» »

Nakup namiznega PC-ja

Nakup namiznega PC-ja

Temo vidijo: vsi
««
1105 / 1133
»»

DarwiN ::

Mah ja, Mindfactory... Ampak če človk kupuje 1x na par let in še to za relativno nizek znesek, se za teh par evrov prihranka ne splača ukvarjat z zunanjimi dostavljalci tipa MailboxDE. Pa še paket ti lahko izgubijo, tko kot so mojega pred kratkim. :S
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

mithwiz ::

Kakšne pripombe na ta PC build?
Za gaming na 1440p.

SSD: ADATA SSD Legend 840 M.2 2280 1TB
Grafična: GIGABYTE GeForce RTX 3070 EAGLE OC LHR 8GB
CPU: AMD Ryzen 5 5600
RAM: G.Skill Ripjaws V 32GB DDR4 K2 32GVK Kit
CPU hladilnik: ARCTIC Freezer 34 eSports DUO
PSU: be quiet! Straight Power 11 Gold 750 Watt
Matična: ASUS TUF GAMING B550-PLUS
Ohišje: BE QUIET! Pure Base 500DX

alešš ::

So končno malo ceno padle tako, mislim, da je končno čas za nakup. Odločam se med tema dvema, primarno za gaming in za pisarniško delo, rame lahko kasneje dokupim in dodam sam:

https://www.csl-computer.com/k/bAH9H9Rn
ali
https://www.csl-computer.com/k/9zm0mkHy

Bi še kaj dodali, vse paše skupaj? glede na to, da čakam več kot leto je smortno počakati na release novih x3d procesorjev in kupiti v mesecu marcu, mogoče bo cena še kaj padla?
Špilam tudi starejše mmorpgje zato me vleče na 5800x3d in staro platformo kjer bom dobil dosti več fpsa.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: alešš ()

hujsk1999 ::

alešš je izjavil:

So končno malo ceno padle tako, mislim, da je končno čas za nakup. Odločam se med tema dvema, primarno za gaming in za pisarniško delo, rame lahko kasneje dokupim in dodam sam:

https://www.csl-computer.com/k/bAH9H9Rn
ali
https://www.csl-computer.com/k/9zm0mkHy

Bi še kaj dodali, vse paše skupaj? glede na to, da čakam več kot leto je smortno počakati na release novih x3d procesorjev in kupiti v mesecu marcu, mogoče bo cena še kaj padla?
Špilam tudi starejše mmorpgje zato me vleče na 5800x3d in staro platformo kjer bom dobil dosti več fpsa.

Oba dva sta zelo dobra gaming računalnika. Res je cena začela lepo padat, da dobiš za 700EUR skoraj top robo za igre.
Jaz bi vzel 3D, se bolj splača.
Intel Core i9-13900KS/MSI GeForce RTX 4090 SUPRIM X 24G/EKWB Custom

Zgodovina sprememb…

darck ::

Katera cena je potem tukaj pravilna saj tam ko piše za ceno ko je bilo sestavljeno je kar orenk višja a so to potem take hude akcije,da se prodaja za tako nižjo ceno.

alešš ::

darck je izjavil:

Katera cena je potem tukaj pravilna saj tam ko piše za ceno ko je bilo sestavljeno je kar orenk višja a so to potem take hude akcije,da se prodaja za tako nižjo ceno.


Prvi sestav je cca 1270EUR, drugi pa cirka 100EUR več. Dodal sem 6700xt in 1gb ssd. Še kaj manjka? drugače naročim jutri 3d varjanto.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: alešš ()

strel ::

Menjujem domači računalnik, ki služi predvsem razvoju. Visual studio, sql in podobno.
Dolgo mi je držal i7 3770 s 16GM rama, zdaj bo počasi čas za menjavo.

Glavni mi je performans, ampak, da ni prevroč.

Nekako sem nagledal Ryzen 7700 ali 7900 brez x!

Matična :GIGABYTE B650M Gaming X AX ali GIGABYTE B650M DS3H. ti dve sta edini, na katere lahko priklopim 3 monitorje.

Ram 2x16 :G.Skill Flare X5 schwarz DIMM Kit 32GB, DDR5-6000, CL32-38-38-96

Grafične mislim, da ne rabim resolucija monitorjev je 3 x 1920 x 1200.

Kateri hladilnik in ohišje priporočate ? A sem kje popolnoma zgrešil ?

FireSnake ::

CPU je povsem OK, če vzameš brez X.
Za razvoj le posezi po 7900.
Za Visual Studio grafe ne rabiš, 144 Hz osveževanje na monitorjih boš pa imel že z vgrajeno grafično kartico.

RAM lahko vzameš tudi 6400:
https://geizhals.eu/kingston-fury-reneg...
(prepričaj se, da jih plata podpira, moja Asus B650 STRIX E-F jih podpira).

