» »

Nakup namiznega PC-ja

Nakup namiznega PC-ja

Temo vidijo: vsi
««
653 / 1133
»»

Isotropic ::

škoda je edino, da si kupil m.2 sata disk. sam ajde, cene pcie so lih 2x višje.

invisuu ::

Mnja. PCIE M.2 je čisto predrag. Naslednji build, evo :) Se pa kar greje ta vrag. ~40 stopinj dosega.

Isotropic ::

a ssd?
to je še en problem m2 ja, 2.5" so glede tega boljši.

invisuu ::

Jup...nisem vedel.

Isotropic ::

hojnikb je izjavil:

Dober find tole...

a workstation?
nič ni dober, nestandardna plata in napajalnik. slednji verjetno tut nima velik rezerve za kakšno hudo grafiko.
saj grejo vse take hp delovne postaje za drobiž

SuperVeloce ::

invisuu je izjavil:

Mnja. PCIE M.2 je čisto predrag. Naslednji build, evo :) Se pa kar greje ta vrag. ~40 stopinj dosega.

pozicija pri grafiki "pomaga" pri tem. Ampak to sploh ni panike. Ko bos videl temperature 60c+ ob konstantni uporabi ssdja (torej bolj redek scenarij za domaci racunalnik), se sekiraj ;). Ubistvu bi pri nvme ssdju to celo res videl...
ryzen 5900x, MSI 5700xt Gaming X, 2x16GB 3600CL16, 850evo+860qvo, Fractal Mini C

invisuu ::

Grafo sem itak moral počiti na x8 PCIE lane, ker je cpu cooler prevelik. Kolikor sem gledal primerjave x8/x16 ne throttla. Tako da je nad grafiko SSD (ne bi ga smela greti imo).

m0LN4r ::

invisuu je izjavil:

Seveda. Stranico počim dol pa temperature padejo za več kot 10 stopinj v manj kot minuti. Zdaj sem nabavil 3 dodatne exhaust vente pa da vidimo.

Jaz bi malo pogledal kam ti piha vroc zrak, da ti ga ne nabija direkt na coolerje na plati ipd.
Jaz sem sprednji ventilator odmontiral in ga zmontiral na stranico, da vlece ven. Razlike so ble ne v temperaturah, ampak vsem ostalim ventom so padli obrati.

Jst mam v kisti dva 14cm venta, machota, 980 in i7 ivy bridge. Pa so temperature milo receno lepe.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

invisuu ::

Ne morem zmontirati nic na stranico, ker je v tem primeru pleksi steklo. Mislim, da svoje pripomore tudi to, da stranica gleda gor v tem ohisju (oziroma jaz sem ga tako orientiral) - topel zrak pada na plato, ne na dno ohisja.

SuperVeloce ::

topel zrak ne pada, ampak se dviguje
ryzen 5900x, MSI 5700xt Gaming X, 2x16GB 3600CL16, 850evo+860qvo, Fractal Mini C

jero_no1 ::

Eno hitro vprašanje, ker je blo malo nazaj govora o cca 300€ mašinah.
Kolega rabi nekaj do 300€ (komplet z monitorjem) pa sem najdu tale workstation: BOLHA ki bi ga recimo zglihal še za kakih -10%. Bi bil dober nakup za nezahtevno uporabo ali se dobi kaj boljšega klasičnega za tolk €€€?
Sam imam sicer malo boljši HP workstation in je super mašina... Hvala.

torpar ::

hojnikb ::

vzemi j1900.
#brezpodpisa

invisuu ::

SuperVeloce je izjavil:

topel zrak ne pada, ampak se dviguje


Jasno.

Mislil sem, da pada nazaj na plato, ker exhausta ni dovolj, nima pa kam iti, ker je zgoraj pleksi steklo.

