» »

Šovinizem

Šovinizem

TheJack ::

Air Force One - kakšna prekleta svinjarija je tale film! Američani temu verjetno rečejo patriotizem, ampak dajmo takšnim produktom ''tovarne sanj'' že enkrat ime, ki si ga zaslužijo: šovinizem in (brutalni) nacionalizem. Poniževanje ostalih narodov (v tem primeru Rusov) in prekomerno poveličevanje Amerike in Američanov.

Pa to še ni najhujši primer. Ste gledali recimo Missing In Action (Chuck Norris) ali kaj podobnega, kjer pogumni ameriški komandosi pobijejo na stotine Vietnamcev? Se vam to ne zdi nič takšnega? Kako pa bi recimo označili nemški (ali japonski) film, ki bi poveličeval junaštva Wermachta pri pobijanju banditske zalege med drugo svet. vojno? Nacistični? V čem pa bi se takšen film razlikoval od ameriških filmov, ki prikazujejo junaštva Američanov v Vietnamu?

Če se povrnem na začetek. Hollywood snema propagandne filme. Nič niso boljši ali bolj moralni od tistih, ki jih je snemala nacistična propagandna mašinerija pred in med WW2.

šovinizem (iz Slovarja tujk): prenapet, bojevit nacionalizem, zaslepljeno poveličevanje lastnega naroda in razpihovanje sovraštva in nestrpnosti do drugih narodov

Cosmo ::

Se popolnoma strinjam....ta film pa res prezeze mejo dobrega okusa s tem patriotizmom
Sicer pa najbolj mi je padlo v oci s kako lahkoto so ameriski F15 sestrelili par MiGov 29, ki so vsaj enako dobra, ce ne celo boljsa letala:D
I am Pentium of Borg. Division is futile. You will be approximated.

BC3 ::

Človk bi mislu da bo en film s Fordom mal bol realističn. Prou bedn.
-:| athlon x2 5000->phenom fx-5000@3G, vapor-x 4890, aeneon xtune |:-

Binji ::

Se strinjam. Pol je pa cudno ce so Ameri taki kukr so.
Kdor ne navija ni Slovenc, hej, hej, hej!

ChiefThunder ::

jah, to maš čist prov. Poveličevanje na kubik... in kolk je takšnih filmov. Samopropaganda zavita v lično/ moderno embalažo, ki američane prikazuje za carje... pa še fajn zaslužjo obenem...
... po liniji najmanjšega odpora. ;)

Binji ::

Jap - ameri zarad filmov zmerej bolj mislijo kaku so super in zarad tega se rajs hodjo gledat take filme, zarad tega se bl mislijo kako so carji, itd..
Kdor ne navija ni Slovenc, hej, hej, hej!

jetam ::

Eh Jack ti se pa tudi pustiš sprovocirati vsakemu, ki ima pet minut cajta... Al pa 90 oz. kolikor je pač dolga tale "mojstrovina"...

undefined ::

I love my mamma, I love my pappa, but most of all, I love Osama! :P

Thomas ::

Neumnga (ameriškega) filma včerej na TV Slovenija 1!

(Enga mafijca so ubili, ampak nihče ni niti opazil, da ni več živ).

Čakam, da kdo odpre topic o njem.

:D

Nico ::

yap, thomas. Jaz sem se približno obem filmom enako smejal. Res pa je, da samo en je bil mišljen kot komedija...
Everybody banana on your head!

TheJack ::

Da je bil film butast, tudi če ne bi bil žaljiv do nikogar, ni nobenega dvoma. Predsednik - akcijski heroj? Ultimativne mokre sanje Američanov.

Ampak hej! Problem tega filma ni v njegovi butastosti (no, tudi, ampak to tako velja za 90% hollywoodskih filmov), ampak v tem, da grdo žali pripadnike drugega naroda (saj ni prvi, bojim se pa, da še zdaleč ni zadnji). Da je šovinističen v pravem pomenu te besede. Da ''zaslepljeno poveličuje lasten narod in razpihuje sovraštvo in nestrpnost do drugih narodov''!

Da se hitro pustim sprovocirati, je pa res. Nobody's perfect.
Bonis nocet, qui malis parcit.