Hlajenje:
https://www.funtech.si/si/vsi-oddelki/k...
ali
https://www.funtech.si/si/vsi-oddelki/k...
če je že vse ostalo špica.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Mr.B ::

FireSnake je izjavil:

CPU je povsem OK, če vzameš brez X.
Za razvoj le posezi po 7900.
Za Visual Studio grafe ne rabiš, 144 Hz osveževanje na monitorjih boš pa imel že z vgrajeno grafično kartico.

RAM lahko vzameš tudi 6400:
https://geizhals.eu/kingston-fury-reneg...
(prepričaj se, da jih plata podpira, moja Asus B650 STRIX E-F jih podpira).

Hlajenje:
https://www.funtech.si/si/vsi-oddelki/k...
ali
https://www.funtech.si/si/vsi-oddelki/k...
če je že vse ostalo špica.

X proc še vedno lahko daš v 25% in ko rabiš na 100% non X proc pa nikoli ne bo dosegel perfromanc X pa še dražji je
444€ AMD Ryzen 9 7900X, 12C/24T
449€ AMD Ryzen 9 7900
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

darck ::

Kako pa to,da so take razlike v ceni med procesorji Ryzen 7 7700X= 348 EUR, Ryzen 7 7700= 339 EUR samo 9 Eur dražji in kar nekaj boljši a zanimivo tudi,da je več kot 100 EUR še cenejši Ryzen 5 7600X =238 EUR kateri ima res manj jeder ampak deluje pa na malo višji frekvenci pri base clock pa verjetno za nezahtevno igranje iger je dovolj dober a ne. Se spomnim še pred dobrim letom,ko so govorili in pisali,da je 6-jederni procesor boljši za igranje iger kakor 8-jedernik in verjetno dan danes to ni več tako ali nekako še vedno to velja.
Nekako še bolj zanimivo je to,da je za 1 Eur dražji Ryzen 5 7600 od Ryzen 5 7600X in po kaki logiki je to tako res,da ti X procesorji porabijo več elektrike pa verjetno se tudi malo bolj grejejo samo so pa kar drastične razlike v primerjavi med sabo.

Kakšne pa so kaj razlike v procesorjih Ryzen 7000 in starimi Ryzen 5000 a se splača sedaj nabaviti novejše

AMD Ryzen 5 7600X, 6C/12T, 4.70-5.30GHz = 238 EUR
AMD Ryzen 5 7600, 6C/12T, 3.80-5.10GHz = 239 EUR
AMD Ryzen 7 7700X, 8C/16T, 4.50-5.40GHz = 348 EUR
AMD Ryzen 7 7700, 8C/16T, 3.80-5.30GHz = 339 EUR

https://geizhals.eu/?cat=cpuamdam4&xf=1...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darck ()

Jarno ::

Razlika med R7 7700 in R7 7700X ter R9 7900 in R9 7900X je tudi v tem, da imata omenjena non-X procesorja priložen uporaben hladilnik, vreden tam 50€.
#65W!

darck ::

Ah to kar je že zraven procesorjev kot hladilnik je čist tako brez veze itak vedno je potrebno nabavit neko dobro zadevo in nobeden ni res vreden 50 Eur tisti katere dobiš zraven procesorja. Kot prvo hladilniki morajo biti čim bolj tihi in kar se da najbolje hladiti vse ostalo sploh ni pomembno vsaj zame ne.

SuperStipe ::

V manjše ohišje povezano na TV, PC bo primarno za gaming:

INTEL Core i5-13600KF + water cooling - be quiet! Pure Loop 240mm BW006
ASRock B660M-ITX/ac
G.Skill Aegis 2x16GB DDR4 3200
ASUS DUAL RX6750XT OC 12GB / Zotac RTX 3060 TI Twin Edge OC LHR 8GB (AMD je 60 dražji)
Crucial P3 Plus M.2 NVMe PCIe 4.0 2TB
BE QUIET! SFX L POWER 600W 80Plus
CoolerMaster MasterBox NR200P White

Ali je to optimalno, predvsem imam dvome v grafično kaj izbrati. Kaj pa matična?

Han ::

Jaz sem zadovoljen s Sapphire Pulse RX 6700 XT.

Menjaj SSD za P5 Plus. P3 serija ni kaj prida (beri počasna).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Han ()

Dare0 ::

Torej čas za prenovo. SSD je,ohišje je,napajanje 750w je,grafika 3070 je. Torej nagibam se k i5 13600K, kaj pa matična in RAM? Pa ventilator? Po možnosti v Sloveniji in da je roba takoj. Namen: Zabava...

o0o0o0o0o0 ::

Sin je kupil ta PC https://www.funtech.si/si/vsi-oddelki/n...

