» »

DTP workstation & monitor do cca 1500€ - nasveti

DTP workstation & monitor do cca 1500€ - nasveti

sterac ::

Zivjo. Sem pred nakupom masine za dtp (torej AI, PS, INDD, AE). Ze nekaj casa nisem nabiral zeleznine, zato bi kaksni nasveti bili kar dobrodosli. Predvsem glede spodobno tihega hlajenja za procesor in tihega napajalnika, pa tudi kakrsnihkoli ostalih spodrsljajev, ki bi jih bilo mogoce dobro nadomestiti s cim drugim.

Trenuten izbor, pod 1300€
--------------------------
1. Procesor Intel Core 2 Quad 2.4GHz - 238€
Intel Core 2 Quad Q6600 2.4-GHz procesor, 8-MB L2 deljenega predpomnilnika, 1066-MHz FSB, podnožje LGA775
--------------------------
2. Maticna plosca - 105 €
Asus P5N-E SLI Intel Core 2 Duo, D S775/nForce 650i SLI/DDR2/A&L
--------------------------
3. Pomnilnik - 89€
OCZ DDR2 4GB Kit (2x2GB), PC2-6400, 800MHZ, XTC hladilnik
--------------------------
4. Diski - 141€
2x WESTERN DIGITAL trdi disk 320GB (WD3200AAJS), SATA2, 7200, 8MB
--------------------------
5. Grafična kartica - 85 € - zahteve NVIDIA Geforce 7 / 8, PCI-express, min. 256MB DDR2, DVI-D (ni nujno dualhead), tv-out, brez ventilatorja
ASUS grafična kartica NVIDIA GF 8500GT SILENT, 512MB, PCI-E, DVI, HDTV, TV-Out
--------------------------
6. Napajalnik - 41 €
LC Power napajalnik LC7560, 560W, 120mm FAN, V2.0 (20/24pin)
--------------------------
7. Ohisje - 83€
Ohišje Chieftec Big Tower DA-01B-D BN
--------------------------
8. Hladilnik za procesor - cim tisjega, dovolj dobrega, da ne bo tezav s quadom - cca 50€
--------------------------
9. DVDR NEC dual layer - 25€
--------------------------
10. Disketni pogon 1.44" - 5€
--------------------------
11. Monitor - 405€ - zahteve S-IPS matrika, dovolj visoka locljivost (glede na price/performance bi se vedno najraje mel kr enga CRTja, pa jih ne najdem vec nikjer)
Monitor LCD 20" Philips 200WP7ES Brilliance 1680 x 1050

lep pozdrav,
S
  • spremenil: sterac ()

bluefish ::

namesto dveh diskov raje vzemi enega raptorja in sekundarni disk za shranjevanje.

sterac ::

ma kdo kake izkusnje, koliko bi se pri samem delu poznala nadgradnja na raid 5 ali 1 - upravici razlika v hitrosti pri kateri od teh dodatno investicijo?

Poldi112 ::

Izkušnje sicer nimam, mislim pa da je za dtp raid nepotreben. Predvsem potrebuješ dovolj velik disk in dovolj rama. To pa imaš.
Napajalnik je nekaj povprečnega, osebno bi kupil kaj boljšega za tako konfiguracijo - recimo Tagan.
Samo ohišje ne vem koliko je kaj tiho, imaš taka ki so delana s tišino v mislih. Osebno imam Antec sonata.Ki je nadpovprečno tih, a je z leti začel brneti. Najbolje pa ga utišaš tako, da ga imaš za zidom v sosednji sobi (kar pa največkrat ni opcija:)
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

bluefish ::

pravzaprav sta polji RAID 5 in 1 namenjeni varnostnemu kopiranju podatkov in ne pripomoreta k hitrosti. Temu je namenjen RAID 0, ki pa je učinkovit le v teoriji in pri delu z ogromnimi datotekami.

opeter ::

Priporočam RAID 1, predvsem zaradi varnosti podatkov.
Ne vem, kako velike datoteke imaš, bi pa jaz na tvojem mestu naredil sledeči konfig (v smislu diskov):

Primarni disk: WD Raptor 75 ali 150 GB (odvisno od financ), ta disk bi razdelil na dve particiji, eno večjo za programe in eno manjšo za pagefile (swapfile) - recimo pri 4 GB RAM pomnilnika bi dodelil okoli 6 GB praznega prostora za drugo particijo.