Ikarus ::

Kaj dosti več kot smešna (mogoče še predvidljiva) tale sodba "Američanov" (ali le Hollywooda - avtor se ni čisto opredelil, po moje namerno, ker tudi ni protestiral na abotne komentarje v nadaljevanju) na podlagi nekega pop-corn filma, ali množnične pop kulture na splošno, ni. Še bolj smešno kot to je verjetno "trpljenje" ob gledanju zanič filma. Temu se nisem mogel nikoli dovolj načuditi - vem, da obstajajo ljudje, ki zavestno buljijo v zanič film, poslušajo zanič glasbo in si ne znajo pomagati, ne znajo ugasniti presnete naprave! Vem tudi, da jih ni ravno malo - čudim se jim pa vseeno. Saj ravno za vas so ti filmi narejeni! Dokler boste "trpeli" in plačevali take izdelke, bodo pač nastajali.

Sam sem pa v zadnjem času gledal tudi par hollywoodskih filmov in nič "trpel" zraven - Kubrickove Eyes Wide Shut, Barry Lyndona, Shining, Hansonove Wonder Boys, Magnolio, pa še kakšnega - in sem prav užival zraven.

Ps.: In kako bi se vi počutili, če bi vas recimo na letališču v ZDA prvi Američan ogovoril z "A vi ste pa iz Slovenije; še vedno poslušate tisto Simono Weiss in Heleno Blagne in gledate tisto skropucalo na Pop TV (se ne spomnim naslova)?" In vi:"A,a, jest vendar kupujem samo Kreslina in Predina..." Po Jackovo in po večini "pametnih" somišljenikov ste zapečateni - vi poslušate Simono Weiss in ste zato neumni!

Sancta simplicitas!

ChiefThunder ::

jah, tole si povedu, kot da smo vsi trdi, le tebi je jasno, kva je bistvo takih filmov. Po tvoje bi vsak film, ki se nam bi zdel zanič, plehek ali nam nebi kakorkoli drugače ustrezal, moral enostavno bojkotirat. Tud če film nima neke zgodbe, je čisto nerealističen ipd. ga še vseeno pogledaš... za brezveze, zato ker je pač na sporedu, ker ti je dolgčas... ne iz neke solidarnosti do hollywooda. Pa klub temu, da je nek izdelek vsebinsko poden, ga greš gledat zaradi posebnih efektov alpha zato ker igra notr neki znan igralec, whatever. Greš v kino... tko mal za razvedrilo. Sej, zato pa obstaja tolk vrst in zvrsti... da pogledaš tiso kar te zanima in ti je všeč... Zgoraj so pa podane zgolj opazke na takšne in podobne filme, tko, da brezveze posploševat...
... po liniji najmanjšega odpora. ;)

poweroff ::

Hja, res je vprašanje kaj je vzrok in kaj posledica... ali neumne filme dobivamo zato ker jih sami konzumiramo, se pravi mi zahtevamo, industrija pa prinese, ali pa pač industrija samo prinese kar prinese potem imaš pa na voljo pojej ali bodi lačen...

Po moje bolj tole drugo...
H'wood pač v svoje filme veliko investira in jih PRODAJA. Če bi tako veliko investiraliv kakšne druge, bolj kvalitetne filme, bi se skoraj gotovo tudi ti prav tako dobro prodajali. Se pravi je v ozadju nekaj "urednikov" ki se odločijo kaj se bo tržilo in kaj ne.

Folk je seveda naiven in požre vse kar se mu servira. Ampak ni pa za zanikati da ti filmi služijo poveličevanju ZDA, njihoveu way of life in kulturnemu imperializmu. Ali je to dobro ali slabo naj pa vsak sam presodi...

OrlyTM ::

Hmm .. The Jack ... ti si eden tistih, ki pride s predstave MI2 in reče: BREZVEZE, SAMA FANTASTIKA, POPOLNOMA NEREALNO! ane?

no, nismo vsi taki ... vsak film spada v svoj žanr, AF1 je čisti akcioner, ki je tudi že precej star. Poanta filma ni v njega realnosti, temveč v tem, da ti eno uro in pol na zaslon šopa akcijo, dogajanje. Pri teh filmih je razmišljanje o realnosti popolnoma brezpredmetno.
Ne boš verjel, če se tak film lotiš gledat z zavestjo, da je akcioner, ti zna bit še zlo všeč. Prav sproščujoč in zabaven je, z vsemi explozijami in SuperHeroPresidenti na čelu.
Je pa res, da AF1 tudi v svojem žanru ni med najboljšimi.

lp
OrlyTM
--------------------------------------------------
<b>Fear is in The Eye Of The Beholder. Don't let it be You!</b>

undefined ::

Ja, bi se kar strinjal s tem kar je Orly povedal... pa tudi Ikarus ima kar nekaj dobrih poant.