Splošni opis:
PCplus Storm gaming računalnik je narejen za igralce računalniških iger z uravnoteženo izbiro komponent, ki poskrbijo za gladko in hitro delovanje. Odlična izbira za vse, ki iščejo rač unalnik, s katerim se bodo kar nekaj let brez težav zabavali z najnovejšimi igrami in tudi hitro opravili delo v grafičnih programih ali uredili video. Osrednji del je 6-jedrni Intel Core i5-12400F procesor 12. generacije v sodelovanju z zmogljivo grafično kartico GeForce GTX 1650 OC 4 GB GDDR6. Za gladko sočasno delovanje več programov poskrbi 16 GB kakovostnega DDR4 pomnilnika. Vezni nabor Intel H610M-E osnovne plošče ponuja vse potrebne priključke za povezavo komponent. Tako računalnik brez težav poganja vse igre v FullHD loč ljivosti z vsemi vklopljenimi podrobnostmi. Vgrajen je 1TB NVMe SSD M.2 za bliskovit zagon sistema in najbolj priljubljenih iger. PCplus računalniki so CE certificirani za slovenski trg, izdelani iz energijsko varčnih komponent, so skladni z najnovejšimi predpisi EU o električni učinkovitosti in ustrezajo drugim obveznim standardom na evropskem trgu.

Predvidevam da bo GTX 1650 ok za 1080 za začetek. V primeru menjave grafične kartice, katero bi priporočali?
Bi pa rabil še HDD za glasbo in filme. 2X WD Blue 2TB bo ok?

FireSnake ::

Bo ok.
1650 ni neka kartica, da bi se na tla metal. Igrati se bo dalo, zamo bo treba detajle zbiti.
Nadgradnja pa ne bo šla skozi, ker sem prepričan, da je notri en poceni napajalnik.
Nazivne moči povezava ne omenja. Omeni le, da je bronze (to nakaže le izkoristek). Kaj več pa ne. Zato je težko reči. računalnik je vedno najbolje sestwviti tako, da sam našteješ katere komponente bi imel.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

o0o0o0o0o0 ::

Je še zapakiran, tako da ne vem kateri napajalnik je notri, ampak tukaj piše https://www.pcplus.si/pcplus-storm-i5-1...

400 W 80Plus Bronze

Predvidevam da gre za isti pc. Torej kakšna nvidia 2070 odpade?

Han ::

Kakršnokoli dodatno vlaganje v tak PC nima smisla, ker je za gaming zgrešeno zastavljen.

Klemen1300 ::

o0o0o0o0o0 je izjavil:

Sin je kupil ta PC https://www.funtech.si/si/vsi-oddelki/n...

Splošni opis:
PCplus Storm gaming računalnik je narejen za igralce računalniških iger z uravnoteženo izbiro komponent, ki poskrbijo za gladko in hitro delovanje. Odlična izbira za vse, ki iščejo rač unalnik, s katerim se bodo kar nekaj let brez težav zabavali z najnovejšimi igrami in tudi hitro opravili delo v grafičnih programih ali uredili video. Osrednji del je 6-jedrni Intel Core i5-12400F procesor 12. generacije v sodelovanju z zmogljivo grafično kartico GeForce GTX 1650 OC 4 GB GDDR6. Za gladko sočasno delovanje več programov poskrbi 16 GB kakovostnega DDR4 pomnilnika. Vezni nabor Intel H610M-E osnovne plošče ponuja vse potrebne priključke za povezavo komponent. Tako računalnik brez težav poganja vse igre v FullHD loč ljivosti z vsemi vklopljenimi podrobnostmi. Vgrajen je 1TB NVMe SSD M.2 za bliskovit zagon sistema in najbolj priljubljenih iger. PCplus računalniki so CE certificirani za slovenski trg, izdelani iz energijsko varčnih komponent, so skladni z najnovejšimi predpisi EU o električni učinkovitosti in ustrezajo drugim obveznim standardom na evropskem trgu.

Predvidevam da bo GTX 1650 ok za 1080 za začetek. V primeru menjave grafične kartice, katero bi priporočali?
Bi pa rabil še HDD za glasbo in filme. 2X WD Blue 2TB bo ok?


Za ta denar je to slab nakup. GTX 1650 4GB je prakticno najnizji rang. Opis racunalnika je mocno zavajajoc. Plata ima najcenejci chipset H610.
Ce je budget okol 800 eur potem je tole mnogo boljsa izbira:
https://www.funtech.si/si/vsi-oddelki/n...

RX6600 je tri klase visje kot GTX 1650 graficna.

svenhassel ::

FireSnake je izjavil:

Bo ok.
1650 ni neka kartica, da bi se na tla metal. Igrati se bo dalo, zamo bo treba detajle zbiti.
Nadgradnja pa ne bo šla skozi, ker sem prepričan, da je notri en poceni napajalnik.
Nazivne moči povezava ne omenja. Omeni le, da je bronze (to nakaže le izkoristek). Kaj več pa ne. Zato je težko reči. računalnik je vedno najbolje sestwviti tako, da sam našteješ katere komponente bi imel.



