» »

Dodatno pokojninsko zavarovanje

Dodatno pokojninsko zavarovanje

antireal ::

Mogoče kdo ve, firma mi vplačuje za prostovoljno dodatno pokojninsko zavarovanje 80%, jaz 20% - vsak mesec. Na tem računu se je nabralo že kar nekaj denarja.

Je možno izplačilo v enkratnem znesku?

McHusch ::

Ne.

antireal ::

Vem da so moji sodelavci pred časom dvigovali denar iz teh privarčevanih računov?

hojnikb ::

Ti sodelavci so te malo vlekl za nos :)
#brezpodpisa

donvito ::

Ali lahko prekinem zavarovanje in kako je z izplačilom?

Zavarovanje se lahko prekine.

Dvig sredstev, ki jih je vplačal zavarovanec sam je mogoč ne glede na trajanje zavarovanja.

Dvig sredstev, ki jih je vplačal delodajalec, je mogoč:

sredstva, vplačana do 31.12.2012 - po preteku 10 let ali več od začetka zavarovanja,
sredstva, vplačana po po 1.1.2013 je mogoče v enkratnem znesku izplačati le v primeru upokojitve in če znesek hkrati ne presega 5.000 EUR. Ob višjih prihrankih je možno zgolj izplačilo v obliki dodatne pokojnine.

Na višino izplačila vplivajo obveznosti po davčnih predpisih ter izstopni stroški po pokojninskem načrtu.

Ob izplačilu se obračuna akontacija dohodnine (25 odstotkov) in v primeru, da od začetka zavarovanja ni preteklo vsaj 10 let, tudi davek na zavarovalne posle (8,5 odstotka). FURS kasneje z odmero dohodnine izvede še poračun dohodnine.

Zakaj so izplačila v enkratnem znesku obdavčena?

Namen zavarovanja je, da bi ob upokojitvi pričeli prejemati doživljenjsko pokojninsko rento. Zato so za vplačila premij priznane davčne olajšave.

V primerih, ko je možno izplačilo v enkratnem znesku gre za nenamensko koriščenje sredstev. Zato do davčne olajšave nismo upravičeni.

Obdavčitev se izvede skozi dohodnino. Izvajalec pokojninskega zavarovanja najprej obračuna in plača akontacijo dohodnine (25 odstotkov), FURS pa nato z odmero dohodnine izvede še poračun.

https://www.triglavpokojnine.si/si/892/...

antireal ::

Torej lahko dvignem denar ki je bil privarčevan od leta 2007 (moj začetek) do leta 2013, kompletno. Od leta 2013 pa do 2020 pa samo moj delež vplačil? Razumem prav?

buttcrack ::

tako je. od tega zneska odbij (ponavadi) 1% izstopnih stroškov in 25% akontacije dohodnine.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Dodatno pokojninsko varčevanje (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6613778 (1238) solatko
»

Freelance (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5014222 (11949) djmisq
»

Izplačilo vplačane pokojnine

Oddelek: Loža
203587 (2575) Tilen
»

Nategunstvo pri dodatnem pokojninskem zavarovanju

Oddelek: Loža
91841 (1458) krneki0001
»

Avtorska pogodba, vprašanja

Oddelek: Loža
4110022 (8654) LeQuack

Več podobnih tem