Nico ::

Ampak orly kaj bi ti naredu, če bi nekdo (ki je splošno cenjen) govoril laži o tebi in te poniževal, ob tem pa mu bi en kup ljudi, kateri te ne poznajo, verjel?
Pa ne mi reč, da TV/movies niso mediji z masovnim vplivom....
Everybody banana on your head!

Aggressor ::

Nekateri očitno niso dojeli, da Jacku ni prav veliko do realne ocene filma kot umetniške stvaritve, temveč, do oznake filma kot moralno dvomljivega. TO je njegov point, torej, poniževanje določenih ljudi ali celo narodov in ustvarjanje lažnih miselnih konstruktov, ki ne le služijo v korist filmski industriji, temveč tudi delujejo na škodo tistih, proti katerim so subtilno usmerjeni, pa tudi katerih drugih.

Tako da nakladanje o tem, kako je razumevanje kvalitete filma odvisno od konteksta, zvodeni, ker zgreši bistvo. Ja, res je, Simona Wajsssssss je pri nas kar množično polsušana, ampak, kje so pri njej kakšni "izpadi", ki bi zadevali spoštovanje ljudi v globalnem kontekstu?? Torej, če odštejem besedila, ki nosijo jasne elemente preživete morale na ravni posameznika oz. para ljudi? Poanta je v tem, da Holywood dejansko sooblikuje družbeno obnašanje in to tudi izrablja.

Najhuje je pa to, ker bodo na koncu ta kratko potegnili ravno prebivalci ZDA.
en CRISPR na dan odžene zdravnika stran

gkovac ::

Tuki se morm pa jest strinjat z Orly-jem... sicer pa... če mislite da je AF1 film k je prenapihnil ameriko, predsednika in oh in sploh vse američane kaj boste/ste pa pol rekli na Independance Day??

A niso tut v ID Amerloti rešitelji sveta in predsednik nek superheroj k se vsede za joystick lovskega letala??

lp,SuLc
lp,
____________________________________________
"Left to themselves, things tend to go from bad to worse."

abcde7 ::

no ne vem, ampak sej bi slovenci tud, ce bi bli tok veliki in mocni kot ZDA, bi tud delal na tak nacin...

TheJack ::

Hja, saj vam je že Aggressor odgovoril (še prej pa jaz, le da izgleda mojih postov nihče več ne bere, ampak jih le preletite), pa naj vendarle še jaz nekaj dodam.

Ikarus: Kaj bi ti pravzaprav rad? Kje je bistvo, smisel tegale tvojega posta? Vidiš v mojih postih nekakšna skrita sporočila, ki jih nihče drug (vključno z mano) ne?
O kakšnih Američanih govoriš? Sem kje omenjal ''butaste Američane'', ali le šovinistične hollywoodske filme? Menda misliš, da sodim celotni narod po njihovih filmih?!?
Najprej mi pripišeš stvari, ki jih nikoli nisem napisal nakar me po njih sodiš??
Sancta simplicitas? Šur, ampak ne z moje strani.:\

Matthai ima čisto prav.

OrlyTM: Za božjo voljo, preberi si že enkrat oba moja posta (posebno pozornost posveti drugemu odstavku drugega).

SuLc: Koga pa je, poleg vesoljcev (in gledalcev) žalil Independence Day?
Bonis nocet, qui malis parcit.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Best Muvi Ever (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
829547 (1167) lynxslo5

Rasizem

Oddelek: Loža
212130 (939) zee
»

Dunkirk (2017) (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Sedem umetnosti
10120074 (13571) Flitko
»

Kje so vsi novi filmi!? (strani: 1 2 )

Oddelek: Sedem umetnosti
5810741 (8722) Outcast
»

Najboljši film ? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
586832 (6169) Nemelk

Več podobnih tem