Sekundarni disk(i): 2x250 GB ali več, postavljen RAID-1. Namenjeni striktno za shranjevanje podatkov. Tako bo poskrbljeno za največjo varnost, kar jo dobiš za malo denarja.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

opeter ::

CRT so odšli v zgodovino, tudi na DTP področju. Če rabiš kaj boljšega, poglej za NEC SpectraView, Quato Intelliproof ipd.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

dedi542 ::

Imel sem tko kot je navedel opeter. In sicer WD raptorja za os + 2x500GB v raid 1 polju za podatke. Zdej mam pa iMaca + 500gb zunanji disk za shranjevanje pomembnih podatkov. Odloc se sam. Varno je res bolj raid 1 opcija, ampak da imas zunanji disk za pomembne podatke pride tud v postev.

Vsekakor kupi drugo plato, zdej nevem kira je najbolj stabilna, ker SLIja itak ne bos potreboval, chipseti so pa drugi dosti boljsi. Premisl tud pri graficni za kako dualdvi. Mislm da majo hd2600xt-jke dualDVI.

sterac ::

Najlepsa hvala vsem, ki ste si vzeli cas tole prevohat.

Po reviziji bi spremenil tole:

2. Osnovna plosca 112€
Asus P5KC, P4, LGA775, I35P
Intel P35 chipset, brez SLI, ima pa tudi podporo za DDR3; se mi zdi, da bi morala zdrzat nekaj casa (in eventuelno nadgrajevanje)
http://solo.si/asus-osnovna-ploa-p5kc-p...

4. Diski 250€
1x Western Digital Raptor 74-GB SerialATA 150Mb/s 10000rpm 16MB
2x Western Digital Caviar SE16 250-GB SerialATA-II 300Mb/s 7200rpm 16MB

Skupaj je sedaj okrog 1380€ (cca 120€ vec kot prej)

Pojavil se pa je se en dodaten pomislek pri procesorju - Q6600quad@2,4GHz ali E6850duo@3GHz?
Se bo bolj poznalo vec jeder ali hitrejsi takt (kot sem ze rekel, vecinoma za CS2 programje, eventuelno CS3, brez kakega overclockanja)

Bo ta Philips dovolj dober za resno delo?
Spectraview in Quato so kr obcutno over the budget - for now.

Podrobnosti glede napajalnika / hladilnikov / ventilatorjev se bom probal kr na licu mesta zmenit, me pa ne bi smela presenetit kaka huda razlika v ceni, ali?

Aha, in se the million dollar question - kateri OS - Vista / XP / 32 / 64?
Naceloma bi morala Vista lepse letet na tem, sam me se vedno malo paranoja daje, kaj mi bo na njej delalo (tezave).

bluefish ::

Za delo s CS in podobnimi programi se bo vsekakor bolj poznalo več jeder.
Glede na to, da boš uporabljal 4GB RAM-a, je edina izbira 64-bitni OS. Tukaj pa se moraš odločiti sam. Če boš vzel OEM, potem vzemi Visto. V nasprotnem primeru pa lahko predhodno preizkusiš oba.
Razlike v cenah ventilatorjev in napajalnikov so. Če želiš zanesljivost, potem v napajalnik morda vloži malo več denarja. Sicer imam sam osebno dobre izkušnje z LC-jem, tudi na navitem sistemu. Je pa res, da se nekateri pozneje pritožujejo nad motečim piskanjem. Ti bo pa na tem področju veliko bolje svetoval kdo drug.
Monitor je OK izbira. Morda se ozri še po NEC-ih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

opeter ::

Trenutno Q6600 ne bi kupil. Zakaj? Ker stane skoraj sto evrov več, kot E6750 kot drugo pa ima skoraj dvakratno porabo elektrike kot E6750.
Ko bo intel v tem letu izdal prave, čistokrvne štirijedrnike po dostopni ceni, boš lahko razmišljal o zamenjavi E6750 za štirijedrnika.