GTX 1650 ima porabo 100 WAT, RX 6600 pa 120 WAT, tako, da gre menjava grafične zlahka skozi.

6600 dobiš rabljeno za 150 eur in dobesedno povozi GTX 1650, ki pa je vseeno še dokaj solidna grafična za esports igre in tudi za kaj močnejšega če prilagodiš nastavitve na high-medium.

svenhassel ::

o0o0o0o0o0 je izjavil:

Je še zapakiran, tako da ne vem kateri napajalnik je notri, ampak tukaj piše https://www.pcplus.si/pcplus-storm-i5-1...

400 W 80Plus Bronze

Predvidevam da gre za isti pc. Torej kakšna nvidia 2070 odpade?


RX 6600 je že zdaj povsem primerljiva z RTX 2070:


Čez leto ali dve pa bo zaradi optimizacije driverjev/gonilnikov zagotovo boljša, zato ne vem zakaj bi plačeval več za slabšo grafično z precej višjo porabo :D

o0o0o0o0o0 ::

Slabe izkušnje z AMD oz. njihovimi gonilniki.
Sinu se je non stop monitor ugašal, čeprav je PC delal normalno in je moral vedno resetirat PC in na novo nalagat gonilnike.
Potem je kupil nov monitor in vsakič ko so gonilniki zaribali, se monitor ni več prižgal. Je pisalo no signal. Vsakič je moral priklopiti stari monitor, naložite gonilnike na novo in potem priklopiti novi monitor.
Rajši dam več denarja, če ima nvidia boljši software

darck ::

Na prenosniku sem imel pa jaz težave pa z Nvidia RTX 3050 in večkrat nalagal in brisal gonilnike pa enkrat Studi driver drugič Game driver,da mi deluje. Recimo tudi sedaj kadar priklopim HDMI kabel iz monitorja na prenosnik mi vedno ne poveže sliko in je potrebno izpuliti in še enkrat vtakniti v prenosnik kabel se pravi,da tudi ni 100% super.

ngc2392 ::

0o0o0o...če si imel enkrat slabe izkušnje z amd (v preteklosti), to še ne pomeni (nujno), da je sedaj podobno slabo. tudi nvidia ima slabo narejene driverje. včasih ni treba skočiti takoj na vlak z novimi driverji, četudi (kao) izboljšajo fps za tistih par procentov. ali pa uporabiš pro driverje (ki pa seveda v določenih naslovih ne dajo več fps kot game driverji).
za 2x2 tb diska pa potem raje nabavi kakšen 4 ali 6 tb wd red oz seagate ironwolf serijo.
če pa res hočeš nvidio, potem boš moral pa na vsaj 3060ti ali 3070. in pač (pre)plačati zadevo.
United We Stand, Divided We Fall

sbawe64 ::

Za vse team red zen 4 kupce...
Primerni za infinity fabric 1:1

DDR5 6000 cl36 zelo hitri rami za znosno ceno 152,24
32GB Corsair Vengeance grau DDR5-6000 DIMM CL36 Dual Kit
36-36-36-76
https://slo-tech.com/forum/t633550/p785...
Intel XMP 3.0 profil !
https://www.mindfactory.de/product_info...

DDR5 6000 cl36 zelo hitri rami za znosno ceno 153,82
32GB Corsair Vengeance grau DDR5-6000 DIMM CL36 Dual Kit
36-36-36-76
https://slo-tech.com/forum/t633550/p785...
Amd expo profil !
https://www.mindfactory.de/product_info...
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

DeeJay ::

Živjo!
rabil bi nasvet za sestavo novega gaming računalnika.
Zadnjega sem skup vrgu pred okoli 10+ leti s kasnejšimi manjšimi nadgradnjami (i7 3770k, 32gb RAM, gtx 1060 6gb) vendar ga je povozu čas. Stari računalnik bo ostal samo še za pisarno, rad bi pa kupil novega za v dnevno sobo, ki bo namenjen igram na 4k TV (samsung qn95b).

Mal sem že sam gledal, sam me je tolk povozu čas, da nimam pojma več sploh kaj je danes ok. Berem o nekih PCIe stezah (lanes) za nvme in grafiko in mi pol k**** ni jasno na kaj morm vse pazit :)

Kot osnovo sem gledal RTX 4080 in bi okoli te grafike naredu nek future proof build.

Želim si, da je računalnik tih (vodno hlajenje?), brez nekih LED blink blink osvetlitev in z nekim lepim, po možnosti belim ohišjem, ker bo zadeva stala vidno v dnevni sobi.
Budget pa tam okoli 3000€, lahko tudi kej več.
Hvala za nasvete!
Don't f with me.

