» »

Nastavitve PureFTPd v SuSE 9.0

Nastavitve PureFTPd v SuSE 9.0

celk ::

Spet vprašanje za znalce.

V distribuciji SuSE 9.0 je tudi PureFTPd, ki bi ga rad uporabil, da bi dvema uporabnikoma omogočil urejanje spletnih strani.

Privzeta nastavitev PureFTPd daje na voljo imenik /srv/ftp jaz pa bi rad, da se vidi /srv/www/htdocs.

Instaliral sem zadnji webmin in popravil poti do nastavitvenih datotek, ipd., tako da lahko sedaj ta ftp strežnik upravljam preko tega uporabnega orodja. Nikjer pa ne zasledim nastavitev za imenike, ki jih lahko dam v "skupno rabo".

Kje se to nastavi?

Hvala znalcem.

2g00d4u ::

Si pogledal kaj dokumentacijo, ker tam imaš lepo razloženo kako dodajaš uporabnike in mape do katerih lahko dostopajo.
Klik

Dodaj si dva uporabnika in njima določi enako mapo v katero lahko shranjujeta.

celk ::

Hvala, sem sicer že pregledal, pa mi še vedno ni jasno.
Bi zanal povedati kaj pomeni:
-----
"user will be chrooted"
....
Da najprej "osvojim" terminologijo.

Hvala

moj_nick ::

chroot

Na primer:

Imaš nek Linux filesystem - "/" Potem pa v ta / v nek direktorij (recimo /chroot) posnameš še en filesystem - še en operacijski.
Po defaultu delaš ti v osnovnem operacijskem, imaš pa v operacijskem v /chroot direktoriju nek program, ki bi ga rad izvedel. Zato narediš chroot /chroot /bin/bash in kar naenkrat se znajdeš v operacijskem sistemu shranjenem v /chroot. Sedaj lahko izvajaš programe iz drugega operacijskega, na prvotnega pa nimaš več vpliva, tvoj / pa dejansko predstavlja /chroot ampak ti tega ne vidiš.

Kaj nam to služi?

-Lahko popravljaš operacijski iz kakšne LiveCD distribucije (razne lilo/grub napake)
-Lahko ga uporabljaš kot chroot kletko (tvoj primer). Kaj je sedaj to?

Program za ftp ti ustvari kopijo tvojega operacijskega, jo zelo oklešči (dejansko ostane samo ftp program in pa root account, mogoče še kaj, ne vem), doda ftp funkcije in postavi v direktorij /ftp (kot primer).
Potem poženeš pureFTPd iz tvojega primarnega OS-a in on se chroot-a v direktorij /ftp, kjer opravlja ftp funkcije. Seveda lahko iz primarnega OS-a dodajaš v /ftp direktorij in vplivaš na pureFTPd.

Kaj je prednost? Če ti heker vdre v računalnik skozi pureFTPd, bo postavljen v /ftp direktorij. Tam pa ne more nič drugega narediti, kot onesposobiti ftp server, saj drugega tam ni. Ni root accounta od primarnega sistema, niti ne more se chrootat nazaj v primarni sistem (ni chroot-a)


Recimo, da bi to bilo to ;)
110111001001010001010000

celk ::

Hvala moj_nick, prav to sem potreboval.
Sicer pa mi nastavitve še vedno nagajajo. Server - kot kaže - sploh noče upoštevati nastavitev iz /etc/pure-ftpd.conf.
Še vedno dovoljuje anonimno prijavo, vsakega uporabnika vrže v isti direktorij, ...
A je kriv tale Suse, ki ima kot kaže vse polno svojih lastnih "čudnih" lastnostni. Tud Apačija ne morem upravljat iz webmin-a.

Dost bo za danes s tem Linuxom.

Hvala vsem za pomoč.

Skrat ::

a si restartal servis (pureFTPd) po tem ko si spremenil nastavitve :\
Free software is a matter of liberty, not price.

celk ::

No sedaj pa že deluje tako kot je treba. Nekaj bugov je še v webminu. Ko sem kloniral modul za PureFTPd, je očitno nekaj nastavitev spreminjal v starem modulu, nekaj pa v novem. Ko sem pobrisal stari modul pa je vse skupaj začelo delovati bistveno bolje. Še vedno pa ne deluje restart ftpd-ja direktno iz modula PureFTPd, čeprav mudul trdi, da je uspešno znova zagnal deamon-a, se to v bistvu ne zgodi. Prav zaradi tega sem imel probleme pri novih nastavitvah. Restart pa lahko v webminu uspešno opravimo z modulom Boot & Startup.

Potolažen.

Hvala vsem


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Alternativno ( != Apache) web strežniki - kako imeti vsak virtualhost na svojem userj

Oddelek: Programiranje
231614 (1291) Red_Mamba
»

Vsftp

Oddelek: Operacijski sistemi
51280 (1187) trnvpeti
»

Kako postaviti streznik v Linuxu - PureFTPd

Oddelek: Operacijski sistemi
5899 (861) CCfly
»

FXP problemi

Oddelek: Omrežja in internet
91180 (1059) darh
»

kateri program za postavitev FTP?

Oddelek: Programska oprema
8970 (820) Gandalfar

Več podobnih tem