ni treba imeti SSD v raidu, ampak je dovolj, če ti program v ozadju sproti dela backup na navaden disk. Raid imaš za to, da ne izgubljaš časa z vnovičnim nameščanjem sistema in vzpostavljanjem prvotnega stanja ob okvari sistemskega diska. Skratka, odločit se moraš, ali ti je ura ali dve izpada vredna tistih 150 evrov ali kolikor boš pač dal za drugi SSD.

O.

ce v eni uri naredis to, si svetovni prvak

Okapi ::

V predalu imam disk s klonom sistemskega. Disk zamenjam v 10 minutah, poženem obnovitev sistema iz backupa na zunanjem disku in to je to. Prej kot v eni uri sem up and running.

O.

s51as ::

Ne vem kakšni diski so zdaj to da vsi kalkulirate s temi odpovedmi.
Pri meni še vedno melje 9 let star 80 gb velik WD disk.
Je zdajšnja tehnologija res tolko bolj nezanesliva al (kar se mi bolj zdi) malo pretiravate?
It's just me myself and I

element ::

Moje sožalje. Skrajni čas, da ga zamenjaš za SSD in presenečen boš videl, da ti brskalnik odpre v sekundi namesto v minuti. Tehnologija ni nič bolj nezanesljiva, nekateri imamo pač radi podatke varno hranjene, zato poskrbimo za backup. Kdor ne vkalkulira odpovedi, nima na disku pomembnih podatkov. Oglasi se mi, ko ti nenapovedano crkne tvoj zvesti WD. "Pa saj je 10 let delal ko šus!?!" Vsaka stvar enkrat crkne, pametni smo pripravljeni na odpoved.

cegu ::

Vzemi SSD in en navaden HDD, na katerega se vsake toliko časa dela backup (kopija).

Jaz mam kot brezplačno opicjo Synctoy, ki mi ob vsakem vklopu/izklopu računalnika preko Schedulerja naredi update na Zunanji disk in Dropbox.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: cegu ()

bond007 ::

Crknil mi je disk v prenosniku in je verjetno najbolje, da v trenutni situaciji izberem en SSD. Želje: čimvečji - vsaj 64GB, hitrost niti ni pomembna (prenosnik podpira sata2), cena okoli 100€. Predlogi?

s51as ::

@element, glej sej zastopim, da je treba imeti podatke na varnem, saj imam tudi jaz zunanji trdi disk na katerem so shranjene slike in podobno. Ampak zmotilo me je to, da se tukaj govori o tem, da SSD ni za podatke ampak samo za sistem, ker je izguba podatkov preveč boleča. Po tem sklepam da tehnologija SSD ni tolko zanesliva kot HDD, če raje shranjuješ na HDD kot SSD. Sploh pa se o odpovedi SSDja na tem forumu govori bol kot vprašanju časa, kot pa nekem naklučnem dogodku, odpovedi tehnike...
It's just me myself and I

Aston_11 ::

Jaz imam bistvene podatke na dveh ali treh HDD-jih in še nekje na DVD-jih. SSD je itak premajhen za 100 gb slik ter par 100 mb v oblaku. Crkne lahko karkoli, zato po moje ni smiselna različna obravnava ssd-ja od hdd-ja. Statistika is a bitch.

kuglvinkl ::

s51as je izjavil:

@element, glej sej zastopim, da je treba imeti podatke na varnem, saj imam tudi jaz zunanji trdi disk na katerem so shranjene slike in podobno. Ampak zmotilo me je to, da se tukaj govori o tem, da SSD ni za podatke ampak samo za sistem, ker je izguba podatkov preveč boleča. Po tem sklepam da tehnologija SSD ni tolko zanesliva kot HDD, če raje shranjuješ na HDD kot SSD. Sploh pa se o odpovedi SSDja na tem forumu govori bol kot vprašanju časa, kot pa nekem naklučnem dogodku, odpovedi tehnike...


V tej temi je govora o SSDju za sistemski disk. Če je samo sistemski, gor ni podatkov. Tako kot so ti pobje prej razližili, se da pa tudi glede sistemskega diska ukrepati tako, da izgubiš kar najmanj časa ob njegovi okvari.

SSD tech je povsem good enough za kar nam služi=za sistemski disk in za podatke, kjer imamo backup. Če bi hoteli SSD še za podatke, bi segli zelo globoko v denarnico in ubodli SLC celice namesto MLC-jev.

Če pa misliš čakati, da bo tech toliko zrel kot pri HDDjih, VTW, kar se mene tiče je že danes, potem pa le čakaj. Precej izgubljaš IMO.

s51as ::

A potem hočeš rečt da ste se tudi pred dostopnostjo SSDjev TOLKO ukvarjal z možnostjo odpovedi diska in ste imel sistem na enem disku podatke pa na drugem, pa še potem vse to backupirano?
It's just me myself and I

kuglvinkl ::

Sam sistema nisem nikol backapiral. Že v letih, ko si lahko gladko brisal SW iz diska (torej pred registryem), sem imel najmanj dve particiji, eno sistemsko eno za dato. Če je sistem odletel, ker sem npr. gor dal 1001 shareware program za kaj-zelo-uporabnega, sem ga zbirsal in naredil fresh install. Ta logika je še vedno dobra tuvi v post Win 3.11 era, ČE IMAŠ KAJ PODATKOV. Če jih nimaš na tej kišti, potem to ni važno.

Pred SSDjem sem imel sistem postavljen na Raptorjih (36, 74, 146...). Vmes je clo en SCSI padel, pa se mi ni dalo jebat s kontrolerjem :).
««
113 / 506
»»