Senior Dev ::

Opažam, da bi uporabljal PC za 4000€ bolj ali manj kot konzolo. Morda je bolj pametno v tem primeru kupiti samo Xbox Series X za 399€. Izkušnja ne bo bistveno drugačna in škatla je kar lična in tiha.
Zadnje čase veliko ljudi kupi hud PC build za 4000€+ in potem ga ne uporabljajo in se zadeva znajde kmalu na Bolhi. Treba se je vprašat ali res rabiš tak PC ali imaš kot večina samo preveč keša s katerim ne veš kaj bi počel.
ZenaDeva d.o.o. - Oddaja nepremičnin

DarwiN ::

Sej nimaš kaj zgrešit.. Karkoli novejšega.. 13600k/13700k oziroma 7700X od AMDja. Ustrezno ploščo, 32gb ddr5 rama s čim nižjimi latencami in gasa.. Naslednji teden izidejo 3D procesorji (na jedro procesorja vertikalno nameščen dodatni predpomnilnik) od AMDja, kar pomaga predvsem pri igrah.. Ampak zaenkrat le 12 in 16-jedrnika, kar je za igre overkill. 3D 8-jedrnik izide čez 5 tednov. Ta bi bil verjetno najboljša rešitev, če hočeš res čisti maksimum.. Ampak tudi 13600k ali 7700X nista občutno slabša..

S hrupom ne bo težav.. Jaz bi vzel nek top zračni hladilnik in rešeno. Kakšna Noctua NH-D15. Bolj je pomembno da pravilno nastaviš FAN krivuljo za ventilatorje.. RTX4000 serija kartic je pa tako ali tako najtišja v moderni zgodovini. Ampak so kartice tudi sploh največje v zgodovini.. Največji hladilniki na karticah. Tko da pazi pri ohišju. Kakšen Fractal Torrent White mogoče?
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Han ::

Za NVMe izbereš Crucial P5 Plus ali podobnega v tem rangu, za napajalnik pa 850W Seasonic Focus GX.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Han ()

o0o0o0o0o0 ::

ngc2392 je izjavil:

0o0o0o...če si imel enkrat slabe izkušnje z amd (v preteklosti), to še ne pomeni (nujno), da je sedaj podobno slabo. tudi nvidia ima slabo narejene driverje. včasih ni treba skočiti takoj na vlak z novimi driverji, četudi (kao) izboljšajo fps za tistih par procentov. ali pa uporabiš pro driverje (ki pa seveda v določenih naslovih ne dajo več fps kot game driverji).
za 2x2 tb diska pa potem raje nabavi kakšen 4 ali 6 tb wd red oz seagate ironwolf serijo.
če pa res hočeš nvidio, potem boš moral pa na vsaj 3060ti ali 3070. in pač (pre)plačati zadevo.


Sem se odločil, da bom za sina sestavil nov PC, sestavljenega pa podaril sosedovemu fantu.

Torej, ali je boljše še počakati zaradi cen, ali se da sestaviti dober PC za okoli 1000 eur. 1080p max nastavitve.
Sem malo prebrskal reddit in vidim, da ima nvidia tudi goro težav z gonilniki.
AMD, Intel ali Nvidia ni pomembno, samo da je dober p/p. Bom pa pogledal 4 ali 6 tb wd red

DeeJay ::

Senior Dev je izjavil:

Opažam, da bi uporabljal PC za 4000€ bolj ali manj kot konzolo. Morda je bolj pametno v tem primeru kupiti samo Xbox Series X za 399€. Izkušnja ne bo bistveno drugačna in škatla je kar lična in tiha.
Zadnje čase veliko ljudi kupi hud PC build za 4000€+ in potem ga ne uporabljajo in se zadeva znajde kmalu na Bolhi. Treba se je vprašat ali res rabiš tak PC ali imaš kot večina samo preveč keša s katerim ne veš kaj bi počel.


Imam ogromno iger na steamu, ki bi jih rad tudi igral naprej. Vsakršna konzola mi pomeni da vse steam igre odpadejo.
Poleg iger bi seveda računalnik uporabljal tudi kot media PC.
Don't f with me.

DeeJay ::

DarwiN je izjavil:

Sej nimaš kaj zgrešit.. Karkoli novejšega.. 13600k/13700k oziroma 7700X od AMDja. Ustrezno ploščo, 32gb ddr5 rama s čim nižjimi latencami in gasa.. Naslednji teden izidejo 3D procesorji (na jedro procesorja vertikalno nameščen dodatni predpomnilnik) od AMDja, kar pomaga predvsem pri igrah.. Ampak zaenkrat le 12 in 16-jedrnika, kar je za igre overkill. 3D 8-jedrnik izide čez 5 tednov. Ta bi bil verjetno najboljša rešitev, če hočeš res čisti maksimum.. Ampak tudi 13600k ali 7700X nista občutno slabša..