Seveda pa je to tvoj denar. Jaz vem samo, da Q6600 pod nobenim pogojem ne bi kupil. Zdi se mi brez zvezno stran vržen denar. Tistih 80-100 EUR raje prišparaj. Če že ne drugje, boš prišparal pri potrošeni elektriki. Verjemi mi.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

bluefish ::

ja, pravzaprav na to niti nisem takoj pomislil. Ker bodo še enkrat letos ven prišli novi štirijedrniki, ki obljubljajo veliko manjšo porabo, se ti bolj splača sedaj kupiti nek dvojedrni procesor (morda še malo cenejši model), ki ga potem zamenjaš.

sterac ::

o dbest, fajn namig za tega E6750.
ne benchmarki ne pricevanja ne govorijo toliko Q6600 v prid, da bi se splacalo. se bo pocakalo na prave quade.

res hvala vsem za tele predloge, glih popravljam predracun

sterac ::

blueFish,
kaj ni 4GB se zgornja obvladljiva meja za 32bitne sisteme, al majo ze s 4GB ze tezave?
(sem ze veckrat bral o tem, pa nikol nisem nasel clear cut odgovora)

zaganjanje s /3GB switchem se naj bi na XPjih splacalo za delo z datotekami vecjimi od 2GB; so kaki performance issues s tem?

Prehod na Visto mi pa je pekoc predvsem zarad drage nadgradnje preostalega softvera. V praksi ne vem kako je, v teoriji mi pa gre na zivce, da CS2 pod visto uradno ni podprt. Prav tako naj ne bi bilo supporta za Acrobat7.
Pa se s starimi type1 fonti naj bi ble tezave...

Dejte me no potolazit, da ni tok hudo :)

bluefish ::

glede Viste te žal ne morem potolažiti, ker je tudi sam ne uporabljam :D . Na 32-bitnem OS boš lahko uporabljal/koristil 3,2GB RAM-a s pomočjo PAE (Physical Address Extension) oz. switcha. Ostalo je namreč rezervirano za razne kartice in vodila v računalniku.
Ker ne uporabljam Viste ti ne morem dati tudi pravega odgovora glede združljivosti CS2 v praksi. Se je pa pred nekaj časa o tem govorilo na 3Delavnici, tako morda poglej še tam.

edit: to je tema o kateri sem govoril. Žal sem se rahlo motil in o tem ni napisanega prav veliko. Morda pa se lahko pridružiš debati in povprašaš o stvari bolj podrobno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

opeter ::

S Type1 fonti ni težave, sem pa imel težave z Adobe CS1, predvsem InDesign CS1 3.0.1b se mi je konstantno obesil že pred zagonom, čeprav sem poskušal vse živo, raznorazne compatibility mode - Windows 2000, XP SP2 ipd.

Tako sem bil primoran nadgradi paket na CS3.
Le ta je z zadnjimi posodobitvami dokaj soliden, sploh InDesign in na novi mašini vsaj tako hiter kot CS1 na stari. :D

Vista 32-bit mi od 4 GB RAM-a prepozna 3.37 GB-ov. Uporabljam pa še eno SCSI kartico za priklop stare ZIP enote in SCSI skenerja.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Bomo kr novga kupli :)

Oddelek: Kaj kupiti
201802 (1155) Lonsarg
»

Kateri intelov procesor

Oddelek: Strojna oprema
111166 (908) nuclear
»

Procesorji core2duo - E8200 2,66 GHz vs R6600 2,40GHz vs E6700 2,66GHz?

Oddelek: Kaj kupiti
81504 (1214) Being cool
»

Pomoč pri sestavi računalnika

Oddelek: Kaj kupiti
223398 (3398) dr.Akula
»

Novi računalnik

Oddelek: Kaj kupiti
171916 (1574) usavko

Več podobnih tem