SuperVeloce ::

kul samo da smo na isti valovni dolzini :) nekateri po nakupu komponent ne dajo niti sekunde vec v razmislek, kako pri sestavi obrniti ventilatorje in podobno, tko da niti nismo tako hudo offtopic..
ryzen 5900x, MSI 5700xt Gaming X, 2x16GB 3600CL16, 850evo+860qvo, Fractal Mini C

m0LN4r ::

Vazno je samo to, da spravis vroc zrak ven. Notr ze pride tudi brez zaradi podtlaka.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

radmannsdorf ::

če človek kupi tak pc za 199€ in dokupi recimo eno rabljeno grafično kartico do 100€, ali bi igre sploh delale? na low recimo?

hojnikb ::

kupis rabljenga i5 za 230e, dodas grafiko in je to to...

tole zgoraj je naslabse kar lahko vzames.
#brezpodpisa

radmannsdorf ::

heh, rabljen ne pride v poštev, razen grafika bi bla mogoče. ni zame, jaz tazga šrota nočem. samo zanima me kako bi tole sploh izpadlo v povezavi z grafično kartico. če bi delalo na low, bi bilo čist super :)

DarwiN ::

Potem pa naročiš takšno varianto. 282€ z dostavo... Pri nas pa potem vzameš eno cheap novo ohišje za 25€ in eno rabljeno grafo na bolhi za 50€.. Tole 6950tko zbiješ na 50.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

DarwiN ::

Ohišje 20€.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

hojnikb ::

za 300e si naj kupi ps4, bo več haska. Če hoče novo mašino, kej pametnega za tak denar nebo dobil. Razn če vzame sedaj darwin sestavo (pa obvezno še ssd) in potem kasneje neko grafiko. Do takrat pa igra na HD530 (720p@low).
#brezpodpisa

invisuu ::

SuperVeloce je izjavil:

kul samo da smo na isti valovni dolzini :) nekateri po nakupu komponent ne dajo niti sekunde vec v razmislek, kako pri sestavi obrniti ventilatorje in podobno, tko da niti nismo tako hudo offtopic..


Pol pa se napisem updejt, nabavil sem 2x120mm in 2x80mm (drugi ne pasejo na rear panel) in jih postavil v negative pressure setup, tako da imam sedaj 4x exhaust, 2x intake. Temperature so padle za skoraj 15 stopinj na grafi in vec kot 10 stopinj na plati. CPU in SSD ostajata na ~40 stopinj pod loadom, s cimer sem zadovoljen. SSD ima itak operational temperature 70 stopinj celzija.

Sem pa se probal z obrnjenim ohisjem, tako da je standard (plata spodaj, cpu zgoraj) in so temperature visje kot pri tej orientaciji, ko je v bistvu stranica na vrhu. Ne bistveno, so pa za 3-4 stopinje visje. Se boljse, ker sem si itak zelel imeti to orientacijo, da je stranica na vrhu.

Sem pa vrgel tisje (zacuda so to 80mm venti) na 12V in 120mm na 5V, tako da v principu bi lahko vec zraka odvedel, ce bi vse dal na 12V.

S temperaturami sem v glavnem sedaj zadovoljen, nisem pa z glasnostjo. Najbrz bom reskiral se tistih ~150€ in celotno ohisje pokril v Noctua ventih se pred poletjem. Sem jih ze imel in so resnicno fenomenalni ventilatorji, ampak zelo dragi. Zaenkrat se mora denarnica rekuperirati za par tednov, se posebej ker poleg obnavljam stanovanje :p

youPlonker ::

Če iščeš low budget (ne Noctua) varianto za tišino: https://www.mimovrste.com/pc-modding-in...
Arctic F serija - ful cheap ventilatorji in dokaj tihi.

hojnikb ::

yup, kr solid venti. Če lahko, vzami PWM varjanto. Svoje sn spravu na 300rpm :)
#brezpodpisa

radmannsdorf ::

PWM in PST isti venti za dober keš.

invisuu ::

youPlonker je izjavil:

Če iščeš low budget (ne Noctua) varianto za tišino: https://www.mimovrste.com/pc-modding-in...
Arctic F serija - ful cheap ventilatorji in dokaj tihi.


Te imam sedaj. 2x F8+2xF12. Niso ne vem kaj (v smislu glasnosti, pretok zraka je odlicen), je pa res da so mi Noctua referenca.

Se nekaj, ker se veliko priporoca mindfactory tukaj; garancija je s spletnim racunom, serijske stevilke pa imajo v podatkovni bazi za vsako narocilo, tako da to ni problem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: invisuu ()

SuperVeloce ::

Arctic cooling so ok za svoj budget, res pa niso kaj posebnega. So pa CO verzije občutno boljše (tisti črni), ampak jih je včasih težje dobiti
ryzen 5900x, MSI 5700xt Gaming X, 2x16GB 3600CL16, 850evo+860qvo, Fractal Mini C

radmannsdorf ::

so črni Arctic tišji od belih?

m0LN4r ::

radmannsdorf je izjavil:

so črni Arctic tišji od belih?