S hrupom ne bo težav.. Jaz bi vzel nek top zračni hladilnik in rešeno. Kakšna Noctua NH-D15. Bolj je pomembno da pravilno nastaviš FAN krivuljo za ventilatorje.. RTX4000 serija kartic je pa tako ali tako najtišja v moderni zgodovini. Ampak so kartice tudi sploh največje v zgodovini.. Največji hladilniki na karticah. Tko da pazi pri ohišju. Kakšen Fractal Torrent White mogoče?


Hvala za nasvete. Sej ravno pri osnovni plošči se mi je mal zataknil, ker je tolk tega. Sam ASUS ma tko najmanj 20 varjant :)
Aha zanimivo glede novih AMD procesorjev. Mogoče počakam na tele 3D
Don't f with me.

Han ::

o0o0o0o0o0 je izjavil:

Torej, ali je boljše še počakati zaradi cen, ali se da sestaviti dober PC za okoli 1000 eur. 1080p max nastavitve.
Čakaš lahko v nedogled.

B550 plata
5600X ali 5700X procesor
RX 6600 (XT) grafična (Sapphire)
550W napajalnik (BeQuiet, Corsair, Seasonic)
2×8GB DDR4 3200 MHz CL18 (rajši 2×16)
1TB NVMe (Samsung 980)
2TB SATA SSD (ali 4+TB HDD, če te ne motijo hrup in vibracije)
ohišje, tipkovnica, podgana in podloga zanjo

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Han ()

DarwiN ::

DeeJay je izjavil:

Hvala za nasvete. Sej ravno pri osnovni plošči se mi je mal zataknil, ker je tolk tega. Sam ASUS ma tko najmanj 20 varjant :)
Aha zanimivo glede novih AMD procesorjev. Mogoče počakam na tele 3D


No pol pa okvirna sestava za april:
7800X3D - ~500€
Katerakoli B650E plošča - ~300€
Crucial P5 Plus SSD 2TB - ~200€
RTX 4080 - ~1400€
ATX 3.0 napajalnik: be quiet! Pure Power 12 850W - ~150€
Noctua NH-D15 hladilnik - ~100€
Fractal Torrent White ohišje, po potrebi s kakšnim dodatnim ventilatorjem - ~200€
32Gb DDR5-6000-CL30 rami - ~150€

To je to.. Točno 3k€ po mojih približnih cenah.:P Iz Nemčije te pride nekaj ceneje.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

sbawe64 ::

Test najcenejših b650 plošč



Han
5700x je novejši in bolj hladen kot 5600x.
https://www.techpowerup.com/review/amd-...
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

Senior Dev ::

DarwiN je izjavil:

DeeJay je izjavil:

Hvala za nasvete. Sej ravno pri osnovni plošči se mi je mal zataknil, ker je tolk tega. Sam ASUS ma tko najmanj 20 varjant :)
Aha zanimivo glede novih AMD procesorjev. Mogoče počakam na tele 3D


No pol pa okvirna sestava za april:
7800X3D - ~500€
Katerakoli B650E plošča - ~300€
Crucial P5 Plus SSD 2TB - ~200€
RTX 4080 - ~1400€
ATX 3.0 napajalnik: be quiet! Pure Power 12 850W - ~150€
Noctua NH-D15 hladilnik - ~100€
Fractal Torrent White ohišje, po potrebi s kakšnim dodatnim ventilatorjem - ~200€
32Gb DDR5-6000-CL30 rami - ~150€

To je to.. Točno 3k€ po mojih približnih cenah.:P Iz Nemčije te pride nekaj ceneje.

Zelo dober sestav. Morda boš lahko aprila za 3k dobil še kaj več. Mogoče celo RTX 4090 spraviš čez za kakega stotaka več.
ZenaDeva d.o.o. - Oddaja nepremičnin

DeeJay ::

DarwiN je izjavil:

DeeJay je izjavil:

Hvala za nasvete. Sej ravno pri osnovni plošči se mi je mal zataknil, ker je tolk tega. Sam ASUS ma tko najmanj 20 varjant :)
Aha zanimivo glede novih AMD procesorjev. Mogoče počakam na tele 3D


No pol pa okvirna sestava za april:
7800X3D - ~500€
Katerakoli B650E plošča - ~300€
Crucial P5 Plus SSD 2TB - ~200€
RTX 4080 - ~1400€
ATX 3.0 napajalnik: be quiet! Pure Power 12 850W - ~150€
Noctua NH-D15 hladilnik - ~100€
Fractal Torrent White ohišje, po potrebi s kakšnim dodatnim ventilatorjem - ~200€
32Gb DDR5-6000-CL30 rami - ~150€

To je to.. Točno 3k€ po mojih približnih cenah.:P Iz Nemčije te pride nekaj ceneje.


