» »

Spuščanje amaterskih raket v Sloveniji

Spuščanje amaterskih raket v Sloveniji

Tychohuybers ::

Zanima me če ima kdo kakšne izkušnje s to tematiko. Pred kratkim sem vložil v 3D printer in sem si zamislil projekt spuščanja rakete s sistemom padal, medtem ko je še zima/pomlad in ni visoke nevarnosti požarov, ker se tega ne bi lotil sredi poletja. Od prijatelja, ki je s kmetije, sem dobil malo kalijevega nitrata in sem ga nameraval zmešati s sladkorjem da bi naredil t.i. "sugar rockets."
Pričakoval bi max. 50 m višine in po velikosti bi bile zelo majhne (v motor si ne bi upal dati več kot ~30 g "šibke" mešanice goriva).

V preteklosti sem spuščal majhna letala in helikopterje in nisem naletel na noben problem, razen mogoče kakšnega soseda s preveč prostega časa. Pogovarjal sem se z znancem, ki ima licenco za upravljanje dronov in mi ni znal povedati, kakšni so predpisi glede raket oz. če sodijo pod pirotehniko (za pirotehniko pa velja, da je spuščanje dovoljeno od 26. decembra do 1. januarja). Seveda rakete predstavljajo večjo nevarnost in s tem odgovornost, zato me je zanimalo ali obstajajo kakšni predpisi oz. licence, ki bi jih moral pridobiti preden bi jih spuščal?

Če ima kdo kakšne izkušnje s hobijem amaterskega raketarstva v Sloveniji, bi bil hvaležen za priporočila oz. opozorila.

pegasus ::

Kolikor vem je ARK Komarov še vedno zelo aktiven: https://www.facebook.com/groups/1221208...

Tidule ::

IMO tole sodi v Zakon o eksplozivih in pirotehničnih izdelkih (ZEPI)

132552 ::

Tychohuybers je izjavil:

sem dobil malo kalijevega nitrata in sem ga nameraval zmešati s sladkorjem da bi naredil t.i. "sugar rockets."


Tole bo bolj problem kot raketa sama, sicer je dovoljeno spuscati rakete na za to namenjenih vzletiscih (recimo v Ljubljani ob Izanki, kjer ima tudi pisto letalsko modelarstvo), ampak gre za tocno predpisane motorje z vsemi varnostnimi potrdili. To, da bos nekaj sam doma spackal (verjetno bo bolj dimna bomba kot kaj drugega, vsaj tako smo jih vcasih delali - vem, da se iz sladkorja dela tudi gorivo za rakete, ampak bos porocal koliko ti je uspelo zadeti granulacijo) bi ti lahko prineslo kaksno kazen, ce te bo seveda pravi dobil v roke. Kar te pa zelo verjetno ne bo, moras pa vedeti, da ce bo kaj zagorelo bo interes precejsen in ce so zadnjic zvrtali nekoga, ki je odvrgel cigaretni ogorek...

Moras pa vedeti, da so motorcki tako poceni, da se ti ne splaca pacati: https://www.mibomodeli.si/hobbies-activ... poleg tega imajo tudi obratno polnjenje, za odpiranje padala.
"Rather than shield firms and jobs from change, the state should ensure markets
are efficient and that workers, not jobs, are the focus of policy."

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 132552 ()

jest10 ::

Tychohuybers je izjavil:

(za pirotehniko pa velja, da je spuščanje dovoljeno od 26. decembra do 1. januarja).


To ne drži.
Pirotehnika se lahko uporablja čez vse leto, ob upoštevanju vseh varnostnih zahtev in da ne kršiš nočnega miru.

Datumska omejitev velja le za pirotehniko, katere glavni učinek je pok.

MaticSLO ::

Fak no, kako ste butasti... Normalno da ne smes spuscati nekih improviziranih raket z snovmi ki niso prosto dostopne.

Vsak normalen z kanckem razuma v glavi ne bi spraseval bedarij, ampak bi poskrbel da se stvar izvede varno in brez da bi kogarkoli ogrozal ter seveda na nacin da te ne dobijo. Ti ocitno nisi eden izmed njih.


Hvalabogu da imamo pravila in zakone. Naravne selekcije ni vec in imamo ogromno osebkov ki so tako nesposobni da ne ogrozajo samo samega sebe, ampak tudi vse ostale.

nejc_nejc ::

Ko sem bil mulc, je motor katapultiral padalo in voila, potem je ugasnil, je zmanjkalo "goriva".
Za leteče modele je fino, če ni celo obvezno zavarovanje....
Ce sam pacaš, pa olala, katero zavarovanje ti bo krilo zgodbo.

Avenger ::

Noben ne bo šel tvojih motorjev testirat, kaj imaš notri in kje so certifikati, bogpomagaj, a smo tja prišli, da bojo modelarjem gledali v rezervar? Prav, štekam uno s proizvodnjo "razstreliv" itd. ampak come on, zdrava pamet. Sploh pa, iz cukra pa solitra ne moreš naredit bombe.

Ja, ne preveč spraševat, samo glej da bo varno za tebe in naključne mimoidoče in da ne boš kaj zakuril, česar nisi hotel.

Drugače pa poglej na youtube techingredients za sugar rockets.
It is better to be hated for what you are than to be loved for something you are not.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Pirotehnika (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9926380 (21622) jest10
»

kje kupiti žveplo?

Oddelek: Loža
278167 (6353) Vikking

Več podobnih tem