Na soncu al nasplosno?
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

invisuu ::

SuperVeloce je izjavil:

Arctic cooling so ok za svoj budget, res pa niso kaj posebnega. So pa CO verzije občutno boljše (tisti črni), ampak jih je včasih težje dobiti


Jup, tocno to. Za ta denar so dobri propelerji.

Motion ::

Scythe ma zelo tike ventilatorje. Mam dva v ohišju 90 cpu in 120 odzadi na ohišju. In sta praktično neslišna. Pa še dokaj normalno ceno majo.

amacar ::

Tisina je relativna, enim je stvar tiha, meni so pa isti glasni. Js cujem 800rpm vente, sem jih moral na 400 dat, da jih ne cujem. Glede temperatur se pa ne sekiram, dokler so v mejah normale. Ko sem minal mi je eno leto grafa laufala na 80- 85 stopinj core in vrm-ji 110-115 stopinj, pa ni bilo nobenega problema.

radmannsdorf ::

m0LN4r je izjavil:

radmannsdorf je izjavil:

so črni Arctic tišji od belih?

Na soncu al nasplosno?

spremljaj temo in linke, če že sodeluješ v njej :)

D3m0r4l1z3d ::

amacar je izjavil:

Tisina je relativna, enim je stvar tiha, meni so pa isti glasni. Js cujem 800rpm vente, sem jih moral na 400 dat, da jih ne cujem. Glede temperatur se pa ne sekiram, dokler so v mejah normale. Ko sem minal mi je eno leto grafa laufala na 80- 85 stopinj core in vrm-ji 110-115 stopinj, pa ni bilo nobenega problema.

tišina bolj ne bi mogla biti relativna, še posebej, če je PC v kakšnem kotu in se vse lepo odbija od vsaj dveh zidov
ETN Wallet addr.: etnkGuvhDzR7Dh8us4e69VStubGbmQHrh5pe2fnpNDhEhX5
A1nCWrFBMK2NmkycgVN4sAwhvY8YyNNbF6KUSJyFZ99QKU8phCn
Cryptopia ref. link: https://www.cryptopia.co.nz/Register?referrer=Anymalus

cekr ::

Zadeva je sledeča. Na vsakih toliko in toliko let je treba sestavit novo škatlo.
Pravzaprav se gre za službene, predvsem programerske zadeve, kjer je potrebna surova moč, grafično ni pomembno.
kakšni navijalskih nasvetov mi ne dajat, ker jih niti približno ne bom upošteval. Zadeva mora delovat 100% po defaultu.

Kdor sledi drobovini, bo hitro vedel.
Predvsem me zanima neka optimalna izbira za procesor in primerno ploščo. Zadeva mora biti čisto iz zadnjih serij. Tu ni popuščanja.

Začnimo s procesorjem: Intel i7
-cenovni razred procesorja npr. 300-400€.
-vsebuje naj najboljše grafično jedro, ki ga je sposoben skup spackat Intel
-naj bo energijsko čimbolj učinkovit, ker ne mislim, dokupovat še dodatnega 10kW napajalnika.

Primerna matična plošča. Želeno, da je od Asus-a, ni pa nujno.
Format plošče microATX, da bo šlo v čim manjše ohišje.
Na plošči ne rabim nobenih navijalskih igračk.
Surova plošča kapacitete: 4x DDR4 SDRAM, vsaj 8xSATA. Če se le da, vsi SATA3. USB3, še raje najnovejši.
Pogoj za grafiko na plošči: vsaj 2x, raje 3x izhod za monitor. Vsi izhodi morajo podpirat 4K.

Dodatne grafične kartice ne mislim dokupovat, ker je ne rabim.

RAM: primeren DDR4 ram k izbrani konfiguraciji. Ni potreben, da je iz "raketnega" programa.

Z ostalim se vam ni potrebno obremenjevat.
Še to: zadeva mora biti 100% dobavljiva pri nas.
Nasveti za nakupe v tujini niso dobrodošli.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

MacGyver141 ::

Če je pogoj, da morajo vsi izhodi imeti 4K podporo, potem je obvezna dodatna grafična. Integrirana grafična ponavadi podpira samo 1 izhod 4K@60FPS.