Super hvala! Zdej vsaj vem kje začet :)
A je NH-D15 boljši hladilnik, kot tip hladilnikov kot je naprimer ARCTIC Liquid Freezer II 280? Ker večinoma vidm, da take dajejo notr
Don't f with me.

Han ::

Noctua je predvsem bolj tiha kot vodna hlajenja, kjer imaš poleg črpalke še 2-3 glasne ventilatorje.

DarwiN ::

Ja, s kakšnih hudim vodnim lahko predvsem nekaj bolje hladiš.. Mogoče ~5 stopinj nižje temperature procesorja, ampak ti ne misliš navijat procesorja in ne rabiš ekstremno nizkih temperatur, a ne.. No, pa z vodnim odvedeš več temperature direktno iz ohišja in je posledično tudi grafična odtenek hladnejša in tišja.. Vsaj v teoriji. Pač za premislit.. Obe opciji bosta dobri, ampak osebno bi šel z zračnim. Vodno se tudi prej pokvari.

p.s: ATX 3.0 napajalnik je "pogoj" zato, ker gre za nov standard z novim 16-pinskim napajalnim priključkom+kablom, ki so ga uvedli z RTX4000 karticami. Se ne boš rabil ubadat z nekimi adapterji.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DarwiN ()

DeeJay ::

DarwiN je izjavil:

Ja, s kakšnih hudim vodnim lahko predvsem nekaj bolje hladiš.. Mogoče ~5 stopinj nižje temperature procesorja, ampak ti ne misliš navijat procesorja in ne rabiš ekstremno nizkih temperatur, a ne.. No, pa z vodnim odvedeš več temperature direktno iz ohišja in je posledično tudi grafična odtenek hladnejša in tišja.. Vsaj v teoriji. Pač za premislit.. Obe opciji bosta dobri, ampak osebno bi šel z zračnim. Vodno se tudi prej pokvari.

p.s: ATX 3.0 napajalnik je "pogoj" zato, ker gre za nov standard z novim 16-pinskim napajalnim priključkom+kablom, ki so ga uvedli z RTX4000 karticami. Se ne boš rabil ubadat z nekimi adapterji.


Hvala za razlago. In hvala glede razlage za PSU, ker sem ravno hotel vprašat, ker mam enga Seasonic X-850 SS-850KM^3, pa enga Cougar GX G800. Pol se vseen bl splača novga vzet al pač rešim zadeve z adapterji?
Don't f with me.

sbawe64 ::

DeeJay je izjavil:

DarwiN je izjavil:

DeeJay je izjavil:

Hvala za nasvete. Sej ravno pri osnovni plošči se mi je mal zataknil, ker je tolk tega. Sam ASUS ma tko najmanj 20 varjant :)
Aha zanimivo glede novih AMD procesorjev. Mogoče počakam na tele 3D


No pol pa okvirna sestava za april:
7800X3D - ~500€
Katerakoli B650E plošča - ~300€
Crucial P5 Plus SSD 2TB - ~200€
RTX 4080 - ~1400€
ATX 3.0 napajalnik: be quiet! Pure Power 12 850W - ~150€
Noctua NH-D15 hladilnik - ~100€
Fractal Torrent White ohišje, po potrebi s kakšnim dodatnim ventilatorjem - ~200€
32Gb DDR5-6000-CL30 rami - ~150€

To je to.. Točno 3k€ po mojih približnih cenah.:P Iz Nemčije te pride nekaj ceneje.


Super hvala! Zdej vsaj vem kje začet :)
A je NH-D15 boljši hladilnik, kot tip hladilnikov kot je naprimer ARCTIC Liquid Freezer II 280? Ker večinoma vidm, da take dajejo notr

Noctua se pozna, da so že rahlo v letih...

https://noctua.at/en/nh-d15/specificati...
NSPR 183

Zakaj ne raje kaj novejšega ?
https://www.tomshardware.com/reviews/de...

https://geizhals.eu/?fs=DeepCool+AG620&...


ARCTIC Liquid Freezer

Imaš dovolj veliko ohišje za 280 in več vodno ?
Za 360 vodno je hladilnik dolg ~395 mm, za 280 ~317 mm.
Poleg tega moraš hladilnike prav montirati.


Res je da so notri 2 oz 3 120/140 mm ventilatorji, vendar so ti pwm modeli, torej lahko nastaviš vrtljaje glede na temperaturo oz. krivuljo.
2020 is new 1984
Corona World order

sbawe64 ::

Pri ramih vzemi 6000 MHz in 2R za maks. zmogljivost
(če podpirajo AMD Expo profil je bonus, v teoriji naj bi delovalo tudi z intel xmp)
https://geizhals.de/?cat=ramddr3&xf=439...
Celih 16 jih najde !

Če vklopim Expo jih je 8
https://geizhals.de/?cat=ramddr3&xf=439...

Bench za igre 1 vs 2R rami, fps
https://www.igorslab.de/en/performance-...


Oz poglej za kandidate ramov, če so 2R na straneh proizvajalcev plošč
Memory qvl (vneseš Sku)
https://www.asrock.com/mb/AMD/X670E%20T...
https://rog.asus.com/motherboards/rog-s...
https://www.gigabyte.com/Motherboard/X6...
https://www.msi.com/Motherboard/MAG-X67...


Na asus/gigabyte strani recimo piše ali so 1/2R.


https://slo-tech.com/forum/t633550/p785...
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

DeeJay ::

sbawe64 je izjavil:

Pri ramih vzemi 6000 MHz in 2R za maks. zmogljivost
(če podpirajo AMD Expo profil je bonus, v teoriji naj bi delovalo tudi z intel xmp)
https://geizhals.de/?cat=ramddr3&xf=439...
Celih 16 jih najde !

Če vklopim Expo jih je 8
https://geizhals.de/?cat=ramddr3&xf=439...

Bench za igre 1 vs 2R rami, fps
https://www.igorslab.de/en/performance-...


Oz poglej za kandidate ramov, če so 2R na straneh proizvajalcev plošč
Memory qvl (vneseš Sku)
https://www.asrock.com/mb/AMD/X670E%20T...
https://rog.asus.com/motherboards/rog-s...
https://www.gigabyte.com/Motherboard/X6...
https://www.msi.com/Motherboard/MAG-X67...


Na asus/gigabyte strani recimo piše ali so 1/2R.


https://slo-tech.com/forum/t633550/p785...



Hvala! Na tole nikol ne bi bil pozoren.
Don't f with me.

DarwiN ::

DeeJay je izjavil:

In hvala glede razlage za PSU, ker sem ravno hotel vprašat, ker mam enga Seasonic X-850 SS-850KM^3, pa enga Cougar GX G800. Pol se vseen bl splača novga vzet al pač rešim zadeve z adapterji?

Kamot uporabiš star PSU.. Sej dobiš tak adapter zraven GPUja:


Samo pazi, da ga vtakneš do konca in ne ga preveč upognit, ker je par hiš zgorelo zaradi tega, če si kaj zasledil. ;) No, sej so medtem začeli delat bolj robustne adapterje.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

DarwiN ::

In mimogrede, danes ob 15:00 bodo zunaj testi za 3D procesorje. Sicer 12/16 jedrnike, ampak za gaming bodo takorekoč identični 8-jedrniku, ki izide aprila. Lahk kasneje preveriš te teste in se odločiš, če boš čakal, ali pač vzameš recimo 13700k oziroma 7700X.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

darck ::

Ja sodelavcu se je tudi kakor so ugotovili vžgala hiša zaradi računalnika in baje kot naj bi kriv bil kondenzator kao naj bi počil itd.... Zdaj ali je to res bog si ga vedi saj meni je že dolgo nazaj tudi kondenzator počil pa se ni nič vžgalo seveda je pa možno,da je računalnik orenk prašen

sbawe64 ::

DeeJay
Še nekaj glede ARCTIC Liquid Freezer

Njihove glave (na CPU) so večje kot pri ostalih, na njihovi strani je seznam plošč, kamor njihovega aio ne moreš namestiti.

Čeprav kot vidim po seznamu gre za intel platforma plošče, socket 1700 in 1200
https://support.arctic.de/en/lf2-280-ar...


Mogoča nekompatibilnost, sploh če bi ga rad montiral v front panel:
njihovi hladilniki so debeli 38 mm, večina ostalih 28 mm.
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

DarwiN ::

DarwiN je izjavil:

In mimogrede, danes ob 15:00 bodo zunaj testi za 3D procesorje. Sicer 12/16 jedrnike, ampak za gaming bodo takorekoč identični 8-jedrniku, ki izide aprila. Lahk kasneje preveriš te teste in se odločiš, če boš čakal, ali pač vzameš recimo 13700k oziroma 7700X.

Tkole, rezultat na podlagi povprečja 12 modernih iger:


Se pravi, ~10% hitreje kot 13700k/7700X, ampak bo tudi nekaj dražji. Ampak če res kupuješ za ~10 let ...
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Maxlos ::

DarwiN je izjavil:

DarwiN je izjavil:

In mimogrede, danes ob 15:00 bodo zunaj testi za 3D procesorje. Sicer 12/16 jedrnike, ampak za gaming bodo takorekoč identični 8-jedrniku, ki izide aprila. Lahk kasneje preveriš te teste in se odločiš, če boš čakal, ali pač vzameš recimo 13700k oziroma 7700X.

Tkole, rezultat na podlagi povprečja 12 modernih iger:


Se pravi, ~10% hitreje kot 13700k/7700X, ampak bo tudi nekaj dražji. Ampak če res kupuješ za ~10 let ...

7800X3D je za igre in bo vozil levo in desno.
Barking up the wrong tree
««
1105 / 1133
»»