Zgodovina sprememb…

cekr ::

MacGyver141 je izjavil:

Če je pogoj, da morajo vsi izhodi imeti 4K podporo, potem je obvezna dodatna grafična. Integrirana grafična ponavadi podpira samo 1 izhod 4K@60FPS.


Lahko bi šlo tudi samo z enim, ki to podpira. Ni pa nujno, da zadeva na vseh izhodih deluje na full, ker je namen samo v programerske in podobne zadeve.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

DarwiN ::



Takšna zadeva? Plošča mora bit ATX, če želiš 8x sata.

Najbrž podpira dva 4k monitorja, ampak na 30Hz, oziroma v najboljšem primeru 1x60Hz + 1x30Hz preko hdmi. Tule so mutne vode oz. pomanjkljive informacije.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DarwiN ()

cekr ::

Na stari micto atx imam 8 sata priključkov. Zato sem to tudi napisal. Recimo, da jih je 6 dovolj.

Kaj bi bil za moje namene sploh problem v 30Hz?

Sedaj imamo za te namene dodatno grafično kartico. Je pa res, da se uporablja samo en 4K monitor in en 1920x1200.



Tole sem našel:
http://www.mlacom.si/asus-z170m-plus-dd...
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: cekr ()

gddr85 ::

če te ne moti in ne špilaš oz. nisi nek blazen gamer, 30hz ni problem

cekr ::

gddr85 je izjavil:

če te ne moti in ne špilaš oz. nisi nek blazen gamer, 30hz ni problem


Potem se mi s tem sploh ni treba obremenjevat.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

DarwiN ::

Kolk sem jaz testiral 30Hz. Ne hvala. Miška laga kot bi bila pijana.. Sčasoma bi se sicer navadil, ampak...

Edit: Sej lahko testiraš.. Prestavi na 30Hz, ne glede na to, kateri monitor in resolucijo trenutno uporabljaš.

Edit2: Tista "moja" plata ima display port + hdmi.. Tu boš iztržil maksimum glede števila monitorjev in resolucij.... Medtem pa tvoj asus nima display porta, tko da 2x 4k odpade, ne glede na Hz.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DarwiN ()

cekr ::

Zaenkrat bi bil itak samo en 4K monitor in en 1920x1200. Tako, da ne bi bil nek hud problem.

Sem našel že boljšo:
http://www.mlacom.si/asus-z170-pro-ddr4

Je sicer ATX. Bomo že preživeli.
Vedno se mi pa poraja vprašanje: Zakaj "vraga" mora biti na plošči še VGA priključek.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

gddr85 ::

ta zadnja ga nima, je pa imo res fail leta 2016 dajat gor vga priključke, sploh na highend plate

cekr ::

Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

DarwiN ::

6700k je 4Ghz, 6700 (brez k) le 3.4Ghz.. To je skoraj 20% razlike, in to brez navijanja.

Dobiš pa K različico pri funtechu za podobno ceno kot non-K pri enaa.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

cekr ::

DarwiN je izjavil:

6700k je 4Ghz, 6700 (brez k) le 3.4Ghz.. To je skoraj 20% razlike, in to brez navijanja.

Dobiš pa K različico pri funtechu za podobno ceno kot non-K pri enaa.


Hvala za opozorilo.
Sem iskal verzijo s hladilnikom pa spregledal "K".
Včasih je pomenil napis "box", da je zraven tudi hladilnik.
Sedaj ga ni več.
Je Intlov hladilnik dovolj dober in tih ali je kaj boljšega za podoben denar?
In seveda, da gre v klasično škatlo.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

DarwiN ::

Ja, to sem pozabil omenit.. K verzija nima priloženega hladilnika, non-k verzija pa ima box hladilnik. Ampak dejansko je vsak aftermarket cooler boljši in hkrati tišji od Intelovega.. Tudi tisti za 10EUR. Takšen hec denimo. Če si pa lahko privoščiš kaj malo bolj konkretnega, pa še toliko boljše.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DarwiN ()

invisuu ::

DarwiN je izjavil:



Takšna zadeva? Plošča mora bit ATX, če želiš 8x sata.

Najbrž podpira dva 4k monitorja, ampak na 30Hz, oziroma v najboljšem primeru 1x60Hz + 1x30Hz preko hdmi. Tule so mutne vode oz. pomanjkljive informacije.


Zakaj pa Z170? Če ne bo navijal? A ni rekel da bi rad mATX?
««
653 / 1133
»»